Další firmwary pro RDNA3+ Radeony. Krita slaví 25 let

2. 6. 2024
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Radeon HD 2900 XT Autor: F2FTech, podle licence: CC BY-SA 4.0
Radeon HD 2900 XT
Kdenlive 24.05 přináší Multi-Format Rendering a automatický překlad titulků, nová verze dav1d 1.4.2, Godot 4.3 Beta 1 s podporou nativního běhu na Waylandu, vývojová verze Wine 9.10.

Kdenlive 24.05 přináší Multi-Format Rendering a automatické překlad titulků

Kromě obvyklé várky vylepšení v oblasti rychlosti běhu i stability aplikace přináší video střižna Kdenlive v nové verzi 24.05 také několik významných novinek. Jednou z nich je možnost aplikovat efekt na skupinu klipů. 

Přibyla také podpora souběžného exportu do více formátů poměru stran obrazu a také automatické překlady titulků s použitím SeamlessM4T od Meta (facebook) – funguje lokálně bez potřeby internetového připojení.

Kdenlive 24.05 dále reimplementuje Audio Capture pod Qt6. Aplikace je též výrazně svižnější a rychleji reaguje na pokyny od uživatele. Vylepšena je i podpora kódování skrze NVENC do formátu AV1 na čipech od Nvidie. Podrobnosti včetně ukázek shrnuje vývojář Farid Abdelnour na webu projektu.

AV1 dekodér dav1d 1.4.2 ‚Road Runner‘

V zásadě i kyselině nezajímavou aktualizací je nová verze dekodéru dav1d pro video formát AV1. Tvůrci tentokrát nepřináší nijak podstatné změny, obecně hovoří o zaměření na výkonnostní zlepšení pro ARM, x86, RISC-V a Power9 a také AVX2/AVX-512 optimalizacích 8-tap/6-tap a dílčích vylepšeních pro ARM64.

Další firmwary pro RDNA3+ Radeony

Po nedávno vydaných prvních firmwarech od AMD pro příští generaci APU s RDNA3+ GPU částí v rámci AMDGPU přichází další aktualizace. Repozitář vedený v rámci linux-firmware.git tak aktuálně obsahuje podporu v podobě verzí DCN 3.5.1, GC 11.5.1, PSP 14.0.1, SDMA 6.1.1, VCN 4.0.6 a VPE 6.1.1. 

Dodejme, že s tím se ruku v ruce vážou aktualizace v rámci samotného linuxového jádra i projektu Mesa, vše pak může souviset s největší IT akcí Computex 2024, která startuje v Tchaj-peji už doslova za pár dnů a Lisa Su, šéfka AMD, zde bude opět mít keynote.

Godot 4.3 Beta 1 a nativní běh na Waylandu

Další vývojová verze budoucího vydání herního enginu Godot 4.3 završuje 10 let trvající proces od vznesení požadavku o novou funkcionalitu až po její dokončení. Řeč je o nativním běhu na Waylandu, což je návrh na funkcionalitu vznesený v roce 2014 a formalizovaný v roce 2020. Dokončený tedy nyní s budoucím vydáním Godotu 4.3.

Implementace byla velmi náročnou prací (tým vedl vývojář Riteo) vyžadující mimo jiné velké změny v architektuře projektu, zejména co se týče rozdělení podpory platforem a DisplayServeru v Godotu 4.0. Součástí prací bylo i uvedení OpenGL ES ovladače pro desktopová zařízení (aktuálně omezeno pouze na Linux).

Godot 4.3 také přinese podporu běhu na API Direct3D 12, což bude volitelný backend na Windows. Zatím je potřeba ještě instalovat DirectX Shader Compiler od Microsoftu a zkopírovat soubor dxil.dll do adresáře s Godotem. Zvažuje se, že by byla věc doladěna tak, aby vše fungovalo rovnou bez „ručních prací“

Novinek je obecně mnoho, pročež lze doporučit jejich přehled na webu projektu, plus ještě podrobnější povídání o podpoře Waylandu.

Vývojová verze Wine 9.10

Pravidelná nová verze projektu Wine přináší aktualizaci VKD3D na verzi 1.12, dále vylepšenou podporu DPI Awareness, podporu C++ RTTI na platformách typu ARM a odstranění dalších zastaralých vlastností z WineD3D. 

Opraveno je tentokrát 18 chyb, z nichž nejstarší si počkala necelých 14 let, nejmladší pak čtyři dny. Více v oznámení na GitLabu projektu.

bitcoin_skoleni

Krita slaví 25 let, plus David Revoy

Je tomu čtvrt století od chvíle, kdy se zrodil projekt KImageShop, později přejmenovaný na Krayon a ještě později na Krita. Obsáhle se vzpomínání na uplynulé dékady věnuje Halla Rempt.

Mezitím známý uživatel Krity, francouzský ilustrátor David Revoy, sepsal svoje každoroční povídání o tom, na jakém hardwaru a softwaru pracuje. Krita je samozřejmostí, ale přešel na Debian 12 a Kritě poblahopřál. Stále se také drží KDE Plasmy v pětkové verzi na X11, a to kvůli lepší podpoře grafických tabletů, než jakou má jakýkoli linuxový desktop na Waylandu.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.