https://riscv.org/exchanges/boards/
a ta prvni deska v seznamu sifive hifive je mini-itx.
je to taky developerska deska, ale
ma pci slot, m2 sloty.
Pokud mě paměť neklame úplně, tak spíš už není dostupná. Je to dost stará záležitost.
Koncem léta by mohlo být dostupné tohle: https://www.sifive.com/boards/hifive-pro-p550
Zatím jsou především menší desky, které by sice před pár lety desktopové označení výkonem a kapacitou paměti splnily, ale dnes spíš ne.
Alibaba a další vidí použití především na serverové straně, takže opět pro "domácí" desktop to zatím moc není. Ale třeba z toho Alibaba projektu se vyčlenila divize/firma T-Head Semiconductor a jejich jádro C920 je integrované v SoC SOPHON SG2042 a s ním je ve vývoji již 64 jádrová platforma, kterou již asi lze považovat za desktopový systém https://www.crowdsupply.com/milkv/milk-v-pioneer
Díky členství ČVUT v RISC.org jsme již dostali pět kousků malých ICE-V, nyní k nám míří dvě destičky VisionFive2 a napsal jsem i projekt na otestování našeho CTU CAN FD core na PCIe sběrnici Milk-V-Pioneer, tak třeba dostaneme na experimentování i první kusy tohoto hardware. Lze očekávat, že tam pro hladké použití bude ještě hodně problémů. Kus z první vzorkové série VisionFive jedna s předchozí verzí SoC mám a je chyb je tam hromada, spotřeba a nutnost tvrdě chladit, řádově zpomalený SD interface, HDMI funkční jen s několika smart monitory/televizemi atd... Ale očekávám, že VisionFive2 bude chodit stabilně, mám již zprávy od kolegů, kteří ho koupili a HW problémy nepozorovali. Software je běh na delší trať..
Kdo je z ČVUT a něco lze i pro studující i z jiných univerzit, tak se můžete zapojit do našich projektů v rámci závěrečných prací, případně plánuji dát na experimentování tento různý HW v rámci předmětu Pokročilé architektury počítačů https://cw.fel.cvut.cz/wiki/courses/b4m35pap/start . V rámci jeho semestrální práce si pak každý navrhne vlastní zřetězený procesor, dnes již většinou RISC-V. Jasné je, že to je pak procesůrek malinký. Ten jse pustit na FPGA. Kdo by pak chtěl nějaký malý experiment s realizací něčeho asi ještě menšího na křemíku, tak máme nabídky od organizátorů TinyTapeout (nyní 4) a byli jsme oslovení i jednou firmou, že pro nějaký pěkný studenský projekt i tu relativně malou částku zasponzoruje.
TEď tu paradoxně máme situaci přesně opačnou, než když se začaly objevovat desky s ARM procesory - desky byly dostupné, ale nemělo na nich pořádně co běžet, takže SW byl míle za HW. S RICS-V tu už minimálně 5 let máme architekturu, její emulaci, takže může vznikat software, ale produkční HW je pozadu... Myslím si, že tato situace je trochu lepší, než bylo u ARM...