velmi kontroverzna tema ... mam znamu z Ameriky a ti napr. nepoznaju "obciansky preukaz". Citili by sa "oznackovani ako dobytok" a povazovali by to za totalitny / fasisticky prejav.
Na otazku, ako sa teda identifikuju voci uradom, ze vraj im staci pas ci SSN alebo vodicsky, no koncept "obcianskeho" nepoznaju. Zaujimave. Ja a aj vsetci sme si na obcianske uplne zvykli. Kazdy ked ide von, do mesta, niekam, obciansky so sebou. (Ak sa ide do nejakej spolocnosti, pre kazdy pripad ...) Neviem, ci to je nasledok toho, ze nas uz maju tak dobre vycvicenych, alebo sme viac svedomite narody ...
Obciansky je tiez defakto nejaky ten "cip" :) Na nete sa vedu siahodlne debaty o to, ci je povinnostou so sebou nosit obciansky. Ze vraj ano ...
Máš pravdu, jsou na tom stejně nebo spíše hůř. U nás policista potřebuje občanku aby se dostal k informacím, v USA stačí SSN nebo řidičák , což ukazuje o několik levelů lepší propojení databází obyvatelstva...
Jinak, ten na kterého odpovídáte nechápe jako informatik, že rodné číslo je skoro to samé jako SSN. A když mám ID určující právě jednu osobu pak občanka je jenom "zmenšení práce" pro policistu? Stát ty data stejně má, od informatika bych čekal lepší představivost...
Zase samej odborník!
K životu tady nepotřebuji nejen Drivers License ani SSN. Pro získání SSN se musí zažádat. Pokud nepožadujete jisté "služby" od governmentu, SSN nepotřebujete ani jej po vás stát nesmí nikde vyžadovat. Námitka, že bez toho nelze zaplatit daně je též lichá, neb za tímto účelem dostanet přidělen speciálně TIN.
A k volbám samozřejmě též žádné ID nepotřebujete, tak jak to máme zakotveno v konstituci.
Češi často nechápou a zdá se jim to jak z jiné planety, že když si jdete založit bankovní účet, tak aby si ověřili vaši totožnost, tak vám k tomu stačí přinést třeba jen kopii posledního účtu od elektřiny(je tam vaše jméno a adresa).
Žádné občanské průkazy a rodná čísla nejsou potřeba a žít se s tím dá také…
Správně, nepochopeno… :-)
Ten podstatný rozdíl je v tom, že se mohu zcela legálně pohybovat "from sea to shining sea" aniž bych musel mít u sebe cosi, čím se budu muset vždy prokazovat když uslyším "Papers, please". Myšleno prokazovat "autoritám".
Pokud preferujete pohodlí, tak Photo ID vám ochotně vystaví na počkání každý DMV ouřad. A nemusíte tedy tahat ten účet, ale plastovou kartičku velikosti kreditky.
PS: tuhle si mi jeden čech stěžoval, jak jsou prý ty vaše nové průkazy na nic, že už se tam nezaznamenává razítkem kde jste právě zaměstnán. Že nelze poznat kdo je příživník. Moje reakce byla něco ve smyslu WTF!.
Takže mám pro vás pochopení, že ta představa, že se dá žít bez průkazu totožnosti může být pro vás strašidelná.
"Takže mám pro vás pochopení, že ta představa, že se dá žít bez průkazu totožnosti může být pro vás strašidelná."
Řekl bych, že pro spoustu lidí to není ani strašidelné ani to nepovažují za nutnost. Lidé nepřemýšlejí o tom, že je to úplně k ničemu a že to tu třeba za první republiky vůbec nebylo (zavedl to Hilter). Prostě je to zvyk. I pro úřady.
Pro úřady. Úřady jsou neschopné si z údajů jako třeba č. OP vytáhnout z registru obyvatel r.č., když je "potřebují". Chtějí po člověku vždy kompletní údaje, nic si sami nedoplní.
Zvyk. Česká pošta vyžaduje po podnikatelích razítka a nenechá si to vymluvit. Ta razítka, která vám kdejaká výrobna udělá na počkání a dá tam komukoliv cokoliv.
Takže tak. Občanka je prostě k ničemu, nefunguje, úřady si to stejně nejsou schopné vyhledat. Jen není dostatek lidí s nadhledem, kteří si tohle uvědomí.
No, to je takové to primitivní oblbování jednodušších lidí, jako že když někde nemají zaveden osobní doklad, jsou snad svobodnější. Samozřejmě tak tomu není, systém si vás najde a případně zlikviduje s občankou i bez ní, zkuste třeba mít dluh u banky. Velmi pochybuji, že by americká policie člověka, který se jí nezdá a který nemůže prokázat svoji totožnost, nechala jen tak běžet - leda na Guantanámo ;-).
Co se týče zaznamenávání údajů do občanky, nelze je u nás dělat už od roku 1993, kdy začaly být vydávány místo knížeček kartičky. Mimochodem, ono zaznamenávání bylo v řadě případů praktické - třeba si člověk nemusel pamatovat datum očkování proti tetanu - bylo v občance, a daly se poznamenávat změny. Naše současné občanské průkazy platí v celé Evropě, takže není třeba pas.
Teorie je sice pěkná věc, ale praxe nakonec ukáže že to tak jednoduché není.
Bez lidí není kupní síly, bez kupní síly není odbyt, bez odbytu není komu vyrábět, bez výroby není výrobna a bez výrobny není zaměstnanec který by mohl něco nakupovat.
Kdyby všichni vyjmenovaní skončili buď sterilizovaní nebo mrtví, i takto šílenému režimu by za pár let došlo, že tímto tempem bude brzy bez lidských zdrojů.
V ten moment by teorie narazila na praxi a musela by začít její revize. Pro většinu postižených určitě bohužel pozdě, ale i tak si myslím, že ta myšlenka krom toho že byla šílená, byla taky nerealizovatelná.
Opět vynikající článek a člověka až mrazí, když to čte. Můj starý pas mi platí do roku 2015, pak budu muset mít nový s biometrickými údaji, řidičák musím vyměnit do konce roku a občanka bude jistě brzy následovat. Všichni jsme označkováni jako zvěř, naše fotky mají úřady v systémech a kamery jsou na každém kroku - s připravovaným systémem INDECT je to smrtící kombinace. Když to po sobě čtu, zní to jako šílená spiklenecká teorie, ale ona je to realita.
Zdravim,
vzhledem k aktuálnímu stavu veřejných zakázek na IT technologie si myslím, že dost zaostáváme za USA popř. EU.
Na úřadech práce byl zrušen plně funkční informační systém za neskutečnej paskvil a nebohé úřednice provádějí výpočty dávek v Excelu, píšou dopisy ve Wordu a pořadová čísla dokumentů do papírového sešitu... no kde to sakra jsme?
Co se týče evidence vozidel se ani nebudu zmiňovat.
Takže ČR jde očividně proti standartu informačních technologií zbytku světa.
Další věc ale je, že co nezvládáme u nás stíhají udělat za nás i v zahraničí.
Každý člověk co někdy něco dělal přes internet je již zapsán v databázích a informace o něm jsou při každé aktivitě automaticky aktualizovány. Co se s těmito informacemi stane zase rozhoduje opět jen člověk...
No, on náš problém je trochu jinde. Zakázky na podobné informační systémy u nás vyhrávají firmy, které s tím nemají zkušenosti. A když už se někde objeví firma, která zkušenosti má, tak na to pošle lidi. kteří je nemají. Výsledkem je pak situace, kdy řešení navrhuje skupinka složená z uživatelů neznalých IT technologií, "ajťáků" bez zkušeností s oborem a několika "ideologických" vedoucích. Pak není divu, že vynalézají kolo, a ty prototypy pak podle toho vypadají.
A dalším problém je pak "specifičnosti státních úřadů". Vy sice tu velkou pracnost vnímáte jako problém, fronty se vám nelíbí. Ale pro úředníka je to naopak pozitivní stav. Má práci. Ve státní správě obecně je obrovský tlak proti zjednodušování agendy. Projevuje se to tím, že úředníci hází vývojářům klacky pod nohy. Skutečné zadání pak je "zjednodušit, zrychlit, zpřehlednit, zlevnit a zefektivnit agendu tak, aby nebylo možné propouštit žádného ze zaměstnanců". To je diametrálně jiné zadání, než na co jsou IT firmy zvyklé z komerční sféry. A na tom si pak vylámou zuby. Úředník je osobně zainteresovaný na tom, aby implementace selhala. A v ideálním případě selhala natolik, aby musela vzniknout nová pracovní místa. Umět zvládnout tuto situaci a získat potřebné informace "navzdory úředníkům" vyžaduje úplně jiné dovednosti a zkušenosti, než čím obvykle IT firmy disponují.
"Social Security was originally a universal tax, but when Medicare was passed in 1965, objecting religious groups in existence prior to 1951 were allowed to opt out of the system. Because of this, not every American is part of the Social Security program, and not everyone has a number. However, a social security number is required for parents to claim their children as dependents for federal income tax purposes,[7] and the Internal Revenue Service requires all corporations to obtain SSNs (or alternative identifying numbers) from their employees, as described below."