Mě přijde, že je důležité dívat se na celkové úsilí a výsledek. Mě by asi nebavilo provozovat spousty strojů, které něco stojí na pořízení a na provoz, jenom protože je někdo umanutý z pohledu technologie.
To je asi jako prohlížeče, kde převládá mýtus, jak jsou strašně dobře udělané a rychleji to nejde. Potom zjistíte, že je problém i jen rozumný rendering písma, nedej že někdo chce animovat pár boxíků a dokonce stínů. V roce 2023 je asi problém rozpoznat, že hýbu nějakým výsekem obrazu, který se nemění, nebo je třeba mimo viewport.
Kubernetes jsem zatím řešit nemusel. Myslím, že to neřeší podstatu problému v IT, která pramení z toho, že se stavem se v drtivé většině programovacích jazyků a asi i hardwaru pracuje poměrně špatně a je to náchylné na chyby. Že se většina softwaru nedá spolehlivě updatovat za běhu a že se systematicky nezjednodušuje/ neuklízí, ale spíše nabaluje.
Tak se vymýšlí po 150té izolace, virtualizace, nějaký management/ accounting toho všeho. Nikdo už nerozumí věcem nějak víc napříč a vytrácí se nadhled.
A přijde mi, že hysterie jako blockchain a dnes AI tomu všemu nepomohly. Hodně chytrých lidí řeší něco, co je postavené na příliš vratkých základech. Místo aby se šlo, a ty základy se udělaly robustnější, tak se to celé radši zalije dalšími miliony řádků kódu.