> My co jsme se dostali ke kompům už v mládí, byť to bylo za totáče, jsme v tomhle předběhli generaci, můžeme tedy čerpat i ze svých zkušeností.
Jsme dementnější než naši vrstevníci? Nemám ten pocit.
Digitální demence není způsobena prací s počítači, ale nepoužíváním mozku k řešení k problémů. Například byla studie, že profesionálním řidičům se značně snížila schopnost řešit prostorové problémy poté, co začali používat navigaci. Podobně to bude, když budu na všechno používat kalkulačku - neschopnost základních počtů značně ovlivní i schopnost řešení komplexnějších matematických problémů.
Takže je třeba rozlišovat. Za totáče jsme se dostali k počítačům, které nic neuměly a naopak my jsme se je učili programovat, takže naopak rozvíjely naši schopnost analytického a logického myšlení. Tedy za předpokladu, že jsme jenom na nich nehráli hry (ale i ty tehdejší hry byly asi častěji mozkově náročnější, asi proto, že na efekty tehdy nebyl výkon ;-) ).
Primární problém dnešních sociálních sítí je to, že způsobují (i fyzickou) závislost a nutí člověka trávit na telefonu více času. V důsledku toho se mozek omezuje na velmi úzkou činnost, navíc extrémně pasivní, což ovlivňuje jeho schopnost se rozvíjet - viz první odstavec.