Sloučení adresářů chápu, sám jsem na několika strojích neprozřetelně oddělit /usr na samostatný oddíl a pak se divil (například nenastartoval bluetooth při bootu, protože ještě neměl připojené /usr). Hlavně by se měly konečně opravit všemožné návody na rozdělení disku a ve všech zakázat vyrábění samostatného /usr.
Oddělení /usr mělo význam u starých unixových systémů, kde všechny stroje dané verze měly naprosto stejné /usr. U linuxových distribucí, kde každá snad kromě Sinuxu používá balíčkovací systémy, co na požádání rozsypou po celém systému soubory daného balíčku, a pak je při odinstalaci zase odmažou, už oddělování /usr význam nemá, protože je beztak každý stroj originál.
No jo, to je sice možná pravda, ale když se na to podíváš s trochu větším nadhledem, co vlastně píšeš?
Linux má něco rozbitého. Místo, abysme to opravili, totálně všechno překopeme a vedlejším efektem bude, že už to spravovat nebudeme muset.
Přijde mi, že tenhle přístup (neuvážené "revoluční" změny) se v linuxovém světě rozmáhá čímdál častěji. Kontinuita nikde, standardy nikde, nic není bezcenějšího než včerejší tutoriál...
Zrovna od Archu bych čekal trochu rozumu :(
No lepší než něco opravovat je vymyslet to od začátku tak, aby nic opravovat nebylo potřeba. Když mám překombinovaný systém přeplněný nesmyslnými závislostmi, takže už pořádně ani nikdo neví, co je k fungování čeho potřeba, tak to je pak každá rada drahá, to je fakt...
Na FreeBSD jsem na podobný problém nenarazil. Bezdiskovou stanici udělám v podstatě tak, že jenom existující filesystém nasdílím přes NFS, na tftp server nahraju jeden soubor a do konfigurace dhcpd přidám pár řádek. Nic víc v podstatě nemusím měnit, systém je pořád stejný. Jenom machine-specific věci naláduju do /conf/<IP>/etc/rc.conf, které se mi při bootu automaticky namountuje do /etc.
A světe div se, ono to funguje out of the box a žádné workaroundy workaroundů nejsou potřeba. Ani žádné přiblbé initrd se nemusí přegenerovávat.
Na jednu stranu ti rozumím. úplně stejně jsem to cítil když nahradily v KDE DCOP a v Gnome Corbu za D-Bus. Naprosto stejný pocit jsem měl, když začaly tendence vyrazit ze systému hal (a ten přetrvává dodnes. Považuji to za krok zpět a navíc např. udisks mi zrovna moc sympatický není...)
Na druhou stranu to je prostě vývoj. Linux nebyl nikdy zatuchlou tůní stojatých vod, ale vždycky se v něm objevovali nové čerstvé věci. Poměrně pružně reaguje na nejrůznější změny a snaží se držet krok. To vede k tomu, že se prostě během doby zjistí, že někde je chyba. A než tu chybu opravovat, je v některých případech lepší ji nahradit novým řešením. Jako v tomto případě.
Ale jasně, nic proti modernizaci! Jenže to chce právě tu promyšlenost a ne hnedka všechno rychle implementovat, protože to vypadá, že to bude víc cool, než to, co máme teď.
Myslím, že nejlíp je to vidět na zvukových podsystémech. Pokud se nepletu, Linux naimplementoval OSS bez možnosti mixování (exkluzivní přístup k zařízení). Chvíli to bylo ok. Pak se ale (překvapivě...) zjistilo, že by to mixování bylo fajn. Ne, že by se OSS opravilo, ale vymyslela se alsa. Následovalo pulseaudio, jack, gstreamer, esd, artsd. Když jsem naposledy ženě instaloval desktop linux, nevěděl jsem, jestli mám instalovat pulseaudio modul pro podporu gstreameru, nebo gstreamer modul pro podporu pulse audio :)
Nebylo doprčic snazší rovnou dobře napsat OSS s podporou mixování a všechno tohle šílenství si odpustit?
Já mám takový dojem, že s Alsou to tak jednoduché nebylo. Pokud je mi známo, tak Alsa poměrně dlouhou dobu koexistovala zároveň s OSS, a bylo na uživateli (a možná i na aplikacích, které používal) kterému z těchto dvou systémů dá přednost. Časem se ukázalo, že Alsa má svoje výhody a pomalu se začínalo od OSS čím dál víc opouštět, až v posledních několika verzích jader není vůbec (myslím že jen nějaký wraper pro případnou potřebu zpětné kompatibility a i ten bude časem asi určitě vyřazen).
Ale v tomto případě jde jen o sdružování několika adresářů, které už dlouhou dobu nejsou majoritně potřeba, navíc stejně to nefungovalo jak mělo, bylo potřeba spoustu položek v PATH atd... Navíc z diskuze, jsem získal dojem, že RedHat to už nějakou dobu používal a testoval, takže asi dobře vědí co dělají.
No a v neposlední řadě, zatím jde o jedno nebo dvě distra - hodně bude záležet na tom, jak se k tomu postaví další významní hráči na poli Linuxových dister, především Debian, Gentoo, Slackware, Mandriva, nebo Canonical...
Jinak ano, nepromyšlený tah bylo třeba KDE4, které (obzvláště v prvních verzích) bylo katastrofou. Nepromyšlený (/nedokonaly) je třeba systém mime-typů, nebo ikonových témat, nebo vykopat hal a vrátit se zpět k udev.
Ale jak to chceš udělat? 10 lidí - 10 názorů a každý druhý jiný.... vem si, že když jsem nedávno někde se rozčiloval, jak blbě se dodržují standardy ohledně mime-typů (a i samotné mime-typy jsou dost chaos), nebo že je bordel v datech v HOME, že je nejednotný a zmatečný formát konfiguračních souborů. Atd, atd, atd... Tři čtenáři se mnou souhlasily, tři prohlásily, že mám zbytečný starosti a měl bych se věnovat něčemu užitečnému, tři mě málem prohlásily za Hitlera, a kdosi mi doporučil používat Widle, když se mi něco na Linuxu nelíbí. Paráda, nikoho třeba nenapadlo, že výše zmiňované problémy třeba výrazně brzdí moji jinou "užitečnější" práci a proto se mi tak vadí...
Vsak ja jsem nerekl, ze alsa oss nahradila. Jenom misto, aby se oss opravilo, prislo se (opet) s necim uplne novym. A dneska uz ani to neco uplne noveho zase uz neni v kurzu...
>> Ale jak to chceš udělat? 10 lidí - 10 názorů a každý druhý jiný.... vem si, že když jsem nedávno někde se rozčiloval, [...]
Jo, tomu rozumim. Jak z toho ven, na to urcite neni jednoducha odpoved. Urcite by to ale chtelo, aby si lidi kolem Linuxu prestali ujizdet na svobode pro svobodu ("because we can") a uvedomili si, ze standardizace, stabilita a kontinuita je dulezita pro samotny Linux...
Tohle je hodně třaskavé téma :)
Přesouvat mixování dovnitř kernelu mi přijde naprosto zvrhlé, mimo jiné proto, že mixování je jen maličká část toho, co je potřeba s audiem provádět.
Jistě, vyřeší to triviální desktopové případy, ale ty stejně dobře vyřeší i ALSA (pokud nenarazíte na zabugovanou aplikaci, která nerespektuje API). A na cokoliv pokročilejšího vám nestačí ani samotná ALSA, ani samotné OSS4. Řešením je pro někoho třeba PA, pro jiného (náročnějšího) JACK.
imo, arch linux at si dela co chce, jeho lokalni zmeny mi nevadi. co mi ale vadi je to, ze to rh prosazuje vsude mozne a snazi se z toho vytvorit standard - to me vazne desi uz jenom proto, ze jeho rh desktop nepovazuju za prilis pouzitelny a rozhodne bych nasel vicero rozhodnuti rh, se kterymi by se dalo polemizovat. nepopiram to, ze ma rh jiste zasluhy, ale vyvazuje to tim, ze dost veci i pos*** :-(
Nevím o tom, že by RH nějak zvlášť působil na ostatní distributory, aby implementovali stejné změny. Spíš mám pocit, že je to přesně naopak a vývojáři RH kolikrát v upstreamu spolupracují i na věcech, které RH nepoužije.
Nepopírám, že v kombinaci s rozhodnutím dalších distributorů může nastat situace, že následky špatného rozhodnutí někoho z RH proplují až k uživatelům úplně jiné distribuce.