vetsinou instalace tiskarny (i ta pres HP toolbox) probiha formou ovladacu pro CUPS. A ten umi byt tiskovym serverem i pro windows, takze trocha anglictiny, prohlizec na http://localhost:631/ a nemel by to byt velky problem (pro win7+, pres sambu to byva mene spolehlive).
Přes webové rozhraní jsem v Debianu instaloval HP, ale nějak to nezabralo (v Mandrivě mi tiskárna chodila). U HP jsou nějaké čachry, že si tiskárna před tiskem nahrává do paměti firmware. Není mi jasné, jak může být ještě dnes s takovou kokotinou problém, obzvláště když přes USB každá tiskárna napráší svůj model.
Osobně používám momentálně debian Jessie, protože mě baví nastavování a objevování možností. Ale pokud někdo chce bezpečně a bezproblémově fungující systém, tak mu instaluji/doporudčuji Mint DE (debian edition). Nejsem si jistý, jestli tam je vše, co píšeš, ale mám s ním zkušenosti, že dokonfigurovávat není třeba snad nic.
Skuste CrunchBang - Debian, Openbox a dalsie drobnosti ako hotovy pouzitelny "nakonfigurovany" celok.
JJ, mému Lucid Lynxu skončila podpora (nehledě k tomu, že některé nové věci už na tom prostě nedám), tak hledám nějaké nové distro (frikulínské unity k práci nepotřebuju) na notebook a narazil jsem i na ten CrunchBang.
Je to postavené na Debianu, GUI postavené na OpenBoxu.
Vypadá to moc zajímavě ...
>>tak hledám nějaké nové distro (frikulínské unity k práci nepotřebuju)
Proc kazdy s nastupem Unity/Gnome Shell zacal hledat jine graficke prostredi, nebo rovnou jinou distribuci?
Co vsem na Ubuntu tak vadi? Jenom Unity.
Nejjednodussi je upravit si vzhled Gnome.
Ja jsem si vytvoril jednoduchy DEB balicek, ktery nainstaluji do Ubuntu 13.04 a on mi nastavi vzhled z Ubuntu 9.10.
Jde o par prikazu, kouknete na soubor "prikazy.txt" na vyse uvedenem odkazu.
Ono to nie je len Unity. Kazdy nechce posielat do Amazonu, ktore programy si spusta, napriklad (to asi tento tvoj balik neriesi, ze?)...
Unity sa pouziva len ako obzvlast nazorny priklad toho, ako zacal Canonical kaslat na komunitu a pretlacovat veci podla seba a proti komunite - ved mame moderny buzzword "monetizacia", oh yeah! Canonical si samozrejme moze robit co chce, len sa potom nemoze nikto cudovat, ze ludia sa od Ubuntu postupne odvracaju. Spociatku to asi kazdy riesil tym, ze tie nevyhovujuce veci z Ubuntu vyhadzoval/menil (prve boli snad tlacidla okna vlavo), pripadne skusal ine desktopove prostredia. Ale od 12.04 uz ten objem cistenia Ubuntu pre velke mnozstvo ludi zacal byt skratka neunosny a omnoho jednoduchsie je prejst na nove distro.
Tymto ti zelam vela peknych zazitkov aj pri buducom vytvarani balikov na znormalnenie nasledujucich verzii Ubuntu.
Amazon nijak neresim, ale v priapde potreby by snad stacilo:
sudo apt-get remove unity-lens-shopping
S pristupem Canonicalu take nesouhlasim, ale problem neni jen v Unity. Podivejte se treba na pripojovani sitovych disku v novem Gnome. Totalni katastrofa.
Uzivatel v ramci jednoduchosti misto drivejsicho vyberu "sdileni Windows" musi nyni napsat "smb://".
Jenze pouzitelnou nahradu za Gnome jsem zatim nenasel. XFCE, LXDE a podobne WM jsou na stare PC a skoro nic neumi. Ja nechci mit na Core i5 s 8GB RAM jenom jednoduchy www prohlizec.
Az se orpavdu na**** tak si nainstaluju CentOS. Je tam Gnome 2.x. Aktualizace do roku 2020.
Novy mi staci Google Chrome, Libreoffice a Java a na ty se neni problem pridat zdroj balicku...
Já zatím na LXDE postrádám jedinou věc, která byla na KDE a Gnome, a to je printscreen po stisknutí příslušné klávesy (musím nastartovat xpaint a sejmout obrazovku z něj). Předpokládám, že nějaké nějaké propojení této klávesy s příkazem pro imagemagick by se stvořit dalo, ale nesnímám obrazovku tak často, aby se mi hledání řešení vyplatilo.
Screenshot jsem také řešil, zkoušel třeba shutter, ten ale není úplně svižný, nakonec obstojně funguje nainstalovat gnome-screenshot a pak nastavit klávesovou zkratku na spuštění do
~/.config/openbox/lxde-rc.xml
v keybinding section přidat:
<keybind key="Print">
<action name="Execute">
<command>gnome-screenshot -wi</command>
</action>
</keybind>
Je tam jen o jeden klik navíc než v gnome2,což ujde. Bez přepínače -i mě to nefungovalo. -w znamená že předvolí sejmout okno.
Správný odkaz.
Crunchbang sice nemám, ale musím uznat, že na mě udělal opravdu dojem. Z fleku funkční, rychlá distribuce bez pičovin, omalovánek, zbytečností. Fakt pěkné. Lze použít i jako živák (=live) z klíčenky.
"Když umí Google udělat uživatelsky přívětivý Android s Linuxem pod povrchem, neměl by být problém vytvořit uživatelsky přívětivou konfiguraci, kterou tu popisuji, a dát to lidem k dispozici jako hotový systém."
To co je "uzivatelsky privetive" pre teba, nie je uzivatelsky privetive pre mna (mohol by som prejst cely tvoj clanok a vymenovat jednotlive body a bolo by ich veru dost, ale asi to aj tak nikoho nebude zaujimat, pretoze kazdy ma ine preferencie - a je to tak dobre). Takze univerzalne uzivatelsky najprivetivejsie je dat kazdemu moznost nastavit si veci podla seba - a to vacsina distribucii splna (akurat sa lisia v tom, co ponukaju v zakladnom nastaveni a nakolko cloveku sadne sposob prisposobenia).
Jestli si tento článek přečte člověk pracující na počítači a ne pro počítač, tax si o Linuxu pomyslí hodně ošklivých věcí.
Zapínání NumLock samostatným programem? Windows si od do W2000 (NT už si nepamatuji) pamatují samy od sebe předchozí stav.
Nastavení IP adres editací? Uživatel nemá ani tušení, co ta čísla znamenají. V grafice a od poskytovatele připojení má uvedenou výchozí bránu, v konfiguračním souboru gateway. Přívětivost jak vyšitá.
Příkazový řádek na přidělování vyšších práv uživateli, klávesnice QWERTY, Instalace Samby opět editací, když uživatel ani netuší, co to Samba je...
Jestli tohle má brát uživatel jako náhradu za XP, tak raději nějakou přívětivější distribuci, než začínat Debianem.
Bylo by zajímavé vědět, jestli autor třeba někdy musel radit s konfigurací po telefonu. Pak by výhody grafického prostředí ocenil, protože uživatel při potřebě editace konfiguračních souborů zcela běžně odmítá do počítače zasahovat, nehledě na problémy s hláskováním pro něj záhadných anglických výrazů a zkratek.
Mám obavu, že jsi ten článek nepochopil.
Podle mne autor dává návod na konfiguraci jednoho konrétního distra, aby ho pak mohl používat i ten obyčejný klikač.
Jak vidno, instalace a konfigurace není rozhodně pro BFU a to je i fakt, nad kterým se autor na konci článku pozastavuje.
(a já s ním souhlasím)
No... i na blbých Windows je kolikrát rychlejší poprosit uživatele po telefonu ať zmáčkne Win+R (ano, tady nastává problém vysvětlit, že Win je tam klávesa mezi Ctrl a Alt) a napíše appwiz.cpl než ho hnát přes Start - Nastavení (a tenhle mezikrok tam někdy není) - Ovládací panely, teď podle verze Programy a funkce nebo Přidat nebo odebrat programy a ještě to může být seskupeno pod další ikonou. Navíc úplně stačí navádět kolegu z jiného patra, na co má kliknout a ač je firemní vybavení u všech stejné, bude tvrdit, že on tam tlačítko Upřesnit nemá.
To nejsou dodatečně nastavovaná práva, ale základní stav Win Vista a 7.
A jinak, samozřejmě, že pro odborníka je příkaz mnohdy rychlejší i jednodušší. Asi proto tolik lidí na ROOTu skuhralo, jak neumí najít nastavení sítě v nových Windows v grafickém prostředí, zatímco jindy příkazový řádek pro ně byl denní chleba. Ale normální uživatel se příkazovému řádku vyhýbá, jako čert kříži. Neumí to, nerozumí tomu a když se při telefonické konzultaci splete při psaní v jediném znaku, je rychlejší za ním dojít, než to dál řešit. On tu chybu prostě nevidí a když mu ji dodatečně osobně ukážete, vše skončí jeho úsměvem, pokrčením ramen a vyjádřením, že od toho tu není.
Toto me fascinuje - uzivatelsky privetivy desktop.. a editace konfiguraku.. proboha proc? NetworkManager mi kazdy den alespon 2x prepne mezi DHCP doma a statickou IP v praci.. zadny konfigurak jsem editovat nemusel (a to mi to nedela problemy, jenom s NM je to proste jednodussi a rychlejsi)..
Jinak popisovat instalaci systemu, kde 99% "akci" nevyzaduje temer zadne specialni veci a zvladne je lehce pokrocily uzivatel (i tech WinXP), je opravdu trapne, zvlastn na "odbornem" (haha, ja vim..) serveru jako je (byl..) root.cz
Dalsi clanek k nicemu a o nicem..
Hanba autorovi!
Ale vy se zřejmě živíte prací pro počítač, nikoli prací na počítači. Tudíž jsou vaše znalosti poněkud odlišné od například grafika, architekta, ekonoma atd. Tito lidé zase pro změnu umí obsluhovat své pracovní programy mnohem lépe než počítačový technik a třeba AutoCAD umí obsluhovat pomocí psaných příkazů. Přesto je konfigurace počítače ruční editací souborů nezajímá a ani nemají zájem se jí učit.
Díky za článek, je to moc pěkné. Taky jsem zkoušel LXDE na staré šunce. Šlapalo pěkně, ale bohužel to je k ničemu. Protože jakmile chci začít něco dělat, tak to ten počítač nezvládá. Systém jede rychle, ale prohlížení současného webu nebo práce se současnými dokumenty je téměř nemožná. Všude jsou nějaké animace, interaktivní okna apod., bez kterých stránky ani nefungují. Nový dokument otevřu jenom v nové verzi office aplikace a ta se mi samozřejmě vysměje, když vidí jednojádrový Celeron 2GHz s 512 MB paměti. Tím myslím, že se "spustí a funguje", ale dělat se v tom nedá.
pokud mám k dispozici internet, projdu kroky expert instalátoru k rozdělení disku, po rozdělení se přepnu do shellu. připojím někam disk a debootstrapem si na něj nainstaluji preferovanou verzi Debianu, nebo třeba Ubuntu. poté se chrootnu do nového systému, doinstaluji jádro, vytvořím uživatele (nastavím heslo rootovi :-) ) a nastavím grub. nakonec reboot a dokončení instalace v nové systému. výhodu to má, že mi stačí staré CD Debianu a instaluji rovnou nejaktuálnější sestavení (často dávám na desktopy unstable)
Jenom doplnim, clearlooks je tema pro gtk2, aplikace pro gtk3 budou vypadat skarede, bud uzivatel nastavi tema adwaita nebo si doinstaluje clearlooks-phenix-theme. Odzkouset lze treba na network-manager-gnome. Jinak lxde jde provozovat treba i pentium iii, jenom ty flashe jsou k uzoufani pomale:-(
Aby netwok manager "prebral" konfiguraci nad rozhranim, nesmi byt v /etc/network/interfaces o dannem rozhrani vubec nic. Pokud tam bude nejaky zaznam (staci vychozi: "iface eth0 inet dhcp"), tak network manager oznaci eth0 jako "unmanaged". Vyresit se to da bud smazanim konfigurace, v /etc/network/interfaces staci neco jako:
# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback
# The primary network interface
allow-hotplug eth0
Pripadne editaci /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf, zde je treba nastavit:
[ifupdown]
managed=true
Osobne uprednostnuji prvni moznost.
Vice info:
http://wiki.debian.org/NetworkManager#Wired_Networks_are_Unmanaged
Ja absolutne nemam problem s tym, ze na poskladanie nabytku z Ikey si potrebujem precitat navod (ten navod citam iba ja a iba pri skladani - pri pouzivani uz samozrejme navod nie je treba ani mne ani mojej dcere). A uz vobec ten nabytok nepovazujem za "zly produkt".
Precitat si raz navod pri nastaveni Network Managera je nieco podobne.
Já to myslel ohledně tématu článku. Pokud provedete v Debianu nějaké to nastavení, tak se to dá normálně používat. V tom duchu jsem psal i článek. Ten kdo by chtěl Debian stáhnout, nainstalovat a používat, tak nebude chtít číst a hledat v dokumentaci, je to zdlouhavé. V tomto smyslu by se dal Debian považovat za špatný produkt a článkem jsem chtěl ukázat, kde je ta chyba a jak to jednoduše dotáhnout do běžné použitelnosti.
Dokonce se nemusí ani instalovat a stačí je spustit s flashdisku, či 12cm nesmyslu atp. Přesto si každý tu distribuci přizpůsobí svým potřebám. LXDE je dobré použít na strojích s menším výkonem. Ale tam kde je výkon, je asi nesmysl jej používat, sice to bude rychlé, ale bude to i efektivní? U mne se tedy používání Linuxu odlišuje podle výkonu stroje a ne podle nějakých zvyků z roku raz dva.
Těžko říct, co je efektivní. Doteď jsem měl KDE, ale prostě mi nějak začlo připadat, že to strašně kyne, je to hrozně pomalé a vůbec v rozporu s principem KISS. Nyní mám LXDE, ještě jsem uvažoval o Openboxu. Vlasně ani nevím, co mi KDE dávalo navíc, každopádně jsem měl dojem, že ty nároky dávno překonaly přínos.
Ještě k tomu připojte totální překopání do nefunkčnosti (KDE4) a výhled, že až to po létech pilování bude jakžtakž chodit na úrovni trojky, tak přijde nějaký [píp] a začne uživatelům vnucovat stejně nefunkční a nekompatibilní pětku (nebo něco podobného) a máte mé důvody k (e)migraci na LXDE komplet.
Já myslím, že KDE4 je už v cajku, ale asi už stárnu, protože čím dál tím víc bych chtěl prostředí a aplikace vytvořené dle pravidla KISS a „radši málo a perfektně než hodně a na hovno“, které se nemění, mají daný svůj cíl a nesnaží se nabalit na sebe kdejakou pochybnou funkcionalitu, která s nimi dokonce ani nesouvisí (zářným příkladem je Firefox), což místo konvergence ke stabilitě vede k jejich nekonečnému rozesírání. Chci něco, v čem občas autor opraví objevenou chybu, ale jinak to nechá smrdět a nebude z toho dělat švýcarský nůž. Když bude chtít něco přidat mimo koncept, ať udělá jinou aplikaci, která to řeší. Takové aplikace (a prostředí?) určitě existují, ale já je zatím postupně hledám. Hodil by se nějaký seznam ;).
A je to způsobeno chybou UEFI nebo Samsungu?
Mimochodem UEFI má zapracované bootování z GPT, ale jestli jsem si dobře všimnul, tak pouze distribuce, které při instalaci otvírají gparted, zvládnou rozdělit disk s GPT. Jinak si disk musíte rozdělit předem nějakým živákem s gparted. To si myslím, že už by to teda distribuce mohly zvládat.
Už je to nějakej ten pátek co jsem rodičům nainstaloval wheezy a musím číct že jsem zatím zklamanej ze dvou věcí: alsa si nepamatuje nastavení úrovní vstupů (interní mikrofón) a plymouth nereaguje na změnu tématu. Ono se to zdá, že jsou to "prkotiny" ale potom vysvětlujte někomu, že po startu systému vždy když potřebuje někomu zavolat si musí nejdřív v nastavení zvuku zapnout mikrofón a pak i jeho úroveň. A ten HW je prosím někých 5 let starý. A u plymouthu to je taky jako by mě někdo tahal za nos. Doinstaluji všechna potřebná témata, provedu změnu tématu tak jak je uvedeno na http://wiki.debian.org/plymouth a jinde na fórech a výsledek? Furt nabíhá to původní ale když zadám plymouth-set-default-theme tak mi vesele vypisuje to nový (např. solaris). A člověk kolik zabije času lezením po různých fórech a je to stejně k p*du. Jak vidno, debian příliš desktopový věci neřeší a spíše se soustřeďuje na oblast kde mu to jde lépe: servery.
Mám teď taky Wheezy (předtím Squeeze) a po přechodu z Mandrivy jsem překvapen, kolik drobností se sere. Např. chyby v závislostech ve vlastních balíčcích (to jsem v Mandrivě zažil snad jednou), nepřítomnost otřepaných aplikací ve vlastních repozitářích (Man. měla kdeco, někdy zbodla i fedorácké balíčky, alien fungoval často), složitost souběžného užití 32bitových knihoven (v Mandrivě bez mrknutí oka). Vlasně mi není jasné, proč se na Mandrivu tolik nadávalo. A srovnání deb a rpm? Je to šumák, oboje funguje dobře.
Jak je na tom s takovými drobnostmi Mageia?
Tak to su fakt bohovsky tazke bugy - ze nevies presvedcit ALSA system, aby si zapamatal nastavenie a ze za tak podstatny povazujes nejaky plymouth, ktory ludia casto vyhadzovali (z Ubuntu samozrejme, v Debiane plymouth standardne nie je nainstalovany). Ako ta tak citam, tak v tom plymouthu mozno ani chyba nebude...
Tak stable má neaktuální balíčky a jeho použití bych viděl spíše jen na server. Testing je na tom mnohem lépe. Ovšem odlaďovat LXDE na debianu, tak do toho bych nešel. Když třeba v OpenSUSE je vše lépe zpracováno. Vlastně bych řekl, že z těch velkých distribucí je v openSUSE LXDE nejlépe zpracované. Nicméně nastavení se člověk stejně nevyhne, ale to ani u toho androidu, pokud se chce využít jeho potenciál. No a i android se dá nastavováním pokazit.
Taky mam 2GHz Athlona XP. A provozuju na tom Arch Linux s KDE 4. Jen tý paměti mam 2GB (celá polovička padne jen na KDE a prohlížeč, ale za ten komfort to stojí) a dva 500GB disky...
LXDE mam na notebooku kde je jen 768MB a S3 grafika, tam se opravdu vyplatí. Původně sem tam chtěl dát IceWM, ale LXDE mi přišlo jako lepší volba, je to už skoro kompletní desktop a neni na něm třeba tolik věcí dodělávat (jako třeba takový základní věci jako měnit tapetu nebo mít ikonky na ploše).
Externí USB disk s NTFS se musí připojovat ručně (naklikáním) v Disk Manageru. Jiný způsob jsem zatím neobjevil, ale určitě to jde (Lubuntu to umí - NTFS/USB). Interní HDD nebo partition (NTFS) stačí v Disk Manageru připojit jednou. Příště i po restartu si systém připojení pamatuje i pod obyčejným uživatelem a svazek je ve správci souborů vždy automaticky připojený.
Budu to řešit i pro sebe, aby se mi NTFS přes USB jednoduše připojovalo. Můžete mi to poslat jako oficiální dotaz do PC poradny mailem http://kregion.cz/pc-poradna-krkonose-vrchlabi/ a dám tomu nejvyšší prioritu :-)