Jo, protoze prijde audit a bude se ptat na zaklade ceho nekdo nejak rozhodl, takze musi byt napr. v soukrome sfere obsahhem projektove dokumentace i e-mailova komunice...
Je hezke se spat "papir v dnesni dobe", ale bez si napr. k soudu s falshdiskem, mam to zde...
Trochu pouzit mozek, nez se zacnes smat "oni to tisknou", pak se ti mozna v budoucnu nestane, ze nedejboze prohrajes soud, protoze jsi si to nevytiskl, protoze to je ubohej papir...
Chceš říct bordel v archivaci? Ale to už je pak jedno, jestli je to v papíru, nebo elektronicky. Naopak si myslím, že může být podstatně horší dohledávat ve místnosti plné papírů nějaký konkrétní dokument.
Každá firma, která to myslí vážně stejně má nějaký elektronický sklad dokumentů a patřičné zálohování. Z toho co jsem kdy dělal zakázky já, tak až na naprosto nevyhnutelné věci (podepsané smlouvy) mám zálohy jen elektronicky. A i ty papírové věci mám pro jistotu oscannované, protože to má díky distribuovaným šifrovaným zálohám větší šanci přežít, než papírová kopie.
Bohužel. Co byste sii vybrali?
a) Tisk dokumentů a archivaci protokolů.
b) Validaci programů a systému pro uchovávání dokumentů po dobu minimálně pěti let, prakticky po dobu 15 let - zabezpečení proti změnám, zálohy, přístup uživatelů, zabezpečení proti úniku dat...
Copak asi vyjde levněji?
Ano, také jsem doufal, že se díky PC zbavíme papírování. Jak naivní... :-)
> b) Validaci programů a systému pro uchovávání dokumentů po dobu minimálně pěti let, prakticky po dobu 15 let - zabezpečení proti změnám, zálohy, přístup uživatelů, zabezpečení proti úniku dat...
Pokud použiješ PDF/A, tak máš jistotu, že to otevřou i příští generace. A všechno ostatní co píšeš se vztahuje i na tištěné dokumenty. Naopak, v tomhle případě máš bezpečnost řešenou jednosměrným šifrováním pomocí archivního certifikátu na podstatně lepší úrovni, než kdy zabezpečíš fyzický archiv dokumentů.
Ehm .... zvladnes, bez dalsiho, *.602? A to zcela jiste jeste nejsi "dalsi generace". Protoze za generaci se bere 30 let, a tak dlouho ten format neexistuje. A pritom ho UZ prakticky nikdo otevrit neumi.
A nejaky sifrovani .... lol. Jak stary je trebas DSA? Nejakych 25let? A uz se par patku nepovazuje za bezpecny, natoz jeho prvni verze ... A co treba kdyz budes mit dokument 20let starej podepsanej ... v ty dobe zcela bezpecnym ... 64bit klicem?
Hmm, to je papir daleko levnejsi a efektivnejsi medium.
PDF je dobrý tak na tisk, jinak na nic. Nechápu, proč mi musí někdo vnucovat dokument formátovaný podle rozlišení vybraného autorem, takže se to nedá zobrazit s rozumně velkým poměrem množství zobrazené informace/velikost písma na různých rozlišeních, množství slov v řádku je pořád stejné. Existuje sice reflow, ale je to takové kostrbaté
Většina lidí chápe dokumenty na základě toho, jak jsou vizuálně zformátované – jiným formátováním můžete změnit význam dokumentu. Proto dokumenty, které mají nějakou právní váhu, musejí být uložené v nějakém formátu, který zachovává formátování. Tedy žádné HTML, žádný OpenDocument nebo Office Open XML. Jediný široce používány formát dokumentů, který tohle splňuje, je PDF. A PDF/A je speciální varianta PDF, která má přísnější požadavky, a která je určena a mezinárodně uznávána jako formát pro dlouhodobou archivaci.
To je možné. Nicméně tady bylo zmíněno PDF/A pouze jako formát pro dlouhodobou archivaci, a pro tento účel dává použití PDF smysl a PDF/A je v současné době pro dlouhodobou archivaci nejlepší možná volba (dokonce mne ani nenapadá jiný formát, který by se dnes dal pro dlouhodobou archivaci reálně použít).
Jistotu mám, protože moje práce spočívá do jisté míry i v interakci s českým LTP úložištěm. Tam řeší mimo jiné uchování digitálních dokumentů na desítky, či případně stovky let. Schválně zkus hádat, jaký formát tam používají? Nebudu napínat, je to PDF/A (další info zde). Ten byl dokonce přesně za tímhle účelem navržen a vytvořen, je dobře standardizovaný (ISO 19005-1:2005 a ISO 19005-2:2011), zdokumentovaný a otevřený. Není to běžný PDF dokument, který je určený jen pro tisk, specificky se dbá na zachování textu a formátovacích značek tak, aby se s tím dalo dále pracovat.
.602 byl oproti tomu nějaký posraný proprietární formát, který se rozšířil více/méně omylem, protože prostě lidi šáhli po tom prvním, co jim někdo na disketě přinesl.
Nikdo tu netvrdil, že půjde za 10 let přečíst PDF a na všem. Půjde ale přečíst PDF/A, což je speciální varianta PDF určená pro dlouhodobou archivaci. A půjde přečíst proto, protože všichni používají pro dlouhodobou archivaci dokumentů PDF/A a to je formát určený pro dlouhodobou archivaci a je to standard ISO 19005-2:2011 (nebo starší verze 2005). Oproti tomu .602 je proprietární formát jednoho programu, který se měnil verzi od verze. Pokud si někdo před dvaceti lety myslel o formátu .602, že to všude přečte za dvacet let, byl to hlupák.
Porovnávat PDF/A s .602 je asi jako porovnávat uložení písemnosti v muzeu v místnosti s konstantní vlhkostí a teplotou a s omezeným přístupem osob (pouze proškolených zaměstnanců v odůvodněných případech) a účtenku vytištěnou na termopapíře, která se vám válí doma na stole.
Tak bacha, dokument .602 se dá dnes číst třeba i v Notepadu, je to úplně čistý text doplněný formátovacími značkami, podobně jako HTML. Ani převod KOI8CS do libovolného moderního kódování není problém, navíc T602 šel nastavit tak že ukládal i podle Kamenických nebo v Latin2!