Já si nestěžuju. Svoje děti vychovávám tak, aby schopnosti, o které se děti jiných připravují, měly, k počítačům i smartphonům přístup budou mít jen za té podmínky, že si na ně vydělají samy nebo pokud je skutečně budou potřebovat což v jejich věku ještě fakt nepotřebují a ještě dlouho nebudou, takže když ostatní budou neschopní tupci, je to vlastně pro reálně uvažující zbytek co nemá na práci jenom kraviny jen a jen výhoda.
Ostatně celou tu možná trochu zbytečně dlouhou úvahu bych shrnul do závěru: velká část těch technologií a služeb, neřku-li většina, reálně vlastně nepřináší vůbec nic a některé navíc ještě berou. Dům za vás nepostaví, děti nevychová, nákup nezařídí. A to je to. Dlužno ale podotknout, že třeba taková televize je prakticky stejný případ. Mění se generace od generace jen médium.
Nemáš úplně pravdu. On ten facebook a tiktok za tebe děti klidně vychová, resp. je jeho prostřednictvím vychová ta smečka, co mu bude předhazována do tajmlajny. A to je to, čeho bych se bál asi nejvíc. Sígři, které vychoval bůhvíjaký divoký dav s odfiltrovanými morálními hodnotami. Podívej na Vladimíra Vladimíroviče.
Ajaj, můj milý "skoro spolužáku" Davide Ježku.
IMHO: Je to v tom článku poskládáno dosti překotně, zkratkovitě snad až zamotaně.
Ale díky za něj. Třeba zase rozvíří zajímavou peřej v řece vířících peřejí.
Na Strategii 2020 jsem se, i na půdě ministerstva, snažil aktivně podílet. Tehdá tam bylo pěkných cca 760 000 000 000 (sedumsetšedesátmiliard), které jsme měli šanci použít na rozvoj naší zemičky a tedy využít i pro oblast rozvoje ICT.
K tomu jak to v definovaných "7 směrech rozvoje" nedopadlo, mým úhlem pohledu, z velké části kvůli neschopností námi (občany/ovčany) volených i nevolených zástupců je vidět zde: https://web.archive.org/web/20191124131353/http://digivzdelavani.jsi.cz/
Tak aspoň ten Covid někoho pozitivním způsobem "nakopnul do zadku".
Snad to s Digi2030 dopadne lépe.
Namíchat Google + Facebook a k tomu přidat Spitzera s jeho "slavnou", leč mnohokrát rozporovanou, teorií o "Digitální demencí", to je trochu medvědí služba tématu negativního působení kybersvěta na lidstvo.
Do placu můžeme hodit např článek z 2014 od Michala Rybky.
https://pctuning.cz/article/digitalni-demence-a-antidigitalni-dzihad-manfreda-spitzera
nebo něco odbornějšího (sry. chtěl jsem dát duckduckgo, ale výsledky hledání byly chabé tedy:)
https://www.google.com/search?q=site%3Amuni.cz+%22vliv+digit%C3%A1ln%C3%ADch+technologi%C3%AD%22
Celý tenhle náš svět se posouvá. To není novinka, tak to bylo už od pradávna a dokud tu bude působit síla nějaké "inteligence", tak to tak bude i dál. Všechny tydlecty digitální udělátka jsou nástroje.
Mohou sloužit, mohou škodit. Nejspíš se shodneme na tom, že, když už mají tak významné místo v našich životech, měli bychom jim i jejich pozadí dobře rozumět a nebýt v jejich vleku.
No ahoj. Ano, je to zkratkovité, aby to nebylo dlouhé. Hranice mezi něčím elegantním a bramboračkou nebývá moc velká :-). Já nemám problém s tím, že existují nástroje. Mám problém s tím, na jakých principech jsou postaveny a jaký mají dopad. A bohužel nikdy nenastane moment, kdy by všichni rodiče v republice rozuměli mechanismům a důsledkům používání sociálních sítí jejich dětmi. Ostatně co já vím. Třeba už dnes přecházejí z tiktoku na něco jiného, jen my stařešinové se to dozvíme zase až minutu po dvanácté.
PS: toho Rybku jsem tehdy četl a pamatuji si, že mi hnul žlučí víc než Spitzer. Byl to jeden z těch případů, kdy jsem si rozpracoval na to reagující článek s pracovním názvem "Digitální demence Michala Rybky". Ale pak jsem nad tím mávl rukou a řekl si, že mi za to nestojí. Ostatně si to jinými články u mě jako čtenáře zase vyžehlil.
Tak zrovna v případě Spitzerovy "Digitální demence" bych byl obezřetný. On tam sice zmiňuje řadu věcí, nad kterými je dobré se zamyslet, ale nedává moc prostoru k polemice, čiší z toho takový ten "Katolický" dobro nebo zlo.
Přitom život má mnohem víc odstínů, než jen tyhle dva.
My co jsme se dostali ke kompům už v mládí, byť to bylo za totáče, jsme v tomhle předběhli generaci, můžeme tedy čerpat i ze svých zkušeností.
Jsme dementnější než naši vrstevníci? Nemám ten pocit. Spíš to vidím na tu klasickou gausovku.
Učím žáky na prvním stupni, pak je mám na VOŠ. Vedu kurzy pro dospělé.
Přicházím tedy do styku s velkým spektrem věkových kategorií.
Ano, určité dovednosti mizí, jiné se zase objevují. Například schopnost pojmout a zpracovat informace z různých oblastí, je dovednost , která se za poledních 100 let obrovským způsobem posunula. Mapy dávají dětem víc zabrat, běžně po těch/neelektronických už tolik nesáhnou. Se sextantem je to ještě horší. Logaritmické pravítko se krčí kdesi v dědově šuplíku.
Pokud něco, co považujeme za důležité mizí, tak můžeme vytvořit takové podmínky, abychom to vrátili do stavu, který považujeme za "správný".
Extrémem jsou rodiny, nebo společenství, které žijí téměř odstřižené od "běžného zápaďáckého" stylu života.
Je zcela legitimní zajímat se o to, jak to co používáme (ne-li to co používá nás) funguje. Jsem pro, aby zdrojové kódy algoritmů, na kterých fungují klíčové funkce elektronických služeb byly veřejně přístupné. Stejně jako mají velké firmy schopnost zaplatit si profíky, kteří "kopou za jejich business", měly by být posíleny možnosti psychologů/neurologů a dalších ...logů, kteří mají chuť "kopat za nás".
Za velmi přínosný považuji projekt Solid https://www.nytimes.com/2021/01/10/technology/tim-berners-lee-privacy-internet.html ve kterém Tim Berners-Lee navrhuje jiné principy fungování webu a přístupu k privátním datům.
Takže nepropadejte panice, nejsme bezmocní. Šiřme osvětu: https://contrachrome.com/comic/cz01/ zkoumejme věci pod povrchem, debatujme, jednejme. Naše budoucnost je, stále, z velké části na nás. A nejspíš víc, než kdy byla.
3. 12. 2022, 05:24 editováno autorem komentáře
"... "čiší z toho takový ten "Katolický" dobro nebo zlo..."
No jasně, tohle je věc, kterou vždycky hned dodávám jedním dechem: u Spitzera je prostě potřeba si z toho odečíst tu křesťanskou agitku, která tvoří asi 5-10% textu.
"My co jsme se dostali ke kompům už v mládí, ... Jsme dementnější než naši vrstevníci? Nemám ten pocit..."
A já snad i jo. My jsme zasedli ke kompům, ne k sociálním sítím a tisíci notifikací denně.
Jinak vesměs souhlas, až na tu utopii na závěr. Dnes žijeme v době, kdy prakticky nelze dostat akutní dítě k dětskému psychologovi, takže čekat, že to "nějak někdo spasí" je blbost. Ukázalo se to i během COVIDu, kdy nám kolabovaly špitály a něla to "nějak spasit" armáda. Ano, osvětu je potřeba šířit, ostatně se o to také snažím kudy chodím :-). Problém ale je, když tě spokojený bohatý západní život protkaný sociálními sítěmi a elektronickými pomocníčky vygumovává natolik, že tě ani nenapadne myšlenka, že by něco bylo špatně či mohlo být jinak (lépe). To je ten zásadní problém současných generací ve věku pod zhruba 25 let. A nemám pocit, že by to směřovalo k nějakému rozumnému řešení.
<i>...že tě ani nenapadne myšlenka, že by něco bylo špatně</i>
Tak to není jen dnešek, to jde napříč celou existencí, viz. např . Budhismus "základní příčinu utrpení a neprospěšného jednání je nevědomost".
Jako neméně významné bych považoval, že i když už ví, tak jsou přesvědčení, že s tím nic nezmůžou.
Takže jsem i pro ty "utopické návrhy", pokud míří dobrým směrem.
Spousta věcí nejdříve vypadala jako utopie.
<i>Digitální demence není způsobena prací s počítači, ale nepoužíváním mozku k řešení k problémů. </i>
V tom případě by dost záleželo například na výběru typu her. A při vhodném výběru by nikdy v dějinách nebyla tak snadno k dispozici tak velký výběr rozmanitých problémů k řešení (byť ve virtuálních světech).
Nespíš to tedy nebude jen o "demenci" ale o tom, že se nabízí větší škála možností. Podobně jako v případě fyzické zdatnosti, naši dědové na tom byly v průměru o dost lépe než průměrně my, ale špičkoví sportovci dneška by je významně převyšovali.
Je to o tom, čeho tady chceme dosáhnout, kam míříme.
Jestli je to "ráj na zemi", tak pro to už máme v Calhounově experimentu myšího ráje.
3. 12. 2022, 21:24 editováno autorem komentáře
> My co jsme se dostali ke kompům už v mládí, byť to bylo za totáče, jsme v tomhle předběhli generaci, můžeme tedy čerpat i ze svých zkušeností.
Jsme dementnější než naši vrstevníci? Nemám ten pocit.
Digitální demence není způsobena prací s počítači, ale nepoužíváním mozku k řešení k problémů. Například byla studie, že profesionálním řidičům se značně snížila schopnost řešit prostorové problémy poté, co začali používat navigaci. Podobně to bude, když budu na všechno používat kalkulačku - neschopnost základních počtů značně ovlivní i schopnost řešení komplexnějších matematických problémů.
Takže je třeba rozlišovat. Za totáče jsme se dostali k počítačům, které nic neuměly a naopak my jsme se je učili programovat, takže naopak rozvíjely naši schopnost analytického a logického myšlení. Tedy za předpokladu, že jsme jenom na nich nehráli hry (ale i ty tehdejší hry byly asi častěji mozkově náročnější, asi proto, že na efekty tehdy nebyl výkon ;-) ).
Primární problém dnešních sociálních sítí je to, že způsobují (i fyzickou) závislost a nutí člověka trávit na telefonu více času. V důsledku toho se mozek omezuje na velmi úzkou činnost, navíc extrémně pasivní, což ovlivňuje jeho schopnost se rozvíjet - viz první odstavec.
Tedy nic ve zlém, ale odkázaný článek od M. Rybky je dost děsný. Například jeho práce s korelací a kauzalitou u toho "suverénního vyvrácení Spitzera počtem patentů" je vyloženě směšná a když se člověk zamyslí nad důvody tohoto růstu, tak je to z velké části zcela bez souvislosti s touto polemikou a pokud bych to do souvislosti za každou cenu dal, tak by se z toho spíš dal zkounstruovat bod pro Spitzera :-) Dál jde hodně za hranu v osobních útocích, přičemž v reálu "křesťanský aktivismus" u Spitzera zas tak velkou roli nehraje atd.
V pár věcech s Rybkou souhlasím, třeba v té části o vlivu počítačových her mne také pár věcí při četbě Spitzera trklo, ale seriózní recenze/polemika to prostě z velké části není :-(
Neviděl bych to tak tragicky. Lákadla byli, jsou a budou a vždycky se jimi nechají chytnou(fishing) ty slabší kusy. Tak to bylo, je a bude. Kdyby nebyli tyto lákadla, tak by byli prostě jiné.
V žádném případě jako společnost nehloupneme, ale prostě tyto technologie jenom ukazují kdo vlastně ten hlupák je. A, že hlupáci byla vždy většina společnosti, která jenom využivala "vzdělání" jako kamufláž, že hlupáky nejsou. A pokud máte dojem, že je jich mnohem více(zde v ČR) třeba za to pouze můžou geny, kdy po vítězném únoru byli potomci prvorepublikové městské lůzy a vidláků pozvednuty do středních vrstev a snáze předávaly geny díky vládní podpoře rodin.
A takové ty kecy, že jako rodič či společnost by měli dítěti kontrolovat čas, dobu či způsob použití( např. IT drog, skutečných drog, gamblingu, apod) těmto lidem stejně nepomůže. Jednou se osamostatní, nebo vy umřete(přestanete mu říkat co má dělat = neboli přestane jít ve vyšlapané cestičce) a stejně ho to jako slabocha dostane. Je to jenom otázkou času.
Ja nemam cas na socialne siete, najblizsie som sa k tomu dostal na facebooku ked to bolo in alebo na nejakych tematickych forach. Vsetko ostatne mi prislo k uzufaniu nudne. Takze asi staci byt nerd, ktory v zivote ma aj nieco ine nez "ludske vztahy" a samo-regulacia funguje. Az prilis dobre, lebo na nic ine ani nie je cas.
Já bych řekl, že tohle je opravdu dobře napsaný článek. Ne stylisticky, nebo v tom ohledu. Myslím, že se přesně trefuje do velkého problému současnosti. Já to vidím velmi podobně a to především v nebezpečí těch závislostí. Druhá a velmi podceňovaná věc je ovcovitost lidí. Až bych brečel, jak sleduju okolo sebe lidi, co jsem považoval za inteligentní, jak snadno se přizpůsobují novým trendům naprosto bez ohledu na to, zda jsou dobré, nebo špatné. Prostě všichni to tak dělají....
Věřím, že budoucnost bude lepší, protože toho lze hodně vyřešit regulacemi. Mám hlavně namysli brain hacky/ brain fucky, jako nekonečné skrolování, notifikační ikona, která notifikuje i když něni co, atd.
Z článku my to přijde, jako by to autor popisoval, jako úplně novou věc, ale už to dávno existovalo v TV. I když dneska to je násobně horší, což zase naopak nahrává tomu aby se to vůbec řešilo. Už jenom z toho co jsem viděl kolem sebe co to dělá u dospělých lidí, tak nevěřím že se to nebude v budoucnu řešit kvůli dětem a mládeži.
Samozřejmě není pěkné, že kvůli tomu vznikne zase další kupa zákonů, ale co jinak?
Zkoušel jsem googlit jestli už není proti brainhackingu nějaká iniciativa ale nic moc jsem nenašel. Máte někdo něco?
Článek je určitě hezká úvaha, ale je to takové to klasické nadávání v hospodě bez toho ukázat nějaké řešení.
Prave ze nie, facebook dost vyrazne ovplyvnuje dosah prispevkov, pripadne cenzuruje, topuje to co sa mu prave hodi. A do toho laduje kopu infantilnych sraciek, ktore vytvaraju zavislost, pretoze mu serviruje to na co ma slabost. Pre nie dost odolne mysle je to fatalne, tych odolnejsich to skor ci neskor prestane bavit... Goebbelsov vlhky sen...
Tiež mi ten článok príde trochu kostrbatý, ale je dosť stručný a má dobrú tému. Ďakujem za článok (videá skuknem snáď cez víkend).
Chcel by som tu spustiť takú malú anketu (možno redakcia pridá nejaké šikovné riešenie). Mám dvojčatá, budú mať 11 rokov a dostanú svoje prvé mobily (smartphone). Vyberal som aj podľa možností Parental Control, ktoré plánujem využiť na maximum (už nasadené na domácich PC). Doteraz mali 2 roky "volacie hodinky" s GPS. Ako to máte Vy?
Za "základní regulaci" považuji "mít s dětmi vzájemně dobrý vztah".
Vnímat co potřebují, naučit je vzájemnému respektu i když spolu ne ve všem musíte souhlasit, vysvětlovat jim své postoje, občas si s nimi, ve věku, kdy o to ještě velmi stojí, zahrát nějakou tu gamesu, k elektronickému světu jim nabídnout neméně zajímavé alternativy v reálném světě... A doufat, že až pomine přirozené období, kdy je pro ně rodič největší autorita a začnou tu roli přebírat vrstevníci a mírně starší, až budou mít přirozenou potřebu se vůči rodičům vymezit, že se v tom neztratí.
Je to sice o pár řádu náročnější, než zapnutí rodičovské ochrany, ale má to mnohá další pozitiva.
Nemyslím si, že by sa to vylučovalo. U dvojčiat vidíme ten rozdiel pováh a tendenciu jedného z nich k tráveniu veľa času pri žiariacej obrazovke alebo inému chovaniu, keď sa dospelý nedíva. Určite je dobre to všetko vysvetliť, na druhú stranu je dobré to aj kontrolovať a pomôcť si technicky. Hlavne cez týždeň je dosť času, keď s nimi ešte nie sme.
Veľmi ma ale prekvapila iná vec. Mali povolené 30 minút nejakú (nami schválenú hru). Bolo dosť stresové pre nás aj dieťa sledovať tých 30 minút. Keď sa mi na tablete podarilo nastaviť limit 30 minút na Toca Boca, tak sa ukázalo nielenže, sa uľavilo rodičom, ale aj dieťaťu - samo priznalo, že to je tak lepšie a je to spravodlivé.
4. 12. 2022, 14:23 editováno autorem komentáře
systematicky se nástrahám virtuálního světa věnuje projekt e-bezpeci.cz
Jinak zkušenost: děti k technologiím neodkládat, ale aktivně společně objevovat. Ukazovat nebezpečí a učit jak se chovat v případě, že nebezpečnou situaci potkají. Podobně jako je učíme chodit po městě.
Parental control se osvědčil hlavně v nastavení časového limit, který mohou děti online trávit. Filtrování obsahu mi nedáva smysl.
Co znamená "neodkládat"? Já hlavně nechápu, proč by k těm "technologiím" vůbec měli mít přístup když to k ničemu nepotřebují. Nůž jim taky nepůjčím jen tak ke hraní když to k ničemu nepotřebují a naučím je s ním až si budou chtít třeba do špičky ořezat klacek. O čemkoliv sofistikovanějším jako je auto nebo motorová pila ani nemluvě.
Až to budou potřebovat, tak to dostanou, to je celé.
I to filtrování obsahu může mít smysl, ale je vhodné, aby děti/žáci věděli, proč tam je, chápali to a souhlasili s tím. (dobrovolně)
V minulých letech ale spíš býval problém v tom, že tyto technické prostředky byly mnohými rochlokvašnými lektory "kybernetické bezpečnosti" a "kyberšikany" financovanými nezřídka z grantů EU, prosazovány jako hlavní, ne-li jediné řešení. Čest výjimkám.
Když se k tomu ještě přizval policista, aby udělal bubu, tak to bylo považováno za dobře odvedenou práci.
U části rodičů takové akce vytvořili až paranoiu z fungování jejich dětí v kyberprostoru.
Popravdě parental control aplikace jsou jedna horší než druhá. Obzvláště ty mobilní.
To už jsem měl větší úspěch s linuxem (stejně používají můj starý laptop) a vzdáleným ssh, když bylo potřeba silnějších přesvědčovacích metod (jako shutdown -P +1 :)
Ale na mobilu to obvykle končí jednoduchým řešením. Vypnutým wifi (mají vlastní SSID) nebo vysokou poličkou.
Do roviny domácí proxy nebo dns blokací jsem se zatím nepouštěl. Youtube se stejně nedá zablokovat po částech.
Family link od Google vyžaduje komplet Androidí prostředí i u rodiče jinak to je děs běs. Co si pamatuju, tak úplně zablokuje Youtube a povolí jen Youtube Kids, které padá na neexistenci informace o přístupnosti u velkého množství rozumného obsahu (včetně některých videí co posílá škola).
Navíc se nedá po dovršení správného věku odinstalovat bez ztráty dat.
A nefunguje s legacy Google Apps for domains.
Odinstalovanie bez straty dat je bez problemov, starsi mal cez leto spravny vek.
Komplet androidie prostredie byt nemusi, to ovladanie pre rodica v pohode funguje aj cez web (linux + firefox).
Ad skola, ked je skolsky admim blb, tak to nastavi tak ze to nie je pouzitelne s nicim, proste to niektori nastavia tak ze ten skolsky ucet je primarny a admin toho uctu je admin zariadenia kde je pouzity. Stacilo pozadovat aby v takomto pripade skola dodala k dispozicii zariadenie ktore vlastni a tym padom si moze aplikovat taketo nastavenie. V priebehu vikendu bol skolsky ucet kompatibilny s family linkom...
> Odinstalovanie bez straty dat je bez problemov, starsi mal cez leto spravny vek.
Tak to je pro mě novinka, tohle byl jeden z nejčastějších reportů uživatelů za dobu co jsem to sledoval.
> Komplet androidie prostredie byt nemusi, to ovladanie pre rodica v pohode funguje aj cez web (linux + firefox).
Včetně instalace a nastavení? Zajímavé, asi na tom během covidu trošku zapracovali. Nešlo mi to.
> Ad skola, ked je skolsky admim blb, tak to nastavi tak ze to nie je pouzitelne s nicim
Naši mají Microsoftí účty, já tím myslel spíše videa na Youtube, která v Kids nešla.
Nicméně je to fuk, protože Android není jediný systém, ke kterému se děti dostanou, takže by ta správa byla dost komplikovaná.
Snažíme se působit spíš osvětou a rozumnou mírou dohledu IRL. Kartu ke google účtu děti samozřejmě přiřazenou nemají.
Mě hlavně mrzí, že heslo google don't be evil je zapomnělo a nyní je google evil, podobně jako byl dříve Microsoft.
A neblbne se jen sociálníma sítěmi ale i díváním na čím dál častěji totálně stupidní filmy, které nemají s realitou vůbec nic společného. I ty pohádky aby člověk vybíral, protože velká část jsou totálně ukřičené ukecané nesmysly na americký způsob.
Ale pokud si to u vašich dětí pohlídáte, aby nepodlehly, budou mít značnou konkurenční výhodu oproti těm ostatním, úplně zblbnutým.
Budoucnost se až tak lišit nebude. Dneska sice můžete poručit pomocí googlu, aby se zhaslo světlo, stejně se to ale používá minimálně přínos je zanedbatelný, jednodušší je zmáčknout tlačítko. Já se bojím hlavě toho, že někdo sestrojí umělého blba, který vás bude vodit za nos. To bude rozhodně častější.
S těmi filmy je to svatá pravda. Ostatně před 50-80 lety se prostě točily jednotlivé filmy, žádná pokračování. Byl jeden Ben Hur, jeden Lawrence z Arábie, jeden Doktor Živago atd. To dnes se prostě recyklují pořád stejné věci do pořád stejných pokračování, viz všechny ty marwellovky apod. Chápu, vydělává to spolehlivé miliardy, ale proto už prostě na filmy nekoukám. Poslední dobrý byl asi Edge of Tomorrow, případně Interstellar - ne že by byly uchvacující, ale bylo to dobré a nápadité řemeslo.
Jinak umělých blbů netřeba, živých bude vždy dost, to se myslím shodneme všichni. Ty pohádky mě ale trápí. Člověk musí už hlídat i ČT:D, protože kolikrát v emerice nakoupěj takový indoktrinační slátaniny, že člověk s láskou vzpomíná na Jakea a piráty ze Země nezemě :-S...
Vždycky, když jsem se v 90. letech šťoural na gymplu v nose (čti: nudil), což bylo většinou, představoval jsem si, jaký by bylo, kdyby ten dechberoucí digitální kapesní zápisník z Esterajchu zn. Casio, který jsem si vyprosil na rodičích, dovedl to samé, co doma ta pixla 386, na které svištěly nějaké Widle, Frontpage, Pascal a při troše dobré vůle vytáčený internet.
Jsme o čtvrt století dál, digitálni kapesní zápisník umí všechno uvedené a ještě mnohem víc, a mně je to tak nějak fuk. V kapse mám otřískanou plečku, pracuju na prostorově menší, ale už nemoderní pixle, a když padla, tak to někam zahodím a může mi to všechno akorát tak políbit... Realita a přítomnost, konstruktivnost, manuální tvorba je to, po čem prahnu. Jak se říká tomuto fenoménu, a není to vyhoření, jen mi je všechno to virtuálno, záplava informací, přetěžování jedné části mozku aj. mimo nezbytnou dobu prostě naobtíž?
jojo, taky můj mozek jednoho dne řekl dost a začal to vysedávání u stroje utlumovat. Spíš někde dělám něco rukama, než sedět u displeje a žasnout nad novými Ryzeny či verzemi toho či onoho. Kdysi mě Hackerův manifest dobře vystihoval. Dnes už ne. Ale on i Lloyd Blankenship mám pocit v tomhle věku začal dělat truhlařinu a pak si k tomu přidal Arduino a spol. Ale to holt člověk musí nejdřív trochu zestárnout, aby pochopil ty "staré", kteří mu v jeho 20 letech říkali, že vysedávání i počítače není život, spíš ztráta času. :-)
Myslm, že to je poměrně odvážná hypotéza ať už ji vyslovil kdokoliv, ale snad proto měl dostatečné podklady. Mně osobně přijde, že vysvětlení je mnohem prostší: mezi třicítkou a čtyřicítkou začne většina lidí řešit reálné velké problémy takže důležitost jednoho a nedůležitost druhého prostě je najednou schopná docenit.
Každý strůjce svého štěstí. I když sedím celý život u počítače, žádné sociální sítě nepoužívám, od Fb vůbec nic, od Googlu jen služby, které mi přinášejí užitek. Na mobilu mám data zapnutá, jen když jsem někde na procházce v lese nebo na pláži, abych mohl reagovat na maily. Všechno to jsou prostě jen nástroje, je na každém, nakolik je schopen je využívat a nenechat se zneužívat. Jen díky tomuhle pokroku můžu být většinu roku někde na pláži a přitom si zároveň plnit pracovní povinnosti.
První větu tesat do kamene, to je jasné. Já třeba mám telefon typicky někde u sebe na stole, ale mám, kromě budíku, tlf hovorů a sms, vypnuté kompletně všechny notifikace. Na domovské obrazovce mám pouze přímé ikony na volání + sms + firefox + foťák, jinak jen widget kalendáře. Cokoli jiného chci spustit, musím jít do přehledu aplikací. Obvykle nic jiného pouštět nepotřebuji. A doma? Když nemusím, tak k tomu krámu nesedám.
1) Před pár dny mi YT přisunul do bubliny toto:
https://youtu.be/aoSsbWtDVgg?t=315
Odkaz vede na konkrétní čas v rozběhnutém rozhovoru - přeskočil jsem úvod. Chcete-li kontext, pusťte si to od začátku. Host pozvaný k rozhovoru není konspirační teoretik, ten člověk je od fochu.
2) YT mi poslední dobou bůhvíproč pořád podsouvá reklamy na primitivní kreslené online gamesky - ta reklama (nebo ta gameska) je v podstatě sekvence "odměn", výronů dopaminu. Ještě že nemam čas, nebo mi to přijde infantilní.
3) knihovna že není návyková? Jo to byly časy před internetem. Po škole pravidelně na hodinu-dvě do knihovny, prolistovat čerstvá vydání tištěných počítačových periodik, a cestou domů kopeček zmrzliny ve výborné cukrárně pod věží... vanilková, kakaová, kokosová, ořechová...
Pan Ježek zase jednou ťal do živého :-)
Shodou okolností z těch desítek projevů a rozhovorů Stránského zrovna tenhle mám v článku :-). Anyway, YT je kapitola sama pro sebe. Poslední měsíce se tak trochu bavím tím, jak si ho trénuji určitými směry. Zatím je ještě poměrně blbej a nechá se vodit jako pejsek, ale tu a tam mě překvapí, co na mě zkouší. Je zajímavé to sledovat, možná to jednoho dne uvařím do článku (za týden - měsíc - rok - dekádu?).
Jinak návykovost knihovny neumím posoudit. Občas tam jsem, kvůli dětem, ale jinak já vyrůstal obklopen 7000+ knihami v obýváku / pokojíčku, takže to neumím posoudit optikou někoho, kdo má velké množství knih k dispozici jen v městské knihovně. Excalibur / Score / Level / Gamestar jsem si kupovával za svý :-).
Hergot. Link na rozhovor jsem přehlédl. Dlužím Vám pivo :-) To bude tím, že obrázky s fotkou nějakého člověka podvědomě přeskakuju jakožto reklamu.
Knihovna měla hlavně všechny bastlířské knihy, které do té doby u nás vyšly, plus tam byl Bajt a Chip. Amáro mi chodilo jeden čas domů, a Score tuším taky za svoje v trafice.
O pár let později vědecká knihovna v Praze mívala Emebedded Systems Programming apod.
Youtube je zrovna ze mě asi poměrně zmatenej. Kombinace více témat a jazyků. Mám pocit, že mi prostě přepíná bubliny podle toho, na co se zrovna zeptám - skoro vůbec je nemíchá dohromady.
Ja v tom taky vidim velkej problem. Je to odtrzeni od reality, od toho co se skutecne deje kolem nas, venku, od pritomnosti. Reseni to ma, jde o to zamerit svou pozornost jinam, do reality pritomneho okamziku. Proste pozorovat co se deje kolem. Vypnout na chvili hlavu. Nerikam ze je to snadny. Nakonec neni podle me taky vubec spatny pouzivat tyhle technologie, pokud to udelame vedome.
3. 12. 2022, 11:29 editováno autorem komentáře
Je to odtrzeni od reality, od toho co se skutecne deje kolem nas, venku, od pritomnosti.
Tak si občas říkám, jestli jedním z hlavních důvodů toho, že je online komunikace "taková žumpa", není právě to, že ji většina lidí nepovažuje za skutečnou a všechno, co tam napíší, berou jen jako hru, jako něco "jenom jako".
[Michal Kubeček]
Muze byt, ale ja si spis myslim, ze spousta lidi je presvedceno ze si proste muze dovolit veci, ktere by si v bezne komunikaci (mimo sit) nedovolili face-to-face ani omylem, protoze se nemusi obavat vaznejsich a duslednejsich nasledku. A pokud ano, rychle se z nich muzou otrepat....
Ano, ale to je IMHO součást toho, co jsem měl na mysli. Tam, kde se nevystupuje pod skutečnou identitou, určitě s hraje roli i "odvaha" daná pocitem naprosté anonymity (což pak někdy vede k nemilým překvapením), ale v menší míře se to projevuje i tam, kde se online vystupuje pod vlastním jménem. Včera jsem třeba chvilku procházel reakcemi na twitterové oznámení Víta Rakušana k novele týkající se datových schránek a z některých komentářů (i podepsaných skutečným jménem) jsem měl intenzivní pocit studu, že bych s jejich autory měl mít cokoli společného, i kdyby jen živočišný druh.
Právě proto si myslím, že přinejmenším částečně je problém právě v té snaze striktně oddělovat "skutečný" a "virtuální" svět. Jako by snad v té online komunikaci neseděli skuteční lidé se skutečnými city. Stejně tak jsem přesvědčen, že většina těch, kdo naletí na občas až absurdní online podvody, by nebyla stejně naivní, kdyby jim podobný super kšeft začal na ulici nebo v hospodě nabízet někdo, koho vidí poprvé v životě. Ale jak je to online, chovají se, jako by ta čísílka nebyly skutečné peníze. Asi bychom si měli začít zvykat, že "reálný" a "virtuální" svět jsou spolu propojené mnohem víc, než si představujeme.
Of course it is happening inside your head, Harry, but why on earth should that mean that it is not real?
[Michal Kubeček]
Jsem presvedceny, ze komunikace mezi lidmi obsahuje mnohem vic polozek, nez jen predavani prosteho vyznamoveho obsahu nejakeho sdeleni, jak je tomu na internetu. Napr, Vam mizi takove informace, jako s kym se to ten dotycny vlastne bavi, jak a jakym zpusobem ten obsah sdeluje. To ze ty dalsi slozky chybi, muze zasadne celou komunikaci na siti mezi lidmi zkreslit a jeji vyznam silne posunout do jine roviny. Uz jen proto, ze dotycni si muzou za chybejici informace dosadit sve dojmy a v jejich kontextu pak interpretovat sdeleni jako celek. Kdyz k tomu pripocitam vedomi, ze dotycneho druha strana nevidi a "nedosahne" na nej (je anonymni) pak tu je velky prostor k nedorozumenim a znevazovani protejsku.
Jako priklad si predstavte, ze se po siti takhla bavite s dejme tomu vylozenym ctrnactiletym frackem. Pokud ma pocit nepostizitelnosti, je dost pravdepodobne, ze se bude k Vam chovat uplne jinak, nez v pripade, ze mu bude hrozit, ze jej za jeho drzost vytrepete z kalhot. (Netvrdim, ze je tomu tak naprosto vzdy. Spis jako vetsinovey vzor)
Proto osobne nesouhlasim s tim, ze by se mel zahladit rozdil mezi "virtualni" a "skutecnou" realitou. Myslim, ze to znamena ignorovat zpusob jakym jsme my lide - jako biologicky druh - nastaveni a jak fungujeme. A v dusledku toho by doslo spis k podpore tech tendeci, ktere delaji z komunikace na internetu zumpu. Minimalne ted to urcite neni uplne ta spravna cesta, mozna nekdy ve vzdalenejsi budoucnosti.
4. 12. 2022, 13:28 editováno autorem komentáře
Proto osobne nesouhlasim s tim, ze by se mel zahladit rozdil mezi "virtualni" a "skutecnou" realitou.
To jsem ale netvrdil, úplně ztotožnit to nejde, to ostatně úplně nejde ani u telefonu, se kterým většina z nás žije po celý svůj život. Ale pořád si myslím, že problém je do značné míry i v tom, že příliš velká část populace to pořád vnímá jako dva striktně oddělené a různé světy, přestože to tak v dnešní společnosti už ani zdaleka není. Třeba ten čtrnáctiletý fracek z vašeho příkladu si velmi pravděpodobně dovolí z očí do očí méně i v případě, že nad ním nebudu mít fyzickou převahu nebo se z jiného důvodu nebude muset bát, že ji uplatním. (Samozřejmě to také neplatí vždy, ale statisticky ano.)
Takhle to bereme my starší, protože žijeme ještě pořád hlavně v realitě a internet je jen místo, kde něco zjistit i si zablbnout. Kdyby nebyl a měli bychom práci i bez něj, tak se třeba v mém případě nic tragického neděje.
Jenže ti mladší, co vyrostli do již fungující a vážně brané virtuální reality všech těch socsítí to mají v hlavě nastavené jinak a berou to všechno příliš osobně, vážně.
Davide, a co cekas od velkych korporatu? Me to treba vubec neprekvapuje.
Tam kde se da rozebrat velky balik penez a urvat velky kus vlivu, se velmi casto idealy stavaji jen pozlatkem, a jsou promeneny v prazdne slogany, dobre tak akorad pro PR. Navic se na takove misto pritahuje takove, pro ktere nic neznamena ani obycejna lidska slusnost a ohleduplnost, natoz nejake idealy. Zajima je jen to jak si bezohledne co nejvic nahrabat sami pro sebe. A cim vic jich je, tim vic se to pak propisuje do cele spolecnosti a jejiho fungovani, driv ci pozdeji.
Cest vyjimkam, ale porad jsou to jen ... vyjimky. A Google, FB a podobne rozhodne mi jako vyjimky nepripadnou.
Hm, odhajoba stylom "wtf, hecol som sa a dalej citat nebudem" je dost slaboducha. A to ze o tom mate potrebu notifikovat, ostatnych, ktorym su vase subjektivne pocity nejako lahostajne, to je ako z facebooku vystrihnute.
Dokazete kapitalizmus ako ekonomicky model nejako obhajit? Nie porovnavat, napr. s centralnym planovanim, ktore sme tu mali pred 30 rokmi.
Nechci se Vás nijak dotknout, ale pokud tuhle pasáž považujete za "WTF moment", tak možná je jedno, jestli jste dočetl do konce, či nikoli. Každopádně bych rád doplnil, že si za tímto tvrzením stojím (že kapitalismus je v mnoha ohledech špatný), ale rovnou jedním dechem dodávám, že v mnoha ohledech je zase lepší než alternativy, a to dost výrazně. Proto nerozumím zcela tomu, co je na tom tak moc "WTF".
Cílem článku nebylo "modelovat celý vesmír". Podstata je jinde než ve srovnání společenských a politických zřízení. Jasně, mohl bych tu psát o čínské "pseudo-komunistické-kapitalistické-diktatuře", mohl bych tu psát o Severní Koreji s jejím ču-čche, mohl bych tu psát o marxově proletariátu atd atd atd. Ale neměl jsem záměr napsat "semestrálku na sociologii". Fakt vedeme tuhle zbytečnou debatu?
Nuz su taky, ktorym ked pohanite ich srdcovku, tak nesmiete zabudnut pohanit opoziciu, inak budete urcite z opozicie. Poznal som jedneho podobneho, kym bol pionier tak nepoznal brata ked slo internacionalu, po revolucii bol sta stelesnenie krista, v tomto case iste sedi pred zrkadlom a lesti aureolu... Proste nedostatok zmyslu pre kompromis, poznaju len dva extremy - bud si so mnou alebo proti mne...