Extrém znamená krajní možnost. Pokud něco extrém není, znamená to, že existují ještě další možnosti. Pokud na ose „regulace internetu“ není tvůj postoj („regulovat přesně to, co je regulováno už dnes, a nic víc“) extrém, ptám se, kam se dá na té ose jít ještě dál za tuto pozici.
O zachování toho, aby si uzly mohly vyměňovat data, nevedeme spor. Spor je o to, co znamená „vyměňovat data“. Podle mne je potřeba bránit zahlcování linek útoky, aby regulérní data mohla proudit. Útok nepovažuju za data. Ty předpokládám chceš, aby se prostě přenášela ta data, která se někomu podaří do sítě protlačit (princip „silnější vyhrává“). Možná si to představuješ tak, že linky mají být dostatečně kapacitní na to, aby zvládly přenést libovolný provoz, který je někdo schopen vygenerovat.
Já si myslím, že tohle prostě fungovat nebude, že budování tak kapacitních spojů je plýtvání prostředky, které se dají využít mnohem lépe. Další problém je v tom, že útoky jsou stále levnější a levnější, nebo-li i když se dnes vybuduje taková obrana, že se útočníkovi nevyplatí útočit, stačí mu jen si počkat, a za nějakou dobu útok zlevní a vyplatí se. Nevidím tam žádný bod, kdy by se to mělo zlomit, takže pokud to takhle půjde dál, budou se na zmenšení následků útoků vydávat stále větší a větší prostředky, až posléze se bude investovat jen do zmenšení následků útoků. Tak daleko to reálně samozřejmě nedojde, protože tou dobou už by internet reálně nikdo nepoužíval.
Právě o ten první zdrojový uzel jde. Pokud bude pod DDoSem, tak se k němu nikdo nedostane. Celá následující infrastruktura může být dokonalá, ale pořád je závislá na tom nedostupném zdroji. Samozřejmě je možné to upravit, primární zdroj někam schovat, umožnit k němu přístup jen vybraným poskytovatelům dat, kteří teprve budou fungovat jako zdroje pro veřejné šíření. Jenže to jsou významné náklady navíc, a jaký je z nich užitek? Žádný, s velkou námahou a výdaji jsme se dostali do stejného stavu, jaký tady byl před DDoS útoky. Takže se nabízí logická otázka, zda není levnější a efektivnější bránit vzniku takových útoků, než se pokoušet vyrovnat s jejich následky.
Já jsem o žádných informacích nepsal, takže netuším, na co reaguje poslední odstavec. Ale vím, že princip „silnější vyhrává“, který dnes platí na internetu a který chceš za každou cenu zachovat, nikde v demokracii nefunguje. Funguje právě jen v těch totalitních státech, kdy je kvůli němu většina obyvatel nespokojena. A ani ten „nejsilnější“ to v takových státech nemá na dlouho.