Druhý český 100GE DNS stack zvyšuje odolnost domény proti DDoS

12. 10. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: CZ.NIC
Po necelém roce od spuštění historicky prvního 100GE DNS stacku v České republice spustil CZ.NIC do provozu druhý. Několikanásobně se tím zvýšila odolnost infrastruktury autoritativních DNS serverů proti případným DoS útokům.

Průběhu prací na prvním 100GE DNS stacku, od návrhu přes výběrové řízení až po umístění v datacentru a zprovoznění, se věnoval několikadílný seriál. Díky získanému know-how jsme tak realizovali druhý stack v kratším čase.

V čem se tedy druhý stack liší? Především ve výběru výrobců veškerého hardware, softwarového vybavení, ale také racku a fyzického umístění.

Lokalita a rack

Druhý 100GE DNS stack je umístěn v další pražské lokalitě, konkrétně v datacentru CeColo na Bohdalci. Podívejte se na obrázky:

Rack v zásadě odpovídá parametrům předcházejícího, včetně typů dveří perforace, uzavírání. Je však o 5U vyšší. Konkrétně se jedná o Conteg RSF-48–80/120. Požadavek na rack vyšší než 42U byl dán převážně vyšším routerem. Současně nám to napomůže i k pohodlnějšímu vedení kabeláže. Stejné jsou také vertikální vyvazovací panely a dvojice měřitelných PDU, v tomto případě APC 8886. Protože jsme věděli, že tento nový rack bude mít příkon více jak 5 kW, zdokonalili jsme spolu s instalací racku systém chlazení v datovém centru pomocí principu teplé a studené uličky.

Hardware a software

V rámci požadovaného dodržení diverzity pro klíčové parametry DNS infrastruktury byly ve výběrovém řízení router a switche tentokrát vybrány od společnosti CISCO. Jednalo se konkrétně o

  • 2 × 1U 100GE switch Cisco Nexus 3232C
  • 2 × 1U 1GE switch Cisco Nexus 3048
  • 1 × 6U router Cisco ASR-9904

Router Cisco ASR-9904 je na rozdíl od použitého routeru Juniper MX240 v první lokalitě o 1U vyšší, narostl tedy na celkových 6U. Je osazen 2× Route Switch Processorem 880 a 2× 400G modular line kartami, do kterých jsou vloženy 2+2 MPA moduly 1× 100GE s adaptéry CFP2 to CPAK.

Pohled na router Cisco ASR-9904

Pro vedení optických vláken jsme opět využili řešení rozvaděče IANOS EDR od společnosti Huber+Shuner v provedení 1U a za použití několika patching modulů single size, Base-2, 6× LCD violet, OM4. ODF jsme tentokrát využili pouze k propojení se zbylou infrastrukturou a síťovými prvky, nikoliv k propojení všech DNS serverů jako v předchozím případě.

Uplink ke všem DNS serverům byl realizován jiným způsobem. A to přímo do switchů Nexus 3232C, pomocí tzv. rozpletů 40Gb MPO na 4× 10Gb LC. Tyto switche byly následně připojeny pomocí 4× MPO/MPO MM OM4 optických kabelů do 100GE adaptérů v routeru.

Switche Nexus 3048 poslouží výhradně pro připojení managementu všech serverů a také pro správu celého stacku.

Pohled na switche Cisco Nexus 3232C, Nexus 3048 a IANOS EDR ODF

Konfigurace a celkový počet serverů zůstává stejný, tzn. 30 DNS serverů a jeden server pro management celého stacku. Servery však byly dodány od jiného výrobce, od společnosti HPE v provedení 1U DL360 Gen9. Po softwarové stránce je rozdíl v použitém DNS démonovi. V případě prvního DNS stacku je použit námi vyvíjený Knot DNS server, v druhém DNS stacku je pak implementace od ISC BIND. Díky pravidelnému testování výkonnosti různých DNS démonů víme, že se BIND dlouhodobě neumisťuje na předních místech. Proto plánujeme, že jej v blízké době nahradíme jinou implementací, např. NSD démonem, který slibuje rychlejší odezvy a tím i lepší využití dostupného výkonu.

Konektivita

Hardwarové konfigurace serverů, routeru a jednotlivých switchů jsme stejně jako v případě prvního Velkého stacku optimalizovali primárně pro 100GE uplink do peeringového uzlu NIX.CZ a také do tranzitu. V současné době máme v lokalitě CeColo uplink do tranzitu zatím o rychlosti 10GE. Jednáme však o navýšení na 100GE, kterého bychom se měli dočkat v horizontu jednoho až dvou měsíců.

bitcoin školení listopad 24

Pohled na servery z přední a zadní strany

Závěrem ještě jedna designová perlička.. Na připojení metalických patchcordů jsme použili barvu trikolóry, jako vzpomínku na sté výročí založení naší republiky a dvacáté výročí založení sdružení CZ.NIC. Červená je využita pro vzdálený management iLO, modrá s bílou pro management serverů a správu stacku.

(Původně napsáno pro blog CZ.NIC.)

Autor článku

V minulosti vedl týmy systémových administrátorů ve společnosti IGNUM nebo sdružení CZ.NIC, nyní působí ve společnosti VSHosting.