Ne nebylo. Podle me presne toto je vlastnost, ktera vetsine uzivatelu Archu vyhovuje. Na poprve mi to taky prislo divne, ale ted uz nic jineho nez Arch nechci. Me se treba velmi libi, ze po instalaci ma clovek v systemu jen to co rucne doinstaloval a tedy potreboval a nemusi se zbavovat zbytecneho balastu. Mimo jine to ma i vedlejsi pozitivni efekt, ze jako uzivatel presne vis, jak si si co nastavil a proc.
Ja suhlasim, som dlhorocny uzivatel ubuntu/debianu s drobnou skusenostou v gentoo. Arch pouzivam od janara 2016, prvotna instalacia chcela troska citat. Ale za tie roky viem preco pouzivam linux a teda aj viem co som pri instalaci archu spravil. Do nedavna som si nevedel predstavit instalovat linux bez GUI, ale ako nainstalovat arch z command lajny potesilo. A filozofia archu je o jednoduchosti no a ta instalacia je jednoducha. To ze nema GUI je v pohode. Inak niesom ziadny BASH skripter, ale myslim ze by predsa slo si vytvorit svoj vlastny instalacny skript.
doporučím ti ANTEGROS,což je 100% arch distro installer,pouze si natukas v gui co vsechno tam chces mit..jediný problém vidím v tom, že arch není to samé co buntu/fedora a jiné, stejně se studovanim spousty materialu nevyhnes..btw tento návod je už na takové úrovni, že si člověk může přečíst rovnou českou wiki(což je česky jen minimalne,vetsina pak stejne odkazuje na eng).
nebo také můžes zkusit ARCHBANG coz je také relativne noob friendly terminal instalator(vybiras vzdy cisla 1-10 např.)
manjaro není čistý arch, pokud hledas výhody archu, lepší se s tím týden drbat a naučit se od základů,než *nestabilní* manjaro..(*nestabilní*=+- jako buntu)
pak tu je ještě EVOLUTIONLINUX,což má instalátor podobný archbangu, ale mnohem propracovanější, sežene ti už všechny knihovny fglrx či mesa,zvukovky všeho druhu, prostředí, jazyky a hromadu dalšího, naposledy jsem ho použil před rokem a jelikož je poměrně aktivní, tak bych to seřeadil na první misto před antegrosem(pokud nejsi zvyklý jen na buntu instalatory)
Mám za to, že Evo/Lution už není živej projekt. Ještě ale existuje Architect Linux nebo Arch Anywhere, což by mělo být to samý v bledě modrým, ale osobně jsem ani jedno nezkoušel (ono po instalaci Gentoo se člověk nad Archem raduje, jak je ta instalace krásně jednoduchá a rychlá, aniž by měl potřebu pídit se po jakýmkoliv GUI :)).
Ono pokud sis dobře přečetl reakce k minulému dílu, tak by ses dočetl, že ono to s tou stabilitou Archu není zas tak rúžové. Problémy se objevují po aktualzicích, kterých je v Archu požehnaně. A co se týče ANTERGOSU, tak ten jsem včera testoval v livku ale to livko není doladěné, na UEFI jsem měl problém spustit aj livko o instalaci ani nemluvě. Hlásil problémy s UEFI. Aby bylo jasno, pokoušel jsem se ho spustit na počítači, kde mám nainstalované Manjaro, které si s UEFI umí poradit.
Já třeba tenhle způsob instalace (podobný má Gentoo) považuji za mnohem lepší, než Next–Next–Next instalátory, u kterých netuším, co dělají (a zpravidla to dělají jinak, než chci já). A právě proto je dobrá ta „roztříštěnost“ linuxových distribucí. Ta nevzniká proto, že by si někdo řekl, že nějaký způsob je sice dobrý, ale on to udělá prostě jinak, i když třeba hůř. Ne, ta „roztříštěnost“ vzniká tím, že každému vyhovuje něco jiného – a díky té roztříštěnosti si může vybrat.
fakt otresny Vojto... ten navod rozebira do detailu moznosti rozdeleni disku, to same lze udelat nekolika radky, ktere lze napsat do skriptu, ostatni veci tam pak take jdou a vysledek mohou na jedno "tuknuti" pouzit takove ten BeznejVojtaUzivatel, jenze kdyz by se podival na ten skript tak nebude chapat pro pokrocile uzivatele naprosto jednoduchejch nekolik radku, proto je to clanek pro absolutne netknute uzivatele, ktere bud GNU/Linux nikdy nevideli, nebo pouzivaji klikaci distro a takove trivialnosti jako rozdeleni disku vubec nechapu/nerozumi/neumi...
jinak ocividne ti ani nedoslo ze Arch neni "most user" ale "most ADVANCED user", pripadne "most BFU who can read user" ;)
tenhle návod není rozhodně pro BFU protože
1)radí pro jeho konkrétní sestavu
2)něco vysvětlí ,něco ne,protože předpokládá, že to uživatel zná(což ovšem nezná.pokud se zameruje na bfu a beginnery)
závěrem bych dodal,že si cením jeho zápalu snažit se šířit své znalosti a rozšiřovat komunitu, ale dělá to špatně. Kritizovat umím, jsem ten špatný,ale je to tak
Zřejmě to ne úplně správně chápeš. Arch je tak friendly, jaký si ho uděláš. Představ si, že dostaneš neomezený počet dílů stavebnice LEGO a je jen na tobě, co si z toho vytvoříš.
Muj Arch je stabilní, je user-friendly a i když k němu sedne nějaký běžný Windows uživatel, tak s ním nemá problém ( http://abload.de/image.php?img=snmekobrazovkypozen20s6b2f.png ). Protože jsem si ho tak poskládal. Chci mít v systému jen to, co chci a to nakonfigurované tak, jak chci. Na začátku to chtělo hodně času a konfigurace, ale teď mam systém, který mi maximálně vyhovuje, dělá co chci, vypadá jak chci a stačí jednou denně napsat "pacman -Syu".
Ja jsem zjistil, ze nechci at je muj system privetivy ale efektivni pro praci, coz mi pripada je presne opacna strana barykady :) je efektivnejsi venovat hodinu "naucenim" nez Xx ztratit hodinu lenosti.
Pokud chci neco zautomatizovat, tak si muzu vytvorit napr. Ansible skript, co mi to nahodi, co potrebuju a nastavi... Nebo si par confu/nazvu baliku stahnu z jineho kompu, kde mi neco bezi.
Posledni instalace archu mi zabrala asi 15min (se vsema programama a nastavenim), coz bych chtel videt u tech vasich klikacich instalcek :)
A pokud se to nekomu zda slozite, bezte jinde, vyber je opravdu siroky.