A ze sveta Fedory...
Fedora konecne migruje na JDK11 jako systemove JDK, bude v F33, ktera vychazi na podzim..... JDK11 je ve Fedora uz dlouho, ale do ted bylo systemovou javou JDK8 a JDK11 (spolu s latest JDK, nyni 14) zde bylo vicemene na hrani, ci pro aplikace jez ho opravdu potrebuji.
Od F33 bude sstemova java JDK11, JDK8 (spolu s lates, tedy nyni JDK14) zde dale zustavaji, na hrani, a pro aplikace jez opravdu legacy/future JDK potrebuji.
Prekvapive je to problem. Systemove JDK je to ktere ten java stack buildi (a vetsinou i jede). Jdk8 a jdk11 nejsou 100% kompatibilni, cili se to muselo poopravovat. Fajlu bylo na pocatku prez 600. neco se spravilo samo, nakonec jeden silenec (Fabio Vallenti) pospravoval poslednich 150 fajlu sam....
Dal k tam strasi rozhodnuti jakou bytecode kompatibilitu zachovat. Fedora (a mylsim ze zadne distro) toto "abi" neresi, no a nas to ted kouslo. Nektere aplikace potrebovay jdk8, ale jejich depndence uz byli prelozene source/target 11... atd...
Sam mam jdk na masine jen 5, z otho 3 od Fedory (openjdk 8,11 a 14), a dve custom co si buildim, a ano, pro vyvojare je to jednoduche. V ramci distribuce... opravdu ne. Diky za rypanec!
Práve preto je vhodné aplikácie prevádzkovať iba s JRE/JDK z distribúcie, ale nie s ďalšími zdieľanými dependencies, tie nech si prinesú vlastné. Aj Redhaťácky JBoss/WildFly/whatever si prináša vlastné. No a veci ako XA drivery je možné zabaliť vo viacerých ABI, aj tak treba konfigurovať cestu ku konkrétnemu jar.
Nie je to problém len javy, python alebo nodejs trpia presne na to isté, preto majú virtualenv alebo node_modules. Go sa na nejaké verziovanie dependencies ani len nehrá, všetko staticky zbuildujú a dovi-dopo.
Od jdk9 je mozny udelat multi-release jary. Tedy jar ktery obsahuje modul jar pro jdk8, modul pro jdk 11 a modul pro jdk14 [jeli tohle secko potreba..] Ale neni to uplne primocare a distribuce zatim nemaji sanci.
Jo je to osina :)
Staticky linkovani ma zase jine problemy... Nejznamejis - zmeni se depndence, a rebuildis cely vesmir... Hybridni pristupy se taky moc neosvedcili.
Ted se to zaclo resit ruznymi container-like resenimi (ala flatpak) a zda se tama opravdu cesta pujde. (nejsem zrovna tonainer fanda, ale neco na nich je)
Co se tyce rpm-modulu a software collections... no pokus dobry... ale... (na scl je ovsem perfektni jejich jednoduchost:)
Dik!
Ten ReactOs je zajímavý projekt, ale tak nějak si vždy říkám, k čemu je to dobré a jaká je motivace (bude) to používat jako produkční OS. Vždyť většinu win programů můžu používat přes Wine a k tomu ještě, když to zamknu přes FireJail, tak mám relativní jistotu bezpečí. Tedy, když opomenu tu drobnost, že Linux je dospělý systém se vším všudy.
Btw. jaký máte názor na ReactOs a win viry? Ty by tam měli být teoreticky stejně nebezpečné jak pro Windows a to pochybuji, že tam bude fungovat antivir. Nebo se pletu?
Podle mě je to projekt na vymření. Úspora na licenci Windows nikoho moc netankuje. Pokud někdo něco řeší, tak je to hybridní prostředí, kde lze využít výhody Linuxu i Windows najednou. Na to jsou pak dvě cesty: virtualizace+vzdálené aplikace a Wine. Proč pro Wine využívat zrovna ReactOS mi také není jasné. Virtualizované aplikace jsou možná zajímavější cesta, tím, jak vyrostly výkony techniky.
Na ReactOS může být zajímavý jejich know-how, ten se asi neztratí.
Licence na O.S. jsou dnes relativně zanedbatelné - kvůli tomu to nikdo nedělá. Tipoval bych, že je to částečně hobby projekt, podobně jako Haiku, nebo jiné systémy.
Praktické využití vidím v provozu legacy sw a hw, který není provozovatelný s novými Windows - výzkum, zdravotnictví, průmysl - a možná plán b) kdyby Microsoft například úplně zařízl třeba 32bit atd.
Udržování kompatibility může být dost těžká koule na noze. Takže bych se ani nedivil, kdyby se to jednou stalo - aplikace bude možné spustit v emulaci, to zase není nic těžkého, ale některé systémové nástroje by určitě nejely.
Microsoft některé technologie dokázal zaříznout naprosto bez sentimentu. Ta firma sedí na takovém balíku peněz a úspěšně se zaháčkovali v cloudu, že pro ně (ne)podpora určitých starších aplikací a nasrání části zákazníků nemusí znamenat vůbec nic. Vůbec nevím, a nemusí to být letos nebo příští rok (minimálně dokud bude dožívat podpora 7, a 8), ale pak by mne to vůbec nepřekvapilo, a bral bych to i spíš jako krok dopředu. Občas je nutné se zbavit balastu.
No nevím, už delší dobu věštím, že Microsoft chce z Windows udělat systém na principu tenkého klienta, který nebude umět nic jiného, než se připojit do cloudu a všechny aplikace i data bude mít uživatel v cloudu s měsíčním předplatným. Zatím se mi s každým dalším krokem M$ tahle myšlenka potvrzuje...
Marketingově se to okecá snadno: hardware na straně uživatele může být téměř cokoliv, vlastně i včetně telefonu (což je dlouhodobý trend přechodu od notebooků a PC u průměrné populace), vyšší míra bezpečí, neustálé aktualizace sw v cloudu bez potřeby hnout prstem... A měsíční výpalné stejně spousta naivních lidí platí za předražené tarify operátorům, tak proč ne za ty "skvělé" MS Office apod. Pětikilo měsíčně 5 let v kuse se vsákne snáz, než 3 litry jednorázově...
Takže pak by ReactOS mohl být brzy posledním systémem, který bude mít aspoň nějaké aktualizace a bude fungovat i bez pravidelného dojení peněženky...
"Takže pak by ReactOS mohl být brzy posledním systémem, který bude mít aspoň nějaké aktualizace a bude fungovat i bez pravidelného dojení peněženky..."
Vy jste to myslel asi posledním Windows(-like) systémem.
Ale tento fakt (také si myslím, že tímto směrem Microsoft), stále není důvod začít používat stále alfa verzi systému ReactOS. Cca před rokem, dvěma, mě ta myšlenka zaujala, tak jsem začal sledovat vývoj. Do nedávna, tuším, ještě neuměli ani tisk...
Pro všechny ty, co nebudou chtít platit výpalné, nebo chtějí bezpečnost nebo (X dalších důvodů) má přece smysl, přejít na Linux, kde nakonec přes Wine, většinu Win programů spustím. Stejně tak nevidím důvod instalovat Haiku a BSD jen pokud jsem masochista :)
30. 7. 2020, 07:48 editováno autorem komentáře
Pro všechny ty, co nebudou chtít platit výpalné, nebo chtějí bezpečnost nebo (X dalších důvodů) má přece smysl, přejít na Linux, kde nakonec přes Wine, většinu Win programů spustím.
Výpalné musíte porovnat s časem, který obětujete na alternativní řešení. Peníze (na výpalné) se dají vydělat, to je škálovatelná veličina. Čas života nezle škálovat, strávíte bez náhrady. Někoho IT a Linux baví, je to zároveň i hobby, ale to neplatí pro každého.
Bezpečnost je diskutabilní. Linux má za poslední roky víc hlubokých bezpečnostních incidentů, než Windows - jen jejich dopad je společensky malý, díky mizivé penetraci na desktopovém trhu. Díky tomu se na něj zatím nezaměřují botnety. Distribuce, které se na jakost a na procesy řešení bezpečnosti zaměřují, jsou placené a dražší, než Windows.
To, co jste zmínil, jsou často znějící argumenty pro Linux, ale ve skutečnosti nejsou platné. Výhody Linuxu jsou úplně někde jinde.
Myslíte ty chyby o kterých se ví, otevřeně píše a jsou většinou rychle opraveny? To jsem v klidu. Víc bych se bál těch chyb, které MS ututlá a opraví "na tajňačku" nějakou aktualizací nebo je neopraví vůbec. Nehledě na ty chyby, které jsou do Win dány záměrně, ale to by bylo na jinou a delší diskusi.
Tou bezpečností jsem ale nemyslel primárně "chyby" v OS. Stejně jako nemůžeme ocenit čas života, tak stejně nemůžeme ocenit penězi hodnotu soukromí. A pro mě osobně mít PC, který by byl jen brána do cloudu (ještě k tomu MS) by bylo jako chodit nahý a mít na hlavě monitor, který všem ukáže, co si zrovna myslím...
Vždyť si to vezměte do důsledku. Příklad - i kdybych nakrásně měl třeba osobní fotky na vlastím HDD, tak takový OS by si to fotky stáhl, když bych je prohlížel. No, možná i když bych je neprohlížel, jen tak preventivně (aby se to rychleji načítalo, však ty obezličky-kecy známe). A to máte dokumenty, mail, bankovnictví... Vím, že můžete argumentovat tím, že když používám Google, jsem na tom podobně, ale to je dle mě nesmysl, protože každá tato služba Vám "ukradne" jen tu svou výseč soukromí, zatímco tohle by krásně centralizovaně získalo data ze všech služeb + všechno další co máte offline.
příklad - i kdybych nakrásně měl třeba osobní fotky na vlastím HDD, tak takový OS by si to fotky stáhl, když bych je prohlížel. No, možná i když bych je neprohlížel, jen tak preventivně (aby se to rychleji načítalo, však ty obezličky-kecy známe). A to máte dokumenty, mail, bankovnictví... Vím, že můžete argumentovat tím, že když používám Google, jsem na tom podobně, ale to je dle mě nesmysl, protože každá tato služba Vám "ukradne" jen tu svou výseč soukromí, zatímco tohle by krásně centralizovaně získalo data ze všech služeb + všechno další co máte offline.
To tu pletete dvě věci dohromady.
Absolutní soukromí je dnes nedosažitelné. I když OS něco neodešle, odesíláte o sobě všechno. Platíte kartou, máte zapnutý mobil, vybíráte e-mail, ... Tomu se už zabránit nedá.
Čemu se dá zabránit, a to především pravidly, zákony, je (zne)užívání těchto informací.
Lapidárně řečeno, pokud se vendor / jeho služba / OS rozhodne porušovat zákony a narušovat Vaše soukromí, stejně tomu nezabráníte, a když se to dozvíte, tak stejně až ex post.
Pokud se má bojovat o soukromí, tak na půdě právního rámce. Bojovat o "technologickou obranu" v době, kdy "dobrovolně" sdílíme vše, od hodiny kdy vstáváme, přes veškerý pohyb a nákupy až do chvíle, kdy se doma odpojíme před spaním od WiFi, je boj s větrnými mlýny.
@k3dAR
neznamena ze by mel slepe predat veskere soukromi Microsoftu
To jistě ne. Ale je potřeba považovat úsilí vs. přínos. Pokud vydám hodně úsilí a vyřeším procento celkového problému, pak je ta práce dost zbytečná.
Nepamatuju se, že by měl se zneužitím dat uživatelů Microsoft někdy nějaký problém. Vidím na trhu jiné experty, kteří mají taky velkou sílu a chovají se nezodpovědně.
Podívejte. V první řadě si musí každý položit otázku, jestli chce informace o sobě sdílet. Málo lidí si uvědomuje, jak moc jsme sledovatelní. V druhé řadě musí existovat právní ochrana před zneužíváním soukromí. Ve třetím pořadí je pochopitelně technická ochrana proti prolamování soukromí.
Bohužel, lidé by chtěli vše najednou. Chtěli by sdílet obsah i myšlenky, ale zároveň hledají zázračné technické opatření, které je ochrání. Mně např. přijde komické, když v diskusi nebo dokonce na sociálních sítích někdo o soukromí hovoří. Pak jeho činy nejsou v souladu s tím, co požaduje.
Odpovídám na obojí.
Nepletu dvě věci dohromady:
Jistě, používám FB, Google mail např., ale JEDNAK tu mám jistá nastavení jak omezit sdílení osobních informací (např. poloha, historie) se touto službou či jejími dalšími uživateli. A myslím, že se tomu dá i nějaké míře věřit. A potom, tyto služby používám jak JÁ CHCI a sdílím na nich CO CHCI. Znovu zdůrazňuji, že každá tato služba o mě ví, jen tu svou část. + Mám možnost využívat nějaké technické prvky, jak sledování omezit atd.
Provoz cloudového OS, který ze svého principu získá VŠE k čemu bude mít přístup. Ať už jde o online nebo offline aktivity/data. To ani není jiná liga, to je úplně jiná hra. Je úplně jedno, jestli se MS někdy prokázalo, že data zneužil (kdyby měl čas to hledat, jsem si jistý, že by se něco našlo).
Dále, úsilí vs. přínos: V dnešní době začít používat Linux = úsilí minimální, v případě cloudového OS přínos = dle mě vysoký. Já jsem na Linux naplno přešel před rokem a půl a ten poměr úsilí/přínos vidím i za aktuální situace velmi ve prospěch přestupu.
A také nesouhlasím s tím, že lidé chtějí vše najednou. Lidé chtějí určité myšlenky a obsah sdílet a určité ne (vůbec), nebo jen s někým. Což se podstata toho, co já osobně vidím jako ten problém. V aktuální situaci, při dodržování nějaký zásad, má jedinec možnost docílit stavu, že sice absolutní soukromí nemá, ale je schopen toto velmi ovlivnit a zároveň používat moderní platformy. Ve světe, kde bude mít cloudový OS, tuto možnost zcela ztrácí a je buď a nebo.
Btw. a to jsem úplně zapomněl na to, jak tu někdo psal, že se používání takového OS může dost finančně prodražit nějakým tučným měsíčním výpalným. Ale to už je jen taková třešnička na dortu.
30. 7. 2020, 15:20 editováno autorem komentáře
Jistě, používám FB, Google mail např., ale JEDNAK tu mám jistá nastavení jak omezit sdílení osobních informací (např. poloha, historie) se touto službou či jejími dalšími uživateli. A myslím, že se tomu dá i nějaké míře věřit.
V tom je ta pointa. Pokud poskytovatel služby hraje fair play, je už vše ostatní jedno. To, že máte na webu zaškrávátko na ochranu soukromí, nezajistí, že data nemá poskytovatel k dispozici. Má. Má jich i tak spoustu.
Výrobci operačního systému - i toho "necloudového" musíte důvěřovat, že data nedoluje a neodesílá.
Jste pořád na poli důvěry. Aby to mohlo být uvěřitelné, musí v první řadě existovat zákony, které Vás ochrání rychle a účinně ve chvíli, kdy druhá strana pravidla poruší. Ta chybí, jsou nedokonalá. Není dodnes pořádně vynuceno, aby poskytovatel dával možnost využívat službu a zároveň nesměl data využívat. Většinou je to postaveno tak, že když nesouhlasíte, tak jděte pryč. Až ve chvíli, kdy budete moci používat službu (třeba s pochopitelnými omezeními), ale s ochranou Vašich dat, pak teprve budete mít na výběr.
Btw. a to jsem úplně zapomněl na to, jak tu někdo psal, že se používání takového OS může dost finančně prodražit nějakým tučným měsíčním výpalným. Ale to už je jen taková třešnička na dortu.
Nevím, ale všechno myslitelné dohromady vyjde tak na 50 EUR měsíčně, když se člověk opravdu hodně moc rozšoupne, pořídí si vše v cloudu. Dá se mluvit o tom, že je lze uspořit, ale podle mě to není "tučné výpalné".
Nezlobte se, ale Vaši naivitu v tomto bych snad ani nechtěl mít. Jaké zákony v dnešním globalizovaném světě? Ano, já vím, že EU si dokáže sem tam prosadit svou, ale myslím, že vše se dá obejít tím, že tu "špatnou" činnost budu dělat v zemi, která na to z vysoka kašle. Navíc o tom, že vaše data jsou kradena, ani nemusíte dloooooouho vědět - např. Avast. A důvěra? V MS??? Jako vážně? :)
"Většinou je to postaveno tak, že když nesouhlasíte, tak jděte pryč. " a o čem jiném jsem psal? Jenže tady, že jdete pryč znamená přestat používat PC, tohle chceme?
Jinak 50 € měsíčně, no to je lahoda. Tak to máme 50 € za Windows, 50 € za támhleto, 50 € za tamto...
Ale víte, nakonec já bych byl i rád, kdyby do toho MS šel, myslím si, že by pak Linux na desktopu neměl 2 % ale tak aspoň 20 %.
Vývoj Wine šel vždycky pomalu a reálná použitelnost je -2 generace. Smysl to má v některých speciálních prostředích, ale ne pro všeobecné použití. (Jenže i v těch speciálních případech se stejně všichni bojí, jestli to bude spolehlivé i v mezních případech, tak dnes raději volí virtualizované appky v nativním prostředí)