Tento článek je vyjádření firemní politiky Red Hatu, kde by chtěli desktop vidět a jakou cestu k němu si představují. Souhlasím, že je nejsmysluplnější z článků, které vyšly, ale je pořád potřeba se na to dívat kriticky. Linux má na desktopu jen malé zastoupení a jaké v rámci něho má RH (Fedora) nevím, ale tuším, že nebude úplně největší. Často se ale stává, že RH přinese zajímavou technologii, které se ostatní chytí a v praxi ji uvedou v život.
Desktopové využití samozřejmě nekončí, ale způsob práce s tradičním desktopem opravdu ano. Už to není středobod pracovního univerza, čím dál víc je to satelit kolem čmoudu dat a služeb, které leží někde jinde. To, že budou potřeba pracovní stanice (mj. desktopy = nepřenosné počítače), či laptopy, či tablety a jiné mobilní platformy, je už jen detail.
Podle mě tu dochází ke zbytečnému pojmovému střetu (kolegové, neurazte se) starší generace, pro které pojem desktop znamená jakési "zdebytí" dat a programů (a jen okrajově služeb) na konkrétním fyzickém počítači. A pak je tu pojem desktop užívaný ve smyslu stylu práce: vidím plochu, mám klávesnici (politou kafem), myš - a na toto pracoviště usedám nejčastěji. V tomto druhém pojetí se obě skupiny shodují. Neshodují se ale na tom, že nutným předpokladem "desktopu" je právě to "zdebytí" dat a programů.
Zejména pro mladší generaci je rovnocenné pracovat na svém pracovišti (desktopu), ale přitom využívat spoustu cloudových služeb a vzdálených dat.
Desktopové systémy (tj. systémy pro stolní počítače a tradiční laptopy) budou zatím (a asi ještě dlouho) kombinovat možnost obojího. Mobilní platformy naopak budou nadále zaměřeny jen na online služby. Pokud připustíme, že čím dál víc používáme mobilní zařízení, mylně docházíme k tomu, že desktopy upadají. Neupadají, umějí obojí.
Hádat se, jestli desktop znamená styl práce, nebo jestli to vymezuje formu uložení dat a rozdíl mezi programem a službou mi přijde zbytečná ztráta energie.
Ad "Jak ale dojde na nějakou větší tvůrčí činnost (psaní kódu, delšího textu, profesionálnější zpracování fotografií, zpracování daňového přiznání atd.), usedá drtivá většina lidí k desktopu. Já si zatím těžko dokážu představit, že bych tento článek psal třeba na mobilu." - no ale tady je právě skryta záludná otázka, co si představíme pod slovem desktop...
Mě stále více připadá, že v mnoha směrech je podstatná spíš dostupnost klávesnice a případně myši, ale potřeba klasického "desktopového OS" je naopak sporná.
Viz v článku zmíněný ChromeOS, to je přesně ono, totiž fakticky "desktop (notebook) s mobilním OS", jeden mám nějakou dobu na testy a zrovna v editaci textů je to fakticky plnohodnotné řešení už dnes, omezení blízké nule.
Ale zrovna tak aktuální iPady - po připnutí klávesnice byste na nich tento článek také napsal s reálně nulovým omezením proti "desktopu".
A výhledově klidně mohou začít v této oblasti hrát větší roli i zařízení jako třeba Samsung DeX...
I na pouhé (tvůrčí) psaní je lepší notebook s dost velkým displejem a rozlišením, aby tam mohlo být víc oken vedle sebe (no, u toho NB prakticky jen 2). To vidím v rodině.
iPad se split screen jde správným směrem, ale ani s HW klávesnicí to pořád není ono. Ten systém pro takové použití není dost desktopový (zatímco ChromeOS je především desktopový, to je z tohoto pohledu úplně někde jinde).
Samsung DeX taky nebude řešení na běžnou práci - potřebujete tu HW klávesnici a pořádný monitor, a pak je asi lepší k tomu monitoru zezadu našroubovat trvale Intel NUC nebo něco takového a funguje to pořádně, pořád i bez mobilu a nejen vám, ale každému.
Souhlasim, kecy o konci desktopu jsou blaboly.
Jedine co ze zmenilo, ze v dobe predtabletove se pouzivaly desktopy na vsechno z toho prosteho duvodu,ze nic jineho nebylo. A i tehdy na konzumaci obsahu letely udelatka typu Asus EEE.
Dneska na telefonu objednam jizdenku,najdu vlakove spojeni, podivam se na stav snehu na Bedrichove,vsecko v sede na zachode bez nutnosti poustet pocitac.
Na praci ale porad musi byt desktop
Pracoval jsem na velkých logistických systémech od roku 1995. Myslím, že za pokles desktopů může i od počátku tisíciletí používání 'bezdiskových stanic' / terminálů na lokálních sítích (slovo Intranet bylo módní ;-) ). Hlavně prosazováno HP s dodávkami serverů (v mém okolí). Ale i u SGI a jiných. Z pohledu administrace obrovská úleva administrátorům, vysoká důvěryhodnost, stabilita ... A nešlo o malé počty PC-kompů jako klientských stanic jen v logistice (sklady, zákaznická centra distribucí ...). Něco podobného je i ve velkých nemocnicích (Španělsko, Francie, místy i u nás). Uživatel si lebedil v bezhlučném prostředí. :-)
"Projektů, v jejichž vývojářských silách je přejít v dohledné době na Wayland, opravdu mnoho není." - A přesně to bude podle mne úplný konec linuxového desktopu. Asi chápu důvody pro vývoj Waylandu, ale mám obavu, že se "vylije s vaničkou i dítě" a zahozením současných výhod (IMHO to je hlavně jednoduchost a přizpůsobitelnost) se výhody stávajících prostředí proti ostatním platformám se budou spíše vytrácet...
Proč by měla být nízká schopnost přejít na Wayland konec linuxového desktopu? Myslíte, že kvůli Waylandu začnou všechny ty spousty třeba vývojářů masivně přecházet na Windows nebo OS X? O tom těžce pochybuji. Prakticky nikdo z nich Linux nevyužívá primárně kvůli čemukoliv, co Wayland přináší.
Osobně je mi taky naprosto jedno jak tahle věc vyrenderuje to, co potřebuje vyrenderovat pokud ji vyrenderuje a víceméně je mi do značné míry i jedno jak rychle. Ano vlastně nevím, jestli Wayland něco z toho, co používám využívá i když asi ano, nainstalovaný zjevně je.
Možná to je jen můj názor zkreslený mou představou desktopu, ale současnosti považuji za výhodu nenáročnost, přizpůsobitelnost a jednoduchost nastavení v čitelném a přehledném formátu (a mirádu mizerně dokumentovaných xml souborů považuji za stejně špatný formát jako widows registry). Pokud bude umět to stejné co windows a nic navíc, jaká bude ta killer feature, kvůli které bych to měl používat?
No, od té doby, co používám GNOME (na Debian Testing a tedy nově Waylandem, 3 monitory, jeden 4k s 1,5 škálováním, zbylé oba FullHD, jeden otočený na výšku) je stabilita a výkon mého prostředí snad i horší, než si jí představuju s Windows 10 (bez Pro). Celé to mám přes Thunderbolt 3 na dokině s ThinkPad T470, tak to může být nedoladěností této kombinace.
Srovnávám s laptopem Latitude E6420 na Sandy Bridge, který pohaněl přes dokinu jen jeden FullHD display a integrovaný 1600x900 display laptopu. S XMonadem jsem nikdy neměl jediný problém, resp. všechny nestability a výkonnostní problémy se týkaly Firefoxu a restart prohlížeče to dočasně ošetřil.
GNOME si rád řekne o prostředky, které i poměrně výkonný dvoujádrový Core i7, NVMe SSD a 16 GB RAM v mém T470 (bez úprav throtlingu) promění v pomalou herku. Snad jako kdybych v notebooku měl 5400 rpm disk...
Hlavně se to asi týká indexace souborů, ale tohle opravdu není normální. Různé vizuální bugy např při přepnutí do X.Org session a zpět na Wayland rozhodí panel v pravém horním rohu (je škálovaný dvojnásobně, ale tlačítka reagují na koordinatách odpovídajících 1,5x - stisk Alt to spraví)... takové různé, poměrně úsměvné chyby.
Asi chci říct, že Linuxový desktop z mého pohledu na konzervativní distribuci ve stádiu největší stabilizace v přípravě na stable je na již poměrně běžném laptopu delší dobu v oběhu, poměrně běžným vybavením je poměrně neohrabaný a neodladěný. Ani nevím, kam tohle šikovně reportovat.
Dneska mi třeba v nekonečné smyčce najednou začaly blikat na střídačku všechny obrazovky a braly si fokus. (Mám video pro zájemce.) Obyčejně podobný efekt pozoruji při používání Citrix Receiver nebo při přihlašování na SMB oddíl z Nautilu (taky můžu natočit). Ale to je jen tak 3-4 bliknutí. Nevím, jak tohle debugovat.
No prostě nejsme po 25 letech tam, kde bychom s GUI, výkonem a stabilitou měli být. Možná je to problém nedůsledné kultury nebo přílišné složitosti, kvůli nevhodným abstrakcím a návrhu?
Dost těch problémů, které popisujete, může pramenit čistě z toho Thunderboltu. Já jsem rok bojoval s dockinou Dell TB16 a nakonec jsem zjistil, že velmi podobné problémy řeší lidi na Windows (vypínání monitorů, problikávání apod.) a to zařízení saje obecně. Měnilo to chování po aktualizacích firmwaru v dockině i v notebooku. Ony ty TB dockiny nejsou žádné hloupé rozbočovače, ale docela sofistikované zařízení s vlastním grafickým chipem a kde i kabel na připojení do notebooku má vlastní chip.
Jinak nevím, co je dnes v Debianu za verzi GNOME Shellu, ale na obdobném počítači mi ve Fedoře GNOME Shell 3.28 i 3.30 lítá (a to i na 4K monitoru). Indexováním to nebude, Tracker na dnešních počítačích bere naprosto marginální množství systémových prostředků.
Tak moje Lenovo Thinkpad Thunderbolt 3 dokina určitě v sobě žádný grafický čip nemá a kabel je taky pasivní (při délce do 0,5 m to lze). Ano, vím, že jsou ty dokovací stanice poměrně sofistikované už jen kvůli nějakému přepínači grafických signálů. Obyčejně tam je taky nějaký síťový čip, který se ale tváří, jako kdyby visel na USB 3.
Mě občas tracker nebo nějaký podproces při prohledávání obsahu souboru prostě v top ukazuje vysoké dvoj a někdy i trojciferné vytížení. Teď si bohužel přesné detaily nevybavím. Každopádně mi potom cuká i čtení roota... Je to tu a tam, ale i tak. Používám Gnome 3.30.2.
Obecně si myslím, že Thunderbolt nepřináší nic tak zásadně jiného, je to v podstatě PCIe a Displayport a u TB3 nějaké napájení, aby to nemohlo dobře chodit. Dříve mi nechodil hot-plug, ale to se vyřešilo novějším kernelem v průběhu času a suspend&resume je i dnes trochu vaklavý. (OS rád přitom "zamrzne").
To blikání hlavně v kontextu Samba (kdy se otevře ten dialog pro zadání přihlašovacích informací v Nautilu) a Citrix Receiver se mi vyskytuje i na pracovním laptopu s Debian 9 Stretch (tedy aktuální stable) s X.Org a bez Thunderboltu, dokovací stanice je tam taková ta klasická nacvakávací. Laptop i dokina od Toshiby. Taky tam není žádné neceločíselné škálování.
Rozhodně si vážím práce všech vývojářů, kteří umožnili, že se tady o těchto problémech vůbec bavíme. Pro normálního uživatele ale takové problémy nejsou pozitivní a důvěru vzbuzující zážitek.
"Projektů, v jejichž vývojářských silách je přejít v dohledné době na Wayland, opravdu mnoho není."
Docela mne plni mirnym optimismem postup kolem wlroots.
Mozna nebudou projekty prechazet a jen misto nich vzniknou nove. Kdo potrebuje i3, kdyz ma sway?
Ono existuje hybrid desktop a mobile a to je Samsung DeX
https://www.samsung.com/sk/apps/samsung-dex/
DexPad je dock pre mobil , ku ktorému je možné pripojiť dve USB a jedno HDMI zariadenia.
A tak máme Klávesnicu, monitor a veľký Touchpad a myš alebo USB flashku.
Podľa mňa je cesta Dektopu tu
Samsung DeX lets you turn your Galaxy Note9 into a PC-like experience with a single cable.
Linux on DeX app on your Galaxy Note9 or Tab S4, once the application is installed a secure container will be created and you can add an Ubuntu Linux image on this container to run it.
https://www.linuxondex.com/
Keby mi to tak portovali aj na moju S9. Podľa Samsungu nepadlo ešte definitívne rohodnutie.
A DeXPad Samsung podcenil. Na Slovesnku bol za 6 dní od uvedenia predobjednaný prídel pre slovensko na 3 mesiace.
Podľa mňa je tu budúcnosť desktopu..
Linux on DeX
https://www.linuxondex.com/
Skoda, ze je to limitovane len na Galaxy Note 9 a moja Note 8, hoci DeX podporuje, beh Linuxu neumoznuje.
Existuje ještě MaruOS - https://maruos.com
Umožňuje po připojení k monitoru používat Debian 9. Zatím mají podporu pro telefony Nexus 5 a 5x, ale přechodem na LineageOS slibují více zařízení.
tuto zkousel i Microsoft s Lumii a jejich Display Dockem, mam ho do tedka v supliku :-)
tam jsou 3x USB, DP a HDMI (a 2x USB-C - jedno na napajeni a druhy na pripojeni telefonu)
realne jsem ho zkusil jednou... fungovalo to prekvapive docela dobre, ale realne neprisel jsem na to, k cemu je to dobry a proc bych to mel pouzivat :-) asi nejsem cilovka...
Já si zatím těžko dokážu představit, že bych tento článek psal třeba na mobilu."
A umi si autor predstavit, ze by to udelal na mobilu zastrcenem v dokine, ke ktere by byly pripojeny monitor s klavesnici?
Nebo to uz je pro nej take desktop? Pamatuji si doby, kdy desktop byl stolni pc a ani notebooky se do toho nepocitaly. Dnes je uz notebook bezny pracovni nastroj (ac drazsi nez desktop) a imho to same ceka i mobilni platformu.
Mne uz na mnoho prace staci tablet s termuxem, klavesnici a mys k tomu mam bt.
Ano, to je pro mě pořád desktop. IMHO je to otázka toho způsobu ovládání: mám klávesnici, polohovací zařízení, většinou také obrazovku o nějakém rozměru. Jestli je výpočetní jednotka pod stolem v podobě stolního počítače, na stole v jednom těle se vším nebo jako zařízení připojené do dockiny, je z pohledu nároků na grafické prostředí a rozhraní operačního systému vcelku irelevantní.
Je možné, že časem budou naše pracovní počítače mobily s tím, že je budeme připojovat do dockiny, ale tím z nich pořád budeme dělat desktop a na systém budou kladené podobné nároky. Buď se těmto nárokům bude moct přizpůsobit mobilní systém nebo se tam budou pouštět nějaký tradiční desktopový. Nicméně ač to zní jistě lákavě, tento trend se zatím moc nechytl. Především kvůli tomu, že lidi chtějí být produktivní a mobilní zároveň, tedy používat počítač jako desktop i na cestách, nejen v kanceláři nebo doma, kde si jej můžou připojit do dockiny. Proto věci jako DeX jsou zatím hodně okrajové věci a notebooky se prodávají vesele dál. To se může jednou změnit, křišťálovou kouli nemám, ale dokud budeme ty mobily připojovat k dockině a pracovat na nich skrze klávesnici, myš a monitor, desktop bude žít dál.
Podle mě už dochází k prolínání desktop a mobilní platformy. Prvotní, a nyní již asi neatraktivní cesta byly tablety. Nově jsou to chromebooky. Používám chromebook 2in1 pro soukromé použití - domácí kancelář. V klasické podobě je to "notebook", klávesnice, touchpad, periférie pomocí USB3 a (druhý či hlavní monitor) HDMI. No a pak se chromebook zlomí a stane se trochu tlustějším tabletem, s dotykovým ovládáním. Nejdříve jsem tomu také moc nevěřil, ale je to překvapivě pohodlné pro typicky kancelářský styl práce. ChromeOS je už vcelku vyzrálý, plně přizpůsobený i tablet (dotykovému) módu. Ohledně kancelářského využití, tak se bavíme o "office" (fungují jak O365 tak i GSuite), RDP, SSH, openVPN, k tomu plnohodnotný Chrome prohlížeč. Pouhým "přelomením" se z něj stane tablet s Facebook, Youtube a Netflixem. Z mého pohledu tedy splňuje oboje, jak desktop požadavky, tak i ty mobilní. K tomu startuje za cca 3s a výdrž je okolo 10 hodin. Mám teď skoro pocit, jako kdybych napsal reklamní článek.
Protiargumentem může být velká svázanost s Google ekosystémem,, ale to lze obejít (owncloud), případně absencí některých specializovaných aplikací, ale podívejte na současný trend, SaaS, office v cloudu (o365), vývoj v podstatě také v cloudu (github), soubory v cloudu (dropbox). Aplikace pro mobilní platformu změnily i desktop.