Vývojová verze Wine 9.17
Méně novinek, o to více opravených chyb, to je ve stručnosti nová vývojvá verze Wine 9.17. Tvůrci přidali podporu Window surface scalingu na HiDPI displejích, novější verzi překladové vrstvy VKD3D 1.13, aktualizované Mono 9.3.0 a vylepšenou detekci CPU na platformě ARM64.
Opravených chyb, resp. uzavřených hlášení o chybách, je tentokrát 29. Nejstarší si na uzavření počkala skoro 17 let, nejmladší pak tři dny – ta je mimochodem „veledůležitá“, řeší padání nastavení 16bit verze Quicktime 3.02 s Wine 9.16 (tedy verze Quicktime z roku 1998). Dále je řešena například černá obrazovka v Starcraft Remastered při běhu v okně či padání kultovní původně „písmenkovky“ ADOM (Ancient Domains Of Mystery).
Knihovna Cairo má po roce novou stabilní verzi
Grafická knihovna Cairo má novou stabilní verzi, přichází rok po verzi 1.18, na kterou se pro změnu čekalo 5 let. Tempo tak víceméně ilustruje, jak tato historicky hojně využívaná grafická knihovna tu a tam mizí z projektů, když například LibreOffice s verzí 7 přecházelo na knihovnu Skia.
Každopádně Cairo 1.18.2 je zde a shrnuje pod svá bedra léta oprav chyb. Zmiňme například opravy pro sestavování s novějšími verzemi kompilátoru GCC, MSVC či pro toolchainy v Oracle Solaris a macOS od Apple. Cairo také lépe řeší chyby při dekódování poškozených PNG souborů, jsou korektně propagovány zpět. U fontů preferuje COLRv1 tabulky, jsou-li k dispozici. Za minimální verzi toolchainu pak nyní vyžaduje podporu C11.
Intel Arc konečně s měřením otáček ventilátorů na Linuxu 6.12
V době, kdy první velké generaci GPU Intel Alchemist, tedy kartám jako Arc A770 víceméně „odzvonil umíráček“ (a nemá upřímně moc smysl je dnes kupovat), přichází do linuxového jádra podpora čtení hodnot otáček ventilátorů starajících se o chlazení těchto karet.
Jako poslední střípek tak konečně doplňuje dávno fungující čtení dat o spotřebě či napájecích napětí. Kód pro HWMON subsystém je samozřejmě připraven pro stávající ovladač i915, který je výchozím pro stávající generaci Intel Arc.
Výkonnostní dopad záplat je u AMD Zen5 v podstatě nulový
Phoronix otestoval výkon AMD Ryzenu 9 9950X jak ve výchozím nastavení linuxového jádra se zapnutými bezpečnostními opravami řešícími věci jako Inception/SRSO (Speculative Return Stack Overflow), tak s nastavením mitigations=off
.
Výsledek lze označit za v podstatě báječný, neb dopad je v některých dílčích testech zanedbatelně malý a v jiných dokonce záporný. Ve výsledku víceméně „nula od nuly pojde“ a nemá smysl s nejnovější generací Ryzenů ochrany vypínat a jakkoli riskovat, uživatel si v zásadě nijak nepolepší. Celkově Phoronix provedl více než 140 dílčích testů.
Mesa 24.2.2 přináší podporu Intel Lunar Lake a Battlemage / Xe2
Jak jsme psali před pár dny v souvislosti s dokončovanou podporou pro next-gen grafická jádra Xe2, nově dostupná v procesorech Intel Lunar Lake a výhledově snad v podobě velkých samostatných karet, backportování této podpory do Mesa 24.2 je tu. Na světě je nová verze Mesa 24.2.2, která podporu Xe2 (i)GPU obsahuje.
Vychází z Git kódu vývojové větve Mesa 24.3 a implementuje jak podporu OpenGL s Gallium3D ovladačem Intel Iris, tak podporu API Vulkan skrze ovaldač ANV, bez nutnosti přepínání do experimentálního režimu.
Obecně dostupné budou notebooky s Intel Lunar Lake s Xe2 iGPU někdy ve třetí čtvrtině září, do té doby je ještě čaws na další ladění kvality podpory na Linuxu.