Ad to kopírování... Ono se pomocí těch VIA fyzicky řídil krokovej motor, který se dal posunout i mimo klasicke alignování tracků a pod. To také využívala řada ochran. Pak také bylo poměrně běžně dělání tvz. "paralel" kabelu, kdy se nevyužitá port jedné VIA spojil s CIA na C64 (8 bitů na USER portu) a serial se pak používal pouze jako SYNC. Přenosová rychlost tedy vzrostla více než řádově (asi 25x). Kvůly vyšší rychlosti načítání se také sektory fyzicky ukládali po offsetu 10, protože jak se jeden přečetl a dekódoval/přenesl, tak se k hlavě zrovna přibližoval fyzicky ten na druhé "půlce". Řada turboloaderů také zmenšovala počet bajtů na 0xE0 aby si zjendodušila GCR decoding (0x100 bajtů pouze potom) - nepřelázala přez stránku (cykl CPU navíc). Dneska je už také udělán GCR on the fly, kdy se dekóduje GCR při čekání na bajty. To dost zvedne, o dost, rychlost čtení. Naprostá většina loaderů (i CBS DOS) načte GCR, dekóduje a pošle.
V C64 není 6502 ale 6510, kterýžto má jeden zásadní rozdíl, poměrně důležitý v tomto kontextu :) 6510 má nabíc jednu 8mi bitovou (6 vývodů) bránu, kterou C64 používá k ovládáná mem overlayů a kazeťáku.
Nicmene - zásadní rozdíl je ale v pinu SO, který 6510 *nemá*. Na tomto pinu, při fall hraně dojde k setu V příznaku CPU, takže se dá použít k velmi rychlé (lépe to na tom CPU už ani nejde :) synchronizaci s HW.
Kód teda vypada takto:
...
CLV
BVC *
...
Za BVC jsme teda se zpožděním maximalně 4 cyklů od hrany signálu.
Proto by se 6510 fungovat nemohla. Kontrétně zde se to používá k detekci SYNC, tj. 10 bitů na jedničce.
O drajvu by se toho dalo napsat, zajímavých věcí tu je povícero ("multitask" JOBů v ROM etc...).
Pivson
PS: Commodore také udělal 3.5" mechaniku a také stála za to :) Pár jsem jich opravoval, je to také zvláštní počin.
Zdravím a děkuji za spoustu detailů.
Jinak na 3,5" mechaniku jsem koukal (Commodore 1581), ta je ale cenově zcela mimo můj záběr. Aktuálně mi to na eBay našlo jediný kus, cena 10500 + 1500 dopravné z USA. Když jsem koukal dříve, tak myslím, že tam byly nabídky začínající i nad 20000,-. To je za pouhou mechaniku opravdu příliš.
Jinak si myslím, že dobově ta 5,25" sedí k osmibitům lépe. Třiapůlek mám dost na novějších strojích :-) Neříkám tím, že by se mi nelíbila :-D
Tak tak... Ono ani ta SW kompatibilita není, naprostá většina programů si do disku nahraje svůj probram (M-W a pak M-E příkazy na serial lince, nebo ty sofistikovanější pošlou "I" (init) a využijou toho, ze sector 18,0 zůstane na adrese $0400 a jen M-E kódu na nevyužitých bytes BAM, čímž se pár sekund ušetří).
A proto ta blbá kompabilita - většina věcí s ní nejela. Fungují jen věci co používají ROM.
Sběratelé, co to koupí a jen tak si to suší ve šjajzu bych pověsil za ... víš za co a víš kam :) Jednou jsem takovou sbírku viděl. Šilenost. A tenhle magor byl schopnej předražit myš třeba za 5 tisíc. Pak člověk nemá šanci si něco pořídit...
P.