"Pokud na ose „regulace internetu“ není tvůj postoj („regulovat přesně to, co je regulováno už dnes, a nic víc“) extrém, ptám se, kam se dá na té ose jít ještě dál za tuto pozici."
Sorry, ale čteš vůbec tuto diskusi? Evidentně ne. Tak zcela explicitně:
"regulovat přesně to, co je regulováno už dnes, a nic víc"
Já považuji už dnešní stav regulace za přehnaný. Mělo by se regulovat méně. Méně. To, co se reguluje už dnes je pro mě v podstatě maximální přijatelný stav, cílem by mělo být tu regulaci zrušit, ne přidávat novou. Není to žádný extrém, dnes je stav regulace nějaký, jistě může být větší, jistě může být menší.
"Možná si to představuješ tak, že linky mají být dostatečně kapacitní na to, aby zvládly přenést libovolný provoz, který je někdo schopen vygenerovat."
Ne, tak si to nepředstavuji. ARPANET vznikl s požadavkem, aby ta síť přežila jaderný útok. Bez centrálních uzlů, se "záložními" linkami -- více nezávislých cest mezi dvěma uzly. (Předpokládám, že znáš teorii grafů a sítí.) Dneska je situace taková, že pokud vyměnuji data se sousedem, který má počítač 10m od mého, tak jdou data přes NIX, stovky kilometrů tam a zpět (a to vysoce pravděpodobně po stejném optickém vlákně, které je tak zatíženo 2x). Pokud někdo vytíží linku nix a zpět, my si data nevyměníme. To je špatně, to jde proti původnímu konceptu. V momentě, kdy se mimo internet propojíme kabelem přímo, nebo můj a jeho isp dostane rozum a budou mezi sebou routovat někde blíž než v nixu, tak se nás jakýkoliv problém nixu nebo na trase přestane týkat.
Dnešní stav je ten, že se tlačí na centralizaci (zcela nesmyslně, ale zcela účelově), která je potom zranitelná na poruchy a zatížení linek, tato centralizace si vynucuje regulace, které by vůbec nemusely být.
"Právě o ten první zdrojový uzel jde."
Ten první zdrojový uzel se ale může měnit. Nevím, zda znáš koncept FreeNetu, zjednodušeně: uzly poskytují úložný prostor (žádný jiný ta síť nemá) a data se replikují na více uzlů dle nějakého algoritmu popularity oněch dat. Funguje tam vyhledávání okolních nejbližších uzlů a tak dále. Pokud se o jeden uzel přijde (co já vím, spadne disk, nebo ho někdo zabaví), nic se nestane. Nová data lze nahrát na libovolný jiný uzel a opět se rozdistribuují dle potřeby. Neříkám, že FreeNet je nejdokonalejším nástrojem na distribuci dat, to ne, ale princip je snad jasný, data jsou replikovaná a lze je nahrát (tj onen zdrojový uzel), na libovolný uzel sítě.