Co myslíte? Do budoucna bude nutné všechny konfigurační soubory přepsat do nějakého standardu, nejlépe XML.
Tím, že má každý konfigurák vlastní syntaxi, je problematické udělat konfigurační nástroj, kterému můžu věřit.
Proč XML? Editujte si konfigurák ručně, pak na to spusťte automatiku z RH, MDK,... OK, ale veškeré vaše poznámky nejspíš zmizí (soubor se vytvoří znovu celý). Kdyby se to standardizovalo, nebyl by problém za týden vytvořit grafický konfigurační nástroj na cokoli. A dalo by se mu 100 procentně věřit.
Víte, vytvářením tisíce různých parserů na editaci tisíců různých fajlů se zabíjí spousta času. Pro editaci různých XML stačí jeden XML editor, ať už v grafice, nebo v textu. V jednoduchosti je síla, v bordelu se skrývá potenciální chyba.
Libil by se mi gconf a xml pro ostatni specificka data.
Na druhou stranu, zasadni problem je, ze XML je hodne neprehledne ve Vimu, takze se tomu vetsina programatoru vyhyba :)). Dovedete si predstavit XML verzi httpd.conf? Fuuj. Stejne by musela vzniknout pro kazdy konfigurak sdilena knihovna, ktera by praci s nim co nejvic zjednodusila, protoze s XML se programove dost mizerne pracuje a predem definovany format XML by zrejme ani zdaleka nestacil pro vsechny potreby.
Nejvic me mrzi to, ze pro kazdy konfigurak takova sdilena knihovna neexistuje. Na co ti vyvojari aplikaci mysli, kdyz parser na dany konfigurak bastli, to teda nechapu. Tim by se pocet druhu konf. souboru rapidne snizil (na co psat svuj vlastni parser, kdyz muzu pouzit ten ze Samby, ktery pro moji aplikaci bohate staci, ze?) a ja bych alespon nemusel bastlit svuj dvacaty treti programek na zmenu takovych textaku.
Předpokládám, že si uvědomujete, že řada konfiguráků má sílu Turingova stroje. Takže jsou to v podstatě plnohodnoté programovací jazyky. Řada ostatních umožňuje definovat makra, M4 preprocessing, vkládání kódu shellu či Perlu, ...
To sice neznamená, že by to nešlo přepsat do XML, formálně můžu přepsat cokoli, i program v Perlu, nicméně nechápu, jakou by to mělo výhodu. Parsování samo o sobě není žádný zvláštní problém, tím je sémanitka.
Na editaci všech textových konfiguráků taky stačí jeden editor, a ani nemusí být XML :o)