Hoverboard na kterem lze jezdit: http://tinyurl.com/hoverprkno
(btw: pomatenej spam filtr nepobral url, tak sem pres tinyurl...)
Jinak taky http://hendohover.com/the-hendo-hoverboard/, ale ten vyžaduje speciální podlahu.
Tak třeba časem někdo udělá hoverboard z jaderného reaktoru a EmDrive.
Fyzikální průlom ano, ale ovládnutí gravitace to být nemusí. Viz letadla. Těleso těžší než vzduch a přesto to létá. Tam ten průlom byl v pochopení proudění vzduchu a fenoménu, že když stoupá rychlost, tak klesá tlak. Prostý fakt, že na horní straně křídla může být tlak nižší než na té spodní, a to o mnoho nižší, byl docela zásadní průlom v myšlení. A přitom je to vlastně zcela triviální proces. Byť i dnes to řada lidí nechápe a kupříkladu si myslí, že když pomalu foukáte mezi dva listy papíru, tak by měly vlát od sebe, nebo že když kolem vás rychle pojede vlak, tak by vás to mělo odfouknout. Přitom papíry jdou k sobě a vlak si vás bude poměrně silně přitahovat.
Možná nás čeká nějaké další podobné prohlédnutí. Víte například, jak se právě teď pohybujete, když to vztáhneme vůči slunci? To je fofr, co? Nešlo by to nějak využít? Kdybychom šli jen po té gravitaci, tak dodnes létáme leda balonem. A možná ani tím ne, protože i ten jen podvádí s tím, že s rostoucí teplotou plynu při stálém tlaku klesá jeho měrná hustota.
Viz letadla. Těleso těžší než vzduch a přesto to létá. Tam ten průlom byl v pochopení proudění vzduchu a fenoménu, že když stoupá rychlost, tak klesá tlak. Prostý fakt, že na horní straně křídla může být tlak nižší než na té spodní, a to o mnoho nižší, byl docela zásadní průlom v myšlení. A přitom je to vlastně zcela triviální proces.
Ono i objeveni tohoto trivialniho procesu je pozdejsiho data, nez prvni letadla. Ta nemela kridla, jake zname dnes, ale jakysi prohnuty tenky profil, ktery najizdel na vzduch a tim vytvarel nosnou silu. A jeste predtim take treba kus hadru natazeny na ramu.
To se lehce mýlíte. Profil křídel prvních letadel byl dán tím, že proudění vzduchu kolem tohoto profilu bylo možné spočítat analyticky (což tenkrát byla zásadní výhoda daleko převažujicí nižší účinnost těchto profilů). Proudění kolem dnešních profilů bez brutální výpočetní síly nutné k provedení numerických výpočtů nespočítáte.
No, on hlavne ty profily ze zacatku vubec nikdo nepocital. Jakasi matematicka teorie kridel se objevila teprve kdesi mezi valkami a tou dobou uz letadla byla delsi dobu v provozu. Uvazte take, ze lidi, kteri ta prvni letadla staveli, nebyli zadni matematici. Pouze chytri lide, v lepsim pripade inzenyri, kolikrat nejspis pouze dobri kutilove. Takze co postavili, bylo spise metodou pokus-omyl.
Tady mate treba SPAD S.VII: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:SPAD_SVII_2.jpg Je tam celkem videt, ze kridlo je v podstate jen mirne zahnute "prkno". S modernimi profily to nema moc spolecneho. S nejakymi Bernouliho rovnicemi a cert vi cim si asi niko hlavu nelamal. A to tehdy ten SPAD bylo sakra moderni letadlo, lepsi asi nikdo nedelal. A treba letadla z dilny pana Bleriota kolikrat pripominaji nacrty Leonarda da Vinciho.
Oni hlavne prvni letadla (tedy letajici stroje tezsi vzduchu) staveli uz pred par tisickama let v Cine. A inspiraci brali kde jinde, nez u ptaku, prave ptaci kridlo se snazili okopirovat. Nekteri samo i s tim mavanim, dalsi pak prisli na to, ze ptaci umi plachtit, a pak uz byl jen krok k tomu nahradit mavani nejakym jinym zpusobem udrzovani rychlosti.
V moderni historii se pak samozrejme zkouselo a laborovalo, a dela se to i dnes. Protoze realita je takova, ze neumime vypocetne simulovat vse do vsech dusledku, ale vzdy pouze to, co mame milionkrat vyzkouseno.
Ostatne, viz treba serie leteckych nehod, kde se vetsinou pri kazdy prijde na neco, s cim nikdo nepocital ze by se mohlo dit.
Drtiva vetsina leteckych nehod je dnes o tom, ze nastane trojita az ctverita chyba. Kde chybou muze byt technicka zavada, ale i poruseni predpisu pilotem, nebo hruba nepozornost letoveho dispecera. To s cim nikdo nepocita je casteji lidsky faktor - kvalita a pretezovani "lidske soucatky" se totiz meri ze vseho nejhur.
S lidským faktorem se samozřejmě počítá (to je mimochodem smysl vícenásobných kontrol), problém je, že snížit možnost chyby o 100 % lze pouze nekonečným množstvím kontrol. No a čtvery kontroly sice odchytí nějakých 99,9…9 % problémů, ale pořád tam zůstává možnost, že se to nepovede odchytit.
No, samozřejmě jsem se těm prvním konstruktérům přes rameno nedíval, ale ve škole jsme si ty profily počítali, je to matematika a fyzika poloviny 19. století nebo i starší. A ty profily skutečně používané prvními letci jako by těm spočítaným z oka vypadly.
Kdyby to dělali metodou pokus/omyl, asi by se spíše přibližovali těm moderním profilům, než těm, které používali a které jsou z mnoha příčin nevhodné.
S velkou pravděpodobností se profily křídel počítaly dřív , než došlo k zásadnímu průlomu kterým byl samohybný kluzák .....
Však v pionýrských dobách letectví , až se to dnes může zdát nepochopitelné , matematické modely a simulace nebyly tím co by nakonec do praxe uvádělo celá dnešní odvětví - viz pokusy bratří Wrightových ..... https://cs.wikipedia.org/wiki/Bratři_Wrightové
Člověkovi to připomene jak to všechno rychle letí. Nedávno byl ještě dítětem co to viděl na videu během revoluce a nyní je budoucnost zde.
Jinak jste zapoměly na automatické vyvenčovadla pro psy, ty take ještě neexistují.
Dále porovnávat hologram ve venkovním prostoru s 3D kinem je trošku mimo.
>Dále porovnávat hologram ve venkovním prostoru s 3D kinem je trošku mimo.
Jenže celý ten hologram je jen reklama na 3D kino. Jak autor poznamenává, hologramy sice prakticky rozšířené nejsou, ale 3D kina máme. Jen se nejmenuje holomax, ale imax: http://i.iinfo.cz/images/28/3d-film.jpg
" Jinak jste zapoměly na automatické vyvenčovadla pro psy, ty take ještě neexistují.
Tak zrovna něco takového vlastní líní velko "chovatelé" koní. Jmenuje se to kruhová ohrada a silně to připomíná kolo pro otroky na čerpání vody z Egypta. Zkrátka elektromotor pohání klec, která strká zezadu do koně a ten je nucený chodit stále dokola. Automatické vyvenčovadlo, "jedna báseň" :-(
Jo, protoze prijde audit a bude se ptat na zaklade ceho nekdo nejak rozhodl, takze musi byt napr. v soukrome sfere obsahhem projektove dokumentace i e-mailova komunice...
Je hezke se spat "papir v dnesni dobe", ale bez si napr. k soudu s falshdiskem, mam to zde...
Trochu pouzit mozek, nez se zacnes smat "oni to tisknou", pak se ti mozna v budoucnu nestane, ze nedejboze prohrajes soud, protoze jsi si to nevytiskl, protoze to je ubohej papir...
Chceš říct bordel v archivaci? Ale to už je pak jedno, jestli je to v papíru, nebo elektronicky. Naopak si myslím, že může být podstatně horší dohledávat ve místnosti plné papírů nějaký konkrétní dokument.
Každá firma, která to myslí vážně stejně má nějaký elektronický sklad dokumentů a patřičné zálohování. Z toho co jsem kdy dělal zakázky já, tak až na naprosto nevyhnutelné věci (podepsané smlouvy) mám zálohy jen elektronicky. A i ty papírové věci mám pro jistotu oscannované, protože to má díky distribuovaným šifrovaným zálohám větší šanci přežít, než papírová kopie.
Bohužel. Co byste sii vybrali?
a) Tisk dokumentů a archivaci protokolů.
b) Validaci programů a systému pro uchovávání dokumentů po dobu minimálně pěti let, prakticky po dobu 15 let - zabezpečení proti změnám, zálohy, přístup uživatelů, zabezpečení proti úniku dat...
Copak asi vyjde levněji?
Ano, také jsem doufal, že se díky PC zbavíme papírování. Jak naivní... :-)
> b) Validaci programů a systému pro uchovávání dokumentů po dobu minimálně pěti let, prakticky po dobu 15 let - zabezpečení proti změnám, zálohy, přístup uživatelů, zabezpečení proti úniku dat...
Pokud použiješ PDF/A, tak máš jistotu, že to otevřou i příští generace. A všechno ostatní co píšeš se vztahuje i na tištěné dokumenty. Naopak, v tomhle případě máš bezpečnost řešenou jednosměrným šifrováním pomocí archivního certifikátu na podstatně lepší úrovni, než kdy zabezpečíš fyzický archiv dokumentů.
Ehm .... zvladnes, bez dalsiho, *.602? A to zcela jiste jeste nejsi "dalsi generace". Protoze za generaci se bere 30 let, a tak dlouho ten format neexistuje. A pritom ho UZ prakticky nikdo otevrit neumi.
A nejaky sifrovani .... lol. Jak stary je trebas DSA? Nejakych 25let? A uz se par patku nepovazuje za bezpecny, natoz jeho prvni verze ... A co treba kdyz budes mit dokument 20let starej podepsanej ... v ty dobe zcela bezpecnym ... 64bit klicem?
Hmm, to je papir daleko levnejsi a efektivnejsi medium.
PDF je dobrý tak na tisk, jinak na nic. Nechápu, proč mi musí někdo vnucovat dokument formátovaný podle rozlišení vybraného autorem, takže se to nedá zobrazit s rozumně velkým poměrem množství zobrazené informace/velikost písma na různých rozlišeních, množství slov v řádku je pořád stejné. Existuje sice reflow, ale je to takové kostrbaté
Většina lidí chápe dokumenty na základě toho, jak jsou vizuálně zformátované – jiným formátováním můžete změnit význam dokumentu. Proto dokumenty, které mají nějakou právní váhu, musejí být uložené v nějakém formátu, který zachovává formátování. Tedy žádné HTML, žádný OpenDocument nebo Office Open XML. Jediný široce používány formát dokumentů, který tohle splňuje, je PDF. A PDF/A je speciální varianta PDF, která má přísnější požadavky, a která je určena a mezinárodně uznávána jako formát pro dlouhodobou archivaci.
To je možné. Nicméně tady bylo zmíněno PDF/A pouze jako formát pro dlouhodobou archivaci, a pro tento účel dává použití PDF smysl a PDF/A je v současné době pro dlouhodobou archivaci nejlepší možná volba (dokonce mne ani nenapadá jiný formát, který by se dnes dal pro dlouhodobou archivaci reálně použít).
Jistotu mám, protože moje práce spočívá do jisté míry i v interakci s českým LTP úložištěm. Tam řeší mimo jiné uchování digitálních dokumentů na desítky, či případně stovky let. Schválně zkus hádat, jaký formát tam používají? Nebudu napínat, je to PDF/A (další info zde). Ten byl dokonce přesně za tímhle účelem navržen a vytvořen, je dobře standardizovaný (ISO 19005-1:2005 a ISO 19005-2:2011), zdokumentovaný a otevřený. Není to běžný PDF dokument, který je určený jen pro tisk, specificky se dbá na zachování textu a formátovacích značek tak, aby se s tím dalo dále pracovat.
.602 byl oproti tomu nějaký posraný proprietární formát, který se rozšířil více/méně omylem, protože prostě lidi šáhli po tom prvním, co jim někdo na disketě přinesl.
Nikdo tu netvrdil, že půjde za 10 let přečíst PDF a na všem. Půjde ale přečíst PDF/A, což je speciální varianta PDF určená pro dlouhodobou archivaci. A půjde přečíst proto, protože všichni používají pro dlouhodobou archivaci dokumentů PDF/A a to je formát určený pro dlouhodobou archivaci a je to standard ISO 19005-2:2011 (nebo starší verze 2005). Oproti tomu .602 je proprietární formát jednoho programu, který se měnil verzi od verze. Pokud si někdo před dvaceti lety myslel o formátu .602, že to všude přečte za dvacet let, byl to hlupák.
Porovnávat PDF/A s .602 je asi jako porovnávat uložení písemnosti v muzeu v místnosti s konstantní vlhkostí a teplotou a s omezeným přístupem osob (pouze proškolených zaměstnanců v odůvodněných případech) a účtenku vytištěnou na termopapíře, která se vám válí doma na stole.
Tak bacha, dokument .602 se dá dnes číst třeba i v Notepadu, je to úplně čistý text doplněný formátovacími značkami, podobně jako HTML. Ani převod KOI8CS do libovolného moderního kódování není problém, navíc T602 šel nastavit tak že ukládal i podle Kamenických nebo v Latin2!
Ja len doplním zdroj, redakcia na to zjavne zabudla:
Back to the Future II: What did it get right and wrong?
http://www.bbc.com/news/technology-34569759
Tak mě tak napadá; na motivy dvou hlavních postav Back to the future vznikl seriál Rick and Morty. Ne nadarmo má hodnocení 90%.
V jendom dieli bola pesnicka od ZZ Top, ktoru mam aj teraz v aute
https://www.youtube.com/watch?v=_TDgWBPaecQ
Bohužel, dnes je v módě tento neposlouchatelný ryk a při pohledu na dnešní generaci lze říci jen "Kam ten svět jenom spěje" (sem: http://www.root.cz/clanky/komiks-evolucni-teorie-anebo-quo-vadis-clovece/).
Za třicet let může být v módě hudební žánr typu třískání kovu o beton.
Neboj, coskoro bude mainstream toto: https://youtu.be/OzsGmdmhDTI?t=24s
Potom len budeme spominat na stary dobry 2015 a nadherny umelecky rap :)
Já byl 21.10.2015 na oba díly v kině, protože tohle je jeden z mých nejoblíbenějších filmů a dobře jsem udělal. A seděl jsem vedle maníka, co dorazil stylově a na sobě měl dvě kravaty. Škoda, že v kině běžela jen jednička a dvojka, tak jsem si po návratu ještě doma pustil trojku. úžasný film . :-)
Ty dvě společnosti v podstatě vyvýjí obojživelníky o jaké se konstruktéři pokoušeli už před natočením Návratu do budoucnosti. V tom filmu je jasně vidět, že jde o antigravitační pohon, ne o miniletadlo s křídly a vrtulemi.
Někdo tu zmiňoval EmDrive, to je malý náznak toho, co je vidět ve filmu. NASA vyvíjí Quantum Vacuum Thruster a stejně jako Číňané experimentuje s mikrovlnami.
Článek má pravdu, že oficiální omlazovací kliniky neexistují, mimo jiné kvůli FDA a kvůli etice. Nicméně na Bahamách se prý už buduje klinika pro injekce embrionálních kmenových buňek (http://www.bbc.com/news/blogs-news-from-elsewhere-26366751) a nějaká klinika už tam je (http://okyanos.com/about-okyanos/stem-cell-clinics).
Nesouhlasím, že se jen vyhlazují vrásky. Kosmetické terapie s kmenovými buňkami působí přinejmenším epigeneticky, tj. vysílají hormonální a jiné signály pro omlazení stávajících buněk.
Co je ale nejžhavější novinka Liz Parrish ve své vlastní společnosti podstoupila jako první lidský pacient na světě genovou terapii AAV s geme hTERT a stihla to před 21.10.2015 (https://www.reddit.com/r/Futurology/comments/3ocsbi/ama_my_name_is_liz_parrish_ceo_of_bioviva_the). hTERT zvyšuje aktivitu Telomerázy, která jednak prodlužuje telomery chromozomů, druhak působí jako růstový hormon. Telomeráza je nejaktivnější v plodu, bez ní by plod nemohl vyrůst kvůli limitu dělení kmenových buněk (tzv. Hayflickkův limit).
Ve filmu nebylo řečeno, jestli ta slezina od živého dárce nebo byla vyrobena nebo vypěstována. V roce 2015 sice není výroba orgánů součást klinické praxe, ale výzkum probíhá a výsledky jsou. A to ve dvou frontách: zvířecí chiméry a 3D tisk. Ve 3D tisku jsou ještě dvě větvě: tisk hydrogelového nosiče pro osídlení buňkami nebo tisk přímo buňkami.