"Schopnost Linuxu na Apple M1 využívat plně jeho specifické GPU je něco zcela jiného. U Applu nelze předpokládat žádnou součinnost na zprovoznění podpory, takže vše závisí na úspěšnosti reverzního inženýrství."
Tohle asi není tak úplně pravda. Teď jsem to zkoušel a normálně se hlásí "Parallels Display Adapter", takže přinejmenším OpenGL by mělo fungovat přímo (jako v Parallels 15). Ve Windows funguje AMP, takže je funkční překlad DirectX na Metal (rovněž jako v Parallels 15). Jinak ta překladová vrstva v Parallels 15 (na Metal) je právě výsledkem spolupráce vývojářských týmů Parallels a Applu (podle dokumentace na stránkách Parallels Tools).
V tom Parallels neni nic nativniho a nelisi se to od QEMU/KVM/DosBox a dalsich virtualizacnich platforem. Takze pustili jsme si Ubuntu ve virtualce na proprietarnim hw.. to je toho.
Situace u Apple M1 dopadne totiz zcela stejne, jako IBM Power7 a drivejsich - tvurce poskytne jenom virtualni prostredi, a nativne si tam nepustite vubec nic. Nekdo tomu bude rikat.. ze jo, bezi tam linux.. ale mezi bezi a "bezi" je znacnej rozdil. Asi jako mezi webovym wordem, a tim nativnim :)
Je to mozne a preto nekupujem NVidia. Alebo sa to mozno podari:
https://www.debugpoint.com/2020/12/apple-m1-mac-linux-announcement/
Ano, to je rozdíl zásadní.
Ale zdá se, že je naděje časem i na to druhé
Našli se podporovatelé pro projekt
https://www.patreon.com/marcan
Hector Martin je člověk který již zvládl otevřít pro GNU/Linux PS3, otevřít Nintendo a PS4 a další. Za finanční podporu nabízí i zvládnutí Apple M1 GPU a to i v budoucích verzích. Tedy pokud Apple zcela nezamkne boot proces.
Tak to se dá snad celkem snadno dokázat, jestli nějaký dron posílá data do Číny, nebo ne. Kašlete na zástupné důvody a prostě napište, že jde o "normální" politicko-ekonomický boj, žádné "vyšší dobro" a bezpečnost. Akorát tím prohlubujete víru paranoidních konspirátorů, likvidátorů 5G zařízení, věřící v očkování s nanočipy aj. :-))
Tak třeba DJI u nás zlevní, no... a co budou v Ušákově kupovat místo toho, to je otázka, která mně netrápí. Asi si budou pořizovat nějaké předražené místní varianty a ti méně pohodlní si to koupí v zahraničí.
Faktická likvidace nových mobilů Hnojawei mi připadá horší, ale ta firma si za to může v podstatě svou netransparencí i arogantním chováním (naposled zavření bootloaderu před rokem) sama. Takže dobře jim tak, alternativ je dost. A 5G sítě nevidím jako takovou nutnost, která musí být hned teď (stejně si tam stávající monopolní trojka po neslavně proběhlé aukci žádnou konkurenci nepustí, pokud teda nepočítáme krotké virtuály).
20. 12. 2020, 11:27 editováno autorem komentáře
Je úplně jedno, co ten dron posílá nebo neposílá. Spolupracovat s ďáblem se nikdy nevyplatí, ať jeho nabídka vypadá sebelíp, to by měli znát všichni nejen z pohádek, ale i z klasiky typu Fausta.
A Čína je je ďábel -- zneužívá a zotročuje vlastní občany, uvězňuje a zabíjí nejen kritiky režimu, ale také třeba doktory, kteří jen chtěli upozornit na potřebu rychle začít léčit lidi s nastupující pandemickou virovou nákazou... Je to stát, který se chová neseriózně vůči svým občanům a není tedy důvod věřit, že se bude chovat seriózně vůči komukoliv jinému. O kradení patentů, vytváření kopií, výrobnímu dumpingu (mimo jiné "díky" neplacené práci politických vězňů či dětí) a jiných nekalých obchodních praktikách netřeba mluvit.
Kdo před tímhle zavírá oči, ten si nezaslouží tvrdit, že má něco společného s demokracií -- pokud svou svobodu staví na zotročování jiných. Na Čínu už dávno měla být uvalena embarga.
Jenže v IT se tlačí na co nejrychlejší a nejlevnější novinky a nikomu se nechce platit, takže jde technologický pokrok doslova přes mrtvoly...
Dobře, máte nějaké argumenty, nebudu je posuzovat, ale minimálně větší část z nich platí i pro Bangladéš, Indonésii, Indii atd. Proč je zotročování lidí aj. tam v pořádku a u Číny to najednou po půlstoletí úplně stejného chování vadí? Není to proto, že se to jednoduše doteď západnímu světu hodilo, že mu vyráběl zotročený Číňan levné spotřební zboží, kdežto potenciální emancipace bohatnoucího Číňana (a paradoxně tím i méně zotročeného) se už nehodí? Jediný, kdo by měl být za tento stav potrestán, je ten, kdo ho půl století budoval a těžil!
Diskuse bez posuzování argumentů ztrácí smysl ;-). Jinak samozřejmě zotročování vadí všude. Teď se bavíme Číně, tak jsem nevypisoval kompletní seznam všech problematických zemí, ale pochopitelně by bylo správné stejným způsobem zavést embargo i na jiné státy. Samozřejmě nepochybuji o tom, že Trump nezaváděl embargo z nějakých morálních důvodů, ale pouze a čistě a jen z ekonomických. To nemění nic na tom, že by měla embargo nastavit i Evropa. Nejde o to někoho konkrétního trestat, těžko rozhodnout, kdo jediný za stav může. Zcela určitě svou část viny nese i obyvatelstvo, které s režimem kolaboruje nebo se mu nesnaží bránit v situacích, kdy je to možné. Bylo by ale vhodné, aby s takovým režimem pokrytecky nekolaborovaly režimy, které tvrdí, že s takovým chováním nesouhlasí...
Evropa udělá jen to, co bude vůlí USA. Ovšem gólem je trestat obyvatelstvo za to, že jim jejich režim vyhovuje (což je v Číně většinový fakt). Jestli něco symbolizuje kritizovanou aroganci bílého muže a západního světa, tak je to přesně tohle vnucování svých pohledů jiným, často bez znalostí jejich kultury a historie.
Čína má režim, jaký chtějí Číňani. Až se jim bude zajídat, vzbouří se. Instalovat změnu zvenčí je nesmysl, ta musí přijít vždy zevnitř, z obyvatelstva, protože jedině takové změny si budou lidi vážit a přijmou ji za svou.
Aťsi maj Číňani, co chtěj. Výrobu jsme tam navozili my, zotročená práce byla pro naše pohodlí. Ovšem důsledky vedlejšího efektu, kterým se teď křečovitě bráníme, demaskují celou naši pokryteckou společnost. Ta chce dál svůj levný šunt, ale zároveň chce jakože vychovávat, resp. má problém, že se kolonie emancipuje. Absurdní. Klidně zvednu ruku pro ban na všechny zotročující režimy, i když bude důsledkem tričko za pětikilo a low-end mobil za 15 tisíc, made in EU, nejsem pokrytec. Ale vždy se budu vysmívat všem těm, kdo pokrytci jsou.
Evropa udělá jen to, co bude vůlí USA.
Co to melete? Díval jste se někdy na historii USA a historii Evropy? Ano, ovlivňujeme se - ale navzájem - a máme společné hodnoty. Díky tomu jsme i součástí NATO - což průnik jen prohlubuje.
Ta chce dál svůj levný šunt, ale zároveň chce jakože vychovávat, resp. má problém, že se kolonie emancipuje.
Ta první část je pravda. Ta druhá už tolik ne. Za prvé, kolonie je porobená a neposílá se tam tolik peněz, aby se emancipovala - pokud ano (což se zjevně stává, jak píšete), pak už to asi není kolonie. Za druhé, ono to zas až tolik nevadí. Ve střednědobém horizontu se to ureguluje - např. cly, zákazy dovozu apod. Samozřejmě to chvilkově bolí i nás.
Klidně zvednu ruku pro ban na všechny zotročující režimy, i když bude důsledkem tričko za pětikilo a low-end mobil za 15 tisíc, made in EU
Já taky.
Ale vždy se budu vysmívat všem těm, kdo pokrytci jsou.
Zde uvažujte o jednom rozporu ve Vašich kritikách. Na jedné straně byste klidně "banoval všechny". To je samo o sobě v praxi nemožné, protože svět se mění dost rychle, zemí je hodně. Ale především, i ten, se kterým se shodujeme na většině témat, může obchodovat s někým, koho chceme banovat. Tím pádem byste musel omezit nebo banovat obchodování i s těmi zeměmi, se kterými si rozumíme, ale ony samy nebanují další. ==> Čímž byste tyto země de facto nutil aby se k banování přidaly (jinak nebudou obchodovat s námi). ==> A to je to, co kritizujete v prvním odstavci ("Evropa udělá jen to, co bude vůlí USA."), ačkoliv to u USA nijak významně nedělá (já ještě pamatuju a můžu srovnávat, jaké to bylo s braťky ze SSSR).
Checht, historie není dnešek. USA nechce Nord stream 2, tak prostě Německo zmrzne. Zastavil Trump stavbu zdi, když EU protestovala? Mind of your business! Evropa je poslušný vazal USA, to není novinka, ale realita dlouhých desetiletí. Stejně tak NATO bez USA (a zlobivého Turecka) porazí i třetí prapor armády Balučistánu.
Ad kolonie - ale všechny se přece v historii nějak emancipovaly :-)) Teď to máme "živě".
Vaše úvahy jsou protknuty úzkostí vašeho myšlení. Já bych rozhodně nebanoval třetí země, že obchodují s Čínou. Jejich věc, jejich svědomí. Samozřejmě bych ale odmítl produkt, ve kterém by měly namontované čínské komponenty. Pokud by chtěly dodávat na můj trh jen své autentické výrobky, žádný problém. Uvědomte si, že tato úvaha proti "totalitě" nemůže obsahovat totalitářské, vyděračské prvky.
Jinak ale můj osobní názor je ten, že je nám houby po tom, jak žijí a chtějí žít Číňané, jestli chtějí autoritářský režim, demokratický nebo anarchii. Příklad s "made in EU" bych podpořil jako alternativu k dnešnímu pokryteckému, selektivnímu jednání.
22. 12. 2020, 13:09 editováno autorem komentáře
Checht, historie není dnešek. USA nechce Nord stream 2, tak prostě Německo zmrzne. Zastavil Trump stavbu zdi, když EU protestovala?
Ony ty příklady jsou ve skutečnosti opačné:
- Pokud se pleteme USA do jejich hranic, které na nás nemají nejmenší vliv, je to od EU pouze sdělení našich hodnot. Ryze politický akt, u kterého nikdo ani neočekával přímou reakci. Přesto na politické scéně v USA určitou váhu má, třeba do budoucna. EU víc udělat nemohla, evropské firmy se na stavbě zdi nepodílejí - v ekonomickém ohledu byla Evropa neutrální.
- Pokud mluvíte o NS2, tak tam USA neučinily nic agresivního. Pouze řekly, že se nebudou podílet na projektu. Z umožněné podpory amerických firem se přesunuli do pásma ekonomické neutrality - nic na tom nevydělají, nic neprodělají. V podstatě na tom prodělají i USA.
Hodnotíte ty kroky s akcentovanou složkou symboliky a s upozaděnou složkou ekonomickou. Já to vidím opačně.
Já bych rozhodně nebanoval třetí země, že obchodují s Čínou. Jejich věc, jejich svědomí. Samozřejmě bych ale odmítl produkt, ve kterém by měly namontované čínské komponenty.
Což je utopie. Za jedno se nedá zajistit / zjistit, který výrobek má komponenty z banované země (nebo se to dá zjistit jen složitě a draze). Nebo dochází k přelívání peněz - např. banovaná země si v nebanované postaví provoz, kterým svoje technologie zlegalizuje - ale přesto jejich rizika zůstanou stejná.
Právě proto se na úrovni politické zvažuje, jaká opatření se zavádějí. Někdy to jsou jen cla, někdy ban.
> Pokud mluvíte o NS2, tak tam USA neučinily nic agresivního. Pouze řekly, že se nebudou podílet na projektu. Z umožněné podpory amerických firem se přesunuli do pásma ekonomické neutrality - nic na tom nevydělají, nic neprodělají. V podstatě na tom prodělají i USA.
Toto nie je pravda. USA sa vyhrážali, že uvalia sankcie na európske firmy, ktoré sa zúčastnia výstavby NS2. Preto nakoniec kládli rúry v mori Rusi.
Toto nie je pravda. USA sa vyhrážali, že uvalia sankcie na európske firmy, ktoré sa zúčastnia výstavby NS2. Preto nakoniec kládli rúry v mori Rusi.
Ano, to je ten krok k neutrálu. Mít přístup na tamní trh je podmíněná výhoda, stejně jako EU umožňuje americkým firmám vstup na náš trh.
Vstup evropských firem na americký trh není bezpodmínečný, EU s USA netvoří unii, ani jednotný trh a Evropa může reagovat recipročně. Nebo Evropa mohla svým firmám poskytnout subvenci, aby vynahradila ztrátu amerického trhu. To všechno jsou přirozené nástroje.
Zjavne máme odlišné predstavy o tom, čo je to správať sa neutrálne a či použitie takýchto prirodzených nástrojov spadá pod neutrálne správanie.
Podľa môjho názoru ide o čistú obchodnú vojnu. Inak tá je tiež prirodzená. Akurát by som to neobhajoval, že sú to naši spojenci a že máme rovnaké hodnoty, alebo podobné kecy. Oni majú svoje záujmy, my tiež, keď sa nezhodujú, snažia sa manipulovať ako keby sme boli kolónia. Z určitého pohľadu je to tiež prirodzené, ale nebudem si kvôli tomu pestovať Štockholmský syndróm, ale napoak, zariadim sa tak, aby som presadzoval svoje zájmy. Prirodzene.
@bez přezdívky
Ne, máme určitou část společných zájmů a určitou část, ve které se rozcházíme. V té části, kde se rozcházíme, se vzájemně respektujeme a nejednáme hystericky - např. tím, že bychom vše považovali za ekonomickou válku. To je příliš silné označení.
Druhou možností je tvořit unie, které pak zajišťují rovná práva všem. EU je příkladem, snaží se o to (a z historického pohledu vůbec ne špatně), přesto je spousta nespokojených zemí a občanů, kteří by raději vedli "ekonomickou válku" (ve velkých uvozovkách), než si přiznat, že v něčem získáváme a v něčem ztrácíme.
Proti každému uspořádání najdete kritiky, je jen potřeba si dát věci do měřítek.
Checht, a teď to jako firmy typu Huawei nedělají resp. nebudou dělat? Prostě si postaví papírovou firmu na Seychelech, která bude "vyrábět" mobily na Srí Lance a distribuovat je s tureckým brandem. Obejít se dá leccos, dokonce i sankce proti Rusku si sama EU obchází. Ale pořád je poctivější nastavit pravidla v souladu s argumenty, než vypadat jako pokrytec.
Ale pořád je poctivější nastavit pravidla v souladu s argumenty, než vypadat jako pokrytec.
Jenže ony jsou. Dokonce i víceméně v souladu s tím, co říkáte. Jen nástroje, které se využívají, nepolarizují. V každém jednání se dává čas oběma stranám, aby si své důvody revidovaly a v mezičase se dělají jen krůčky, které naznačují, kam až to obě strany mohou zajít a uvědomily si, co je pro ně prospěšnější. Každá strana jednání musí hledat kompromisy u sebe - a i to trvá nějaký čas.
Ano, souhlasím, že takový jazyk diplomacie není pro člověka, který neutrpěl vzdělání, srozumitelný na první signální. Pitomec chce vždy vědět, kdo je hodný a kdo zlý. Kdo dobrák a kdo padouch. To mu nikdo neřekne - a není to pokrytectví.
Nechte si ty hloupé invektivy. Když věříte, že buldozerem vyplejete zahrádku, tak si tomu věřte, ale nefaulujte argumentem ad hominem.
Žádná diplomacie se tu nekoná, ta je momentálně na úrovni studené války. Jeden si tu prostě zakazuje, většina kývá, postižení hledají cestičky. Dialog nulový. Není pro něj důvod, když ty kroky jsou "America first" a "fudge you".
Žádná diplomacie se tu nekoná, ta je momentálně na úrovni studené války. Jeden si tu prostě zakazuje, většina kývá, postižení hledají cestičky. Dialog nulový. Není pro něj důvod, když ty kroky jsou "America first" a "fudge you".
Já pamatuju konec studené války. Srovnání to opravdu nesnese. Už jen to, že si tu můžete psát co chcete a nejste nepřítel státu.
Dialog nulový. Není pro něj důvod, když ty kroky jsou "America first" a "fudge you".
To ale není tak úplně pravda.
1) Když se podíváte, tak pan Amerika First toho vyjednal po světě daleko víc, než jeho prezentovaní "přítulní" předchůdci a alternativy.
2) To heslo se specificky vázalo k nastavení domácí politiky, zamezení odlivu práce a peněz do Číny, což je vlastně skutečně nepřítel z podstaty života na planetě. Minimálně tvrdý konkurent a nehraje se o nic menšího než svobodu a uchování možnosti utvářet životní podmínky na vlastní polokouli.
Je to jako byste někoho, kdo fandí vlastnímu teamu (stát) obvinil z vyvolávání studené války v lize (svět).
Tém, že fandíte vlastnímu teamu vymezujete vektor zájmů. Studená válka je založená na neobchodování a nedialogu. To je úplně něco jiného a znamenalo by to, že nikdo nesmí mít žádný zájem. Tak to nemůže nikdy fungovat.
22. 12. 2020, 20:16 editováno autorem komentáře
Já osobně ani nemám nic velkýho proti "America first", chápu ten smysl a podstatu, i když se snaží zvrátit už dávno nezvratitelné, jen mi to nesmí nikdo servírovat jako dobro a demokracii. Je to jen prostý zájem jedné mocnosti, nic víc. O to horší ale je, když naše evropská jakožemocnost kmitá podle "America first", i když se tím bodá do vlastní nohy, protože je jednoduše ve vleku a "Europa first" se zdrclo jen na ekosebevraždu.
Nerozumím tomu, že studená válka musí znamenat "nikdo nesmí mít žádný zájem". Vždyť je přece zájmem jedné strany zabíjet obchod s druhou stranou, přičemž diplomacie jde do kopru už dlouho. Zájmem je nepřítele ostrakizovat, vytlačovat a zastrašovat. Ten na oplátku pochopitelně podniká protikroky, které mají k dialogu taky daleko. Obávám se ale především, že si jedna strana neuvědomuje, kde je ta "čára" kratochvilné války, kde je hrana snesitelnosti pro nepřítele, a pohybuje se za ní. Svět se dávno změnil, nejde o nějaký jaderný hlavice, jde o to, že se druhá strana nesmí zahnat do kouta, protože má pořád dost prostředků na ekonomickou likvidaci první strany. Ano, utrpí i sama, a zatraceně hodně, ale zvíře v pasti si i nohu ukousne...
Ale Europa se nebodá do nohy. Ve chvíli, kdy se na to podíváte z pohledu globalistů, tak to co dělají dává smysl. Jenom se pořád trochu cukají, protože i uvnitř imaginární globální partaje zuří boj o moc a vliv, takže občas je vidět napětí i v tomto spolku. A k tomu ty sektářské nápady jako zavřít elektrárny no ... nepřekvapuje.
Víte, studená válka se netýká jenom hlavic. Nemusí. Taková byla ta poslední velká, znatelná, ale studená válka znamená válka jinak než otevřeně. Nikdo nesmí mít zájem byla narážka na "We first". To je prostě jenom nahlas vyslovené tajemství. Mají ho i globalisté, jenom to není národní zájem, takže by to bylo něco jako např. "TTIP first" nebo "ACTA first" či "PACTA".
Ale to je jedno. Jde o to, že ono "America first" není žádná novinka, je to přirozené a se studenou válkou to nemusí mít nic společného. Může existovat a desítky let existovalo i bez toho.
A z mého pohledu je takové "Amerika first" vlastně nejférovější jak sami k sobě (američané), tak i k soupeřům. Je to poctivé vymezení a ohlášení zájmu do obchodu a vyjednávání. Je to pochopitelné, čitelné a dokonce jako nefalšovaný požadavek to jistě vede i ke správným výsledkům. Představte si, že jezdíte vyjednávat, dohadovat se a tvrdíte něco jiného než chcete, případně chtějí občané, obé, nebo ještě někdo jiný. Jak pak může být nalezen správný výsledek, když už první teze je falešná?
23. 12. 2020, 00:12 editováno autorem komentáře
Práve asi pred týždňom prebehla správa, že v Indii zdemolovali továreň na iPhony. Dôvodom bola samozrejme nízka mzda.
Už cca druhú dekádu sa firmy sťahujú von z Číny, do Vietnamu, Indonézie a podobných krajín, pretože Čína je pre ne už príliš drahá. No a keď je pre nich Čína príliš drahá, koľko asi zarobia ľudia v krajinách, kam sa presúvajú?
Tak jsem to cetl, nic nezdemolovali ale nekteri zamestnanci nedostali vcas mzdu, z nejakeho pochybeni uredniku smluvniho Tchajwanskeho vyrobce (Tchajwan neni Cina). Melo dojit k odvolani VicePrezidenta v regionu tam zastupujiciho toho vyrobce. Vyrobce se omluvil po vyhruzce od Applu. Takove pochybeni se dejou bezne i u nas a nemusi to byt vubec firma z venku. Predpokladam ze ten Banglades ... jsi jen placnul.
22. 12. 2020, 16:00 editováno autorem komentáře
Tak to se dá snad celkem snadno dokázat, jestli nějaký dron posílá data do Číny, nebo ne. Kašlete na zástupné důvody a prostě napište, že jde o "normální" politicko-ekonomický boj, žádné "vyšší dobro" a bezpečnost.
Tady přeci nejde o to, jestli něco někam odesílají v partikulárním případě. Jde o to, aby se jejich technologie neuhnízdily na trhu (v USA) a aby se nepodporovala taková firma. To lze v klidu nazývat "bezpečností". Bezpečnost není jen odvracet bezprostřední hrozby, ale jim i přecházet.
Akorát tím prohlubujete víru paranoidních konspirátorů, likvidátorů 5G zařízení, věřící v očkování s nanočipy aj. :-))
Takové pitomce nevymýtíte, ti existují v každé společnosti. Vždy najdete někoho, kdo bude říkat, že bezpečnostní pás si nepoutá, protože jeho kamarádovi to zachránilo život (třeba, že utekl z hořícího auta na poslední chvíli).
Celkově se tomu říká "hodnotová politika", tedy neomezovat se jen na to, jestli konkrétní obchod je právě teď v pořádku a výhodný, ale dlouhodobě spolupracovat jen s těmi, kteří se osvědčí.
Pokud vím, tak Snowden nekritizoval praktiky čínského železa, že ten hlavní problém byl zrovinka v USA někde jinde.
A co je na té firmě vlastně špatného? Je něco dokázáno? Já vidím, že problém je jen v tom, že je čínská. To není ale posledního čtvrt století žádné překvapení. Něco se změnilo? Vždyť ani Huawei nic nedokázali, šlo o pouhý ekonomický boj...
@Humanoid č. 1264054 - poruchový
Bohužel. Bezpečnostní situace se ve světě zhoršila natolik, že už nestačí jenom čekat, až někteří protihráči něco provedou. Mohli bychom se dohádat, kdybych o to stál, která strana kolik přesně viny na tom má, ale to už je vlastně jedno. Čína se chová nejen na ekonomickém poli daleko hůře a agresivněji a nedá se než postupovat "na všech frontách". Znamená to, že firma je vinna? Ne. Znamená to, že to semele i nevinné? Ano, jako vždy. Je to nutné? Bohužel ano.
Příčina toho, proč to šlo před tím je ta, že za předchozích US administrativ všichni kdo mohli outsourcovali do Číny a po centu na každém kusu bypassovali americkou pracovní sílu a tím si vydělali/ušetřili biliony. Ano, ta ve které byl viceprezidentem Biden a "podnikal" i v ČÍně s jeho synem. Tak proto to nikomu nevadilo.
20. 12. 2020, 19:05 editováno autorem komentáře
To ovšem tímto prizmatem nikdy :-))
Ad absurdum samozřejmě ne, ale dá se vyloučit až do poměrně velké hloubky. Např. riziko, že americká technologická firma, která spolupracuje na zakázkách pro USA, by někam low-level nasadila sledovacího pumprlíka pro Čínu, je prakticky nulové. Daleko lepší je nechat se dál financovat vládou a pro vládu je daleko lepší si takovou firmu ochočit zakázkami.
To pochopitelně vědí vlády USA, Ruska, Číny a snad i všech ostatních zemí. Proto se nevpouštějí na trh firmy a technologie, které by mohly toto riziko dostat přes hranice, případně se požaduje přesun technolgií a výroby do cílové země, aby byl proces pod kontrolou.
Nepřijde mi na tom nic zvláštního, ani opovrženíhodného.
Jo a mimochodem, celá entita státu existuje jen kvůli ochraně ekonomických zájmů země - takže smát se, že "jde o ekonomický prospěch" je chytré asi tak, jako se smát, že 1+1=2.
A variantu, že by americká technologická firma nasadila sledovacího pumprlíka pro sebe samu a svou vládu, ta je opomenuta proč?
Není opomenuta. Jen se s ní dá pracovat.
Běžné státy jsou v ochraně ekonomickýho zájmu asi tak účinné jako němá nápověda v divadle. To jen impéria mají tyto možnosti.
Opravdu? Co třeba Izrael?
Píšete triviálnosti. Pompézní formou sdělujete to, co je předmětem středoškolského vzdělání - tedy, že stát chrání ekonomické zájmy, a že bohatší musí vynakládat na svoji ochranu větší úsilí. Gratuluju :).
Jak chceš pracovat s tím, když si koupíš dron, který tě šmíruje pro erár resp. pro nadřízený erár (jinými slovy "spojence")?
Izraelský problém vyžaduje znalost hranice tamního ekonomického a bezpečnostního zájmu, což nevím, jestli uhrajete důstojně jen s tím svým jalovým "sarkasmem". Je to už náročnější téma.
A ona demokracie Německa nějak změní prokázané šmírování vládních představitelů Američany?
Ano, změní. Už jen tím, že v demokracii se tyto věci odhalí a reaguje se na ně. Demokracie není dokonalá, jen je nejlepší, k čemu lidstvo zatím došlo. Nikdy Vám nikdo nezaručí, že právo funguje v každém okamžiku správně, ale systém je nastavený tak, aby se k tomu přibližoval. S oscilacemi se počítá.
Bohužel pro vaši víru se dá s demokracií docela snadno vydrbat. Doporučuju prostudovat třeba ukrajinský oligarchický model. Formálně pořád demokracie, reálně vybíráte mezi tím samým v několika různých odstínech. A ne, nevzejde nic jiného. Buď je to zničeno za pomocí peněz, nebo infiltrováno v další odstín. Mocní si už demokracii ochočili.
Krátkodobě ano, dlouhodobě ne. Že demokracie nezneužívá sílu ji nečiní slabou. Ano, dnes jsou hrozbami olgiarchové (konkrétně) a globálně působící obchodní společnosti (obecně). Demokracie se musely v historii vyrovnat se spoustou podobných "hrozeb", ustálit se na fungování v nových podmínkách. Osazenstvo světa je tvořivé a vždy se budou objevovat nová témata. Demokracie není lék, demokracie je jen souhrn principů, které vedou k regulaci stavu, aniž by měl být k velké přítěži jednotlivce nebo ohraničených skupin.
Právě z toho důvodu chceme naše konání co nejvíce soustřeďovat na země, které vyzdvihují stejné hodnoty a pokud možno se odtahovat od zemí, které vyznávají rozporné hodnoty.
Jen díky demokracii máme možnost uvažovat a diskutovat o tom, jestli je to správné, do jaké míry je to správné (hodnotová součást), co to přinese a co ztratíme (ekonomická součást).
Tím, že regulujeme vstup na trh firmám ve strategických oborech a neposíláme tam peníze, nikomu neubližujeme. Právo ucházet se o zakázky mají jen občané a firmy z naší země, rozšířeně z EU. Pak dál země, které považujeme za partnery a nakonec ti ostatní - ale ti už jen za podmínek, které si stanovíme. Někdy se může jednat jen o clo, jindy o podmínku částečné tuzemské kooperace a jindy může jít i o embargo.
Podle mě lze vést diskusi o tom, jestli se nedají dodávky ze třetí země nějak zabezpečit a porovnat, jestli i poté dává oběma stranám taková spolupráce ekonomický smysl. To může být případ např. atomové elektrárny nebo čipů - tam lze projekty předat druhé straně a zavést kontrolní mechanismy - a může se to pořád ekonomicky vyplatit, aby stálo za to nebazírovat jen na společenských hodnotách. Nebo taky můžete dojít k tomu, že po mitigaci rizik se ekonomická výhodnost tak zhorší, že je prozíravější podporovat vlastní trh.
Nevím, co je důležitější smysl státu, než přesně toto dělat.
Pořád to nechápete. Stát je útvar sloužící především k ochraně ekonomických zájmů. Demokracie je jedno z možných zřízení. Já tomu zřízení věřím (důvody nebudu rozepisovat). Ekonomické zájmy a hodnoty se musí vyvažovat. Stát bez hodnot není pro mě. Stát stojící jen na ekonomice také není pro mě. To, co Vy považujete za trapné, vidím jako dobrý výsledek. To, co Vy nazýváte jako důslednost, já nazývám extrémem.
Ale bože, vždyť jo. Ohrožuje nějaká čínská firma americkou firmu? Případně firmu, která nám přispěla na kampaň? Prohlásíme Číňany za komunistické zaprodance a porušovatele lidských práv a vykopneme je z trhu. Svobodná liberální kapitalistická ekonomika, jak ji máme rádi. Čína je prostě moc velká, než abychom tam mohli vtrhnout a zajistit lidská práva sami pomocí geologického průzkumu, jak to děláme jinde.
Čekal bych, že linuxáci pochopí, že zůstávat na OS, který mě nebaví, kvůli jednomu programu, je pěkně na nic. Mimoto tam funguji i hry, které nerozchodíte v CrossOver/WINE (at už nejedou vůbec, nebo příliš pomalu kvůli překladu každého ukazatele z 32bit na 64bit - to není problém tolik emulace, jako že macOS skončil s 32bit podporou, nový CPU už ani 32bit neumí): https://www.reddit.com/r/macgaming/comments/kfgupq/far_cry_3_parallels_m1_macbook_air_8gb_3545fps/
Diletant zprovozňuje emulaci win, profík to dělá takhle? https://9gag.com/gag/aBKjyrQ