> Stejně tak mám Správci balíčků za zlé, že mnoho balíčků z
> instalačních CD vůbec nezná ...
Ptam se: Mnoho? Ktere konkretne?
> ... chyběl mi nějaký balíček (navíc takový, který nebyl na ani
> jednom ze třech instalačních CD) ...
Ptam se: Nejaky? Ktery konretne?
Podle me moc autor nehledal a odsoudil to prilis rychle. Ale chapu, ze prochazet nekolik cedecek, je pro cloveka, ktery je (citace) "v oblasti Linuxu na desktopu nováčkem" a zaroven je (opet citace) "zvyklý na KDE", ponekud obtizne. ;-)
>> Stejně tak mám Správci balíčků za zlé, že mnoho balíčků z
>> instalačních CD vůbec nezná ...
> Ptam se: Mnoho? Ktere konkretne?
Zminoval jsem to v clanku - napr. Wine, ceska lokalizace do KDE a na CD jsem videl radu dalsich, ktere jsem sice nepotreboval, nicmene vedel jsem, k cemu jsou a presto pod danou kategorii v tom Spravci nebyly.
>> ... chyběl mi nějaký balíček (navíc takový, který nebyl na ani
>> jednom ze třech instalačních CD) ...
> Ptam se: Nejaky? Ktery konretne?
Omlouvam se, ze ted v praci nevim presne, ktery to byl, nicmene pikantni na tom je to, ze ten balicek (na kterem instalace vazla) pri rucni instalaci rpm -i vubec nebyl treba. Urcite se to tykalo nejake vazby pri instalaci Gnome2.
> Podle me moc autor nehledal a odsoudil to prilis
> rychle. Ale chapu, ze prochazet nekolik cedecek,
> je pro cloveka, ktery je (citace) "v oblasti
> Linuxu na desktopu nováčkem" a zaroven je (opet
> citace) "zvyklý na KDE", ponekud obtizne. ;-)
Je videt, ze Vam naprosto unikl smysl clanku, ac jsem se ho snazil nekolikrat vysvetlit primo v textu (a to nemam rad vysvetlovacky stylu "co tim chtel basnik rici"). Ja netvrdim, ze to nejde, radu veci (Soundblaster, IrDA, lokalizaci apod.) jsem vyresil rucne (diky mym, alespon nejakym, znalostem Linuxu). Ja jsem se pozastavoval nad tim, ze clovek dostane do ruky distribuci a diky problemum instalatoru a jinych casti distribuce zkratka _neni mozno_ (alespon v mem pripade) ten system jednoduse nainstalovat tak, aby po ukonceni instalatoru byl normalne plne funkci.
Jiste, slo by "hledat a prochazet nekolik CD", ostatne take jsem to delal (ackoliv se kvuli tomu do mne navazite), ale neprijde mi od OS korektni, abych si radu veci musel dodelavat rucne. Windows nemam rad ani trochu kvuli M$, ale predstava, ze (abych system nainstaloval a rozbehal) znamena po ukonceni automatickeho instalatoru rucne kopirovat radu souboru, otevirat "regedit" a stourat se v tom - no nevim, nevim. Nebral bych to jako moc user-friendly.
Take jsem se zminil, ze Linux vubec neodsuzuji, je mi sympaticky jak svou GNU ideou, tak i tim, jak dobre funguje. Snazil jsem se zduraznit nektere vlastnosti, ktere si "ostrileni borci" asi neuvedomuji, v cem muzou delat zacatecnikum problemy.
Smysl clanku mi nejspis skutecne unikl. Pokud to mel byt postesk nad tim, ze po instalaci je treba jeste hodne systemem hybat, aby se dal pouzivat, tak jste to mohl napsat na tri radky do "kratkych" jako objev stoleti a bylo by hotovo.
Plati to u kazdeho systemu a jak jsem v posledni dobe parkrat videl, tak to plati i na tech windows. A dochazi i na to kopirovani souboru a editaci registru.
Uznavam, ze windows maji tu vyhodu, ze po instalaci staci umazat tak polovinu ovladacu, pak si zazonglovat s polovinou cedecek od vyrobcu ruznych karet a vse jede celkem rozumne. (To u Linuxu jaksi jeste nemame.)
Ale i tam je uzivatel-zacatecnik casto na konci drive nez poradne zacne a nezbyva mu nez spolehat na zname a googla.
Hmm, tak pet radku v kratkych. ;-)
Ano, slo to napsat na pet kratkych radku, zvolil jsem delsi formu s konkretnimi priklady, kde vidim problem pro podobne uzivatele, jako ja (tzn. zkusenost s Windows a Linuxem serverem a minimalni zkusenost s Linuxem desktopem) a nastinil moznosti, jak se s tim vyporadat. Mrzi me, pokud jste nad tim stravil zbytecne cas, nicmene prave ostrilenym borcum jako Vy jsem chtel priblizit konkretni problemy tech zacatecniku (protoze rada borcu ma moznost diky otevrenemu vyvoji Linuxu neco ovlivnit).
Ve Windows (2000) vubec nemam potrebu dodatecne kopirovat nejake soubory nebo dokonce upravovat registr. Proste pustim instalaci a po nekolika rebootech mam nainstalovany system. Pravda - musim jeste pridat Office a dalsi programy, aby mi pocitac vubec k necemu byl, ale rozhodne nezakysnu na konfiguraci videokarty nebo modemu... Docela nedavno jsem stejne jako autor podlehl pokuseni vyzkouset linuxacky desktop, ale po hodinach pokusu o konfiguraci toho ci onoho jsem to vzdal... hold jsem na poli Linuxu pouhy uzivatel...
Ja si nejsem schopny nainstalovat jakekoliv windows, protoze kombinaci nvidia karty AGP a stareho BIOSu co mam proste neskousnou.
Na Linuxu, nebo spis v XFree se to muselo trochu popostouchnout, ale slo to. Ve windows jen cerna obrazovka...
Ted tu (v praci) kolega instaluje windows 2000 a vubec to neni tak, ze by nemusel nic upravovat, zrovna rikal: "jeste USB musim rozbehat", ;-)
Proste to, ze Win se instaluji sami, taky neni pravda.
Ale di ty. Klasické martýrium při přeinstalaci woken na mé mašině rovná se: instalace holých woken, instalace aktuálních ovladačů (přinejmenším od grafárny, zvkukovky a čipsetu), instalace DirectX, instalace posledního MSIE, instalace kodeků, instalace firewallu, instalace AVG, konfigurace všeho možného i nemožného. Po tom všem teprve můžu začít instalovat programy, se kterými pracuju (další žonglování s desítkou CDček). A pak teprve můžu pracovat, ale stejně je třeba průběžně poladit to či ono tu a onde, a když konečně sysém a všechno vypadá zhruba tak, jak si člověk představuje, je už pomalu čas na další přeinstalaci a všechno začne nanovo.
včera jsem instaloval W2k na P1 200MHz MMX, 96 MB RAM a 3,2 GB disk. Po cca hodině tam byl komplet systém, běhalo to až s podivem rychle. Nikde problém. Před asi měsícem jsem instaloval na podobném počítači Mandrake 8.2 a dlouho se to vlíklo, pak se pohádalo nahrávání WM a přestože bylo nastavený Gnome startovalo co zrovna chtělo, buď KDE nebo Gnome, ale nikdy podle nějakýho pravidla. Tak nevím. Linuxu fandím, ale to že vývoj dělá moc lidí mu dost škodí v průhlednosti.
Dobry vtip. Jestli stihate za necelou hodinu nainstalovat w2k na takovou masinu, tak pak nechapu, ze na mem asi tak 10x rychlejsim stroji s 7200ot diskem a 384MB RAM trva totez nekolik hodin. Funkcnim systemem nemyslim samozrejme to, ze objevi sipka a okna po prvnim rebootu instalace, ale ze pocitac je skutecne pripraven na praci.
To je, ale kruta pravda! Diky tomu chci take zacit s Linuxem. Nejsem programator. Prechod z duverne znamych Windows na RedHat mi dela problemy podobneho razu, jako autorovi a proto jsem mu za nej vdecny. Kdyz uz nic tak alespon podporil moje usili se s Linuxem lepe seznamit...
Hm, dvoulitry jsem instaloval zrovna predevcirem (bohuzel i to je soucast me prace) a nez jsem nasel spravny ovladac pro grafarnu, stravil jsem s tim hezkou chvilku - nekolik driveru od ATI, az pak mi doslo, ze to neni original a musim tedy hledat jinde:-) (originalni CD bohuzel zmizelo v propasti casu a stehovani).
(ROOTe, prosim, co se to stalo s fonty?)
Čéče, tys to asi fakt nepochopil :) Díka za pěknej článek. Já totiž taky Linux rád, dlouho jsem s ním i pracoval, ale teď zas spíš sedím (kvůli žluťáskům) pod win (XP) a linux používám jen občas. A mám k tomu stejné připomínky. Chce to doladit instalaci a malinko dotáhnout ty desktopy k fakt user friendly nastavení. Poslední dobou mi totiž na prolézání NETu a čtení FAQu a podobně nezbývá už tolik času a svůj volný bych rád trávil jinak :)
No, o lenosti autora v tomto pripade nepochybuji, ale je fakt, ze v RH 8.0 mam problemy s databazi rpm-ek. Vzdycky nemuzu odinstalovat anacron. VZDYCKY. A obcas mam problem i v jinych situacich pri praci s databazi. Proto na routu mam rucne presekany RH 8.0 (nechtelo se mi to preinstalovavat), na stanicich s RH mam 7.3 s ruznyma upgradama (treba tech kdecek pro sestru)