Vlákno názorů k článku Deset největších průšvihů v historii Linuxu (druhá část) od Pepa - Asi takhle: 45 procent volicu si mysli ze nejvetsi problem...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 7. 2009 22:22

    Pepa (neregistrovaný)

    Asi takhle:
    45 procent volicu si mysli ze nejvetsi problem byl v nedovarenem KDE 4.
    40 procent si mysli ze nejvetsim problemem byla bezpecnost – chyba v Open SSL.
    25 procent za nejvetsi problem povazuje, ze to Linux projel s XP v primem souboji na netboocich.

    Tedy, mam-li to shrnout:
    Prvni misto v dulezitosti je povazovano „spravne naprogramovani“.
    Druhe misto obsazuje bezpecnost.
    Treti misto pro podnikatelsky uspech.

    A nyni co z toho plyne:
    Nic, jen ze se neda spolehnout na komunitu v obchodni oblasti. Komunita uprednostnuje jina kriteria a zjevne zde plati vlada techniku nad obchodniky. Dale se k tomu neda rici nic, jen se podle toho zaridit.

     Pepa

  • 27. 7. 2009 22:51

    Slavek (neregistrovaný)

    ano, dobre pozorovani.

    Ja mohu akorat rici za sebe, jako uzivatele linuxu /prevazne Ubuntu na desktopech, ale nove i na nejakem tom serveru/, co mi v posledni dobe vadilo a oznacil bych to soukrome za prusvih: – nedostatecne odladene updaty vypustene mezi lidi. Zduvodneni/priklad: porad se nejak automaticky predpoklada, ze si chybu analyzujete, nahlasite bug nebo jinak date vedet a komunita to opravi. Ale Ubuntu ma heslo „Linux pro lidi“, tedy nejen pro IT. Tito lide obtizne hlasi bug (atd.). Vybavil jsem jednoho managera MSI Wind a tam byla potreba nejprve nastavit WiFi. OK, no problem. Po nejake dobe jsem mu i povolil instalace. A co cert nechtel, pak odjel do Rima a v hotelu vecer nemel co delat a kdyz se nabidl upd ate, klikl na to. System pri normalnim updatu nahradil uzivateli ovladace pro WiFi za default bez dotazu, on obratem prisel o WiFi a musel pockat, az prijede zpatky a ja mu to opravim. On, jakozto normalni uzivatel, nemel na to to dat dohromady. Stalo se v lonskem roce, ale obcas mam podobny pocit z updatu casteji.

    – predcasne nasazeni Berylu Mozna je to divne, ale hodnotim to s odstupem jako predcasny krok, ktery prinesl nesmirna ocekavani a nasledne zklamani. Beryl byl ukazovan jako lakadlo proti Aeru Visty, s tim, ze je to cele uplne nekde jinde a mnohem dal. Na prvni pohled ano, ale jelikoz tento skvely trhak nebyl podporen novymi perfektnimi desktop aplikacemi, revoluce se nekonala. Dalsi vyvoj byl hodne divoky – prvni nadejna verze 0.1 proti Aeru, ale pak rozdeleni, vznik Compizu misto toho, aby se nejak rozumne pokracovalo, pak – dle meho – kdyz uz to vypadalo hodne spatne, tak nic moc nastup Compiz Fusion, dohady, rozkoly a ztrata komunitni jednoty jako jiz mnohokrate tomu neprospela. Skoda…

    – PulseAudio uz jsem zminil vyse, jeho nasazeni povazuji v mainstreamu nestastne v dobe, kdy se tak stalo,protoze Alsa byla mnohem dale a tento krok mne fakt nepotesil.

    Tak nejak bych mohl jeste chvili pokracovat, ale to je par tech, co mne ted napadly. Upozornuju, ze jsou to moje soukr. ubuntacke prusvihy.

  • 27. 7. 2009 23:47

    Slavek (neregistrovaný)

    No ja to cele tedy beru tak z pohledu desktopu a proc se to nerozsirilo zatim vic mezi lidi, tak vlastne mne napada jeste jedno slabe misto: – kvalita w32 kodeku. Male zduvodneni: jelikoz jsem zavirovanych pocitacu cistil stovky, tak mohu rici, odkud to lidi berou. Zatimco zeny klikaji az se doklikaji (casto ani nevedi poradne proc – ruzne stranky, maily…), u muzu je v prevaze infikovani z erotickych stranek, resp. nasledkem jejich snahy se k nejake erotice probojovat. Nepochybne tedy chteji mit co nejlepsi obraz (i s detaily). Kvalitu w32 kodeku bych z tohoto hlediska radil jako dulezitou, protoze je to to, co uzivatele pouzivaji velmi casto. A bohuzel musim hodnotit kvalitu w32 kodeku v soucasnych ditribucich (ubuntu/medibuntu) tak nejak na uroven roku 98. Fakt to neni moc dobre a srovnatelne s jinymi OS. Chapu pravni souvislosti, pouze rikam, ze to shledavam jako velke minus.

  • 28. 7. 2009 9:28

    kozec (neregistrovaný)

    Takmer vsetky v sucastnosti pouzivate codecpacky (to su take tie srandy, bez ktorych Windows neprehra ani „eMKáVéčko“) bezia na fddshow, co je opajcovany ffmpeg. Takze ak mas niektory europsky Linux alebo Ubuntu v ktorom si odklikol instalovanie „zlych“ a „skaredych“ kodekov (oni sa tak vazne volaju :p,) pouzivas presne tie iste a teda rovnako kvalitne algoritmy ako tie „kvalitne win32 kodeky“ ;-)

  • 29. 7. 2009 8:55

    treebeard (neregistrovaný)

    tak kde potom teda urobili súdruhovia chybu? Ak nie v kodekoch, tak bude asi inde. Že by v samotnej podstate X serveru?

  • 29. 7. 2009 11:54

    kozec (neregistrovaný)

    Otazka skor znie: Urobili sudruhovia nejaku chybu?