Vlákno názorů k článku Děrné štítky a holocaust: nevidím zlo, neslyším zlo od Bubo - Už som sem dal otázku o fungovaní strjov...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 6. 2013 8:12

    Bubo (neregistrovaný)

    Už som sem dal otázku o fungovaní strjov popisovaných v článku, žiaľ v diskusii som dostal len veľmi kusé informácie a na nete sa mi nedarí nájsť detaily technického riešenia a funkcie.

    "Počínaje návrhem programů, přes tisk karet a údržbu strojů. "

    Programov - znamená to teda, že niektoré s tých mašiniek boli programovateľné? Takže mnou známa história počítačov nie je úplná? Nebol to Zuse, nebolt to Mark-1 atď, ale boli to diernoštítkové stroje od IBM? Podobné tvrdenie bolo i v diskusii, a teda, že tieto stroje pomáhali pri výpočtoch atómovej bomby.

  • 25. 6. 2013 11:41

    BobTheBuilder (neregistrovaný)

    Program vznikl sekvencí jednotlivých strojů, takže programovatelné to bylo asi jako analogové počítače, fyzicky.
    A ano, počítali na tom v Los Alamos věci kolem Bomby, zmiňuje se o tom třeba Richard Feynman (To snad nemyslíte vážně).
    Nakonec, proč ne, když nic lepšího nebylo: ty stroje uměly sčítat, násobit, i třídit (podle podmínek - ostatně seřadit štítky uměly taky). Výsledek se vyděroval do štítku a mohl jít znovu na vstup (cyklus)... Bomba nakonec fungovala, takže, jak praví klasik, primitivní, leč účinné!

  • 26. 6. 2013 23:43

    txt (neregistrovaný)

    "V roce 1725 použil Basile Bouchon děrovaný papír pro řízení tkalcovského stavu. O rok později v roce 1726 vylepšil Jean-Baptiste Falcon funkci spojením jednotlivých papírových karet, čím zjednodušil úpravy a změny programu. V roce 1801 použil francouzský vynálezce Joseph Marie Jacquard v tkalcovském stavu děrné štítky, které bylo možné vyměnit beze změny v mechanice samotného stavu. Tento okamžik je považován za milník v programovatelnosti strojů."
    zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Dějiny_počítačů

  • 27. 6. 2013 8:31

    Bubo (neregistrovaný)

    Iste aj flašinet je programovatelný stroj. Ale tuším sa tu bavíme o spracovaní informácii a o voľne programovateľných strojoch. Tým nepopieram, vplyv diernych kariet. Ale pokiaľ viem prvým voľne programovatelným počítačom bol Babbageov Analytical Engine a prvým realizovaným počítačom Z1 od Zuseho.