S vysokou spotrebou energie pri videokonferenciách súvisí https://bugs.chromium.org/p/webrtc/issues/detail?id=13485#c25
DELL XPS 13 má bohužel konstrukční nevýhodu s dotykovými FN/multimediálními klávesami. Stává se velmi často, že při práci se zapojenou docking station a zavřeným víkem, dochází k samovolnému stisku různých kláves FN kláves. Projevuje se to tak, že náhodně při práci se vypne zvuk, změní hlasitost atp. Zkoušeli jsme vše možné, ale citlivost nelze nastavit a jediné řešení je nechat víko otevřené a pracovat tak se dvěma monitory.
Vam neprijde divne vymyslet rovnak na ohybak na ne uplne levne rade notasu? Toto je vyrazna vada kvuli ktere bych cely notas vratil nebo doporucil vyrobci udelat recall na vymenu sasi.
U nas takhle hromadne dell (resp jeho smluvni servisni partner) menil jeho mutaci butterfly keyboard kdyz zacly vylitavat klavesy vcetne praskani tech pohybujicich se pacek.
Vycházím z toho, co tu je napsané... Jak bych situaci řešil já? Záleží na dalších okolnostech - záruční podmínky (NBD oprava v místě versus posílat na měsíc zařízení kdovíkam a tak...), jak moc mne to sere, jestli mám náhradní zařízení a takdále.
Majitel napsal, že ho to rozčiluje, ale očividně ne natolik, aby to řešil reklamací. Potom je na místě nabídnout řešení, pokud mne nějaké napadá nebo nějaké znám. Co je na tom špatného? Vy jste se ani nezeptali, jestli to už reklamoval. Nezdá se vám to trochu uhozené? Víte co, zastřelte mne za to, že se snažím pomoci...
Kamarád si koupil novou škodovku - Superb ve vyšší výbavě. Žádné levné auto. Čekal na ni půl roku, bylo kolem toho soustu lítání a kdovíčeho, až z toho byl docela otrávený. Pak, když to auto konečně dostal, tak zjistil pár drobných vad typu skřípající plasty, nesedící to či ono, a tak. Co byste dělali na jeho místě? Smířili byste se s tím? Reklamaci? I když to znamená další hádání se a být kdovíjak dlouho bez auta? Kamarád si auto koupil, protože ho potřebuje na ježdění, ne na to, aby stálo po servisech a reklamacích...
Nesedici plast u auta nelze srovnavat s tim kdyz mi notas sam macka klavesy. Tedy pokud mohu pouzit paralelu s tim autem je to jako kdyz mi serva cukaji rizenim nebo se mi obcas mackaji nektera tlacitka. V tom aute je to neprijemne az nebezpecne. U toho notasu ztracite nejen cas ale rozdelanou praci.
Soucasne je velmi nasravajici pokud mate nejaky patern pouzivani notasu jako sklapnout a jit nebo zavrit a zapnout v dokyne a pak zjistite ze si diky vasemu standartnimu navyku nicite praci.
Mit dobre nastroje je zaklad profesionala.
Na pytlikovani doma casoveho splachovani WC v pythonu klidne staci raspi s nestabilnim zdrojem nebo nejaky papirovy Acer. Na poradnou praci potrebujete poradne nastroje ktere vam nebudou pridelavat praci. Jedno jestli delate na sebe nebo pod korporatem.
Kdo nepouziva poradne nastroje je fuser a/nebo si nevazi sveho casu.
Litani? Mam objednanou toyotu a sami mi ji privezou az domu a projedou se mnou. Dealer mi pomalu nabizel osobniho masera na to ze to neni az tak drahe auto jako Skodovka.
Pokud potrebuje auto na jezdeni slusny dealer/leasing da nahradni auto i pokud je jinak pojizdne. Ale treba skodovka hresi na to ze lidi maji porat mentalitu Skoda rady 1xx - drz kusadla a dodelej doma.
Skutecnou chutovkou, co se podpory v Linuxu tyce jsou WWAN moduly. U poslednich 5G lze narazit na FCC lock a pokud neni publikovany nastroj/postup na odemceni, mate proste smulu, pripadne se muzete pustit do reverzniho inzenyrstvi exace z Windows, co tuhle cernou magii dela. A vyrobce samozrejme moc netrapi fakt, ze v ETSI regionu se regulemi FCC zabyvat nemusi, potazmo ze by tedy krom Windows tohle seriozne resili i pro Linux.
pohodlne pisanie bez preklepov a vynechavania klaves je pre mna tiez momentalne priorita pri vybere notebooku. dlho som preferoval klavesnice thinkpadov, ale teraz ked som zbehol vsetky notebooky co mali v alze vystavene tak naj boli dell inspiron a asus zenbok oled (rozne zenbooky mali rozne klavesnice). lenovo stale ako-tak prijatelne ale uz ho neberiem ako top. a 5 mm nema snad ziadny notebook, povedal by som ze standardne sa da najst od 1 do 3 mm zdvih
Bohužel jsem v jeho nabídce ThinkPadů nenašel model, který by dokázal XPS 13 dostatečně nahradit: malý, lehký ultrabook s výborným displejem.
Co X1 Nano Gen 2?
Jinak co se Macbooku týče, tam ta výdrž hodně závisí na tom, zda se jede přes nativní, nebo emulované aplikace. Nehledě na lesklý displej a klávesnici...
Díval jsem se na něj, ale nakonec jsem ho nevybral. Už nevím, proč přesně, ale když se zběžně dívám na specifikace, tak to asi bylo kvůli displeji. DPI má oproti XPS 13 Plus skoro poloviční, navíc v tom pásmu 160-190, které fakt blbě funguje s celočíselným škálováním. Nejsem si taky jistý, jestli ten monitor podporuje HDR, což pro mě byla nutná podmínka vzhledem k tomu, že to potřebujeme testovat.
No, misto thinkpad rady lenova brat dell a pak resit dotykove fn a jine "detaily" mi prijde zvlastni. Stejne tak menit notebook kazde 3 roky. Thinkpad X1 gen4 mi tak nejak porad nechce umrit.
Jedine, co pochopim, je 300+ppi display. Mel jsem ho uz snad pred 20-ti lety na Sony Vaio s 21:9, a baterku vem cert.
Tříletý cyklus výměny notebooku je firemní politika - každý by měl mít notebook v záruce a záruka je stanovena právě na ty 3 roky (alespoň u standardních modelů nabízených ve firmě).
Nezapomeň, že je to nástroj, na který se musíš spolehnout. A holt to není šroubovák, který můžeš mít druhý v brašně, tak je lepší ho vyměnit dřív, než se zlomí.
" je to nástroj, na který se musíš spolehnout"
A tenhle parametr nejak ovlivnuje zaruka? Rek bych, ze u 3letyho notesu je naopak jeho spolehlivost dostatecne proverena, a zcela jiste bude spolehlive fungovat jeste nejmene dalsi 3 roky.
A je to pritom presne ten sroubovak, ktery v pripade potreby za minutu vymenim za jiny. Narozdil od vsemozneho serveroveho HW neni problem.
Ta zkusenost ale muze byt ruzna. Pripadu, kdy se zarizeni odporouci do kremikoveho nebe kratce po uplynuti zaruky pamatuje historie take spoustu, ze? ;-) Dobrym voditkem, ze se tak spise nestane muzou byt zarizeni, kde vyrobce je ochoten dlouhe zaruky skutecne poskytovat - ale to opravdu neplati o vsech zarizenich, co jsou na trhu ke koupi.
@Danny
asi nikdo nepsal ze to plati o vsech zarizeni, ale pokud se podivas na prodej repasu, kde jde o Thinkpad/Dell/HP tak se prodavaji X let stara a davaji na to zaruku dalsich 2roky (a nekde/nekdy dokoupeni az na 5let)
+ z me praxe hromadky repasovanych Thinkpadu, neodesel mi zatim zadnej, ted mam primarni 10let (realne podle SN sla do prodeje v 2013/09) starou T430s, kupoval sem ji repasovanou pred ~3lety a od te doby jede kazdy den... (pretim T42, T60p, X220t, T420s, X220, X230...)
To neznamena ze nikdy nic neodejde. Ale v ramci svych marzi s tim second-market pocita, ze? :-) Statistika "od sobe" je hodne osemetna vec, ja treba zrovna u Thinkpadu uz taky par reklamaci resil a treba i tesne pred koncem zaruky... rozhodne nemuzu rict, ze by kazdy Thinkpad, co jsem kdy mel byl bezproblemovy ;-) Ale beru to tak, ze obcas holt ma smulu na konkretni kus...
Kazdej vyrobce NB, kterej na to dava NBD, ti (za nejaky poplatek - radove jednotky stokorun) tu NBD prodlouzi na nejmene 5 nekdy i na 7 let.
Mi zakaznici pouzivaji jen NB 100+. Typicky se vyrazuji v okamziku, kdy se bud mechanicky rozpadnou, nebo odejde baterie. jednoduse proto, ze kupovat do 5-7let staryho za dalsi 2-3k baterku nedava smysl.
Vymena failnuteho NB = prijde clovek, dostane kus za kus ze skladu. Ukaz mi dodavatele, ktery toto umi.
Temer vsechny ty vyrazene notesy se nasledne odprodaji zamestnancum (prodalo by se jich nasobne vic, kdyby jich vic bylo). Prodavaji se totiz typicky za cenu asi tak 1/2 nez v ceskych bazarech. Protoze sem s tema lidma v kontaktu, tak vim, ze nekteri tudiz provozuji naprosto bez problemu NB 10 i 12 let stare.
Odpor k vymenam maji i sami uzivatele, protoze dobre vedi, ze novy bude horsi.
Já je neřeším. Jenom jsem konstatoval, že bych asi víc ocenil, kdyby to bylo jinak. Jako celek mi XPS 13 Plus vyhovuje víc než cokoliv od Lenova, protože notebooky od nich zase mají svoje "detaily", které mi vadí víc.
Měnit notebook každé 3 roky je firemní politika. Navíc si ten starý, který je pořád ve výborném stavu, můžeme za pakatel odkoupit do osobního vlastnictví. Mám si stěžovat?
Tak buď rád. Nové Thinkpady taky nemají nic moc podporu Linuxu. Lenovo je sice nechává certifikovat, ale na Ubuntu 20.04 s OEM kernelem (alespoň můj T14s AMD). Na Ubuntu 22.04 pak nefunguje ani suspend, větráček jede naplno apod. O něco se to zlepšílo přechodem na ještě nevydaný kernel 6.2 HWE, ale pro jsem si nekupoval Lenovo, abych se několik dnů drbal s rozjetím něčeho, co před pár lety spolehlivě na Thinkpadech fungovalo.
Nemluvě o příšerné kvalitě a servisu. Člověk má sice NBD záruku, ale u toho T14s mi nefunguje pravá strana mezerníku a musím s tím jet někam na pobočku.
X1 Carbon jsem už nechtěl, protože minule, i přes NBD záruku, mi řekli, že je to příliš prémiový notebook, na který v ČR nejsou náhradní díly a nový větráček jsem čekal dost dlouho, než ho přivezli odněkud z Polska. Pak přijel mamlas z Autocontu a nový chladič nasadil na procesor včetně té plastové krabičky, ve které se převáží, takže větrák jel na 100%, procesor throttlovat, co to šlo a musel jsem znova volat servis - přijel příčetnější technik, který se dost divil, co jeho kolega napáchal.
Takže já už s Lenovem končím a příští notebook budu hledat u jiné značky.
Ona bohužel ta certifikace u notebooků moc neznamená. Jednu dobu jsme to řešili u nás a zjistili jsme, že certifikovanému notebooku pro RHEL stačí, aby nabootoval do grafiky. Tak kolega strávil hromadu času dopisováním testů do toho našeho certifikačního frameworku, které to měly opravdu pořádně otestovat (webkameru, mikrofon, výdrž na baterku...). A výrobci notebooků pak za námi doběhli: "O co vám jde, proč nám stěžujete život?!"
Reálně z velkých výrobců řeší podporu Linuxu systematicky jen Dell a Lenovo. A u nich je nejlepší sázka na jistotu si pořídit model, který na nějakém trhu prodávají s Linuxem. U Lenova je pak úplně nejlepší model, který prodávají s Fedorou, protože my jim do Fedory žádný neupstreamovaný ovladač nepřijmeme. Ubuntu obsahuje různé neupstreamované ovladače a o custom obrazech Ubuntu, které má Dell nebo Lenovo, to platí dvojnásob. Tam pak nejde zaručit, že daný model poběží s jakýmkoliv Linuxem.
Co se týče podpory Linuxu, jsou na tom nejlépe malí výrobci, kteří se na Linux specializují: Slimboox, Tuxedo, System76, StarLab... Ti bez dobré podpory Linuxu nic nevypustí a i technická podpora dokáže dobře poradit. Jenže to jsou výrobci, které korporát nikdy za dodavatele nepřijme, protože nedokážou nabídnout celosvětové NBD.
Jo. U nás firma koupila všem, co chtěli Linux notebooky Tuxedo. NBD se pak vyřešilo tak, že máme jeden ntb navíc a když se někomu pokazí ten jeho, prostě si ze skladu vezme ten náhradní. Je to mnohem lepší než Lenovo NBD, kde už u druhého ntb čekám několik týdnů, než seženou náhradní díl (X1 Carbon byl příliš premiový, u T14s si zase servis nějak zapomněl předat ticket interně mezi svými pobočkami).
Ja moc nechapu proc vyrobci neustale experimentuji s temi klavesnicemi - tedy chapu to - stejne jako u odebirani portu pro ethernet a audio jack je to predevsim finacni uspora - jednodussi konstrukce, min soucastek. Uz v predeslych generacich Dell Latitude udelal to, ze misto F klaves tam byla rada klaves ktera mela vychozi funkci zmeny hlasitosti apod blbosti a aby clovek stiskl F1 musel podrzet Fn (dalo se to v BIOSu prepnout trvale). Kurzorove klavesy soustavne zmensuji, takze jsou prakticky nepouzitelne. Zmizeni hrany touchpadu, to je taky kapitola sama pro sebe. Vysledek je, ze clovek stejne pouziva externi klavesnici a mys, ale kdyz pak nekam jede a musi pouzit interni, je to utrpeni, zvlast kdyz pracujete ve stresu nekde v serverovne nebo na strese.
Naprostý souhlas. Notebook bez Fn kláves mi nesmí na stůl. To s těmi kurzorovými klávesami je taky hloupost, by je neubylo, kdyby klávesy měly velikost na prst a ne na půl prstu.
Prostě móda a marketing. Místo inženýrů to navrhují designéři, grafici a kdovíkdo ještě, takže to možná líp vypadá (diskutabilní), ale nefunguje.
Nejnom technik, ale i účetní často preferuje pracovní nářadí před nablýskaným módním doplňkem se kterým se pak člověk jen vzteká. Absence portů za ušetřený mm výšky fakt nestojí. Stejně jako u mobilů, jakmile to dosáhne určité úrovně, je další ztenčování kontraproduktivní.
A připoměl bych i nabíjení přes USB-C, to je taky zlo.
Dell XPS 13 mi taky prošlo pár rukama a vidím, že to jde k horšímu. Jakš takš byly akceptovatelné Dell Latitude, ale letošní zatím vyzkoušené nemám.
USB nikdy nebylo designovane jako nabijeci konektor, draty tenke, konektor s malou plochou. To co dela Dell je vubec hruza - nabijeci USB konektor je dlouhy a tezky s tlustym kabelem, ktery neustale paci konektor (tedy u vyssich wattazi s diodou). Zrovna nedavno jsem si vzal stary Thinkpad s kulatym konektorem a protoze jsem s notebookem ruzne manipuloval a tocil, konektor se v dire proste otacel a kabel se nekroutil.. zkuste to s USB-C. I ty novejsi Lenovo hranate konektory jsou v tomhle naprd ale aspon byly robustni.
USB uz v dobe kamenne bylo designovano na to, aby napajelo. Pravda, zacinali jsme na 2,5W... ale ze bude USB i neco napajet se predpokladalo vlastne odzacatku. Realne se s USB-PD jen otocil smer, v USB-C se pouzivaji hned dvakrat ctyri piny (VBUS,GND) a proudove omezeni se mj. resi tak, ze se rizene zveda napeti z 5V... takze tem dratkum a stycnym ploskam to pri vyssim napeti take vadi min, ze? A ten ridici obvod neni nikterak slozity. Ostatne obdobne prinicipy se pouzivaji treba u aktivniho PoE. A jako bonus v pripade PD mate i to, ze nejste odkazany na proprietarni konektor vyrobce sveho zarizeni, ale mate unifikovane reseni...
Tenke dratky najdete (krome zminenych strukturek uzitych pro napajeni sitovych zarizeni) i u mnohych "dedikovanych" napajecich adapteru, kdyz si je kuchnete. I tady se proste hledaji cesty, jak usetrit, takze toho vodice se tam dava co mozna nejmin a prurezy jsou nevalne. A zrovna u toho kulateho thinkpadiho napajeciho konektoru se mi ty tenke dratky uvnitr i urvaly, myslim ze v supliku bych ten adapter porad nasel - jinak tomu zdroji nic nebylo. Jenom to mechanicky nevydrzelo, dilem prave i kvuli tomu, ze toho materialu tam nebylo tolik...
Jasne ze lidi znicej cokoli, ale jde o to, ze u toho USBcka jim to ani nemuzes vycitat, protoze to si o to vylozene rika. A problem je i v tom, ze zatimco kdyz predtim vylomili jedno z 2-4 Acek, tak se to dalo jeste dal pouzivat, tak dneska v ramci mody ... tam je klidne i jediny Ccko, a kdyz ho vylomis, je to na vyhozeni.
K tomu bonus, ze v ramci "prenosnosti" sebou potrebujes tahat USBckovou sitovku, ktera typicky funguje naprd.
Vubec nejvic sem se smal jednomu jabkari, kdyz si nejdriv pochvalovaj jak je to uzasne maly a vydrzi to a ... pak vyklopil z baglu asi tak 2kg vsemoznych redukci a rozbocek.
Jenze ono vam vyrvat zrovnatak dokazou i klasicky "kulaty" DC konektor :-) A samozrejme dokud jim to nechcipne uplne, tak s tim ruzne "cvici" a vergluji s cilem to "nejak" nabit a tim cvicenim s kabelem ve vysledku taky akorat domrsi celou desku, do ktery to je natvrdo zapajeny - a je to na vyhozeni taky, protoze znovu to pripajet muze byt analogicky... takrka nemozne...
A ano, absence RJ45 je pri zmensovani ocekavatelna - ale asi je to lepsi mit externe, nez ty ruzne konektorove "divnopokusy"... ktere byly na ulomeni jeste nachylnejsi. S tim jsem se ale smirit dokazal. A ten USB-C ethernet je to jedina vec, co krom adapteru v batohu mam (resp. nekdy ani ten adapter ne, pokud se cilene nechystam nekam nadyl, necham ho klidne doma... v praci mam rozbocovac/dock i s napajenim, ext. USB, ethernetem a i HDMI; aneb realne clovek u stolu pripojuje jen ten jeden kablik). A jelikoz ty USB-C jsou na desce dva a oba zvladnou power-delivery, tak i kdyby doslo na vas katastroficky scenar s vyrvanim konektoru, porad muzu celkem bezbolestne a rychle zacit krmit notebook druhym portem... tenhle benefit vam "klasicky" konektor nenabidne, ze? ;-)
Ono to ma spoustu dalsich bonusu ... klavesnice ma nulovy zdvih, notes nejde(nedestruktivne) rozebrat, zmizely i dalsi konektory (i ta USBcka) ... takze ve finale abys sebou tahal jeste nejaky portreplikator (dalsi kg), vetsi zdroj (protoze s tim mensim to odmitne fungovat). LCD typicky tak do tydne vypada, jako u 10let staryho (protoze se ojebe prave o tu klavesnici(ramecek, ktery byval kolem aby se o ni neopiral, zrusili taky), baterku samozrejme nijak normalne nevymenis ...
V posledni verzi se uz ani neobtezuji vlozenim vystelky ... minuly tyden HP G10 ... a byl tam uz jen kus papiru. Takze LCD dojebane uz z vyroby.
Zakaznikum je uplne jedno jak je to tluste, stejne to nosi v brasne nebo v baglu, jenze ono se jaksi nic jineho koupit neda ze? Co jim ale uz jedno neni, ze k tomu musi tahat dalsi kg reduckci a konektoru, ktere z toho zmizely.
Osobne znam nekolik lidi, a podotykam ze nejde o ITky, kteri prohlasili, ze jestli jim ten notes vymenim za ten tenkej kram a dam jim k tomu tu krabici misto eth konektoru, tak mi to nacpou do krku. A maji pravdu.
Neni, pokud do toho batohu chci nacpat spoustu dalsich kramu o kolo, tak kazdy usetreny milimetr se pocita.
Ono kdybyste tem lidem ukazal, ze pres USB-C soucasne pripoji nabijeni i sitovku, pripadne i monitor, tak by se na ten vas setup, kdy je nutite pripojovat kabely dva ci vice kabelu velmi rychle chteli vykaslat... chapu, ze je udrzujete v nevedomosti :D
Ve většině korporací poměrně běžná věc. Věci stárnou a stávají se poruchovými, takže se raději mění preventivně - levnější než počkat až chcípnou a přijít o několik dní práce, případně třeba další komplikace při služební cestě. Navíc se typicky nevyhodí, ale buď dají zaměstnancům zdarma nebo k levnému odkupu, případně různým školám či charitám. Alternativně se rovnou uzavírají pronájmy s výrobcem místo koupě.
Dříve zestárly i výkonově, což už dneska tak moc neplatí - i když potřeba RAM třeba stoupla na standardních 32 GB dneska pro slušnou práci. A baterka zůstává problémem nadále...
Uzivatele se deli na dve skupiny - ti, kteri uz zalohuji... a ti, kteri o data jeste neprisli :-)
Ty duvody muzou byt treba i ciste bezpecnostni. Ze vyrobce skonci podporu s tim, ze uz zadne prusvihy ve firmwarech resit nebude je pomerne bezna vec a takovou vec moc provozovat ani nechcete, pokud tam pracujete s necim citlivejsim. I kdyz je fakt, ze tady po rootu beha dost lidi, co ochotne pouzivaji muzejni software a firmware... ba se tim primo chlubi, ze jim ten deravej kram prece staci :-)
Ale jo, většina věcí je dneska buď přímo remote nebo by se měla pravidelně synchronizovat na git či cokoliv jiného. Ale pořád je rozdíl mezi plánovanou výměnou, kdy se jen zkopíruje disk, vs neplánovaný crash, instalace, nastavení atd. To druhé je prostě zabitý den, když jde všechno hladce. Plus znamená to výpadek v práci ve všech meeting apod., takže to ovlivní i zbytek týmu. Na služebce je to ještě někde jinde.
Je to uz druhy korporat kde delam kde se notasy bohuzel uz neodprodavaji ani neprenechavaji zamestnancum ale "recykluji". Takze misto toho aby jeste mohli slouzit (treba v dobe fasismus-19 kdy bylo domaci vyucovani) tak je musi firma odborne zlikvidovat a jeste za to dostane zaplaceno.
Bezpecnostni duvody to fakt u 90% lidi nejsou (stacilo by zahodit klice a udelat wipeout). Lidi byli i ochotni nechat vyndat SSD/HDD a koupit svoje nebo resit kolecko wipeoutu certifikovanym sw + podpisem a svedkem.
No hlavne ze jsme green a envirodementally friendly company.
Tak pokud nekdo firme plati za to, ze sve notebooky necha zlikvidovat, tak je to vcelku racionalni chovani. Pokud jsou za likvidaci zanovniho notebooku navic zelene bodiky do nejakeho hodnoceni udrzitelnosti, tak je to bonus navic. Pripravit notebook na dalsi prodej a ten prodej zadministrovat neni bez nakladu a je otazka, zda by se to firme vyplatilo. Urcite je z pohledu zamestnance fajn, kdyz mu firma nabidne odkup, idealne s vyraznou slevou, ale pro ni je zrejme jednodussi je posilat nekam hromadne a pokud je nejlepe placene nebo nejjednodussi je posilat na likvidaci, tak to bohuzel bude likvidace.
Tezko rict, zalezi jaka jsou na to dotace a jak se to kontroluje, je dost mozne, ze se to likviduje jen na oko, pro vsechny zucastnene by to tak bylo lepsi. Firma ma zelenou bumazku, ze nechala zlikvidovat stare neekologicke notebooky a jeste kousek penez, likvidacni firma dostane dotaci za likvidaci starych neekologickych a jeste kousek penez za jejich prodej jako repasu. Kupec repasu ma "novy" pocitac. "Jen" danovy poplatnik u toho bude trosku za vola, ale to uz je holt udel danoveho poplatnika.
Ja mam 4+5 let stary notasy (mam pridelene 2). A to jen kvuli tomu ze v dobe kdy byl problem s dodavkami po svete se proste na lidi nedostalo. Jinak tez mame 3 roky.
Delal jsem i pro startup s hloupym ceskym managementem kde se lidem rozpadaly 6 let stare mene kvalitni notasy (toshiby vetsinou) pod rukama. Pokud pracujete s notasem intenzivne 3 roky tak uz jen tim ze ho tahate sem a tam se opotrebovava. Moderni notasy nemaji vystuzene kovove sasi jako kdysi (u starych Thinkpadu byval cely kovovy vnitrni 1mm tlusty ram).
Neco pozere NBD servis jako klavesnici nebo prepastovani ale za ta leta ztrati dech. Pracovni notas dostava zabrat nejvic ze vseho.Konektory orvane i kdyz se k tomu chovam slusne protoze denne alespon 2x dojde k rozpojeni a spojeni. Nekdy i 12x denne kvuli poradam pokud jsem nahodou v kanclu. Paradoxne homeworking notas setri. Pokud je nekdo onsite technik tak notas byva spotrebni zbozi a je treba pocitat s tim ze ho casto ponici.
Prijdou nove projekty a razem tech 32GB nestaci ale to uz je jina pohadka.
3840×2400 na 13,4"
Přecházím mezi dvěma 14" - klasickou 1920x1080 a lepší 2560x1600 a musím konstatovat, že na práci to je stejně jedno, protože to je prostě prcek. Obyčejné QHD 2560x1440 na desktopu je úplně jiná liga, žádné kukátko vhodné sotva pro jeden otevřený calc nebo jinou tabulku. Holt je práce a "práce".
Když pominu rozměrová omezení, tak tu lepší čtrnáctku by v pracovní efektivitě jasně porazila i lowendová 1920x1200 16" v notebooku za 11 tisíc (Asus Vivobook 16X). Fotky, filmy, hry vypadají vždy lépe s vyšším dpi, ale to mě tolik nezajímá a hlavně už lowendové fullhd je na tak malých úhlopříčkách "dost dobré" a z hlediska pracovní efektivity je další zvyšování o ničem/stojí jen za malý příplatek.
"se i na relativně malý monitor toho opravdu hodně vejde."
To není relativně malý monitor, ale malý monitor.
3. 8. 2023, 09:54 editováno autorem komentáře
Jakože někdo, komu stačí malý monitor, nedělá pořádnou práci? :) Já znám výborné programátory, kteří dělají na malém monitoru notebooku, a naopak výborné programátory, kteří mají 3 externí. Myslím, že tady to je čistě o tom, co komu vyhovuje.
Mimochodem na ten 13,4" displej se vejde 80 % toho, co na ten QHD, což mi nepřijde jako takový rozdíl. Ano, všechno je menší, ale já mám oči zatím dobré, takže mi to nevadí, zvlášť, když i v těch malých velikostech je všechno krásně ostré. Zároveň bych si ale nedovolil říct někomu, kdo vyžaduje velký monitor, že to dělá blbě.
Je to o efektivitě, jde mnohé, ale někdy to je masochismus. Za mě neznám nikoho, kdo by jako programátor neměl minimum notebook + jeden desktop monitor, ale evidentně neznám všechny programátory.
Osobně mně vadila práce na 14" i v mírně rozsáhlejších tabulkách, což není žádné programování, které má obvykle požadavky vyšší.
Oči máte dobré, ale čtením liliputů je namáháte. Na to přijdete s věkem...
Před rokem jsem vybíral nový laptop a taky jsem skončil u Dell. Po otestování jsem ale zvolil Latitude místo XPS. Ten XPS byl neustále teplý i v idle - ne že bych se spálil, ale položit prsty na klávesnici na pár sekund bylo nepříjemné. Je hezké, že dokážou udělat laptop stále tenčí a lehčí, ale za tuhle cenu. Je to u tohoto modelu už lepší nebo prostě jedete na celou dobu na docku?
Když už se píše o Mac jako alternativně - mě fascinuje, že Apple už je o tři roky dopředu oproti ostatním. Výkon srovnatelný se špičkou PC, ale výdrž na baterku úplně jinde a i při vytížení zůstává poměrně chladný. Kéž by bylo více výrobců ARM, aby vznikla trochu konkurence. Zatím je na trhu pár vlaštovek, ale s kompromisy.
To bychom se museli bavit o exaktních hodnotách teploty, pocity se špatně porovnávají. Zespodu je notebook lehce teplý i v idle, ale na klávesnici nějaké teplo necítím. Kdybych ale procesor na nějaký čas pořádně zatížil, vsadím se, že i klávesnice bude trochu hřát. V tomto jsou Macbooky momentálně někde jinde.
Nojo tyhlety ultrabooky. Já tuhle vzal manželky Acer Aspire 15,6" z roku 2012, vyměnil v něm Pentium DualCore za Core i3 z druhé ruky, přidal druhým DDR3 modul z druhé ruky na celkových 8GB, což oboje doprovodilo dřívější upgrade z HDD na SSD. Stále stejná Mageia na tom švihá jak z praku a díky o asi 2/3 svižnějšímu CPU i dýchavičné věci jako Chromajzl s AJAXovými stránkami. CO2 stopa celého upgradu je rovna jen jedné malé zásilce s CPU/RAM od týpka z Aukra, jinak nula. A stroj už kroutí svůj 12. rok v provozu, zatímco v RedHatu se mění jeden neupgradovatelný slepenec za druhý co 3 roky. Nic ve zlém, RH se v tom neliší od 1 miliónu dalších koprorátů, ale tuhle korpo-účto-odpisovou politiku prostě nemám rád.
Jenže ty slepence slouží dál. Toto je můj pátý notebook v Red Hatu a všechny předchozí jsou dosud v provozu, včetně toho, který jsem vyfasoval před 12,5 roky. Není to upgradovatelné, ale jaksi si nedokážu představit, že by stroj, který má procesor o 12 jádrech, 32 GB RAM a 1 TB disk nestačil třeba mojí máti i za 10+ let.
No... Já taky jezdím na dovolenou do zahraničí naším skoro 40 let starým autem. Taky se můžu holedbat uhlíkovou stopu (no dobře, alespoň co se výroby aut týče, ale i ty emise nejsou tak strašné...). Pro naše rodinné potřeby je to nejlepší auto a nikdo v rodině by neměnil. Najedeme s ním ročně cca 20000km, servis je za pár kaček, spoustu si opravím sám a nejsložitější zařízení uvnitř je autorádio (ještě na kazety). Pro mé potřeby a potřeby mé rodiny je to skvělé auto a věřím/doufám, že při přiměřené údržbě bude sloužit ještě mnoho desítek dalších let.
Ale do firmy jako pracovní nástroj se to auto prostě už nehodí... Prostě má své vrtochy a limity, které musím/chci akceptovat.Takže si svůj laptop z roku 2012 klidně oprašuj, ale pochop rozdíl mezi soukromým laptopem a laptopem ve firmě...
Něco jiného je 40 let staré auto a něco jiného je měnit 3 roky starý ntb za nový. Nemohlo to počkat třeba ještě 1 rok? To je moje pointa. Hrneme tyhle konzumní upgrady příliš rychle. Jasně, že firmy využívají zákonných limitů v odpisech atd. Ale faktem je, že ten ntb je pořád ok (viz jak píše Jirka, ok jsou i všechny genereace předtím) a rok by spolu třeba ještě dali. Jasně že s novým strojem se mu bude žít lépe. To by se tobě s novým Audi taky jezdilo lépe, když se vrátíme k té poněkud demagogické argumentaci 40letým autem v diskusi o 3letém počítači.
A co +1rok? Proč ne +2roky?
Tyhle diskuse jsme vedli interně taky. Ono to ale není tak, že by se ty notebooky po třech letech vyhazovaly. V české pobočce si je můžeme odkupovat, v tom jsme trochu výjimka, jinde je firma prodá (nebo jsou rovnou na leasing a jen je vrátí), vyčistí se a jako repasované míří k dalším zákazníkům. Ty notebooky mají nějakou fyzickou životnost, během které se budou pravděpodobně používat. Jestli budou o rok déle u nás nebo u dalšího majitele, už takový rozdíl v dopadu na životní prostředí neudělá.
Ty 3 roky jsou taky taková maximální standardní doba, na kterou dávají výrobci NBD záruku prakticky na všechny modely. Pokud člověk chce pětiletou, už je ten výběr podstatně zúžený. Pět let je potom u výrobců garantovaná hranice podpory daného modelu (po tu dobu musí držet náhradní díly atd), krátce poté zpravidla končí i softwarová podpora. V domácím použití je to ještě OK, ale ve firmě jako naše nechcete lidi s notebooky, které mají děravé BIOSy, a v celosvětovém měřítku řešit, že pro rozbitý notebook už jde špatně sehnat náhradní díl.
Jasně, protože jedete standardní korporátní cestou, která je nejméně bolestivá. Ale ta cesta by přitom stačila nastavit jinak, jen by se toho jiného nastavení musely účastnit všechny subjekty. Pořád by to ale bylo lepší než takhle často prohánět nové a nové generace zařízení trhem.
Ostatně kolik lidí tady blíže zkoumalo, kde se bere ani ne tak všechno to lithium, ale spíš všechen ten kobalt do všech těch našich krásných nových zařízení?
Když má notebook životnost, dejme tomu, 10 let a potom se rozpadne nebo morálně zastará, jaký dopad na množství kobaltu nebo lithia bude mít to, když bude mít během těch 10 let 2 majitele místo 3? Počet notebooků v oběhu bude pořád stejný. Co by to ovlivnilo, by bylo prodloužení životnosti z 10 na 15 let, pak by těch nových notebooků bylo potřeba méně, ale to neovlivníme tím, že budeme notebooky používat 4 místo 3 let.
To, že Red Hat mění notebooky tak často a my si je můžeme odkupovat, má zase efekt ten, že už jsem 13 let nemusel do rodiny notebook kupovat. Postupně se posouvají od náročnějších uživatelů po ty nejméně náročné, až se definitivně rozpadnou nebo morálně zastarají.
Neříkám, že by to zpomalení výměny nemělo žádný efekt, ale nemyslím si, že je to vzhledem k výše zmíněnému nějak jednoznačné.
Když každý z vás v rodině vydrží s ntb ne 3 ale 5 let, tak vám za 50 propluje rukama jen 10 kousků místo 16 kousků. Já netvrdím, že to v RH po 3 letech hodíte do popelnice. Jen že to tempo obměn je příliš vysoké a podporuje "emise CO2", abych to zjednodušil na ten základ problému. To, že rodičům dopřeješ lepší ntb vždy o dva roky dřív, nakonec ve výsledku vede k tomu, že ten poslední v řadě, kdo daný ntb užije, jej vyřadí o něco dřív, než by bylo možné, kdyby cyklus byl delší. Tolik můj náhled na věc.
Nevím, jak ti vysvětlit, že když se ty notebooky používají do úplného konce životnosti, tak to nehraje roli. To, že jsem teď dostal nový notebook znamená, že máti posunu 9 let starou X240 a skoro 13 let stará T400s, kterou teď má, půjde na charitu, kde může ještě několik let sloužit. Kdybych ho nedostal, tak sice za časový úsek těch notebooků budeme mít méně, ale už se nedostane na ty, kteří by je ještě mohli používat po nás. Ti si je pořídí odjinud a počet notebooků v oběhu je pořád stejný.
Ale to mate vyse vysvetlene - na to by se musela zmenit politika u samotnych vyrobcu, zejmena co se te poprodejni podpory tyce. A jak uz padlo, ty notebooky nekonci v elektroodpadu, ale miri dal na second-market trh - kde treba ta absence poprodejni podpory neni vnimana jako az tak zasadni vada. Jestli vam vadi ty negativni dopady, mel byste v prvni rade nadavat prave tem vyrobcum a ne spotrebitelum, kteri se musi zvladnout vyporadat s tim, jak se vyrobce usnese - a to i s ohledem na sve (provozni) potreby.
Včera jsem odprašoval server s Pentium 4 na 2.60GHz, který jede 24/7 už > 20 let. A není v žádné vychlazené, bezprašné serverovně, naopak. Potřeboval novou baterku pro BIOS a zase jede zvesela dál. Je to nezmar. Už třetí server tam mám nachystaný jako studenou zálohu, až přijde jeho čas, ale pořád se drží.
CPU, 3 síťovky a dva rotační disky.
Baští cca 50W, to už víc žere CRT monitor, který tam má (nebojte, ten se zapíná, jen když je to třeba a má skutečné tlačítko on/off).
Ty novější servery, co ho měly nahradit, žerou víc než 2x tolik, takže nebojte, tenhle děda, energii dokonce šetří.
A ještě jiným úhlem pohledu: "Nejvíce je ušetřena energie, kterou vůbec není potřeba vynaložit."
Co je to za kus? To musí být nějaký ještě ze začátků netburstu, protože běžný desktop s LGA 775 + Pentium 4 už nemá smysl za žádné situace - ani pro staré hry.
Ohledně nových serverů bych ale takový pesimista nebyl, určitě jde sehnat i něco úspornějšího a ty servery co žerou víc jak 2x tolik mají víc jak 4x větší výkon, takže...
vendor_id : GenuineIntel cpu family : 15 model : 2 model name : Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 2.60GHz stepping : 9 cpu MHz : 2600.000 cache size : 512 KB siblings : 2 cpu cores : 1 fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 2 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe pebs bts cid xtpr bogomips : 5197.49
Má to jedno jádro ale s HT.
Dřív zastával spoustu funkcí, GW, DHCP, Cron, squid, squirm, FW, Samba, FTP, webserver, databáze, zálohování, antivirák sdílených disků, DNScache, cca pro 120 pc a dalších uživatelských zařízení. (To měl ještě 512 MB RAM, teď má 1,5 GB).
Teď už toho dělá o dost méně, především funguje jako souborový server už jen pro cca 40 PC. Byť může nabídnout ATA s 80 MB/sec, tak dost často si vystačí s posílenou souborovou cache, na kterou připadá i 80% RAM a z té se čte 700 MB/sec.
Co mě fakt těší je výpis procesů, který se v topu vejde na jednu stránku.
Mám rád, když vím o každém procesu proč tam je, co dělá a jak by se měl chovat.
Řešit v tomhle případě spotřebu pár W to fakt není na místě. Berte to jako veterána, ten také svého majitele často stojí víc peněz času a práce, než kdyby si pořídil jemně ojeté porše.
Pokud by vám to stále nedalo spát, tak vás uklidním, že tuhle "spotřebu" velmi dobře kompenzuji. Do práce jezdím na kole, velkým dopravním letadlem jsem letěl 4x v životě, nevlastním žádnou výkonnou grafickou kartu na hry ani na těžbu. Dokonce mám doma samostatné vypínače na jednotlivé spotřebiče, aby mi neběžely v iddle.
Smiřte se, (nebo ne) s tím, že tohohle kámoše, který mi věrně slouží 1/2 mého života, nechám běžet dál, dokud se sám nerozhodne odejít do křemíkového nebe.
Howgh
Novější servery, "které jsem dostal" jako náhradu mají větší spotřebu než ten starý. Tak to prostě je.
Samozřejmě výkon mají výrazně větší, proto je taky využívám na jiné úkoly, kde se to využije. Nicméně, pořád jsou k dispozici jako studená záloha.
Mě je jasné, že s tím, co ten sever dnes dělá bych to mohl táhnout na Omnii, která tam běží taky a dělá jen FW a GW, s trochou snahy by to mělo jít rozběhat i na RPi. Ale stejně platí, že ho nechám žít, dokud žít bude chtít.
Davide, tak srovnej obvyklou firmní politiku, co se týče aut - to bylo to, kam směřuji. Větší firmy, které mají auta jako pracovní nástroj, si jej obvykle pronajímají od leasingovek. Pak to vypadá tak, že leasingovka dodá potřebný počet aut, stará (průbežně) stahuje a nahrazuje novými. A málokdy jsou v této flotile auta starší pěti let. Srovnej pět let staré auto versus mé 40 let staré auto a 3 roky starý notebook versus Tvůj 12 let starý... To jsem chtěl porovnat... V takové firmě 5 let staré auto nenajdeš, ale kdejaká rodina jezdí ve 20 let staré jedničkové Oktávce...
První cca 3 roky často (téměř denně), pak několik let prakticky vůbec, nyní poslední dva roky tu a tam. Celkově to má nalítáno řekněme 4-5 let běžného kancl provozu. Baterka je samozřejmě už dost v čoudu, ale mechanicky je ten stroj stále perfektní. Přesněji řečeno, tento stroj: https://diit.cz/clanek/retro-test-3-roky-stary-notebook-acer-aspire-pentium-p6200-geforce-gt-520m
Davide, root hostujete na athlonu? Kazda firma se snazi mit spolehlive nastroje pro sve lidi. Kdyz vyvojari nebude fungovat 1 den notebook tak vznika pro firmu skoda x tis Kc. Je levnejsi vymenit notebook abych mel aktualni zaruku nez provozovat hw bez zaruky. Doma manzelce klidne dejte athlon nebo jinou starou masinu ktera ji bude vyhovovat ale korporat ma proste jine pozadavky na hardver nez manzelka…
Root imho nehostuje na Athlonu, neb koupit poslední roky Athlon je trochu nadlidský úkol. Ale nevím, já s tím nijak, absolutně nijak nepřícházím do styku.
Když jsem dělal CDRko, tak to prostě běželo na desce s dual P3. Petr Murmak tomu látal FreeBSD a CMS na míru. Pak když to přestao stačit, přišel tuším dvousocketovej Xeon (měl to být Opteron, ale přišla nabídka na Xeony, která se neodmítá). Pořád FreeBSD. Ale viselo to na umu jediného člověka, což nebylo optimální. Pak už jsem se v tom trochu ztratil, přišla virtualizace, pak Drupal a to už to bylo "definitivně koprorátně v řitním otvoru".
Jinak ale jak píše výše jeden diskutující o Tuxedo ... prostě mají stroj navíc pro pokrývání výpadků.
Problém tohohle systému je, že když já jako jeden malý ježeček nekoupím sobě každý den jednu PET s limčou, tak ušetřím jen jednu PETku denně. Nic, co by pohlo se světem. Ale když 3 miliardy lidí, co každý den koupí jednu PETku / kelímek / nestle-kapsli / atd si to odpustí, tak ta úspora bude 3 000 000 000/den, tedy 1 bilión kusů plastu ročně. 1 bilión, který nemusel být vyroben, převezen na druhý konec světa a následně NEzrecyklován, jak víme, že recyklace prostě nefunguje.
How dare you! :-)
Validne to nie je z jednoducheho dovodu: je to tautologia. Hocico co ma nejake drobne negativum mozte takto nafuknut a oznacit to za ZLO.
Pekne to je vidno na prave tych PET-flasiach. Naco pracne rozoberat "uzitnocnost PET flase vs. jej negativa". Vyberieme si jednu charakteristiku, ktora sa nam nepaci, prenasobime to miliardami a povieme,. ze ocividne je PET flasa ciste ZLO.
Zabavne je, ze ked sa spomenu veci, ktore su v sulade s aktualnou ideologiou (napr. solarne panely), tak zrazu taka ista uvaha "nie je platna".
Používat pro nákup nápojů jednorázové PET lahve, je čisté zlo. U jednoho člověka je to zlo marginální velikosti, ale pořád zlo. Když se vynásobí 3 000 000 000×, pořád je to zlo, třímiliardkrát větší zlo. Spáchal jsem to zlo za svůj život mnohokrát, jen jsem prvních cca 15 let nevěděl, že je to zlo. Naposledy jsem ho spáchal asi tak před třemi týdny. Snažím se ho nepáchat, ne vždy se mu ale lze vyhnout. Ale nic co jsem zde teď napsal, nemění prostou skutečnost, že PET lahve jsou čisté zlo.
b) Důvodem je, že technologie spalování petek musí být špičková a i tak to zatěžuje prostředí, protože ani ta nejšpičkovější technologie není vůbec zdarma. Obecně platí spíše opak, že čím lepší technologie spalování, tím větší produkce CO2 - spotřeba energie je potřeba na zajištění její výroby a fungování.
Kdysi jsem si koupil flašku z nerezu a za tu dobu jsem už ušetřil desítky kg petek (benzín-naftu vůbec nepočítám) - tudíž jednoznačně pozitivní krok. Pokud jsou petky tak bezproblémové, tak zkritizujte tento můj krok. Pokud to nedokážete, tak to berte jako důkaz, že petky nejsou nejlepší řešení a jejich vyráběné objemy by se měly snížit.
Kdysi jsem si koupil flašku z nerezu
Je samozrejme jasne, ze ked nemate dovod pouzivat jednorazove obaly, tak je rozumne pouzivat opakovatelny. To ale nema nic spolocne s temou.
Flasa z nerezu je podla mna, vo vacsine pripadov, neekologicke plytvanie.
ani ta nejšpičkovější technologie není vůbec zdarma
Na jednej strane prehanate "bezvyznamnu skodu * 3mld" a na druhej strane skusate tvrdit, ze "ekologicka spalovna / 3mld" sa neoplati.
V oboch pripadoch tvrdite nieco velmi problematicke.
jejich vyráběné objemy by se měly snížit
Ludstvo ako celok, zjavne povazuje jednorazove obaly za nieco, co ma pridanu hodnotu. Pokial viem vam akurat zatvaraju v CR predajne, co skusali predavat "bez obalu". Mozte to povazovat za anekdoticky dokaz uzitocnosti tych obalov.
Davide, to je takova demagogie. Co se stane kdyz nalozime nakladak vodou v pet lahvich a vodou ve sklenenych lahvich? Nakladak se sklenenymi lahvemi bude mit nalozenych o x stovek kilogramu vic. Tech x stovek kilogramu se projevi na spotrebe takze misto y CO2 bude mit o z CO2 vice. Produkce sklenenych lahvi neni nijak ekologicka, mnozstvi spotrebovane energie je daleko vetsi. Plastove i sklenene lahve umime recyklovat. Takze to tve nekupovani plastovych lahvi je jenom demagogie.
No Amazon nebo Hetzner celkem dost ponechávají staré stroje v běhu až v závěru je rozebírají a použitelné komponenty se můžou vrátit zpět do oběhu.
O snižování spolehlivosti bych ani nemluvil, největší kámen úrazu je jen spotřeba. Pokud je poměr výkon spotřeba extrémně špatný, je to důvod k vyřazení stroje - nikoliv jeho stáří nebo starost o jeho stabilitu (jakmile se vysype tak se vyřadí).
Amazon i Hetzner maji support na dane stroje a maji moznost je nahradit kus za kus. Kdyz mate 50lidi kteri potrebuji funkcni pracovni notebook tak budto mate x nahradnich kusu a servis si nejako resite s rizikem ze nebudete mit nahradni dily/notebooky (treba v covidu) nebo si proste zaplatite x Kc navic a mate nbd vymenu kus za kus. Vetsina firem si umi spocitat ze je vyhodnejsi mit nbd vymenu nez resit nahradni dily nebo dostuonost nejakych alternativ.
Acer... Předevčírem jsem našel na půdě Acer TravelMate 212TX. Zapnul, a ejhle, startovací obrazovka Windows Me v plné kráse...
Noťas najel bez problémů, a le teď nevím, jak z něj dostat nezazálohovaná data. USB porty mechanicky odešly, mám tam místo toho PCMCIA kartu s externími USB porty. Zádrhel je, že nevím, jakou USB flashku do toho strčit, aby ji Me poznaly. Tuším, že budu muset sehnat nějakou historickou flashku max. USB 1.1. Je to tak?
Díky za radu.
Zajimave, mam s DELL (ale XPS 15) uplne opacnou zkusenost po x modelech Thinkpadu od IBM/Lenova.
Klavesnice hruzostrasna (chapu, subjektivni). Dokovaci stanice pres USB-C nefunkcni (obcas nejel zvuk, obcas LAN, obcas nic). NB nesel kolikrat ani zapnout nebo zahadne vytuhaval (castecne pomohla vymena zakladni desky v zaruce kvuli odejite zvukovce). Jiz zminena zravost v suspend, to jsem neresil a NB vypinal. Vydrz na baterie asi 2 hodiny kancelarske prace. A hlavne priserne prehrivani pri kompilaci, to jsem u zadneho jineho laptopu nezazil.
S radosti jsem se vratil k P14s kde nebylo treba nic nastavovat / ohybat a vsechno jede jak ma.
Mozna je XPS 13 uplne neco jineho ale ja uz tedy dell nechci nikdy ani videt :D
Doba se mění a kvalita zhoršuje u všeho. Měl jsem několik modelů DELL řady 55 a na každý jsem několikrát volal NBD. Ať už se jednalo o nefunkční klávesnici, touchpad, prasklé panty, ... Výhoda DELLu je obrovská - NBD. Jeden den zavolám a do druhého dne na jakékoliv místo přijedou a vyřeší. Na 5580 tedy udělali takovou prasárnu (podvod na zákazníka) co se týče parametrů jednoho z displayů co tam osazovali (asi nejhorší, co jsem kdy viděl, sestup od 5570, nedokázal pořádně zobrazit ani červenou a bylo na něj vidět při maximálním jasu jen za tmy, parametry displaye v dokumentech tajily). Řešil jsem to až se zahraničním zastoupením, protože v custom konfiguraci to nejde automaticky vrátit v zákonné době. Od té doby se této firmě vyhýbám. Co jsem viděl před dvěma lety, jedině XPS řada byla ještě pořádně bytelně udělaná, ostatní šlo do kytek. Kvalita všeho, plasty, které se prohýbají jen gravitací, ...
Lenovo má "zajímavý" NBD. Jednou jsem volal kvůli špatné desce. Doba výměny 3 měsíce, nebyla skladem ... No co si o této podpoře myslet. Špatné také je, že ty výkonnější lenovo workstationy (P) mají tendenci odcházet těsně po záruce. Nejdřív drobnosti, pak víc. Samozřejmě pokud by to měl člověk staticky na stole a ne na práci, vydrží to věčně. Ale třeba ty nové klávesnice (mimochodem asi nejlepší na trhu co se týče ergonomie) moc nevydrží.
Teď jedu na HP. Podpora linuxu teoreticky nic moc, ale s troškou ladění mi tu funguje všechno. Některé věci jen díky obezličkám, co přidává Ubuntu do kernelu.
Každopádně dneska je to z mého pohledu prašť jako uhoď. Ty prémiovky jsou někde na úrovni aceru před 10 lety. Bohužel.
Absolutni souhlas, bohuzel. Nastoupil jsem do korporatu ktery jede ciste na Dellu a je to katastrofa. Tak zhruba tretine lidi v tymu se menil notas (Latitude rada) do par mesicu - zlyhani displeje, graficke karty, nahodne BSOD, vsechno mozne. Muj NB si pro me zhruba kazdy tyden pripravi neco noveho (co to bude v pondeli, nahodna oprava disku C pri startu? uplne vypnuti jacku? preblikavani obrazu? nemoznost napojeni k monitoru? horim zvedavosti). Ze klavesnice je nahovno, vydrz baterie zadna, je to tezky jak kolo ukrajina a v suspend hreje notas tak ze jej citim pres zada batohu, me ujistuje o tom ze ty stroje jsou spatne i kdyby byly spolehlive.
A to nejsou jen notasy, dokinu jsem vratil okamzite (model co nam davali byl s vetrackem (!) ktery bezel porad (!!) a poradne hlucne). Z monitoru Dell me couhaji kusy izolacni pasky, nahodne blika a prepina se, pripojeni pres USB-C funguje jenom po restarte monitoru (vytrhavam kabel z dokiny) atd.
Jo a osobni Thinkpad mam 12 let a jede jak hodinky.
5. 8. 2023, 09:55 editováno autorem komentáře
Práve som si skompiloval nVIDIA modul do jadra.
A pri tejto príležitosti vyskúšal aj cross.
Klasika: https://github.com/NVIDIA/open-gpu-kernel-modules/issues/541
5. 8. 2023, 13:33 editováno autorem komentáře
Já nedávno řešil výměnu svého Thinkpadu X220 (asi poslední notebook s klasickým layoutem klávesnice, starší i5, 16 GB RAM, 512 GB SSD) - klasického rozložení klávesnice už jsem se musel bohužel vzdát, dále jsem chtěl úhlopříčku nejlépe okolo 13", trackpoint, rozšiřitelnou RAMku, ethernetový port - nakonec jsem jako nejmenší zlo vybral Thinkpad T14 gen 4...
Po koupi jsem si na stávající SSD doinstaloval Ubuntu, které mám v dual bootu s Win11 (ty plánuju tak jednou za 14 dní zapnout a aktualizovat, pokud si vzpomenu). Co se týká funkčnosti HW, tak jsem asi nenáročný - vypadá, že vše, co potřebuju, funguje
BTW: klasicka klavesnice jde snadno (jen +palmrest) dat i do X230 (resp cele ##30 rady, mam v X230 a T430s), o neco mene snadno T25 klavesnice do T470 (+t25_palmrest, x1c6_touchpad) a nejmene snadno do T480 (+t25_palmrest, x1c6_touchpad, t25_powerbtn-board/cable/switch, t470_fingerprint, t470_panty a na panty a pamrest vzit rozbrusku = mam rozpracovane :)
5. 8. 2023, 16:58 editováno autorem komentáře