V práci na svém stroji používám (si hraju) s Debian sid, na intranetovém serveru už asi rok a půl jede Ubuntu Hoary a doma máme na užitkové bedně (telka, psací stroj..) Ubuntu Breeze Badger s vlastním jádrem (s distribučním nechtěl fungovat u telky zvuk, navíc používám Reiser4)
Pritulnost aptitude? Nevim, me osobne se zda az prilis neprehledne diky nucenemu rozdeleni balicku do skupin ve stromu o nekolika urovnich. Da se nejak prepnout do razeni ciste dle abecedy, tak jak to umi napriklad graficky Synaptic? Diky.
Ano, pritulnost aptitude. Aspon mne to prijde ako jeden z najpohodlnejsich balickovych managerov. Oproti dselectu. A na povedzme nejakom Pentiu 166 asi Synaptic velmi svizne nepobezi.
osobne som vyrastol na dselecte-e, apt-get a dpkg, takze aptitude mi vobec nechyba ...
aj som sa snazil pouzivat ho, kedze vsade pocujem same chvaly, ale nejak mi nesedi ...
takze aptitude nepouzivam ...
keby sa nasiel niekto, kto ma presvedci na konkretnych prikladoch o jeho vyhodach oproti dselect, apt-cache search a apt-get install, mozno este raz skusim ;-)
Je to jednoduché, s dselectem prostě začátečník většinou zápasil. Byl to klasický případ toho, když program dělají vývojáři na základě svých měřítek a né pro uživatele, pro mě se stal kdysi málem osudným. Mít na Bramboře aptitude, asi bych měl u debianu aspoň o měsíc dýl :-) Dalším problémem je prý špatná komunikace s vývojáři dselectu, to byl jeden z hlavních důvodů, kvůli kterému byl opuštěn.
Aptitude? Mě příjde jako naprosto vynikající aplikace. Rychlé hledání, přehlednost a pohodlné ovládání (vše mi příjde mnohem pohodlnější než v grafických aplikacích tohoto typu). Omezování pohledů na balíčky podle vyhledávacích kritérií, kategorií a podobně. Navíc v experimental aptitude jsou úžasné věci jako návrhy pro řešení broken stavu (což není při použití unstable větve zvláště v dnešní době nic ojedinělého) a další. Prostě aptitude je jedna z aplikací, na kterou nedám dopustit :-) a ve světě debianu bych ji pro mě konkrétně zařadil mezi ty nejpřínosnější.
Me zase prijde aptitude jako nejmene prehledna a nejmene pohodlna forma spravy balicku v Debianu. Kdyz jsem s nim zacinal, snazil jsem se mu prijit na kloub, coz se mi ovsem dodnes nepodarilo a tak jsem zustal u obligatniho a imho mnohem jednodussiho apt-get a dpkg :)
Pro zacatecnika rekl bych krajne nevhodne. Kez by aspon bylo mozne vypnout ty proklate kategorie...
Aptitude ma nejen chytre interaktivni rozhrani, ale da se pouzivat i podobne jako apt-get. Tak jako pisete "apt-get install balik", muzete psat "aptitude install balik". Na prvni pohled to vypada, ze tim nic neziskate, ale neni to tak. Aptitude si napriklad pamatuje, ktere baliky byly instalovany administratorem zamerne, a ktere byly nainstalovany naopak pouze ke splneni zavislosti. Projevi se to pri pozdejsim odstranovani baliku, kdy aptitude pozna, ze nektere baliky nadale nejsou potreba a muze je odstranit take.
"Projevi se to pri pozdejsim odstranovani baliku, kdy aptitude pozna, ze nektere baliky nadale nejsou potreba a muze je odstranit take."
ale potom nemozem pouzivat dpkg ani apt-get, lebo o balikoch nainstalovanych inym sposobom nebude mat aptitude informacie ... ked doplnia tieto meta-informacie aj do apt-get a dpkg, tak to bude fajn ;-)
ako som uz pisal, nemam nic proti aptitude, lenze zacinal som s dselect-om, pouzivam apt-get a apt-cache search, deborphan a podobne - aptitude ma zrejme vacsinu tychto veci spojenu do jedneho celku
Ja pouzivam vetsinou jen aptitude, ale apt-cache search nebo apt-cache show se mi taky obcas hodi. deborphan nepotrebuju. Pomoci dpkg -i instaluju baliky, ktere si prelozim ze zdrojaku, ktere si stahnu pres apt-src a upravim.
Aptitude muzes srovnavat pouze s dselectem (nikoliv aptitude versus dselect,apt-get a dpkg).
A v cem vidim vyhodu u aptitude oproti dselectu? Tak treba moznost prace s balickem ktery existuje ve zdrojich ve vicero verzich. Takovy dselect umozni nainstalovat pouze tu s nejvyssim cislem (presneji o tech s nizsim cislem verze ani nevi), kdezto u aptitude je vidim vsechny a muzu si vybrat kterou s nich nainstaluju. Tohle, v kombinaci s nastavenim priority ktery release bude prioritni v /etc/apt/preferences (ze ktereho aptitude taky cte), mne tenkrat presvedcilo abych se na aptitude opravdu dukladne podival a zapomenul na dselect.
"moznost prace s balickem ktery existuje ve zdrojich ve vicero verzich"
tak potom musim k porovnaniu pridat aj apt-get, ktory inu verziu vie nainstalovat pomocou apt-get install, zoznam verzii si pozriem pomocou apt-show-versions ... dselect na taketo veci vobec nepouzivam
On se hlavne potom od toho momentu dselect ani pouzit nesmi. Leda ze, ciste kvuli dselectu, bych ty balicky nastavil do stavu "Hold". A to fakt nemusim.
No ja som siahol po aptitude prvy krat pri prechode na stable sarge ked to bolo odporucane v release notes...
Po pravde ten menuidny rezim nepouzivam vobec pac z dselectu som uz vyrastol ale aj jeho commandline pouzitie ma urcite muchy (trochu obcas neprehladny vypis co sa udialo). Napriklad sa mi v nom ale velmi pozdava funkcia na pridrzanie balicka v urcitej verzii aj keby uz existoval novsi. Doteraz som to robil inym a povedzme ze o dost nepohodlnejsim sposobom. Takze svata kombinacia apt-get|cache dpkg aptitude a neni o com :-))
Nevim, me osobne se zda az prilis neprehledne diky nucenemu rozdeleni balicku do skupin ve stromu o nekolika urovnich. Da se nejak prepnout do razeni ciste dle abecedy
Jde to přepnout, i když ne příliš uživatelsky přívětivě:
Menu->Volby->Nastavení zobrazení->Standardní metoda seskupování balíků
odstraňte takové věci, jako status, section, apod.
Dokumentace těchto v /usr/share/doc/aptitude/README dostupná také přes Menu->Nápověda->Uživatelský manuál
Existují i komerční distribuce, založené Debianu: minimálně Libranet, Xandros a Linspire. (Já mám osobní zkušenost s první z nich, ale už je to několik let.) Nebylo by vhodné pohovořit i o těchto?
vdaka masivnej reklame a "free coupon" som skusal Linspire, ale ma uplne "zle" vyriesene instalovanie novych suborov ... vlastne apt ma zrejme napevno zakompilovane "svoje" apt repository, takze jednoduchost v style apt-get install sa straca, pretoze treba klikat na niekolko web odkazov kvoli nainstalovaniu jedneho balika ... moje hodnotenie: VELMI ZLE, ocakaval som viac od takejto komercnej distribucie
Xandros je v tomto smere podla mna lepsi a da sa viac prisposobit ... skuste si Open Circulation Edition
Libranet som neskusal
osobne som velmi rad, ze vzniklo Ubuntu, ale kvoli niektorym velmi user-friendly vylepseniam najradsej pouzivam Sarge, kde si nastavim vsetko podla svojej potreby - hlavne to ma podstatne viac balikov a nemusim miesat aj rozne nepodporovane vetvy (napr. ubuntu multiverse, universe su supported by comunity, ale main a restricted supported by Canonical Ltd.) - mozno vsak staci zvyknut si na to
realne mam teda 2 funkcne Debiany: Sarge a Ubuntu (+ rozne neoficialne apt repository, backports.org, debian-unofficial.org, debian-marillat; ubuntu-backports, atd. atd.) - vsetko bez nejakych default apt-get install gnome kde, ale nainstalovane len naozaj potrebne baliky, takze mozno keby som urobil meta-packages, bola by to nejaka "nova" distribucia - podobne ako UserLinux
Ubuntu restricted, universe a multiverse obsahuji nesvobodene baliky. Je nejaky zpusob, jak se jim jednodusse vyhnout, treba si pri instalaci vybrat, ze chci jen svobodne baliky? Debian se na to tusim pta a jako default je neinstaluje. (P.S. Ubuntu jsem nezkousel, nekritizuju, ale ptam se.)
alebo tiez underground desktop... zatial iba one man show ale nasadil som to na dvoch notebookoch a nasledne do pol hodiny prekopal na debian testing... vcelku sa mi to paci... uvidime