No, od té doby, co používám GNOME (na Debian Testing a tedy nově Waylandem, 3 monitory, jeden 4k s 1,5 škálováním, zbylé oba FullHD, jeden otočený na výšku) je stabilita a výkon mého prostředí snad i horší, než si jí představuju s Windows 10 (bez Pro). Celé to mám přes Thunderbolt 3 na dokině s ThinkPad T470, tak to může být nedoladěností této kombinace.
Srovnávám s laptopem Latitude E6420 na Sandy Bridge, který pohaněl přes dokinu jen jeden FullHD display a integrovaný 1600x900 display laptopu. S XMonadem jsem nikdy neměl jediný problém, resp. všechny nestability a výkonnostní problémy se týkaly Firefoxu a restart prohlížeče to dočasně ošetřil.
GNOME si rád řekne o prostředky, které i poměrně výkonný dvoujádrový Core i7, NVMe SSD a 16 GB RAM v mém T470 (bez úprav throtlingu) promění v pomalou herku. Snad jako kdybych v notebooku měl 5400 rpm disk...
Hlavně se to asi týká indexace souborů, ale tohle opravdu není normální. Různé vizuální bugy např při přepnutí do X.Org session a zpět na Wayland rozhodí panel v pravém horním rohu (je škálovaný dvojnásobně, ale tlačítka reagují na koordinatách odpovídajících 1,5x - stisk Alt to spraví)... takové různé, poměrně úsměvné chyby.
Asi chci říct, že Linuxový desktop z mého pohledu na konzervativní distribuci ve stádiu největší stabilizace v přípravě na stable je na již poměrně běžném laptopu delší dobu v oběhu, poměrně běžným vybavením je poměrně neohrabaný a neodladěný. Ani nevím, kam tohle šikovně reportovat.
Dneska mi třeba v nekonečné smyčce najednou začaly blikat na střídačku všechny obrazovky a braly si fokus. (Mám video pro zájemce.) Obyčejně podobný efekt pozoruji při používání Citrix Receiver nebo při přihlašování na SMB oddíl z Nautilu (taky můžu natočit). Ale to je jen tak 3-4 bliknutí. Nevím, jak tohle debugovat.
No prostě nejsme po 25 letech tam, kde bychom s GUI, výkonem a stabilitou měli být. Možná je to problém nedůsledné kultury nebo přílišné složitosti, kvůli nevhodným abstrakcím a návrhu?