Diky, o mocny, diky! :-)
V predtuse, ze v budoucnu objevim nebo mi bude objeveno reseni, jak snadno delat vlastni .deb package, jsem si peclive archivoval, co ktery program kam nakopiroval pri make install. Ted jsem to vyuzil - zazalohoval, odmazal a nainstaloval znovu pres checkinstall. Skvele! Pro pripad, ze by se to jeste nekomu hodilo, popisu postup:
Do /etc/apt/sources.list jsem si pridal dalsi radek:
deb file:/root/debian stable/
v adresari /root/debian/stable mam .deb soubory vyrobene pomoci checkinstall.
Pomoci mc (midnight commander) jsem si vytahl obsah souboru DEBIAN/control v kazde package do souboru /root/debian/stable/Packages
Do popisu kazde package v souboru Packages jsem pridal jeste dva povinne radky:
Filename: ./stable/<jmeno>
Size: <velikost na disku>
Pak jsem uz jen provedl dpkg -r <package> co vypsal checkinstall na konci sve prace, a tutez package zavedl pres apt-get install.
Tim mam (az na zavislosti) package vlozenou "ciste" - mohu se na ni pekne zeptat pres apt-cache show atd.
Jeste jednou diky.
Pokial ma clovek lokalne debian baliky (ci uz vlastne, backporty alebo oficialne), vobec nemusi "vytahovat" info z DEBIAN/control rucne, ale staci pouzit prikaz apt-ftparchive z balika apt-utils.
Konkretne napr. tento skript:
#!/bin/sh
apt-ftparchive packages . | gzip -9c >Packages.gz
apt-ftparchive contents . | gzip -9c >Contents-i386.gz
vytvori v aktualnom adresari potrebne subory.
Popisovana tvorba je opravdu snadna. Zajimalo by mne pokousel-li se nekdo delat z jednoho zdroje jednim debian/rules vice balicku z ruznym obsahem najednou. Treba zdrojaky klient/server aplikace kde klient i server budou v samostatnych baliccich. Vim, ze to lze (takove balicky existuji), ale me se to nikdy k uplne spokojenosti nepodarilo. Pravda mozna to chtelo vice trpelivosti :-)
> Celý proces byl jednodužší
takové věci mi po prosím ránu nedělejte... a přímo v perexu... (kdyby alespoň autor neděkoval explititně Johance (zdravím) za korekturu...)
Jinak bych řekl, že pokud nemá výsledek mít žádnou zvláštní kvalitu nebo vychytávky, tak je asi o dost jednodušší použít checkinstall a neřešit to. Osobně považuji výrobu .debů za těžkou prudu, ale o tom už jsem si letošní normu flamewarů splnil... ;-)
Tak na nějaký pěkný návod na toto téma a v češtině už jsem dlouho čekal, díky za něj. :-) Jedinou vadou na kráse jsou některé chyby v článku, na které podle mého soudu mohla přijít i korektorka... Příklady: jedna podkapitola má nadpis "Spuštění dep-make" a při tom se v ní píše o "deb-make". Co kdyby oba tyto příkazy náhodou fungovaly? (Co já vím, jeden by tvořil něco se závislostmi - dependencies - druhý s balíčky). Pak je tam "Úprava souboru debian/rule" a při tom dál je zmiňován "debian/rules". Jasně že to najdu, že to pochopím, jak je to správně, ale dvakrát takováto podobná chyba, to už je dost. A to jsem to ještě dál nedočetl, kdo ví, co tam ještě bude. :-)
Jde o to, ze ja jsem redhatista, o Debianu vim prd, takze *opravdu nevim*, jestli je spravne deb-make, nebo dep-make (taky pouzivam make dep :)), stejne tak rule nebo rules. Pokud bych to delala denne, tak me ta spatna verze samozrejme prasti do oka a opravim na miste, ale kdyz mi oba pojmy skoro nic nerikaji, neprasti me do oka nic. Ovsem obsahove chyby jsou jednoznacne veci autora, aby si je vychytal, pripadne cetl diskusi a rekl mi dodatecne, co mam opravit :)
Korektor (ja) kontroluje cestinu, na toho to nehazejte, uznavam, ze editor (taky ja :)) by si toho vsimnout moh a zkonzultovat to s autorem jeste pred vydanim, ale holt si nemuzu vsimnout uplne vseho a casto taky otravuju autory s podezrelymi konstrukcemi, ktere jsou nakonec dobre, tak jsem si odvykla a defaultne spoleham na to, zde to po sobe cetli a obsahove zkontrolovali.
Jelikož podobně jako Johanka dělám redaktora/editora/korektora jednoho nekomerčního on-line magazínu, tak si dokáži představit, že tento článek byl zpracováván někdy po pracovní době - pravděpodobně někdy mezi 20:00 a 4:00, kdy už oči a mozek neslouží zcela na 100%.
Navíc mám zkušenost že po určité době řekněme tak po 2 letech redaktorování, začne redaktor dělat mnoho věcí rutinně a lecos mu unikne. U profíka to omluvitelné není, ale u redaktora neziskového serveru, kterým předpokládám ROOT.cz je (dle množství a druhu reklamy) bych byl milosrdný.
Časem možná budou weby typu ROOT.cz umožňovat čtenářům vkládat přímo do článku doplňky a opravy (na způsob wiki). A bude po problémech :-)
To je jednoduchy, at jde o rpm nebo deb, tak v distribuci, ktera je na balicich zalozena se s tim mnohem lepe pracuje, je mozno kontrolovat zavislosti a podobne. V podstate bez toho neni mozne existovat.
Prectete si jiz zmineny http://wraith.iglu.cz/linux/worker_install.html , kde to trochu vysvetluji, take se tomuto venuji v textu na http://wraith.iglu.cz/usl/usl.html kde je to rozebrano podrobne. Pak budete vedet proc.
Nevíte někdo nějaký rychlý způsob tvorby balíčků (zejm. Debianích) specificky určený pro skriptové programy (např. programy ve shelu, perlu, Tcl)? Tam neexistuje překlad, pojmy zdrojový a binární balíček poněkud ztrácejí smysl (spíše pak jde o .noarch.{deb|rpm} , i když často bývají i tyto balíčky i s koncovkou *.i386.* jako by byly binární) a stejně tak vytváření Makefile souborů a jejich derivátů. Já vím, dá se udělat Makefile, které neprovádí žádnou kompilaci a pak použít některý z výše uvedených způsobů. Ale to mi přijde jako trochu zbytečná oklika...
Znám pouze cestu přes vytvoření Slackware balíku .tgz (což je v podstatě obraz adresářové struktury nainstalované aplikace v .tgz souboru + volitelně instalační skript) a jeho převedení pomocí utilitky alien, ale to je vlastně taky oklika a ne zrovna moc elegantní. Není na to nějaký specifický nástroj?