V plnej miere suhlasim s tym, ze kazda technologia moze byt zneuzita na ucely nie zrovna verejno-prospesne. Ale vedome, ANO VEDOME, profitovat na nestasti druhych je neludske. Zrejme vidina zisku u niektorych jedincov potlaca schopnost rozoznat medzi obchodom a spoluucastou na masovom vyvrazdovani.
V tomhle směru se musím autora zastat, z článku nemám pocit že by to nějak komentoval. Pokud ano, tak spíš stylem že Watson o zvěrstvech věděl i když se snažil na venek působit čistý a vše mu prošlo. :-( Na druhou stranu, dopadlo by to dneska jinak? A s tím že i skvělé technologie se nechají zneužít se nedá nesouhlasit.
Dealer sice nemůže přímo za závislost, ale svým jednáním (výroba, distribuce) ji podporuje a profituje na ní.
A v některých případech je dealer za závislost spoluzodpovědný, když první dávky dává zadarmo aby se ona závislost rychle vytvořila.
Mimochodem, známý dealer Mrcho$oft distribuuje svůj software v cenově výhodných "studentských licencích" a pro školy dokonce v různých (státem) dotovaných programech i "zadarmo". Dokonce si můžete koupit spoustu počítačů a notebooků, kde je jejich software "zadarmo" nainstalován už výrobcem.
Pak se nedivme, že lidi nic jiného neznají a pak se nakupují "výhodné" licence pro státní správu - dokonce tady byl Ballmer potřást si ručičkou s Íčkem Langerem, když jim stát podepsal smlouvy na "software a další služby pro státní správu" v průměrné ceně 30 tisíc za každou licenci.
Taky příklad dealera, který za nic nemůže.
Paralela s Watsonem je zde:
revue.idnes.cz/pavel-novotny-bulvar-a-jeho-praktiky-dso-/lidicky.aspx?c=A130722_192359_lidicky_zar
Otevřený rozhovor s šéfredaktorem bulvárního webu Pavlem Novotným o praktikách českého bulváru.
Citace:
"A já jsem v tom, co dělám, dobrý. Jednoduše vyhrál mamon, tedy snadno vydělané peníze s menším objemem práce. Navíc jsem najednou oslovoval masy a sám se stal jakousi celebritou. V tomto segmentu je poptávka po lidech jako já, tedy po těch, co umí psát a mají přehled, obrovská. Věděl jsem, že když rezignuji na morální otázky, které jsou s touto prací spojeny, mohu se ní dlouhodobě a dobře živit."
Lenin (žoldák Rotschilda a Schiffa, s jejich penězi přejel celou frontu, aby za ně provedl "revoluci"):
Chceme-li zničit národ, musíme nejprve zničit jeho morálku a padne nám do klína jako zralé ovoce.
Stalin:
Smrt jednotlivce je tragédie, smrt milionů je statistika.
Vděčnost je nemoc, kterou trpí psi.
Volby nerozhodují voliči, ale ti, co počítají hlasy.
Svoboda je jen míra poznaného.
Za to komunista klidně sebere a vyjí jediný statek široko daleko, aby o pár měsíců později zemřel hlady. Umírat bude s dobrým pocitem rovnosti, neboť velkostatkář také umírá hlady a tak všechno dobře dopadlo :-D.
Jak řekl Winston Churchill: "Nevýhodou kapitalismu je, že bohatství je rozloženo nerovnoměrně. Výhodou komunismu je, že chudoba je rozložená naprosto rovnoměrně".
S Churchillem opatrně, také řekl že věří jen těm statistikám které zfalšoval sám ;-)
A protože lidé se s časem mění, a o politicích to platí druhou mocninou, tak si prostuduj tohle:
--------------------------------------
Fašismus - proti bolševickému jedu.
Projev anglického kancléře pokladu Churchilla
Anglický kancléř pokladu Winston Churchill, jenž dlí právě na soukromé návštěvě v Římě, přijal v budově anglického vyslanectví novináře, k nimž učinil projev, který jistě všude ve světe vyvolá sensaci. Jako všude ve světě tak i u nás vše, co nese punc pokroku a socialismu, vylučuje nám fašismus jako největší ohavnost dnešní doby. Zcela jiný názor o fašismu má britský státník, který po pravdě mezi jiným pravil:
"Jsem jist, že jsa Italem, byl bych býval cele s vámi od počátku až do konce vašeho vítězného zápasu se zvířecími choutkami a vášněmi leninismu. Itálie ukázala světu způsob, jak lze podvratné síly potírat. Itálie poskytla protijed proti ruskému jedu, a ode dneška žádný národ nebude moci říci, že je bez ochranného morálního prostředku proti bolševické rakovině."
Národních listy - večerník, 21. ledna 1927, stránka první.
--------------------------------------
Churchillův projev o J. V. Stalinovi z roku 1959 - z vystoupení Winstona Churchilla v Horní sněmovně dne 23. prosince 1959 při příležitosti 80. výročí narození J. V. Stalina:
"Pro Rusko bylo velkým štěstím, že v době zatěžkávajících zkoušek v jeho čele stál génius a neochvějný vojevůdce J. V. Stalin. Byl vynikající osobností, imponující v naší těžké době, v které žil.
Stalin byl člověkem neobyčejně energickým, erudovaným, pevné vůle, ostrým, tvrdým. Byl to člověk nelítostný jak v práci, tak i při jednaní. Ani já, vychovaný v anglickém parlamentě, jsem mu nedokázal odporovat.
Stalin měl především velký smysl pro humor a sarkasmus. Dokázal přesně vyjádřit svoje vlastní myšlenky. Svoje vystoupení si psal výhradně sám, z jeho práce vychází neochvějná sila. Tato síla byla v samotném Stalinovi natolik věrná, že se zdál neopakovatelným mezi státníky všech dob a všech národů.
Stalin dělal na nás velmi dobrý dojem. Měl neodolatelný vliv na lidi. Když vcházel do sálu na jaltské konferenci, my všichni, jako na povel, jsme povstali a z nějakých důvodů jsme stáli v pozoru. Vyznačoval se hlubokou logikou myšlení a uvědomělou moudrostí. V nejtěžší době mistrovsky dokázal nalézt cestu z bezvýchodné situace.
V nejtragičtějších i v nejslavnějších chvílích byl vždy zdrženlivý, nikdy nepropadal iluzím. Byl neobyčejně složitou osobností.
Stalin vytvořil obrovské impérium.
Byl to člověk, který svého nepřítele ničil rukama svých nepřátel. Donutil dokonce nás, i když otevřeně nás nazýval imperialisty, bojovat proti imperialismu.
Stalin byl obrovským diktátorem, který neměl ve světe sebe rovných. Převzal Rusko s bídou a zanechal ho vyzbrojené atomovou zbraní.
Ne, říkejte o něm cokoliv, ale na takové národ nezapomíná."
> S Churchillem opatrně, také řekl že věří jen těm statistikám které zfalšoval sám ;-)
Tak to řekl naprosto správně, protože statistiky pouze dávají pocit objektivity ale ve skutečnosti jsou velmi dobře manipulovatelné tím kdo si je zadává. Stačí aby statistika odpovídala na nepatrně jinou otázku, než jak je následně interpretována a může vyjít úplně jiný závěr.
Příklad (hypotetický, čísla jsem si vycucal z prstu):
V roce 2010 zemřelo na silnicích 100 osob, v roce 1960 10 osob. Jízda autem je 10x nebezpečnější.
V roce 2010 připadá jedna smrtelná nehoda na ujetých 10 000 000 kilometrů, v roce 1960 to připadalo na 1 000 000, jízda autem je dnes 10x bezpečnější.
Statistika je velmi důležitá věda a velmi užitečný nástroj. Jediný háček je zachycen i ve výroku pana Churchilla. Jde o to "sám".
Jako nástroj sebepoznání a pochopení, jako vodítko pro metody typu "rozděl a panuj" nebo jako způsob popisu situace je to výborné. Jako nástroj mezilidské komunikace je to ale nebezpečné a nechutně manipulativní. Člověk má v hlavě nějakou chybu, díky které statistice věří i když nemá. Proto chci vždy vidět data a statistiku si zfalšovat sám :-)
Radovan (neregistrovaný) 88.146.198.--- 31. 7. 2013 17:48: "S Churchillem opatrně, také řekl že věří jen těm statistikám které zfalšoval sám ;-)"
Podla vsetkeho tento vyrok Churchill nikdy nevyslovil, ale prisudila mu ho Goebbelsova propaganda, aby vykreslila Churcilla ako klamara (zdroj: https://en.wikiquote.org/wiki/Winston_Churchill#Misattributed).
Zaujimave, ze tej goebbelsovine dnes veri vela ludi...
Pokud by nebylo IBM, tak by byl někdo jiný, třeba o dva roky později a vytvořil by jiný standard.. (motorola At&t MIT?). Navíc né všechno geniální se od IBM ujalo, protože nepouštěla licenčně ven, nebo to zbabrala marketingově (token ring, microchannel, ps/2, os/2, ...) takže obrázek stejně jako jeho komentář považuji za nicneříkající, ba ani jakoby omluvný k danému tématu.
Před lety jsem viděl ve slovenské televizi diskusi na velmi podobné téma, jednalo se o přechylování. Je-li muž Kuček, má být žena Kučeková nebo Kučková? Tamní gramatická pravidla preferují první variantu (jako u nás), v praxi se lze setkat i s druhou (na rozdíl od nás).
Vážení, stanovisko úředníků bylo neuvěřitelné - ať používají ten tvar, na který jsou tradičně (třeba v rodinách) zvyklí.
Když má dnesk vláda USA pocit, že nějaká technologie co mají firmy v USA může být zneužita proti jejich zájmům, tak na ni vydají vývozní embargo.
Tento mechanizmus před válkou neexistoval? Nebo si tehdejší vláda USA neuvědomovala význam informačních technologií pro chod válečného hospodářství?
Takže než se pozastavovat nad snahou IBM dělat bussiens za každou cenu (což spoečnosti dělají protože po nich akcionáři chtějí co největší zisk - viz. např. zdejší oligopol telekomunikačních operátorů) není spíše na místě otázka, proč tomu nedal stát zavčas nějaké mantinely?
preco stat? to je len prehadzovanie zodpovednosti na niekoho ineho! Kazdy trochu rozhladeny vie, ze stat je len organizovane nasilie (tvorene zakonmi) a vytvara dobre "podnikatelske" prostredie pre par vyvolenych jednotlivcov (ktori ten stat riadia). Predsa sa tito "jednotlivci" nebudu sami obmedzovat mantinelmi ;-)