Názor k článku DJI je na černé listině USA, Ubuntu zprovozněno na Apple M1 od Miroslav Šilhavý - Checht, historie není dnešek. USA nechce Nord stream...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 12. 2020 13:42

    Miroslav Šilhavý

    Checht, historie není dnešek. USA nechce Nord stream 2, tak prostě Německo zmrzne. Zastavil Trump stavbu zdi, když EU protestovala?

    Ony ty příklady jsou ve skutečnosti opačné:
    - Pokud se pleteme USA do jejich hranic, které na nás nemají nejmenší vliv, je to od EU pouze sdělení našich hodnot. Ryze politický akt, u kterého nikdo ani neočekával přímou reakci. Přesto na politické scéně v USA určitou váhu má, třeba do budoucna. EU víc udělat nemohla, evropské firmy se na stavbě zdi nepodílejí - v ekonomickém ohledu byla Evropa neutrální.
    - Pokud mluvíte o NS2, tak tam USA neučinily nic agresivního. Pouze řekly, že se nebudou podílet na projektu. Z umožněné podpory amerických firem se přesunuli do pásma ekonomické neutrality - nic na tom nevydělají, nic neprodělají. V podstatě na tom prodělají i USA.

    Hodnotíte ty kroky s akcentovanou složkou symboliky a s upozaděnou složkou ekonomickou. Já to vidím opačně.

    Já bych rozhodně nebanoval třetí země, že obchodují s Čínou. Jejich věc, jejich svědomí. Samozřejmě bych ale odmítl produkt, ve kterém by měly namontované čínské komponenty.

    Což je utopie. Za jedno se nedá zajistit / zjistit, který výrobek má komponenty z banované země (nebo se to dá zjistit jen složitě a draze). Nebo dochází k přelívání peněz - např. banovaná země si v nebanované postaví provoz, kterým svoje technologie zlegalizuje - ale přesto jejich rizika zůstanou stejná.

    Právě proto se na úrovni politické zvažuje, jaká opatření se zavádějí. Někdy to jsou jen cla, někdy ban.