on je problém i ten standard, který v podstatě nic neřeší, podobně jako C :-). Já ale narážel spíš na featury typu chování group by (select columnA, columnC from table group by columnA) nebo kdy se při neplatné hodnotě (myslím, že to dělalo třeba pro neplatné datumy) zapíše null klidně i do not-null sloupce. Takové chování je myslím unikátní a nikde jinde se to tak debilně nechová. Jde to snad i přepnout do trochu víc standardního módu.
Problém ale je, že spousta lidí začíná na tomhle bastlu a když pak zkusí ty svoje dotazy pustit na normální databázi, tak se diví, proč jim ty jejich dotazy nefungují, když na mysql to fungovalo. Že ty dotazy nedávají smysl jim vůbec nedojde.
Ja jsem zatim delal na MySQL, Sybase o Oracle, a i u poslednich dvou zminovanych jsem uz nasel spoustu nesmyslnych blbosti - takze mi tahle diskuze nedava smysl. Navic, jak uz tu prede mnou nekdo zminil, oni si ti vyrobci (Sybase, Oracle) vazne s nejakyma standardama hlavu nelamou - pro ne jsou dulezitejsi vlastni "standardy", ktere si samozrejme patentujou, hlavne aby klient nemohl jednoduse prechazet na jinou databazi.
Ono to je to i občas k lepšímu, standard není dogma. Třeba když jsem měl dělat různé věci v MSSQL, tak jsem nadával, protože některé věci jdou v MySQL snadno, ale v MSSQL oklikou (třeba i obyčejný LIMIT). Standard je jedna věc, ale pokud nerespektuje požadavky, tak je takový standard k ničemu.
Na druhou stranu, Microsoft dělá to samé a taky mu to prochází.
Něco jako limit jde na MSSQL od 2005 dělat taky celkem použitelně, i když v oracle nebo mysql to je jednodušší. U databází je ten standard ale v podstatě na nic, protože skoro nic neřeší, takže si to každá db řeší po svém (třeba ten limit). Důsledek je, že existuje standard a stejně je v tom chaos a co se člověk naučí na jedné db, tak na jiné nefunguje.
Nevím, co myslíš tím, že "Microsoft dělá to samé a taky mu to prochází." Pokud by MySQL byl normální prg jazyk, tak tím svým chováním v group by umožňuje něco jako
int i;
int[] pole = {1,2,3,4,5};
i = pole;
To prostě nedává smysl a nikdo jiný takový zápis neumožňuje.
Copak jazyk - i velká trojka postupně konverguje k ANSI SQL 200x, někdo rychleji, někdo pomaleji - (vyjma uložených procedur, tam o konvergenci nemůže být řeč). Co je ovšem pro přenositelnost aplikací důležitější, jsou rozdíly v implementaci optimalizace dotazu a transakcí - případně datových typů (a jejich existence nebo neexistence).
Konecne muzu uvazovat o pouzivani teto databaze. Nesnasim zvyk z pocatku tisicileti pojmenovavat vsechno My...... - MyDocuments, MyVideo, MyHome, MySpodky MySvrsky my ... kdo jinej by ty dokumenty mel asi vlastnit, kdyz je mam na desktopu ve svem home, to je prece naprosto redundantni a navic nejednoznacna informace. Stejne jako A:"Halo, kdo tam?" B:"Ja".
Rozhodnuti prejmenovat na MariaDB tleskam - konecne to neco rika.
Mik
Ad 2) Zřejmě jste nikdy nebyl přítomen rozhodovacím procesům ve větších organizacích. Nemusí to být zrovna hlavní kritérium, ale významné kritérium to být může.
A nemusíme ani chodit do velkých organizací. Pamatuji si jako student, že někteří muslimští studenti měli veliké problémy s unixovými systémy, protože tam byli démoni. Windows měly služby, ty byly v pořádku.
Ono studentské projekty jsou k praxi často na hony vzdálené.
Nic méně právě u takových rozhodovacích procesů právě přítomen jsem a krom takových těch reklamních slůvek, jako "enterprise" atp. jsem se naštěstí nesetkal s tím, že by rozhodoval název. Ono dovedu si představit, jak dlouho by u firmy pracoval člověk, který by protestoval proti jinak vyhovujícímu systému pro jeho název nebo název jeho součásti.
Když se účastníte rozhodovacích procesů, tak víte, že často se nějaké vhodné řešení odmítne ze zcela bagatelních důvodů. A ten, kdo vhodnému řešení sebere spoustu "bodů" kvůli jménu, může být třeba majitel. Anebo dost vysoce postavený člověk, aby neměl žádného šéfa, který tomu technicky rozumí a který by mu to vytkl.
Já nepsal nic o studentských projektech. Já psal o muslimských studentech. Fakt myslíte, že pokud je nějaký muslim tak zbožný, že odmítá něco, co se jmenuje démoni, že ho to přejde, až nebude student a bude v rozhodovací pozici?
Velké korporace všechny názvy produktů volí velmi obezřetně, nechají si dělat drahé studie, jestli to slovo nemá v nějakém důležitém jazyce/kultuře nějaký problematický kontext. Nedělají to proto, že na názvu nezáleží a nedělají to pouze u věcí, které se prodávají normálním lidem.
Tak ono když se dostane blb na vedoucí pozici, tak je to vždy problém. Ale musí se tam nějakým způsobem dostat a studentík, který dělá problémy kvůli své víře se tam asi jen tak snadno nedostane.
Navíc, pro průměrně inteligentní management by byl asi problém název ve smyslu "YourBossIsIdiot", ale určitě ne prefix, jako "My".
Co se názvů týče, to jsou právě ty reklamní slůvka, která můžou pomoci, ale názor: "Tohle nechci, protože je tam My" se těžko dočká uplatnění.
> Velké korporace všechny názvy produktů volí velmi obezřetně, nechají si dělat
> drahé studie, jestli to slovo nemá v nějakém důležitém jazyce/kultuře nějaký
> problematický kontext. Nedělají to proto, že na názvu nezáleží a nedělají to
> pouze u věcí, které se prodávají normálním lidem.
třeba Beefy Miracle
Unixy vznikaly ve specifickém prostředí. Zákazníkům IT nic neříká (a proč by mělo - v technologii služebních aut se management také nevrtá), a dotazy typu "why there are daemons and dead children in our server" jsou svým způsobem pochopitelné. Proto má MS a řada dalších firem v oboru jiné názvosloví.