To je iluzia ze je rovnitko medzi kvalitou,technologiou a vyssou cenou. To je len ludmi ocakavany status ze ked zaplatim za nieco vyssiu cenu tak ocakavam ze to bude kvalitnejsie a pouzije sa lepsia technologia. Tvrdit ze vdaka DRM budu kvalitnejsie sluzby, lepsie vyuzitie je blbost. DRM je v prvom rade na ochranu majetku autora. Problemom je ze sa to vela krat znasilnuje na rozne sposoby, vela krat ani samotny autor diela z toho nic nema a viac ziskava distributor, nehovoriac ze pri blbej implementacii to otravuje opravneneho zakaznika.
Ostatne nemam pocit ze napriklad hudobne nahravky ktore vysli s drm boli nahrane nejak kvalitnejsie ako tie kde sa autori rozhodli ich vydat bez drm.
"vela krat ani samotny autor diela z toho nic nema"
Proc takovy autor pak s takovym distuributorem spolupracuje? Zeptal jste se nekoho z takovych autoru proc to vlastne dela?
"nehovoriac ze pri blbej implementacii to otravuje opravneneho zakaznika"
To je prave dobre myslim. Cim vice zakaznika budeme obtezovat, tim drive prejde jinam. Prave proto je dobre, ze DRM neni dlouho udrzitelne, lidi to zacne srati, autory zacne srati nezajem posluchacu o ne, a zacnou se DRM take vyhybat.
Povazuji to za prirozeny vyvoj. Nic me nenuti DRM pouzit protoze se soustredim pouze na ty dila, ktere DRM nepotrebuji. Ostatni dila ignoruji jako pro me nedostupna a nechci o nich vedet :)
Tiez by sa mi pacilo keby veci fungovali bez drm ale budme realisti. V realnom svete veci funguju inak. Ludia idu po cene a nechce sa im platit. Iste nejake percento zaplati ale vecsina je nadsena ked zaplatit nemusi ( nechcem pisat ze ukradne lebo to tiez neni vzdy pravda) , ostatne android je toho dokazom a tak isto to krute znizovanie cien mobilnych aplikacii. Vlastne dnes su skoro vsetky free, lebo inak by ani nemali sancu, a plati sa inapp nakupmi a dalsimi odrbami. Osobne by som bol radsej za jasnu cenu dopredu ako klamlivu "free cenu" kde aj tak este neskor viac doplatim. Nehovoriac ze to degeneruje trh, hlavne z dlhodobeho hladiska to uci ludi si zvykat ze aplikacie su zdarma.
Tak isto mozeme iba snivat ze vsade moze autor vydat svoje dielo bez vydavatela a teda jeho diktatu podmienok. Niekde to neni mozne prakticky vobec a vela krat je to pri takejto ceste dopredu odsudene na zanik a nema to nic spolocne s kvalitou produktu ale proste ako su nastavene distribucne kanaly a siete. A tretia vec, bohuzial aj v nasom banana state ci chem alebo nie , ak som autor tak nedobrovolne prispievam na kadejeake podivne autorske vypalnicke organizacie a tie budu podobne sprostosti vzdy presadzovat, lebo z toho ziju.
V realnym svete DRM nikdy nefungovalo a fungovat nebude ... ukaz mi jeden jediny priklad, kde to funguje - a to myslim naprosto vazne. Jednoduse NELZE (principielne) ochranit neco, co ZAROVEN potrebujes nekomu zobrazit/prehrat/... To je technicky proste nemozny. Je to presne totez, jako kdybys mi poslal zasifrovanej email, a chtel zaridit, abych si ho moh precist, ale nemoh ten text (zcela libovolnym zpusobem) predat nekam dal. Proste holy nesmysl. V nejhorsim ten text prepisu/prevypravim ...
Z ted mi rekni ... co ziskam tim, ze pujdu, a nekde si neco (s drm) koupim ...? Dobry pocit? Tak to ani nahodou, kdyz mi 1/2 zarizeni rekne, ze toto neprehraje. Spis pocit, ze sem peknej vul. A pokud ze me autor dela vola ... tak pujdu a nakoupim (navic zcela legalne) na tpb. Tam dostanu ... radove lepsi support, vyber ze vsech myslitelnych formatu, dostupne kdykoli a kdekoli, archivovatelne, neresim ze prodejce krachne (viz i-legalne, co si tam kdo koupil si muze leda nalozit). A navic zcela gratis.
Takze vydavatele/nakladatele/autori/... maji jen jednu moznost - museji mi nabidnout minimalne srovnatelnou sluzbu a pak mozna budu ochoten jim poslat nejaky ten peniz. Az mi nabidnou koupi filmu ve zvolene kvalite za rozumny peniz v den premiery, sem ochoten o tom premyslet. Kdyz pujdu do kina tak z myho vleznyho tvurce stejne uvidi max desetikorunu. Kdyz mi nabidne ten film ke stazeni za 50 ve full HD ... tak nebudu resit a koupim si ho. Nechce? Neumi? Jeho skoda.
V realnym svete DRM nikdy nefungovalo a fungovat nebude ... ukaz mi jeden jediny priklad, kde to funguje - a to myslim naprosto vazne.
Jaký smysl má se tvářit, že nefunguje, něco co reálně funguje a celkem dobře.
Netflix - mimořádně úspěšná služba na streamování videa = DRM.
Steam - faktický záchrance trhu s PC hraním = DRM.
Amazon Kindle knihy - hlavní hráč na poli e-knih = DRM.
DRM funguje. Nefunguje tak, že zabrání absolutně každému v tom, aby danou věc nezkopíroval. Ale to je jedno, nějak funguje - firmy, co to DRM provozují jsou velmi spokojené, vydělavají a většina zákazníků je také spokojená, protože daná služby jsou solidní a pohodlné. Bez DRM by zřejmě ani jedna z nich neexistovala, protože by tvůrci obsahu nebyli ochotni poskytnout obsah. Tedy rozhodně ne v takové míře a tak rychle po vydání.
Já DRM nemám rád a produktům s DRM se vyhýbám (ne ale absolutně). Ale je čirá hloupost se tvářit, že DRM nefunguje.
Boze, jak jsou nekteri lide tupi ....
Netflix ... cokoli nabizi je stazitelne z netu => DRM nefunguje. Uspech nema s DRM absolutne vubec nic spolecnyho, coz je na tom prave zarne videt.
Steam ... cokoli prodavaji, da se sosnou zcela gratis z netu (samo, online casti placenych games si holt nezahrajes)
Amazon ... cokoli prodavaji lze ziskat zcela zdarma na milionech mist na netu. Opet zarny priklad toho, ze DRM je pouze a vyhradne fata morgana. Lidi na amazonu nenakupuji proto, ze to jinde nejde sosnout taky. Lidi na amazonu nakupuji proto, ze (v en svete) ziskaji na JEDNOM miste defakto veskerou produkci.
DRM je zkratka zcela nefunkcni a nesmyslnej koncept. Kdyby vsichni tri uvedeni veskere ochrany odstranili ... vubec NIC by se nezmenilo.
Tak ns tom prikladu se Steamem si protirecite, ne?
Navic vas predrecnik má naprostou pravdu, smyslem jakékoliv ochrany neni byt neprolomitelna ale změnit pomer placených a neplacenych akvizici.
Na kolo si take nedavate retez s predstavou, ze odola rozbrusce ci tekutemu dusiku.
Kolik lidi sebou nosi rozbrusku/tekuty dusik? A kde si protirecim? "byt online" neni funkcni koncept ochrany (viz trebas naposled propadak jmenem simcity), na wowko existuji ticice (tu lepsich ci horsich) emu serveru. Navic v dobe kdy existuji stovky f2p titulu znamena omezeni pristupu hracu zaroven omezeni prilivu penez.
Jaky % lidi na netu umi pouzit googla? Na tyhle planete (si dovolim s klidem tvrdit) neexistuje hrac, kterej by nemel stazenou alespon jednu cracklou hru. Takze defakto kazdy zakaznik steamu/gogu (kterej je mimo jiny zcela bez DRM)/... VI jak VI kde (v nejhorsim pripade VI u koho).
=> naprosto jednoznacny zaver, ze prodeje rozhodne nejsou dany DRM, protoze KAZDY jeden platici zakaznik ma povedomi o tom, ze se totez da ziskat s nepatrnym usilim gratis.
trepes piate cez deviate :)
Videl som desiatky wow serverov ale ziaden nebol ani 20% oficialneho od blizzardu.
Nepochopil si vobec o com ti trollej pisal o akviziciach.
Ak nie si zaryty komunista tak urcite chapes ze tvorca/distributor contentu sam moze rozhodnut ci a ake DRM pouzije. Ak sa ti to nepaci, OK. Bud zasadovy a nic co kedy existovalo s DRM si nepozri, nestiahni, neskopiruj, ...
To ze niekde nieco existuje bez DRM neznamena ze DRM je prezitok. Diamanty tiez existuju v prirode a neznamena to ze mozes prist do klenotnictva a beztrestne ho vybrat.
Aha, dalsi placal co sem taha komunismus. DRM neni prezitek, DRM nefungovalo vunec nikdy - respektive pokud nejak, tak vyhradne jako zpusob jak nasrat zakaznika a odradit ho od jakyhokoli placeni naprosto navzdy.
Tvurce nebo distributor si muze rozhodovat o cem chce - presne do okamziku, nez svuj vytvor zverejni. Pak nad nim naprosto a zcela ztraci kontrolu.
Takže DRM je výhradně způsob jak nasrat zákazníka a odradit ho od jakéhokoliv placení naprosto navždy.
A proto jsou Amazon, Steam, Netflix a iTunes tak populární a vydělávají velké prachy.
Prostě když fakta nesouhlasí s tvými představami, tak běda faktům :-D Dík za zpříjemnění večera.
No já do těch příkladů původně iTunes nezahrnul, protože dneska už tam DRM není.
Ale teď jsem ho sem uvedl, protože relavantní to je - v době, kdy získalo tu obrovskou popularitu a kdy se pro většinu populace stalo synonymem pro online obchod s hudbou, tak DRM mělo. Čili DRM v iTunes fungovalo.
To ze v iTunes DRM bylo, neznamena ze fungovalo. Jak uz bylo receno, vse co se prodava v tehle e-obchodech se da stahnout jednoduse zdarmo z netu = DRM NEfunguje. DRM neprinasi realne zadny uzitek jak kupujicimu tak prodejci, spise naopak. Amazon, Steam a spol. jsou tam kde jsou bez ohledu na to zda pouzivaj DRM nebo ne. To s tim proste nema vubec nic spolecneho.
Jak víš že nepřinesl užitek? Existence DRM pravděpodobně hrála roli při rozhodování, zda takový obchod vůbec rozjet a bez jeho existence by si to možná v tehdejší době v takovém měřítku nikdo netroufl. To že se pak lidi v těchto obchodech naučili kupovat a ukázalo se, že to jde i bez DRM je věc druhá. Spousta překonaných a nyní nepotřebných a zbytečných věcí byla potřeba pro další vývoj a nelze jejich význam snižovat.
Je třeba uznat, že se autoři her/hudby/filmů atd. méně bojí je distribuovat kanály s DRM než bez. V tomto ohledu určitě DRM přispělo k rozmachu online obchodů s hudbou, služeb typu Steam atd.
Že si tím reálně k ničemu nepomůžou a často spíše komplikují život platícím zákazníkům, je věc druhá...
Osobně jsem rozhodně proti DRM, ale pokud je ve formě, že si jeho přítomnosti člověk ani nevšimne (třeba na tom Steamu), dokážu to přijmout. Pokud mi ale někdo chce diktovat, na jaká zařízení si (ne)můžu dát koupené MP3, bez váhání se porozhlédnu po jiném zdroji.
Steam je populární proto, že nákup hry je rychlý, hra běží bez problémově (má poslední officiální patche) a nová hra se dá hrát bez toho, aniž by uživatel musel někdě něco warezit a hledat zavirované cracky nebo jít pro placku do obchodu.
Steam (alespoň pro mě a z mého pohledu) má obrovskou přidanou hodnotu na rozdíl od klasické distribuce na plackách. Steam můžu provozovat na všech svých počítačích (a jak v linuxu tak ve windows), mám tam stejný účet a stejné hry (pokud jsou na dané platformně).
Toto a jistě mnoho dalších vlastností dělají ze steamu tak uspěšnou platformu. Není to vůbec o DRM, které na steamu stejně nefunguje (jsou ke stažení i steamové hry s craclýma steam knihovnama).
Takto kdyby fungovala digitální distribuce hudby, tak by se "online kopírování hudby" omezilo na minimum. Bohužel žádná distribuční společnost to v česku ještě nepochopila, jsou mentálně na úrovni 1970.
Takže zcela jednoznačně to není ani tak o ochraně před kopírováním, ale především o obchodním modelu a dalších spíše sociálních okolnostech.
Autori steamu si zda se tohle velmi presne uvedomuji a tak Steam fakticky DRM jako takove nenabizi, je to spis takovy licencni manager na urovni FlexLM pred 20 lety (tj. komponenta ktere se ta hra muze jestli chce zeptat jestli smi bezet a tim to vicemene konci). Proto jsou take na Steamu hry, ktere i presto ze jsou na Steamu pouzivaji jeste nejake svoje druhe DRM.
Netflix dokonce pouziva statistiky stahovani torrentu jako pruzkum trhu :-D
http://bit.ly/1jvyJSt
(Musel sem to prohnat zkracovacem, protoze superinteligentni antispamova ochrane se nelibi anglicka varianta slova "koupit"...)
Ja se k tomuto pripojim. Ukaze cas jestli to vyhraje. Jestli to budou chtit pouzivat a platit , tak to bude mit budoucnost. jinak si myslim, ze dane firmy to muze akorat privest do problemu. Lidi to proste calovat nebudou no a distributor bude ... atd.. A zase se bude akorat psat clanky typu, ze divat se na film ktery jsem si nekoupil je nelegalni poslouchat pisnicku kterou jsem nezaplatil je kradez atd.. Je to proste stale dokola..
Cece ... byl si nekdy na nejakym torrent trackeru/dc/...??? Mas pocit ze bych tam nenasel naprosto cokoli? Jak se to tam dostalo kdyz to diky DRM nejde?
Kdyz si pustim rekneme DRm video, tak mi je nejaky algoritmus, binarni blob, ... naprosto cokoli zcela uprdele. Kdyz na to prijde, prectu si hodnotu pixelu z videopameti. A i kdybys zcela ovlad muj stroj, a znemoznil mi podobny akce, porad si muzu pripajet draty do monitoru a precist si to tam ... nebo pouzit uplne trivialni metodu, a natocit to kamerou. Ze to bude ve spatny kvalite? lol ... bez se podivat co se stahuje jako cam.
Ale proc bych to mel dela prave takhle, kdyz existujou daleko jednodussi, ciste SW postupy.
O identickou kopii nikdo nestoji (to zaprvy), lidi si vystaci s dostatecne kvalitni kopii. V dobach kazet se bezne sirily 20 kopie kopii ... a bylo to na tom znat. V dobe netu staci vyrobit tu prvni ... ostatni uz sou 1:1.
poukazoval jsem na to, ze znalost algoritmu vam nezaručí prolomeni ochrany
To ale nemůže fungovat pro DRM. Abyste zprávu mohl přečíst, tak ji potřebujete dešifrovat. Pokud ji dešifrujete, můžete snadno udělat i její identickou kopii. DRM se snaží zprávu dešifrovat, ale zároveň zabránit vytvoření její kopii, což otevřeným softwarem nelze, protože otevřený software můžete upravit tak, aby tu dešifrovanou zprávu rovnou někam zapisoval a tedy vyráběl její kopii.
koncept drm vnimate dost pomylene... drm riesi ako preniest spravu z miesta A na miesto B a nebolo mozne ju precitat na mieste C. Cize presne co ste pisali k sifrovaniu. Cely license acquisition je presne o tomto. Zariadenie ma unikatny identifikator, eventualne uzivatel je prihlaseny session do nejakej sluzby a licencia je hash contentu, session a identifikatora zariadenia. Nic menej a nic viac. Cize sifrovanie ktore je bez problemov implementovatelne do opensource.
Nejenže je DRM koncept prostě nesmyslný, ale v jakékoliv své podobě bude zákonitě vždy postihovat jen a jen platící zákazníky. Navíc bude hnát stále větší počet lidí mimo oficiální trh. Ať už z důvodu finačního (implementaci DRM musíte v cílovém produktu zaplatit) a nebo z důvodu nasíracího (koho by bavilo pouštět si hudbu jen 2. čtvrtek po úplňku a to jen tehdy, když paní Korporaci zrovna pojedou servery).
Tohle je protě krok zpět a žádný údajný "nový byznys model" na tom nic nezmění. Ale, co korporace chtějí, to mají mít. Jistě se najdou blbci, co si za "umělě zlomenou ruku" zaplatí a ještě budou mít dobrý pocit, jak podporují autory. A ti ostatní si prostě budou dál pouštět obsah, kdy budou chtít, kde budou chtít, jak budou chtít a (bohužel/bohudík?) nezplatí ani korunu. Well done!
Zkazky o DRM v HTML5 občas čtu, ale ještě mi nikdo nevysvětlil, jak to má fungovat (bohužel na zkoumání samotného standardu nemám čas -- čekal bych, že něco takového udělá autor článku na toto téma). Vždycky jsem měl za to, že DRM funguje jen díky tomu, že je to hnusný ohromný blob (případně nějaký zalitý čip, u kterého nikdo neví, co dělá), u kterého si nikdo nedal práci s reverznutím. Jak se ale má DRM implementovat v otevřeném standardu? To jako Firefox bude mít třeba v HTML atribut drm=yes, který z menu skryje položku Uložit? To je nesmysl, stačí udělat triviální úpravu zdrojových kódů a program znovu přeložit a už to tam není. Nebo jak si to tvůrci představují?
Jo, taky bych byl rád, kdyby místo těch řečí kolem mi raděj někdo vysvětlil, jak to přesně bude fungovat. Jak konkréně např. chtějí uživateli umožnit, aby si třeba nějaké video mohl přehrát (v open source www prohlížeči), ale už si ho nemohl uložit na disk nebo třeba vystavit na svůj web.
Bude tam škaredé okno s výzvou apelujúcou na tvoje svedomie.
Dosť mi to pripomenulo somálsky vírus, ktorého zákernosť je v tom, že sa najprv rozpošle mailom tvojim známym a potom ti vymaže kompletne obsah disku. Pretože je Somálsko chudobná krajina, rozpošli to svojim známim a zmaž si disk.
No jestli to bude zase takhle, tak jim ta distribuce s DRM stejně nebude fungovat :-)
Ne, ten postup inovovali. Před film nacpou nepřeskočitelnou historku o tom, jak Bil a Bob pozvou kamarády na shlédnutí nového filmu a jak Bob s diskem z warezu sleduje nerozpoznatelné fleky a Bil s legální plackou film v super kvalitě...
Dodávám, že pouze tehdy, pokud během sledování té přiblblé nalejvárny nerozflákal svůj přehrávač. :-)
Netušíte někdo, proč stále tou pitomostí obtěžují SVÉ PLATÍCÍ zákazníky?
A to drm=yes by byl problem? Zatim zadny DRM moc dlouho nevydrzelo a bez HW klicu ani nevydrzi, takze drm=yes je idealni, nestoji to penize na vyvoj a funguje to stejne jako vsechny ostatni - otravuje to lidi co pouzivaji chranenou vec legalne a tem co to umi obejit je to jedno. Navic, pokud mas zakon proti obchazeni DRM tak je jedno jak je implementovany, takze budou spokojeny i korporace :)
Vydavatelé mají co slavit. Zákazníci se chovají jako stádo tupých ovcí. Ovečky sice hudrují, ale co. Stejně si to koupí.
Já už od počátku razím strategii. Co má DRM nekupovat. Kdyby to udělali všichni, to byste viděli změny. Velké vydavatelské firmy nemyslí na zákazníka či na nějaké Fair use. Ani na autory. Jejich cílem je maximální zisk. A to za každou cenu. Kdyby jim zmizel odbyt na DRM nahrávky, tak by prodávali bez DRM. Protože opakuji. Jejich cílem je maximální zisk. A aby měli co největší zisk, chtějí prodat. A dokud se budou nahrávky s DRM prodávat, budou je nabízet. Nějaké vaše nářky jsou jim, víte kde.
Bohužel, jsem jeden z mála (takřka osamocen) co drží zásadu DRM nekupovat. A jeden zákazník je kapka v moři. Na jejich tržbách se ztratí. Jejich nabídku neovlivní.
Jo a prosím vás. Netvrďte mi, že to zkrátka s DRM koupit musíte protože to bez DRM na trhu není. Když DRM kupovat nebudete, časem budou nahrávky k dispozici bez DRM. Jak dlouho asi vydrží prodejci s DRM, když neprodají. Kdo bude nahrávacím společnostem DRM prodávat.
Mají tam ikonku DRM FREE. V posledním https://www.humblebundle.com/weekly jsou 4 bez a 2 s DRM.
Je celkom zabavne ako sa bezne do diskusii o DRM zatiahne aj GOG a tak isto ako ho obhajuju aj samotny tvorcovia aky je super a uzasny. Ano je to fajn, sam tam mam nakupenych docela dost titulov ale ako sa zabuda na jeden podstatny fakt. Vsetky tie stare tituly (nebavim sa o novinkach) su uz davno zaplatene ! Inak povedane tam nepotrebuje distributor/majitel prav na danu hru zaplatit vyvoj a este vygenerovat nejaky zisk. To ze predava na gogu 10,20 rocnu hru a nieco z toho vyvari je len bonus. A CDproject/Gog potrebuje akurat zaplatit tych par ludi co zoberie staru hru, zabali ju do instalatoru s DosBoxom/Wine a otestuje. That's all. Toto je specificky pripad.
Taky to tak dělám, hlavně u e-booků, resp. to mám ještě trošku dále a kupuju zásadně e-booky, co jsou nabízeny bez DRM a alespoň ve dvou formátech - pro čtečku a PDF jako fallback kdyby něco (škoda, že pár knížek, co bych chtěl, toto nesplňuje, ale trh mi i tak nabízí víc, než stihnu kdy přečíst :-).
Mě připadne toto řešení velmi dobré: ty e-booky obsahují pouze moje jméno (kupujícího), jinak jsou to normálně čitelné soubory nevázané ani na čtečku ani na speciální SW. Toto je férový přístup a proto asi nikdo (doufám) nemá problém s tím dodržet i svoji stranu úmluvy a nešířit ty e-booky dál.
Technicky je to samozřejmě možné, ale proč bych to měl dělat, když jsme s obchodem uzavřeli pro obě strany férovou dohodu - já dostanu knížku bez DRM, tudíž mám docela dobrou šanci, že přežije dnešní systémy i čtečky, na druhou stranu prostě ten text nebudu dál šířit, není k tomu žádný důvod, když ta knížka je v obchodu pořád k dostání.
Predpokladam, ze ta knizka tak jako tak nekde na netu ke stazeni je => pro nektere nechapajici dotaz ... proc? Jaky byl duvod koupe?
Dovolim si predpokladat, ze duvodem koupe byla rozumna cena/rozumny pristup (formaty, drm, ...)/rozumne sluzby (platebni metody ....). Predpokladam, ze duvodem nebylo to, ze by se to nedalo kvuli DRM sosnout.
Přesně to jsou ty důvody, proč nemám problém zaplatit za knihu se "sociálním DRM", kterou čtu po večerech třeba týden, třeba i 150, 180 korun, což jsou 2 až 3 krabky cigaret, nebo 2 hodiny v hospodě. Přijdu, zaplatím, stáhnu ePub a můžu číst na čem chci, kdy chci, a třeba si to i můžu vytisknout, pokud jsem masochista :-) Nemám problém podpořit rozumné vydavatele.
Problém je, že naprostá většina vydavatelů hudby a videa jsou podvodníci, kteří před zákazníkem informaci, že prodávají nepoužitelný shit s DRM, pečlivě tají. Až když si to koupíte a nejde to přehrát, tak zjistíte, že je tam DRM.
Výsledkem je, že příště půjdete na nějaké warez weby.
IMHO by dost pomohlo, kdyby se nosiče s DRM musely povinně značit, asi tak, jak se značí krabičky s cigaretami. Tím by výrobci přišli o významnou část příjmů z nákupů omylem.
Pravda je, že jsem fyzické médium s DRM koupil jen jednou omylem (dvoubalení CD s nějakou pochybnou ochranou) a hifi věž přehrála jen jedno z těch dvou cd. Na to je opravdu jediný lék obchodníky/distributory co nejvíce ignorovat a využívat alternativních kanálů, které DRM chráněné nejsou.
Pokud někdo takový kanál nabídne, nebojím se mu za to zaplatit. Zda nabízí obsah legálně či nelegálně, to ať už si s ním vyřídí autor nebo smluvní distributor, třeba tím, že za odpovídající (tedy ne nutně stejnou) cenu nabídne odpovídající službu sám nebo ve spolupráci se službou, která těmito problémy netrpí.
Teď budu trošku teoretizovat, ale pokud například koupíte CD a na něm bude logo CD-DA, tak to prostě musí být CD-DA bez DRM, jinak celkem snadno (IMHO!) případnou žalobu vyhrajete a nejenom to - výrobce takového šmejdu by mohl být popotahován konsorciem za to, že neoprávněně to logo používá.
dtto s DVD
Ad soud - přiznám se že nevím. Na jednu stranu jsou tady výrobci a dovozci buzerovaní různými homologacemi (které někdy znamenají, že se odštípne přepěťová ochrana a ouřada je spokojený :-) a normami (to je asi většinou OK), na druhou stranu je CD-DA podle mého taky závazná norma, takže bych trošku očekával nějakou formu kontroly.
Tak pro BFU je to asi obecně hodně těžký :-/ na druhou stranu nikdo zákazníka nemůže vodit za ručičku, takže když to lidi kupují... aha oni to vlastně nekupují, jim už stačí MP3 nebo RIPy DVDček, tam to celé došlo.
„Problém je, že naprostá většina vydavatelů hudby a videa jsou podvodníci, kteří před zákazníkem informaci, že prodávají nepoužitelný shit s DRM, pečlivě tají. “
Myslím, že u prodejců souborů se to dá zjistit tak, že je tam někde napsáno, že to k přehrání vyžaduje Windows. U audio CD kdysi dávno dávali na CD nálepku CDDA, což znamená, že je to normální CD podle standardu. U DVD a Blu-Ray nevím, nějak nemám potřebu v roce 2014 placky používat…
Vetsina lidi nema o DRM ani paru a vubec netusi o cem je rec. Na to narazi az v situaci, kdy si domu prinesou trebas placku, a pak zacnou resit, proc jim to nefunguje.
Bratranek si takhle koupil set games placek ... a pak volal samo me... protoze mu to samo v PC neslo rozchodit. Vysledek byl ten, ze sem mu postahoval crackly verze, a on prohlasil, ze si vzivote uz nic nekoupi - specilelne kdyz sem mu ukazal, jak snadno lze ziskat cokoli funkcni a gratis.
Znamej velmi podobne dopad s audio CD - z asi 10ti prehravacu do zvladal prehrat jen nejakej prehistorickej, protoze vsechny novsi zaroven nacitaly datovou stopu a bylo na tom nejaky svinstvo. Toz opet, download z netu ... a od ty doby si buduje svoji audioknihovnu zcela gratis sosanim.
Kdo chce kam...
= jet nekam trebas 30km autem (a zpet) = zaplatit benzin (a auto) + se dohadovat o pripadne nahrade nakladu (sice ze zakona narokovatelne, ale vymahatelne opet pouze soudne) => utratit nekolikanasobek penez.
Ja vim, je to smutny, ale je to proste tak, ze jednodussi a levnejsi je to hodit do popelnice (a idealne se z toho poucit).
Tak koho kritizovat víc? Někoho, kdo nepoužívá multiplatformní prostředí, ale silverlight, aby mohl realizovat projekt, protože to prostě přes HTML5 nejde, a nebo W3C za to, že se snaží otevřít cestu?
Nedávno se na fóru kritizovala realizace náhledu do českých norem (závislost na Windows) a když se někdo snaží zpřístupnit jinou možnost, lepší, čistší, tak sklidí ještě větší kritiku.
> Tak koho kritizovat víc? Někoho, kdo nepoužívá multiplatformní prostředí, ale silverlight
Silverlight ci Flash je IMHO v tomto pripade mensi zlo, nebot tam je aspon na prvni pohled jasne, ze jde o proprietarni binarni blob a ne o standardni multiplatformni reseni.
Oproti tomu navrhovane reseni s HTML5 je jen standardova fasada okolo proprietarniho binarniho blobu (Content Decryption Module), o jehoz povaze ten standard moc nerika.
Hlavne si nejak nedovedu predstavit, ze nekdo pribali k opensource aplikaci nejaky binarni blob, o kterym nikdo nevi co dela. A i kdyby pribalil, tak vysledek bude jen ten, ze do blobu z jedny strany potecou data zasifrovany, a zdruhy rozsifrovany - a presne tam se povesi grabber, kterej to ulozi na disk.
Řekněme, že tohle vnucování DRM mi připomíná jízdu tramvají v Plzni. V nějakých náhodných časech (když se stojí v zastávce) z repráku zazní "skvělá" znělka (která má hlasitost asi tak 150% oproti běžnýmu hlášení názvů zastávek) a říká "bla bla bla, kupte si lístek, podpořte nás, nemějte černý svědomí, bla bla bla".
K tomu říkám jen jedno - NEOTRAVUJTE slušný lidi, který za jízdu v MHD platí. Proč? Protože slušný lidi lístek mají a na ty, který ho nemají, nějakej reklamní kec v tramvaji nijak nezapůsobí... Pochybuju, že existuje vůbec nějakej černej pasažér, na kterýho by taková znělka měla vůbec nějakej účinek a ve kterym by se hnulo svědomí a lístek si koupil...
Já jezdím jako slušnej člověk, ale znělka mě sere.
Podobně to může dopadnou i v herním/audio/video průmyslu. Serte lidi a oni se na vaše produkty vykašlou. Já nemám problém zaplatit, ale udělám to jen podle toho, jak se mě bude chtít. Když si chci koupit hru na Steamu (DRM), udělám to. Když chci kupovat na GOG.com (ne-DRM), udělám to. Když nebude hra existovat v pro mě vhodnym řešení, nekoupim jí (parafráze - až mě bude znělka v tramvaji srát úplně maximálně, sednu si do auta a pojedu autem).
Nemluvě o tom, že pořád budou existovat skupiny jako RELOADED, který se postarají o to, aby celý DRM bylo ve finále k ničemu...
Když se na to podívám zpohledu jiných děl než her, nabízí se mi (protože mám Kindle) e-knihy. Tady je to ale o něčem jinym a to o ceně. Dejte mi knížku za 1/3 ceny papírový a já budu nakupovat ve velkym. Dáte mi jí za 90% ceny a já budu přemejšlet, jestli jí už nekdo nemá a nepůjčil by mi jí (papírovou). hcete vydělávat? Tak z nás nedělejte blbce.
Otazka je, kdo je slusnejsi ...
ten kdo podporuje
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Rittigovi-zrejme-teklo-17-haleru-z-kazde-prazske-jizdenky-Tvrzeni-nepoprel-ani-soud-277392
nebo
http://www.isvs.cz/projekt-opencard-stal-vice-nez-miliardu/
????
pripadne ten, kdo toto podporovat odmita, a predpoklada (zcela spravne) ze jeho podil na jizdnem (bez jizdenek, revizoru a dalsich zlodejin) je zcela pokryt z jeho dani prostrednicvim dotace.
Pokud vim, trebas v praglu jizdny nepokreje ani 1/4 celkovych provoznich nakladu. Navic kdyby MHD jezdila "gratis" usetri se mnohem vic (redukce dopravy = mene rozbitych silnic, mene exhalaci, hluku ...)
Chodí tady vůbec někdo na weby, které streamují chráněný (DRM) obsah? Zatím kvůli nedostatku vhodné technologie stále používají Silverlight. TEN Silverlight, který MS už zaříznul. Vzhledem k tomu, že Netflix a podobní těžko budou nabízet obsah bez DRM (každý by si to pak stáhnul a zkrachovali by), tak je určitě lepší mít kompatibilní HTML s DRM, než nějaký nový šílený plugin.
Kdyz mam byt schopen obsah chraneny DRM videt, musi mi do stroje nejak doteci klice. Co zabrani tomu, aby ty klice neco odchytilo, obsah rozkodovalo a nechraneny narvalo na disk? Zatim snad kazde DRM bylo probourano. Z knih pro Kindle se da odtranit, da se odtranit i z hudby od Apple a urcite by se nasly dalsi priklady. Zakomponovanim DRM do HTML 5.1 se dosahne akorat toho, ze az to nekdo prolomi, bude to prolomene pro vsechny najednou. Uz nebude nutno se namahat s lamanim obsahu od ruznych vydavatelu.
1) DRM není primárně o tom zabránit (vždy se najde někdo, kdo ho prolomí), ale znepřijemnit. Na tomhle principu funguje většina stream služeb ala Netflix: Ano, můžu ten obsah najít jinde, ale než abych někde lovil a stahoval torrenty, tak si zaplatím (pro mě přiměřený) poplatek a mám to pohodlně.
2) Každé DRM, aby bylo k čemu, se musí průběžně vyvíjet. Tak třeba fungují ochrany u videoher. Pochopitelně, pokud se podaří cracknout ne klíče (které lze nahradit jinými), ale princip (třeba key-generator), tak jde celá ochrana do kytek. Takže záleží, jak DRM v HTML 5 bude navrženo.
1) a co nechapes na tom, ze DRM nezneprijemnuje pouzivani naprosto niceho tomu, kdo si to sosne gratis? Ale zneprijemnuje (a velmi casto i zabranuje) pouzivani tomu, kdo si zaplatil? Jako vazne myslis, ze dat do googla "hobbit torrent" je nejaka neprijemnost?
2) ochrany u her nefunguji a nikdy nefungovaly
Ono to uz prolomeny je ... jeste driv, nez to implementujou. Co ti trebas brani v tom nagrabovat si video primo z obrazovky.
Pro zajimavost, testoval sem s kolegou ten googli nesmysl na prodej muziky. Asi behem 10 minut sme meli zcela funkcni postup, jak postahovat zcela libovolny obsah. Bylo tam tusim par dnu gratis na vyzkouseni, ale i kdyby si clovek zaplatil mesic ... ("ofiko" se za stazeni plati, za pausal je stream), tak postahuje peknych par GB.
> Co ti trebas brani v tom nagrabovat si video primo z obrazovky.
Mohl by to být nespolupracující operační systém, případně přímo „trusted hardware“. Dokonce by nešlo použít ani VGA grabber, protože dneska už všechno teče přes HDMI s HDCP. Chtělo by to ale zajistit, aby to někdo nenahrál kamerou z obrazovky - navrhuji dát nad obrazovku kameru, která bude snímat prostor před sebou a vyhodnocovat, jestli se někdo nesnaží natáčet.
Také by bylo možné dát do všech kamer detektor chráněného obsahu - ve filmu by například mohly být kódované krátké pulzy o vysoké frekvenci, které není slyšet - a kamera by se při jejich zaznamenání zablokovala.
Ještě štěstí, že tohle je jenom čirá fantazie a nikoho to ještě nenapadlo. Počkat…
Jeste bys ovsem potreboval konat pravidelne (minimalne nekolikrat denne) domovni prohlidky - to abys moh zabavnit a znicit vsechna historicka zarizeni bez techto ochran (nekdo by moh pouzit trebas hloupou filmovou kameru). Vsechna zarizeni by samozrejme musela byt minimalne zaplombovana (a optimalne zajistena alespon kg tnt). Samozrejme, jakykoli naznak pokusu o prekonani ochrany je treba trestat stetim na miste.
Abys system dotah k dokonalosti, je pak treba hned vsem po narozeni implanovat prerusovac sluchu, zraku a hlasu - je totiz treba znemoznit nepovoleny poslech trebas u sousedu, a zaroven nepovolenou vokalni interpretaci. Samozrejmosti je pak likvidace vsech hudebnich nastroju - ty smeji pouzivat pouze registrovani tvurci (tzv "vyvoleni"). Pokud to pak nebude pro vykonavanou praci nezbytne nutne, je mozne odstranit horni koncetiny (to aby si nedej boze nekdo nastroj nevyrobil sam).
Zrovna HDCP je po uniku master key prolomene. Odstraneni HDCP je realizovatelne na FPGA kitu v cene $300. Pred nejakou dobou jsem cetl, ze to realizovali na nejake univerzite v Nemecku, tudiz ani pro komunitu by takovy digital design nebyl neprekonatelny problem... akorat to ted na nic neni treba kdyz jsou snazsi cesty.
Zapomel jsi na https://en.wikipedia.org/wiki/Trusted_Platform_Module =taky dobry svinstvo...... pak uz jen trochu zalobovat a protlacit aby to ve vsech novych zarizenich bylo povinne defaultne zaply a pripadne schvalit zakon ktery zakazuje obchazeni teto "ochrany"...... zdravim soudruhy zakonodarce do USA! :o)
Nevidim na tom nic zle. Majetok nejakej spolocnosti je jej majetok a ma na to plne pravo to ochranovat cimkolvek kludne aj za cenu ohrozenia vlastnych ziskov, je to ich majetok, ich vec.
Ak spolocnosti pozadujuce takuto funkcionalitu v standarde tvoria vacsinu z relevantnych spolocnosti majucich na to vplyv, tak tiez nevidim problem, ze si presadili vlozenie tejto funkcionality do standardu. Nic co by sa nestalo uz pred tym.
Nikto nenuti nikoho to pouzivat. Kazdy sa taktiez moze slobodne rozhodnut ignorovat produkty spolocnost, ktore to pouzivaju. Ja sa nemozem zbavit dojmu, ze najviac proti tomuto vrieskaju ti, co si nikdy nic aj tak nekupia a len vsetko piratia a takato ochrana im skomplikuje ich piratenie.
A ... koukam dalsi tuposlav v diskusi ... jak mi DRM v html bude komplikovat natvstevu tpb a stazeni veledila dle libosti?
Zato si dovedu uz ted zcela zive predstavit, ze si nektery z mych zakazniku predplati pristup k nejake podobne pitomosti, a ja pak budu muset resit, proc mu to nefunguje. Ostatne, nebylo by to poprve - zakaznik si plati pristup k nejakymu casaku, kterej je "chranenej" nejakym uzasnym js blobem ... a to az tak, ze si ho ani platici zakaznik neprecte. Takze jsem byl holt nucen vymejslet narovnavak na vohejbak ...
Člověk by si měl udržet nějakou soudnost a morálku, ať už to pro něj znamená cokoliv, v tomhle případě se to projevuje tak, že nebudu chválit debility, které lidem komplikují život, jen pro to, že pro mě znamená jednu z možností příjmu.
Taky jsem věnoval dost času řešením problémů, které způsobil někdo jiný, a taky za to často dostal zaplaceno, ale to ještě neznamená, že budu tomu dotyčnému líbat nohy. Lidská neschopnost naštěstí nepatří mezi omezené zdroje, takže člověk, který vydělává nápravou nesmyslů vzniklých jinými lidmi, nebude nikdy o hladu.
S DRM v HTML5 nesouhlasím, je to fakt kravina. Souhlasím s tím, at si to výrobci implementují na své straně, když chtějí. Ale...
Pro j: nechtěl byste se nad sebou zamyslet? Jakkoliv je koncept DRM špatný (i když například ve Steamu ani u Blizzardu mi nevadí, Steam de používát i offline, Blizzard má veskrze online hry, některé sice se singleplayer složkou, ale to lasi ničemu nevadí, protože i ty dou spouštět off-line), tak to že vy tady píšete, že si to radši stáhnete z torrentů, mi taky nepříjde zrovna správné.
Někdo si dal tu práci, aby vytvořil daný filmu/hru/hudbu/program/cokoliv. Trvalo mu to měsíce nebo i roky. V dnešní době se bez peněz prostě neobejdete (opravte mě, pokud jo), jiná věc je hodnota daných produktů (umíněné SimCity stálo za dvě věci, spousta f2p her taky stojí za houby). I za open-source se platí (například ve formě reklam nebo podpory). Máme tu crowfunding, wikipedia (která je zdarma pro všechny) občas požádá o dobrovolné finance a i ten piratebay musí být z něčeho placen (napadá mě například provoz serveru a databáze, dns záznamy)
Tak jak zmínil Seti - trestní zákoník vám nezabrání v tom krást a vraždit. To jen vaše svědomí a morální hodnoty. A až v životě vytvoříte něco hodnothého a někdo vám to ukradne, tak - s ohledem na tuto diskuzi, by vám to nemělo vadit.
Kdyz si nekdo okopiruje muj dum, je mi to zcela jedno - nijak mi to nebrani v dome dal bydlet. Az si nekdo okopiruje me auto, je mi to taky zcela jedno, nijak mi to nebrani v tom aute dal jezdit ...
Kdyz si odeme nekdo objedna nejaky kus SW, tak mu ho dodam vcetne zdrojaku, a je mi zcela jedno, co snim bude dal delat.
Az si odeme nekdo objedna trebas natoceni filmu, tak mu ho dodam, a bude mi zcela uprdele, jesli si ho zavre doma do trezoru nebo ho hodi na web.
Pindat pak neco o kradezich v situaci, kdy plati naprosto zjevne to, ze cim stahovanejsi vytvor, tim vydelecnejsi ... lol. Vazne bych hctel bych producentem nejstahovanejsiho filmu historie ... opravdu bych chtel byt "okradan" tak, ze bych mel na ucte miliardy $$$.
"Komu není rady, tomu není poimoci."
Je vidět, že ste v životě ještě nic hodnotného neudělal (teda, dávat si do životopisu, že umím stáhnout z torrentu hru a cracknout ji si asi dávat nebudete, že, i když vy vlastně asi jo)
Dokažte mi ten váš příměr - čím stahovanější, tím výdělečnější (fakt chci vědět jak, díval sem se na list softwarových společností s největšími zisky a nepříjde mi, že by zbohatly na tom, že si lidé stáhnou jejich produkty a případně i cracknou - například nevím, co by normální člověk dělal doma s AIX 6 nebo 7, nebo se SAPem nebo s OracleDB nebo s IOSem atd.).
Ještě dodatek: uvědomujete si, že právě kvůli takovým lidem jako vy je spousta komerčního softwaru closed-source a že vývojáři, respektive dané firmy vyžadují DRM a kdejaké ochrany (kdyby se nekradlo/nepirátilo - ano nekradlo/nepirátilo, tak by taková potřeba vůbec nevznikla). Navíc, proč myslíte, že hry, které vyjdou na konzole, tak se na počítači objeví až mnohem později, nebo dokonce vůbec (ano jedním z důvodů může být odlišná architektura, ale druhým z těchto důvodů je, že se nejdříve musí zaplatit vývoj takové hry, a to na počítači, kde je softwarové pirátství obrovské, jaksi nejde, pár firem už na to bohužel dojelo). Ano beru to, že některý software je předražený, ale na domácí použití mi většinou stačí najít open-source alternativu (jakožto student mám výhodu studentských licencí a programů poskytnutých školou, jinak bych si dané programy domu fakt nepořídil).
P.S.: Klidně to berte jako pindání, je to čistě váš názor (který očividně nesdílím, toť vše).
Takze pro blbe a retardovane>
http://www.shortlist.com/entertainment/films/the-most-pirated-movies-ever
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_highest-grossing_films
Zajimave co, jak se nam to pekne prekryva.... nejstahovanejsi film historie je zaroven nejvydelecnejsim fimem historie ... mimochodem ... kdyz si (jak s oblibou - kdyz se jim to hodi - tvrdi distributori) navstevou kina kupuju pouze ta prava ... tak bych tak nejak ocekaval, ze mi k tomu placku daj za tech 10Kc, co stoji jeji vyroba.
Jinak jsem osobne crackoval nekolik aplikaci chranenych HW klicem ... protoze dodavatel jaksi nebyl schopen dodat nahradu za klic zniceny. A to jiste firmu, ktera si koupila na par(desitek) mega SW, a nemuze ho pouzivat, velmi potesi.
"Někdo si dal tu práci, aby vytvořil daný filmu/hru/hudbu/program/cokoliv."
A někdo, kdo nevyrobil nikdy nic za to potom chce poplatky od autorů, výpalné za media od spotřebitelů a další poplatky za přehrávání například v restauracích.
Většině lidí asi nevadí zaplatit autorovi díla a sousta lidí to tak dělá naprosto dobrovolně.
Ale možná většině lidí vadí platit výpalné parazitům, kteří neudělali nikdy nic a jenom se snaží maximalizovat svůj zisk (a je úplně jedno odkud, jestli je to kopie papíru, harddisk na kterém mám svá vlastní data nebo třeba výpalné z restaurací).
"So the end justifies the needs."
Ano, výpalné platit fakt nemusím, ale pirátit taky ne - Windowsy mám OEM s počítačem, hry mám na Steamu, na pár dalších programů sem získal nárok jako student a tak bych mohl pokračovat do aleluja, sporná by asi mohla být u mě hudba, ale to u každého (očekával bych, že ve světě open-source se takové slovo - pirátit - ani vyskytovat nebude). Příjde mi prostě špatné. Nemám na MS Office, tak použiji LO/OO. Nemám na -- vlastně já ani nevím, protože krom výše zmíněného používám freeware nebo open-source.
P.S.: Jen k úvodu - nezáleží na tom, jestli dělám něco špatného, hlavně když na závěr z toho vzejde něco dobrého, že? (ne tohle není moje motto a doufám, že se tím nikdy nebudu muset řídit)
Nejsem si jist, zda odpovídáte na můj komentář. Já jsem o žádném pirátění nic nepsal, já jsem psal o financování parazitů, kteří nikdy nic neudělali.
Osobně (když už se teda zbytečně pouštíme do této roviny) používám legální software, tam kde to jde, tak samozřejmně primárně oss/freesoft, tam, kde to nejde a neexistuje pro mě dostatečně kvalitní oss verze, tak i komerční. Ale snažím se kupovat buď přímo od autora (TotalCommander, LightRoom), a nebo, když už je k disposici digitální distribuce, tak s nějakou přidanou hodnotou. Steam pro mě přidanou hodnotu má, GOG také. Soukromě jsem za software zaplatil desetitisíce korun.
Co nechci a nedělám (jednou jsem se spálil) je platit parazity, co nikdy nic pro ostatní neudělali a jen z nich vysávají peníze (OSA apod).
"Ano, výpalné platit fakt nemusím"
Nemusíte? Ne? Vy máte svá data ve vakuu? Jen za autorské poplatky za disky co mám doma jsem zaplatil více než tisíc korun. A kdejaká malá firma co má kromě stanic má třeba i nějaký ten hw na hostingu má několik set disků, což už je na povinném výpalném celkem pěkná suma. Výpalné platíte, ať chcete nebo ne.
Takže, když už tady chcete moralizovat, začnětě především od toho, jak je možné, že je v ČR uzákoněno platit poplatit za media, kopie papírů apod. Je zcela logické, že se potom lidé chovají tak, že to mají vlastně předplaceno. Nelze se tomuto vůbec divit. Když parazit útočí, napadený se brání.
Tady se omlouvám, špatně sem to pochopil. Moje chyba.
Ano uvědomuji si slavné autorské poplatky za disky a cd a já nevím co (naštěstí CD sem se zbavil už tak před 7-8 lety, to bylo u mě nejpalčivější téma). Tohle bohužel platí každý z nás.Bohužel systém v ČR je fakt postavený na hlavu (nevím jak je to jinde ve světě, většinou objednávám věci z Anglie a i spoštovným a balným plus případných 97 korun České poště, zatím je od mě nechtěli, ale nevím, jestli tam není nějaká hranice. mě to vychází levněji než u nás). Šlo mi o to, že když mě někdo okrádá, tak i když je to špatné, tak já toho dotýčného okrádat nebudu, radši od něj nebudu produkty používat vůbec. Ještě jednou se omlouvám za špatné pochopení (já to bral v rovině softwaru, do problematiky OSA a RIAA radši mluvit nebudu, tyhle a jim podobné organizace sou to nejhorší, co mohlo vzniknout).