Myslím, že autor se měl vydat trochu jiným směrem. Je zkušeným "linuxákem" a nebojí se sáhnout do konfiguračního souborů. Proto by pro něj byla dle mého mínění mnohem vhodnější instalace na Raspberry Pi 5 s použitím Dockeru.
Rozchození celého systému je sice trochu složitější, ale na rozdíl od HAOS máte k dispozici "plnohodnotný" Raspberry Pi OS a kontejnery plně pod vaší kontrolou. Sám to takto provozuji a můžu dodat, že Raspberry Pi 5 s 8GB RAM, ke kterému jsem přidal 500 GB SSD má dost výkonu nejen pro Home Assistant, ale také pro spoustu dalších úloh. Navíc nevyjde o mnoho dráž než jednoúčelový Home Assisstant Green. Pokud použijete model se 4GB a menší např. 128 GB SSD, vyjde pořizovací cena zhruba nastejno.
Instalaci s použitím Home Assisstant Green bych naopak doporučil méně zkušeným uživatelům, kterým nebudou vadit omezení daná HAOS. Dá se sprovoznit bez hlubších technických znalostí a také se snadno aktualizuje a zálohuje.
To rozhodne nesouhlasim.
S HA jsem na rPi zacinal (tehdy iPi4 s 4GB RAM) a bylo to naproste utrpeni. HA totiz neni narocny SW, ale misty umi byt narocny. Napriklad zobrazeni histore, ktere trvalo nekolik minut (protoze defaulne zobrazoval vsechny entity, to uz nastesti neplati).
A provozni zkusenosti rikaji, ze 8GB je strasne malo. Provozuji to pod Proxmoxem, kdy jen HA ma k dispozici 24GB RAM a je to tak akorat.
Pravda mam tam 1004 entit (z toho je asi 97% telemetrie)
Navic HAOS je daleko lepsi reseni v tom, ze se vse da naklikat a uplne stejne snadno aktualizovat primo v prostredi HA. Vcetne doplnku (jako ne InfluxDB, Grafana, NodeRed, ESEPhome, Zigbee2MQTT a dalsi). Nikdo se nemusi prat s Dockerem a resit vzajemnou kompatibilitu kontajneru z ruznych zdroju.
Navic jsem si bohuzel na vlastni kuzi vyzkousel, ze zalohovani v HA zdaleka neznamena, ze je snadna obnova a ze obnoveni bude kompletni. Zalohovani celeho ProxMox kontajneru s HAOS znamena obnovu celeho systemu vcetne vsech doplnku skoro lusknutim prstu. Daleko spolehlivejsi, daleko prijemnejsi. Navic zalohovani je to "dospele", takze vzdalene a sifrovane.
Kde jsem vzal 1004 entit? No slo to snadno, clovek pripoji zigbee teplomer a v tu ranu mam teplotu, vlhkost, napeti baterie, silu signalu. Solarni elektrarna ma asi 40 entit telemetrie. Kotelna asi tak stejne. Venkovni teplota na dvou stranach domu. Mereni elektriny jeste vic (nejen prikon, ale i akumulovana energie, napeti, proud, PF, to vsechno krat 3 faze).
Entit ktere neco ovladaji mam asi jen 30 a vse je (se ztratou pohodlnosti) ovladat alespom omezene rucne
Problem je v tom dockeru. Pokud nainstaluju HA core, jen jako službu systému, jede mi to na RPi2. Ale HASOS mi spolehlivě zabije i RPi4. Nakonec jsem, čistě z cvičebních důvodu rozjel k8s cluster s 4 RPi5, 1 RPi4 jako master, a asi 6 RPi3, kde mi běží i PG, Influx, Prometheus, zwavejsui, Wyoming a plno dalších blbosti a v tomhle módu je to taky použitelný. Ale málokomu to doporučuju ;-)
pak si člověk říká, jakou mají ty rpi výhodu, předpokládám, že tohle ti papá 100W (vč. měničů a traf) a vlastně výpočetní výkon je dosta žalostný za tu spotřebu.
Od té doby, kdy jsem si domácí herničku přestavěl na FVE a baterie, tak se ukazuje, že spotřeba je pro mě dost zásadní. Začal jsem měřit jednotlivé části a celkově rpi stack se mi vůbec neosvědčuje.
Poměrně dost času jsem strávil předěláváním HA, aby fungoval v plně distrubovaném režimu, ale nakonec jsem to prostě vzdal, neochota vývojářů čímkoliv jít naproti, spousty in-memory stavů, neošetřené chyby a bordel v pluginech (core je relativně čistý) je problém.
Replikovat databázi sice jde, ale ono není vše v té databázi správně persistované. Nerozumím proč to má takovou popularitu, řešit s HA jakékoliv výpadky, problémy, chyby při importech při obnově je strašně nešikovné, přitom s tím kdekdo už ovládá cokoliv.
Sice mám v Home Assistantu "jenom" 460 entit, ale žádné trápení na Raspberry Pi 4B s 8GB RAM, jsem nezaznamenal. Jsem toho názoru, že pokud vám výkonově Rpi 4 nestačí, měl byste pravděpodobně potíže i při použití Home Assistant Green.
Jeho konfigurace je následující: Rockchip RK3566 SoC, Quad-core 64-bit Cortex-A55 1.8 GHz, 4 GB RAM, eMMC 32 GB. Řekl bych, že Rpi 4 se svými Quad core Cortex-A72 1.8 GHz je o něco výkonnější, ale přímé srovnání nemám. Spíše bych se trochu bál těch 32 GB eMMC. Dump mé databáze má už teď kolem 8 GB. Automatické promazávání 'purge_keep_days' mám kvůli fotovoltaice nastavené na 400 dní.
Tipnul bych že za vysoké paměťové nároky by mohl být zodpovědný Proxmox. Co se týče zálohování, mám jednoduchý script, který zálohuje pomocí rsync celý Docker kontejner spolu s dumpem z MySQL databáze. Při letošní migraci na Rpi 5 s 8GB RAM jsem použil právě tuto zálohu a fungovala bezvadně. Tento upgrade nebyl z důvodu mé nespokojenosti z výkonem HA na Rpi 4, ale potřeboval jsem zvednout výkon kvůli dalším kontejnerům, které s HA vůbec nesouvisí.
Vím o lidech, kteří mají Home Assistant na Rpi 4 nebo dokonce Rpi 3 a nevidí důvod k upgrade. Proto i Home Assistant Green bude pro většinu instalací v pohodě.
Původně jsem chtěl mít HA víceméně jako jednoúčelovou věc na to řízení FVE a chtěl jsem jít co nejjednodušší cestou. Posléze mě HA pohltil víc, než jsem čekal. Nicméně zpětně té volby nelituju. U toho Wireguardu jsem narazil na limity, ale jinak jsem spokojený s tím, jak to funguje. V Linuxu se hrabu víc než dost, takže celkem ocením, že něco funguje bezúdržbově.
Ohledne Wireguardu, existuje klient https://github.com/bigmoby/addon-wireguard-client a pak staci povolit jeho ip rozsah v konfiguraci
http.trusted_proxies a vse funguje, port 8123 je dostupny na ip wireguard adrese.