Vetsina problemu, ktere popisujete se tyka urcite distribuce. Neni napriklad nejmensi problem pridat (pro redhat) do pripraveneho jadra podporu pro ntfs.
Instalaci linuxu pro zacatecnika bych videl hlavne v prevedeni jeho pozadavku do upravy konfiguracnich souboru.
Co se tyce minimalni instalace, je to otazka. Napriklad v debianu se pri instalaci nainstaluje opravdu to nejnutnejsi a zbytek si clovek doinstaluje potom. To mi z pohledu zacatecnika nepripadne jako nejlepsi.
Vami zminovane "graficke nadstavby" jsou graficke toolkity. Ty nejen jinak vypadaji, ale i jinak se programuji. Nic ale nebrani pouzivat pouze jeden. Souhlasim ale s Vami, ze jednota v konfiguraci by mela byt (nevim proc gtk a kde nepouzivaji standartni konfiguraci pres resources).
Vytknul bych Vam, ze clanek neni o problemech zacatecnika v linuxu, ale o uzivateli Windows snazicim se najit stejne veci v linuxu (vcetne konfigurace).
Vam a ostatnim, co tvrdite, ze popisuju problemy urcite distribuce - mate pravdu! Jeste abyste ji nemeli, kdyz dokonce i v nadpisu je uvedeno, ktere distribuce (a dokonce konkretni verze) se clanek tyka :-)
Nicmene je tam par veci, ktere se uz primo RedHatu netykaji, ale tykaji se Linuxu obecne.
Pokud bych mel rict, proc RedHat, tak proto, ze narozdil od MDK nekrachuje (coz z pohledu do budoucna vidim jako urcitou jistotu kontinuity), patri mezi vedouci firmy v Linuxu (cili se da cekat, ze vetsinu veci maji jiz vychytanu), znam ho ze serveru, kde funguje vyborne apod.
Trochu chybné nazírání problému: Právě že je opensource, nemáte nejistotu ani u krachující firmy. Ovšem začátečník netuší ani to, že mu nic nehrozí; ani neví, jak by případně řešil situaci "v RedHatu už maj tohle, já to chci mít taky". To je problém. Ne to, že open source znamená totální jistotu, že s Vámi nemá jak kdo (pardon) vyjebat. Support se realizuje jinak, manuály, apod. píše tolik lidí, že krach je nesmyslným pojmem. ALe to, že BFU neví vůbec nic a je zblbý přístupem Microsoftu, kde slova (jen SLOVA - no dobře i MSDN) "PODPORA", "MAINTENANCE", apod. jsou tučným vpředu.
Ale to amatéři vidí as o linuxu netuší.
To jste me spatne pochopil (ostatne zrovna minuly tyden jsem volal na MS, aby mi vysvetlili, jakouze to davaji zaruku, kterou se ohaneji v letaku, ktera k nam prisla do firmy - samozrejme vubec nevedli, ktera bije).
Mne jde o to, ze (a to uz jsem si overil na serveru) kazda distribuce ma trochu jiny zpusob konfigurace apod. Ocekavam, ze to bude stejne i na desktopu. A kdyz uz se neco zacnu ucit (a ja se to samozrejme chci naucit), tak bych svuj cas rad investoval do neceho, kde mam urcitou zaruku, ze neprijde nazmar.
Napr. i kdyby byla point'n'click distribuce vcetne bezchybne point'n'click konfigurace vseho a ja vedel, ze dalsi verze nevyjde, nesel bych do toho, protoze stejne bych za nejakou dobu musel prejit na neco aktualniho a musel bych se ucit neco noveho.
Ono vzhledem k popularite MDK se da ocekavat, ze i kdyby krachli, tak zitra kram nezavrou, ale stejne.
Podobne jsem sel do mainstreamove distribuce, protoze si nerisknu zkusit nejakou minoritni, byt subjektivne lepsi. Uz jsem to zazil v zivote mnohokrat, ze nekdy je lepsi o neco horsi majoritni nez lepsi minoritni (cokoliv - mobil, auto, TV, program...).
Protoze budu-li mit (a mam :-) v Psyche nejake problemy, procento lidi, kteri mohou mit podobne problemy (a tudiz sance, ze nekde nejakou radu/howto dostanu) je radove vyssi nez kdyz pouziji nejakou minoritni distribuci (tento odstec myslim obecne, nechci tvrdit, ze Suse nebo MDK jsou minoritni distribuce).
Mé skromné zkušenosti mi napovídají, že přístup k Linuxu a který si linux vynucuje - tedy ona univerzita jakéhokoli věku, Vás ten Bash nakonec stejně naučí. A to co považujete za "výhodu Mandrake" je prostě featura, kterou si dobudoucna budete moci dovolit, i kdyby šli všici k šípku a vývoj probíhal jen u aplikační vrstvy.
Ta analogie s VHS formátem, který "byl horší a převálcoval" neplatí u přístupu aktivního poznávače/uživatele Linuxu. Prostě proto, že "make it small and simple" znamená "použijete to všude" a přístup "kurňa nauč se co je co, jdi hlouběji" Vás naučí jak to dovnitř přidat. A to docela brzy (Balíčky, pak někde zkusíte kompilaci jinak, pak někdy upravíte jádro, a už se vezete hloběji a hlouběji).
A abych odpověděl k věci: Náklady na "učení se" je v linuxu nesmyslný pojem. Musíte se učit, protože Vám to pomáhá i ve Vaší práci. Aspoň to co dělám s Linuxem já na svém notebooku je business i vývoj. Dnes už nepoužívám tabulkáč jen jako excel, ale přes různé skripty udělám práce víc než nějakých pět běžných obchodníků u nás na firmě (živím se prodejem IS a návazností).
V tomto vidím tedy výhodu - jdete dopředu než s Windowsy - otázka jestli to tam u Billa nejde rychleji. Mě se zdá, že ne. On ten Bash a Cčko mi vyhovují stejně jako možnost udělat věci v perlu tak moc jen díky tomu, že můžu vše možné, vidím do kódu, naleznu řešení a posouvám své rutiny jako laťku výše a výše, aniž bych ztrácel pracovní výkon.
Ale jo - aby nebyl pocit, že zas nějak dřu jak o život, jdu pařit Cube :-).
Nejjistejsi investice ve svete [LU]i+n[iu]xu je do vi, /etc a info textutils. To tu je uz vic jak 20 let a bude snad i za dalsich 20 let. Tedy bylo pred M$ a Linuxem a bude i po nem. Kdyz chcete mit jistotu, ze to co se dnes naucite bude pouzitelne i zitra, tak to jsou prave tyto zkladni kameny. V Linuxu narozdil od M$ s timto fungovat muzete. To ale potom opravdu nemuzete chtit fungovat z pohledu zacatecnika.