Děkuji za článek, byl pěkný a celkem se s ním shoduji.
komentář: ano, je pravda, že v Psyche lecos po instalaci není tak jak bych čekal (například Keršlágerovy distribuce RHcz byli vždycky perfektní, na Psyche jsem zatím češtinu k úplné spokojenosti nerozběhal).
Na druhou stranu srovnávat to s regeditem ve Win je trošku moc. Jak píšete, jste velmi zkušeným uživatelem Windows, kromě toho i programátorem, takže spoustu věcí už ve Win děláte zcela automaticky. Zaručuji vám, že Běžný Franta Uživatel si neporadí ani s instalací Windows. Proč by asi firmy najímali servisní techniky na reinstalace a zprovoznění počítačů? A kromě technicky velmi schopných domácích uživatelů (jsou ochotní se učit!) neznám ze svého okolí nikoho, kdo by si mě nevolal i na (pro nás) běžné úkony.
Myslím, že výsledek instalace je s Windows velmi srovnatelný (to je ale spíš výtka, že?). Popravdě řečeno, jak jsem výše zmínil, instalace originál RH 8.0 mě ve srovnání s výsledky páně Keršlágera dost zklamaly. Chtělo by to ještě článek o instalaci jiných distribucí a systémů - prostě nějakou srovnávačku (SuSE,Mandrake,debian,slack,FreeBSD,...).
výtka: omlouvám se, ale TO co mi strašně vadilo bylo TO neustálé používání TĚCH členů TEN, TA, TO, TENTO, atd. Trošku se mi zdálo, že jste si TEN článek po sobě nepřečetl.
Diky za reakci i opravnenou vytku na zajmena. Cetl jsem to (clanek :-) po sobe nekolikrat, ale do oci me to tolik nebilo. Kdyz mi to takhle napisete, musim souhlasit.
Ohledne te instalace - sam jsem jednu dobu delal jako admin, takze vim, ze nekteri zakaznici si zaplati instalaci jakehokoliv programu, byt je to jen "setup.exe, next, next, next, finish".
Nicmene podivate-li se na instalaci napr. XP + Office 2000/XP, tak (krome napr. nastaveni site, coz opravdu kazdy zvladnout nemusi) po instalaci system funguje vc. 3D podpory, zvuku, IrDA a vetsiny normalniho hardwaru (a neni to tim, ze by na Linuxu ovladace nebyly, IrDA i SB jsem take rozbehal rucne), cestiny apod. a neni potreba (pro funkcnost systemu) dodelavat prakticky vubec nic. Faktem je, ze si za to MS necha hodne zaplatit, cili by bylo z podivem, kdyby to tak neslo.
Navic ja jsem nemyslel uzivatele zacatecniky ty uredniky, kteri opravdu umi akorat kliknout na ikonku s dvojitym W nebo velkym X a kdykoliv jakykoliv program udela neco nepredpokladaneho, volaji admina. Mel jsem na mysli spis fandy, co maji PC doma, umi si tam sami dostat Windows i Office (protoze to maji doma a nebudou si platit admina, aby jim to udelal, musi to zvladnout sami) a nemaji vuci Linuxu zadne predsudky a tudiz se da ocekavat, ze by ho klidne i radi zkusili.
Jen bych chtěl zdůraznit, že některé problemy byly specifické pro RH 8, a také to, že uživatelé, o kterých mluvíte se spostě věcí o Win... naučili a jejich chyby napravují téměř automaticky. Prostě nechodí to a to a tak udělají to co je potřeba aby to rozeběhli. Přesně takhle to podle mojí zkušenosti funguje i v linuxu, ale prostě to chce systém používat :-)
Urcite mate pravdu, cim vic s necim delam, tim vic se v tom vyznam (pokud tedy jak cvicena opice neopakuju porad ty same ukony :-).
Nicmene stojim si za tim, ze jako zaklad by mel byt system (jak tu v diskuzi nekdo perfektne napsal), ktery po vyberu v instalatoru "Pracovni stanice" zvladne nainstalovat uplne kazdy a ktery bude vykazovat zakladni funkcnost bez nutnych rucnich zasahu.
Napsal jste skutečně výborný a vyvážený článek.
Mám pro Vás návrh: pomozte Linuxu a zadejte připomínky z Vašeho článku do databáze chyb Red Hat. Věci které nejsou specifické pro Red Hat potom zadejte do příslušných databází chyb na sourceforge.net nebo do emailových konferencí pro programátory.
Každý nový Red Hat Linux i Linux obecně pak bude i Vaším dílem.
Mockrat dekuji za pochvalu, jeste ted se cervenam :-))
Zminene problemy do databaze RH zadam, snad to pomuze. Jinak uz ted se snazim udelat automaticke a user-friendly zprovozneni infraportu, akorat to jde docela pomalu, jednak ted zrovna nemam moc casu a potom programovani na Linuxu je pro me docela novinka.