Docela ziram, kolik se toho okolo Emacsu stale meni. straight.el jsem neznal, ale asi je to duvod mizejicich balicku z repozitzaru package.el. Pred casem jsem presel na VSCode, vyvoj okolo Emacsu moc nesleduji, Emacs pouzivam jen jako terminalovy editor/multiplexer. Asi budu muset updatovat svou konfiguraci.
Velice dlouho sem nechapal smysl tohoto editoru (?) nebo co to vlastne je. Svym odklonem od kiss-principu mi pripadal mi jako naprosto unikatni mutace ve svete open-source. Neco jako cinske znakove pismo (10k prikazu v emacsu, to je silenost!). Pak prisel systemd, a je to to same: software kterej chce delat vsechno!
v clanku se o vyhodach univerzalnosti a rozsiritelnosti pise.
"V posledních přibližně patnácti letech můžeme v oblasti textových editorů a integrovaných vývojových prostředí vidět znatelný a stále se zrychlující posun od specializovaných (ale současně i malých a rychlých) integrovaných vývojových prostředí k více či méně otevřeným platformám, které je možné rozšiřovat formou pluginů či balíčků."
"Skutečně zde můžeme vidět korelace: VSCode je platformou otevřenou pro tvorbu dalších rozšíření, kterých dnes existují stovky, ne-li tisíce (a každé nové rozšíření zvyšuje atraktivitu VSCode pro další uživatele, a to bez přispění autorů samotného VSCode)."
smysl VSCode chapete?
VSCode ani neumoznuje napsat fungujici plugin konfigurujici klavesove zkratky, nepodporuje prepisovani klavesovych zkratek mimo hlavni okno editoru (v debuggeru, search baru, jupyter notebooku atd.). Ma spoustu dalsich omezeni, ale bohuzel v oblasti weboveho vyvoje dnes IMO neexistuje plnohodnotna alternativa. Skoda, ze se vic neprosadil Atom, tam je vic moznosti konfigurace a rozsiritelnosti.
Já jednou viděl prezentaci, kde představili zajímavou myšlenku. Vim exceluje jako editor a nezabývá se moc ničím jiným (nevím, nejsem vimař) a Emacs, který exceluje jako celé vývojové prostředí až po chat.
Takže si Evil aktivuji jenom tam, kde potřebuji editor, v ostatních módech prostě klasický emacs. To byla jedna z věcí, která může nováčky jako já potrápit v Doom Emacsu, protože přes všechny snahy, integrace Evil prostě není kompletní a tak je to občas trošku dichotomie ....
Já Emacs chápu jako první úspěšný pokus o *univerzální* IDE, a to v době, kdy byly maximálně k dispozici IDE pro jeden jazyk a nic dalšího.
A to ještě dávno v dobách před LSP, takže si Emacs musel spoustu věcí řešit sám v módech nebo externím toolingem. Samozřejmě s LSP jsme se posunuli dopředu všude (a na tom staví i to VSCode).
Děkuji za parádní článek. Více takových, vím, že dají práci je napsat. Jsem uživatelem Doom Emacsu 3 měsíce a zatím maximální spokojenost.
Org-mode, org-roam a agenda jsou výborný pomocník, používám i na konfigurace a doplněk ke skriptům. Exporty do html, latexu taky na jedničku.
Spolupráce s gitem, neotree, lsp mode pro všechno na co si vzpomenu, lua, java, lisp, python, c, c++, validace bashe, Javascript. Co si přát víc? Víc reklamy se hodí :-)
Tux má právě 30let, je bohužel mladší než já. Ale bylo by hezké v dnešní době začínat.
Rád bych Všem tady doporučil jednu věc, ke které jsem se dlouho dostával a rád bych ji předal. Není vhodný žádný "přechod". Naopak používejte vše a to tak, co Vám k tomu nejvíce zrovna sedí nebo zrovna máte náladu.
Vim a emacs si nekonkurují, tato válka od začátku je nesmysl, jsou to zcela jiné nástroje a to Vám řekne každý, kdo s nimi dlouho dělá. Já používám nvim nyní již plně s lua, emacs, kde ale teď více už doom emacs, atom, sublime (ten teď už daleko méně), jetbrains (mnoho jejich nástrojů) atd atd. A to všechno jsou editory, ale každý se hodí na něco jiného lépe.
Pokud to někdo dočetl až sem. Nejdůležitější je, když najdete nějakou chybu a umíte to opravit, udělejte fork, opravte to, a dejte PR do originálu. Pokud to opravit neumíte, určitě ale napište bug do projektu, bez dotazů cyklického stěžování všude na reddity apod. Dnes se opraví chyba do několika dní nebo poradí do pár hodin.
Co nepoužívat? Projekty již pouze v maintenance mode, proč? Podporujte komunitu, lidi, co tvoří pro ostatní. Proto používejte vše, proto pište ty chyby, to je základ.
A učte se programovat, každý to umí, i když tvrdí, že na to nemá buňky ;-) klidně i v elispu, jazyk který přežije desítky let stojí za povšimnutí, stejně tak geniální lua.
Já se ptám proto, že v temu máme jednoho čistého Emacsistu, další dva co přešli z Emacsu na Spacemacs, tuším 2 nebo 3 Vimisty a zbytek je VSCode nebo něco od JetBrains (IMHO se špatnou licencí, ale to není moje věc). Další věci jako Eclipse nebo NetBeans už u nás umřely nebo nepodporují všechno, co vývojáři potřebují.
Tak by to mělo vypadat :) ideální. Tak ještě ať někdo hraje doom emacs a je to kompletní.
Tady moje konfigurace:
https://github.com/raven2cz/emacs
https://github.com/raven2cz/dotfiles
2. 9. 2021, 10:20 editováno autorem komentáře
Hlavně teda nováčkům, vlastně jako já, bych doporučil mrknout na
Protesilaos Stavrou
https://protesilaos.com/codelog/
https://www.youtube.com/c/ProtesilaosStavrou/videos
a
System Crafters
https://www.youtube.com/c/SystemCrafters/videos
https://wiki.systemcrafters.cc/community/chat-with-us/
zahrnujíce Discord kanál ...
Popravdě přesnou statistiku nemám, ale dost často o tom mluví Uncle Bob a celkem ho nikdo nerozporuje.
Na Stack Overflow je to trošku nižší, ale to může být dáno tím, že do survey neodpovídají ti "služebně nejlmladší":
"Overall, the profession is full of new joiners, with more than 50% indicating they have been coding for less than a decade, and more than 35% having less than five years in the trade."
Na druhou stranu ty grafy jsou dělaný tak, že se jim to láme mezi čtyřmi a pěti lety, což při tvaru grafu může znamenat hodně velké přesuny mezi oběma kategoriemu, kdyby se to posunulo na 5/6 let:
https://insights.stackoverflow.com/survey/2021?_ga=2.236209345.190202062.1628102352-126161871.1625855113#developer-profile-experience
S takovou bude za pár desítek let vývojářů víc než lidí :)
Asi také bude záležet na tom, co si pod tím pojmem "vývojář" představit.
Pokud by to měli být lidé pracující na full time, tak je to lehce děsivá představa, pokud se tím myslí jen lidé, kteří umí programovat a občas to k něčemu použijí, tak je to asi normální, podobně jako je normální, že většina lidí dnes umí číst a psát.