Dík za pěkný článek. Co se týče *DSL technologie, tak "4 Mbps ve směru opačném" ... ten upload je fakt mizerný. Telefonní dráty sic vedou prakticky všude, ale na rozumné používání to není. *DSL mi přijde jako taková nouzovka, když už v dané vesnici není nic jiného. Bohužel mám takový pocit, že v ČR se ještě dlouho optiky do domu nedočkáme.
Pokud se bavime o vesnicich, tak v CR vesnice moc nejsou schopne zafinancovat svou vlastni sit kterou by pak pronajimali poskytovatelum internetu hlavne s odduvodnenim ze tady Franta uz poskytuje WiFi. Nikoho nezajima kvalita nebo spektrum sluzeb ktere pres optiku dotahnete do baraku a lidi radsi daji za mizernou WiFi 150Kc nez mit 100mbit s televizi za 500.
Vesnice jsou naprosto vpohode schopny zafinancovat si vlastni lokalni optiku, znam nekolik takovych. Na optiku se slozili bud sami lide, nekde na to neco prihodila obec, nekde dokonce dostali nejakou tu dotaci. Penize se utraceji za daleko vetsi blbosti (trebas cedule se znakem obce kolem silnic....). Co se tyce provedeni, je to tak pul napul v chranicce v zemi vs nadzemni vedeni po sloupech (ktere zustaly po telefonim rozvodu/rozhlase/...).
A jasne ze si to neobjednavaji u nejakyho dodavatele za miliony, natahnou a polozej si to svepomoci = za cenu vlastnich hodin prace. Protoze ten material nestoji skoro nic.
Co uz zafinancovat nezvladaj je dotazeni ty optiky nekam dal, takze ta sit je pripojena pravazne nejakym spojem v licencovanym pasmu, na kterej se uzivatele a obec slozej.
Platí za to, co jim stačí. To se tak stává, ne? Mně taky stačí desetimegabit a to ani nejsem důchodce. Internet mě přitom tak nějak živí. A proč by platili tčistapadesát korun za televizi, když už tam stejně dávno všichni mají satelity když už fakt chtějí mít hromadu programů nebo prostě jen obyčejné terestriální antény když jsou méně nároční.
Diky. Oni si, zda se, v CETINu uvedomuji, jak spatna ta rychlost na uplinku je. Z opakovanych vyjadreni vyplyva, ze se zrychlenim zabyvaji - zatim bez konkretni podoby kdy a k jakemu zrychleni by doslo. Z par linek, na ktere dosahnu, je ale videt, ze rychlost na DSL linkach muze byt mnohem vyssi, nez s jakou dnesni rychlostni VDSL profily pocitaji. Zrychleni na dvojnasobek by v mnoha pripadech nebyl problem. Attainable uplink s rychlosti nad 30 Mbps neni az tak vyjimecny, a to je v podstate rychlost srovnatelna s kabelovkou na DOCSIS 3.0 (ano, i 30 je pro mnohe pripady pouziti malo, ale spouste uzivatelu by to umoznilo aktivneji pouzivat sluzby, ktere jsou na uplinku zavisle, napriklad zalohovani dat z mobilu, prace s velkymi soubory, atp.).
Ad optika: optika lokalnich ISP je dostupna typicky v sidlistich (ale vyjimky, ktere stavi i k rodinnym domum, jsou cim dal castejsi). Vetsi rozsireni FTTH nas nejspis potka diky realizovane vystavbe T-Mobilu, i kdyz ani ta neni uplne plosna (a musime doufat, ze kvalitni technologii nezabijou cenou sluzby). Pro zajimavost, jak vypada planovana T-Mobile FTTH sit v Milevsku: https://smlouvy.gov.cz/smlouva/soubor/8353267/priloha_1.pdf
Problem to neni, meli sme uz pred 7mi lety symetrickejch 10 mbps na ADSL. Problem je v obchodnich podminkach, kdy das lidem domu velky upload, nebudou mit potrebu kupovat si VPS, jelikoz si ten svuj WEB odhostuji z domova. Bohuzel na zalohy moc obchodaci neslysel /zatim/... Ono uplne jako ISP nechces aby ti zakaznici provozovali ruzne servery, ktere ty pak jako ISP musis resit.
Dalsi problem je, ze vetsina ISP placi za Uplink do zahranici (nikoli downlink).. A sme tu zas, pokud ti nekomu na ADSL/VDSL das 100mbps upload, tak ti na tom odvysila daleko vic na p2p sitich.
10 Mbps jste pravděpodobně měli na SHDSL. Žádná u nás provozovaná generace/annex ADSL neumí 10 Mbps uplink. Řešit "servery" jako ISP nemusíte, dokonce nesmíte - dokud zákazník neprovozuje nějakou nelegální nebo škodlivou aktivitu.
ISP neplatí za "uplink do zahraničí" - ISP obvykle platí za "port speed" (tedy rychlost portu, která je u ethernetu stejná v obou směrech, nezávisle na tom, jaký provoz linkou teče), nebo mají nasmlouvaný nějaký commitment (např. 1 Gbps) za pevnou cenu a cokoli navíc doplácí. Při výpočtu toho "navíc" se obvykle používá metodika 95. percentilu, a bere se v potaz ten směr, který je více vytížený - pro rezidentního ISP to tak není uplink (z jeho sítě do tranzitu) ale downlink (z tranzitu do sítě rezidentního ISP), protože lidi ještě pořád jsou víc aktivní ve stahování než v nahrávání (nebo "vkládání", jak to označuje ve svých cenících O2 :-)).
ISP navíc obvykle neprovozuje VPS ani server hosting pro zákazníky rezidentního segmentu - domácnosti, takže by mu i tohle bylo jedno.
AFAIK se nižší rychlost uplinku drží na xDSL spíš z historických důvodů a taky to jednou padne.
Menší ISP nakupuje knektivitu mixovanou od někoho většího (UPC, ČDT.....).
Nicméně větší s v vlastním BGP routingem si vyjednává už samostatně domácí a zvlášť zahraniční konektivitu. Většina českých poskytovatelů je dnes v NIXu což je většinou výhodnější. Navíc v Českém NIXu je i google od kterého teče dnes minimálně 1/3 veškerého provozu díky androidu a youtube. ISP tedy rozhodně národní a zahraniční provoz nákladově rozlišuje.
Vámi uvedený projekt je NESPLATITELNÝ ani do 20 let. Spíš věřím, že se nebude realizovat.
Další věcí je, nejsou v republice zdroje, jak zasíťovat obce a města.
Nejsou projektanti, nedá se stále přikládat k jiným výkopům, nejsou dělníci atd. a hlavně vše je v Evropě stavebně enormně drahé. Hlavně zas nepřicházejte s dotacemi.
Proč by měly firmy s velkými zisky po zdanění brát ještě dotace?
Běžte se podívat, jak se staví optika na vesnici ve Švýcarsku. Nadzemní vedení! NADZEMNÍ VEDENÍ.
Proč? Rychle a levně a jinak to nepůjde ani u nás a u nás se vše vyžaduje zakopat! Tak kopejte...
Davové šílenství po větších a větších přístupových rychlostech je neopodstatněné u většiny přípojek.
100 200 300 400 500 ... 1000
Nadzemní, nadzemní, to umí postavit i v Čechách. Po volbách se starosta rozhodne že sloupy hýždí obec a sloup musí pryč, v tu chvíli se dostává ke slovu WIFI operátor, kolikrát vlastněný obcí. Vše musí snésn a ne vždy vychází finančně síť zakopat. Jsou v Čechách obce kde jsou věčná břemena 10 000 za metr výkopu.
S tou cenou jste to trochu přehnal, ne? :)
viz https://www.ktkadan.cz/stranka/internet
Dokud se u rychlosti bude uvadet az do 80mbit nebo 100/100 (ale po nejblizsi aktivni prvek jeste v baraku), tak ty ceny budou takovehle. Pokud by byl zakon ze rychlost 100/100 s agregaci 1:10 znamena minimalne 10/10 do nixu, tak naprosta vetsina provideru by musela prepracovat svou nabidku a naprosta vetsina provideru by musela zvednout ceny. Pak bychom se mohli bavit o tom, jestli je rychlost dostatecna a jestli se vyplati nekde kopat a delat optiku pro domacnosti. Dalsi vec je, ze u novych bytovych domu rekneme s minimalne 4 byty by mela byt povinnost mit rozvod optiky se zakoncenim v kazdem byte a umoznit dotahnout optiku minimalne 2 poskytovatelum internetoveho pripojeni do rozvadece. Kdyz jsem kupoval naposledy byt v novostavbe, optika je 20m od baraku, ale developer se na to vysral, tudiz je tam xdsl a nic jineho (upc je pres ulici).
Jak to myslíte, když není ve vesnici nic jiného?
Pořadí je jen a pouze následující - Optika, Metalika, Kabelovka, WiFi, Mobil... Já mám internet od místního WiFi lichváře 16Mb za 450a reálně mi to jede tak 10 (http://www.tisice.net/?page_id=171). Už tam stojí ta krabice od CETINu. Hned jakmile to zprovozní, tak okamžitě přecházím. Protože např. nabídky od ERI 100Mb za 500Kč nebo od obdobně od T-Mobile. Jen blázen by zůstal u WiFi (jen problémy - když se večer všichni připojí, tak jde rychlost velmi dolů).
Vecna. Zvonkove draty se tahaly az uvnitr baraku jako vnitrni rozvody protoze nic lepsiho nebylo. V zemi - tj. nejdelsi cast trasy je uplne jiny typ kabelu. Hlavne ta olovena pouzdra se uplne uzasne udrzuji:(((( Komunisticka neandrtal CR technology a jedny z nejzaostalejsich telekomunikaci v celem RVHP.
I v SSSR byla lepsi situace. Ono totiz ridit takovou obrovskou zemi bez toho aby kolchoz mel aspon telefon, resp. aby byl aspon jeden telefon na vesnici ( coz kolikrat ani v u nas na vesnicich nebyl) proste nelze ze...
Maximalni pomer rychlosti agregovanych linek pro agregacni funkci je 1:4. Bezne nabizene sluzby CETINu maji pomer up/down 1:10, takze by to neslo.
Taky by to neslo proto, ze v CR zvolena varianta rozlozeni up/down frekvenci (plan 998) je z principu asymetricky, takze nejde pouzit nic jako "opacnou asymetrii". Plan 997, ktery nabizi vice symetricke linky (ale taky neumi opacnou asymetrii, tedy vyrazne rychlejsi uplink), by se kvuli prekryvu up/down frekvencnich pasem s planem 998 silene rusil, jak uz psal Ondrej.
Je otazka na kolik je to mozne technicky v nasich podminkach. Telefonni draty nejsou na svete vsude stejne(ruzne prumery) a pri vyberu profilu se prihlizi k mistnim podminkam a moznostem telefonni site. Napr typicka delka mistnich vedeni, pocet pospojeni(ne fakt ne vsude je hierarchie TR-SR-UR atd.) a technicky stav vedeni.
Je celkem dobre mozne ze nektere profily pujde nasadit jen zapadle asii kde jde vetsina kabelu ustredny skoro naprimo paprskovite nekde kousek pres dzungli s minimem propojeni a tlustymi zvlastnimi dvojkami/ctyrkami ktere maji minimum soubehu a jen propojeni na dvou stranach.
Nektere mistni telefonni site v tramtariich maji spoustu malych lokalnich ustreden ve skatulich na ulici a jsou mnohem mene centralizovany nez u nas v CR.
Tohle rozhodovani o profilech neni to neco co se dela od piva a od tuzky...
Pokud mate moznost prejit na VDSL, urcite prejdete. Krome toho, ze budete mit lepsi rychlost prijimani i odesilani dat za prakticky stejnou mesicni cenu, zaroven budete mit sanci na bonding (az bude spusten) a vektoring (pokud ve vasi oblasti bude nasazen). Zustavat na ADSL (je-li moznost upgradu) nedava vubec zadny smysl.
Naklady na vymenu modemu jsou pri porizeni bazaroveho Comtrendu vr-3031eu cca 500 Kc, u noveho modemu je to ruzne.
Tak jsem trochu zblblý z AVM. V Německu tam mají označení supervectoring, což je u nich Annex Q. Je založen na profilu 35b. Pro nás to tedy nezajímá.
Jedno je asi jistý. Případný samostatný vectoring by asi neměl být problém. Modernější modemy to umí. Problém nastane až u boundingu, který až na pár výjimek neumí nikdo.
Chápu. Jenže já převádím DSL na ETH hned u paty baráku (abych co nejvíc omezil případné negativní vlivy z domácího rozvodu RJ11), takže kdesi ve sklepě 4xLAN ani pětianténové WiFi jaksi nevyužiju. Chci to nejdřív dovést k sobě do bytu, pak prohnat svým routerem (představte si něco jako Omnia) a pak teprve to rozvádět dál, ať už drátově či bezdrátově.
Jasné řešení by byla SMRT (DSL modul pro router), ale to se taky nevyplatilo vyrábět.
Takže až jednoho dne dorazí ke mně ten supervectoring nebo co to bude, tak si budu muset koupit supermodem za dlouhé peníze, překonfigurovat ho do tupého bridge a vypnout mu WiFi - tak, jak to mám už teď u T-Mobile VDSL modemu. Jak se říká, proti větru se močit nedá.
To je řešení na úrovni zlatých pojistek a přívodního kabelu do zásuvky z bezkyslíkaté mědi u zapálených hifistů. Po té co signál musí projít mnoho set metrů po ulici by dalších 10-30 metrů v domě určitě způsobilo zcela zásadní útlum a snížení rychlosti. Holt pro takovéto zanícení je třeba troche trpět a stejně jako u hifistů je třeba si za puristické řešení třeba i připlatit.
Tak ja mam v kazdem baraku technickou mistnost, v ni mi konci kabely. Proc kurva mam mit v technicke mistnosti wifi kdyz ho tam nepotrebuji? Ano, jako 99.9999% dalsich dal uzivatelu dostanu proste wifi sracku na ktere musim wifi vypnout a to jenom proto, ze poskytovatel je naprosty sulin.
@jimmy:
Bydlím u silnice. Aby bylo víc klidu, je vnitřní prostor orientovaný pryč od silnice a na straně silnice jsou schody. V místnosti pod nima končí kabely zvenku, jsou tam rozvaděče,... Proč bych tam měl svítit WiFinou, když polovina výkonu skončí v zemi nebo na ulici, kde to nepotřebuju, a dvůr bude nepokrytý? Tam je jediná možnost oddělený APčko u protější zdi... A proč bych měl sakra řešit, kde jinde než v racku pod schodama mít modem a router?
Promiňte, ale i kdybycho těch 20 metrů zvonku neuvažovali, použít nějakou plastovou krabičku, s 3 roky starým jádrem a spoustou chybů a backdoorů jako vstup do své sítě použije leda tak totálně slabomyslný člověk.
Na router alespoň tu Omnii, ale raději nějakou slušnou x86 desku s čistokrevným Debianem...
To by bylo vyhodne jen v momente kdyby podel vnitrniho vedeni jel nejaky vyrazne rusivy prvek a nebyly dodrzeny odstupove vzdalenosti. V zemi to muze byt horsi nez u vnitrniho vedeni. Vzhledem k tomu ze se na to v minulosti kaslalo tak telefonni vedeni az k ustredne muze byt v soubehu s elektrickym vedenim, napajenim kolejnic, zeleznicni signalizaci a to nemluvim o vyzarovani z okolnich paru uvnitr kabeloveho svazku na vzdalenost i na kilometry. DSL musi prezit mnohem horsi veci nez tech par metru doma.
To co doma hodne skodi jsou paralelky(odrazy),vadna spojeni na zasuvku nebo vadne splitry. Vnitrni vedeni si lze nechat zdarma premerit a i opravit na naklady provozovatele nebot dle legislativy v CR neni demarkacni bod vedeni URak/rozvadec na baraku/pred barakem(tak jak je to napriklad v US), ale zasuvka uzivatele. CETIN vlastni a musi spravovat i vnitrni vedeni az k ucastnicke zasuvce v baraku v mistnosti ktera je teprv demarkacnim bodem.
Asi nejblbejsi je kdyz clovek chce doma udelat prelozku a ne opravu kterou by si nemel delat sam ale mel by houknout na provozovatele a tomu zaplatit nebot je vedeni v jeho vlastnictvi. Nebot zasahuje do obecne prospesneho zarizeni,telekomunikacni site bla,bla,bla a prelozku hradi ten kdo ji vyvolal bla,bla,bla... V tomhle ma vyhodu US system.
V praxi na to vetsina lidi kasle a treba prelozky si dela doma sama protoze servisni firmy provozovatele za to chteji vetsinou tucne "vsimne". Technici zas vetsinou kaslou na prekople draty doma protoze nemaji co a jak dokazat a tak to vetsinou opravi:)
Tridente, já to přece nedělám z plezíru (nebo kvůli bezkyslíkaté mědi, jak mě nařkl někdo o pět komentářů výš). Měl jsem podél vnitřního vedení výrazně rušivý prvek s odstupovou vzdáleností 0,5 cm (popisoval jsem to někde na přednášce o Arduino elektroměru). Nevěřím, že by mi doma CETINoví technici předělávali vnitřní vedení v RD - a ani bych je k tomu nepustil. Jediná logická věc je přejít z DSL na ethernet _co nejdříve_, a proto to tak taky dělám. Ostatně telefonní vedení jsem doma zrušil už asi před 15 lety (co šlo nahradil CAT5, co nešlo použil na OneWire sběrnici), a nové kvůli nečekanému návratu k DSL nové telefonní vedení roztahovat nebudu, není kudy.
Asi si nerozumime. Sit CETINu oficialne nyni konci v ucastnicke zasuvce v baraku. V US je to rozvadec pred domem nebo sloupek nekde blizko domu. Porad je to ale telefonni linka. Ten rozvadec treba u panelaku jsou stovky pripojek!!!
Znamena to tedy ze modem bude vestaven v rozvadeci a po baraku bude rozveden ethernet? Jak se vyrovnaji s tim ze v mnoha pripadech budou muset kompletne cely barak predratovat nebot stavajici puvodne pro telefon urcena kabelaz je pro ethernet nevyhovujici? Jak se vyrovnaji s tim ze budou muset prekopat krabici rozvadece a ta mozna bude muset byt i vetsi? Napajeni predpokladam dalkove pres nevyuzite pary.
Mně klesnul ping do Nixu po výměně za VDSL z 33(?) na 14 ms (může to být technologií, ale taky jinou trasou Cetinu), rychlost stoupla z 8/0,768(?; uměle omezeno, s ČRa to chodívalo 8/1) na 20/2 (taky uměle omezeno, modem občas píše dosažitelnou 30/6 - to softwareové zařezávání je jedna z věcí, kterou nepochopím).
Comtrend 3026 v1 jsem koupil do 400 Kč, šel z fleku (aby taky ne, když ho používalo O2). Pro bridge nemá smysl kupovat nové zařízení.
8/0,5 je ZJEVNĚ „obchodní rychlostí“ (čtěte „softwareově zaříznuto“), po přechodu na VDSL vám rychlost s nejvyšší pravděpodobností vzroste. Já jsem dle ISP 1080 m od DSLAMu, jede mi to 20/2, modem mi ukazoval dosažitelnou rychlost i 30/6, což odpovídá grafům propustnosti, které po inetu najdete.
1.dotaz na lince tvého operatora-oni mají přístup do toolu cetinu
2.mas-li známé u cetinu tak lze obejít stanoveny proces přímým dotazem
3. Necháš si vyjet mapy sítě a odhadnes kde by asi mohl být na tvém vedení dslam podél metalickeho vedeni. Obvykle na styku optiky a metalickeho vedení. Pujdes až k ústředně podél vedení od tebe nebo predsazenemu dslamu a odhadnes si vzdalenost. Z map to lze poměrně dobře zjistit ale chce to trochu praxe. Vědět jak asi vypadají RSUcka, že HOST je obvykle barák jak kravicka, kde asi jsou a jak asi vypadá predsazeny dslam. Obrázky šlo najít I tady na rootu.
4. Velmi hrube lze odhadnout z útlumu který si zjistíš z diagnostiky dsl k příslušnému zarizeni. Je to ale hodně zavádějící protože útlum může způsobit být krátké ale nekvalitní vedeni.
Diky.
1. zkusil jsem, vodafone, o2, t-mobile ale vsichni rekli ze vidi jen rychlost, nikoliv vzdalenost od DSLAMu, natoz polohu DSLAMu. I po prepojeni na "technicke oddeleni". Vzdalenost pry az kdyz objednam a prijde technik fyzicky.
2. nemam
3. jake konkretni "mapy site" mate na mysli?
Google mi nedohledal - jak vypada u nas v cesku RSU a HOST?
rDSLAM jsem nasel, ten bych ocekaval ze bude na miste, kde je ted jen pasivni rozbocovac. Ten jsem fyzicky nasel, ale rDSLAM v nem urcite neni. Mozna nekdy.
4. nemam dsl, jen o nem uvazuju
Jsou jeste nejake alternativy, nebo mam smulu?
Zrovna jsem si v Praze zaplatil 250/25 mbit. Měření rychlosti mi dosáhne na 90 mbit download, upload je plnej.
Zatím jsem to neřešil, nevím jestli mi to nezpomaluje můj ASUS RT-N12 ver.D. Každopádně se ale musím pochlubit že mám Nokia F-010G-B a seknul jsem ho hned za přípojku do baráku.
Pokud by tento modem uměl i Bonding, bylo by to super. Protože technik mi řekl že do baráku vede 6 linek a teoreticky by šli provozovat 3 internety.
Když už zde píšu tak se zeptám, neboť nejsem tak dobrej matematik.
Těch 250mbit se vejde do 100mb LAN? Ptám se protože některé mikrotiky mají takový WAN kvůli PoE.
A za druhý bych si tu taky chtěl postěžovat.
Někdo v této zemi by mohl zprovoznit web který by na základě adresy řekl jaké možné poskytovatele, včetně wifi bych mohl chytit. Důvod proč jsem skončil u drátu je že prostě u nás není možný relevantně zjistit co bych tu mohl chytit za wifi.
Díky díky...
PoE nijak nesouvisí s 100Mbit, to máš asi jen nějaký z low-cost na kost ořezaných mikrotiků se 100Mbit porty. Upgraduj na nějaký normální s gigabitovými. Také potřebuješ i odpovídající routovací výkon. Jdi do hAP ac, nebo hAP ac2. (hAP ac2 má mainstreamovější design, nejvyšší routovací výkon na trhu, nižší cenu, ale kvůli ceně ořezali wifi na 2:2 MIMO, což se tě nemusí dotknout pokud nemáš Apple).
WiFi ti "natahne" kde kdo, to se asi moc neda odhadnout. Tim myslim ze i mene pravdepodobny/vzdalenejsi wifinar ti muze nabidnout neco pouzitelneho, jen diky tomu ze ma obsazenou zrovna dobrou vyskovou budovu a v pripade objednavky na ni prida antenu mirici na vas. Ale v dobe poptavky ho nechytite.
Ja to resil tak, ze jsem nasel 25 poskytovatelu wifi, lokalnich i vetsich, vsechno co jej trochu souviselo s danou adresou, mestskou casti, celym mestem, nebo i jen krajem, a rozeslal hromadny mail. Ano, u nekterych jsem se netrefil co se tyce lokace, ale prisly i kladne odpovedi a dalo se dokonce vybirat. Nekteri meli celkem OK nabidky i odhad, a pak se vsichni nabidli k osobnimu nezavaznemu promereni spoje.
Asi nakonec koupím MIKROTIK RB952Ui-5ac2nD hAP ac lite.
Původně jsem chtěl ale bez wifi, protože tu chci mít uprostřed bytu v jiném místě. Jenže právě bez wifi Mikrotik RB750Gr3 nemá zase PoE out. A já jsem si nezazdil zásuvku k výstupu lan kabelů, počítal jsem s PoE.
Nicméně teď koukám že ten Mikrotik RB750Gr3 má 256 RAM oproti 64 :-O
hAP ac je plným názvem RB962UiGS-5HacT2HnT.
https://routerboardy.heureka.cz/mikrotik-rb962uigs-5hact2hnt/
https://mikrotik.com/product/RB962UiGS-5HacT2HnT
No, hAP ac² je vidět přímo po otevření stránek mikrotik.com, plným názvem RBD52G-5HacD2HnD-TC.
https://routerboardy.heureka.cz/mikrotik-rbd52g-5hacd2hnd-tc/
https://mikrotik.com/product/hap_ac2
CETIN by místo vyhazování peněz za nepoužitelné hlouposti jako "VDSL BONDING", mělo prostě začít měnit a předělávat rozvody v Praze ale i v dalších velkých městech. Vytrhat metaliku a natáhnout optiku až do bytu.
Oslovovat správce bytů a dát jim možnost "na splátky" za náklady předělat metaliku na optiku.
Dnes i pro SKYPE potřebujete minimálně 4.5Mbit upload, pokud chce jeden člen rodinu provést "Video hovor" v kvalitě, přičemž ostatní musí všechny ostatní "Internetové" spotřebiče vypnout, aby po uploadu nekomunikovali.
Tedy od roku 2017 pro domácnost je potřeba mít 8Mbit upload, aby to zvládlo video hovor + bězné prohlížení stránek či poslouchání hudby nebo sledování Netflix a podobných služeb.
A hlupáci z CETINu budou nasazovat v roku 2018 jen 4Mbit upload? A ten modem v hodnotě 8000KČ budou platit uživatele v měsíčních paušálech na 3 a pak se nahradí "dalším" řešením za 8000KČ, který umožní 6Mbit upload?
To se pak není divit, že na upgrade životně důležité moderní infrastruktury pak již CETINu nezůstavají prostředky.
V čase, kdy potřebujete na video hovor 5Mbit a večer 2-3 členové domácnosti usedají "za své chytré moderní 4K Netflix|HBOGO apod. TV", potřebujete download 60Mbit a více!!!
Já jsem byl s O2 plně spokojen, byl jsem ochoten zaplatit 3x více za Internet, jen abych zůstal na kabelu a měl alespoň 8Mbit UPLOAD, žel max byl 2Mbit upload, a musel jsem do jediné alternativy: VDSL.
Tady se ukazuje, jak byli politici retartodaný (a nebo zkorumpovaný), když prodali "kabely" do soukromých rukou, a tak jsme na více jak deset let (a ještě dalších 10 dalších) zůstali na rychlostech z roku 2010 (co se týče uploadu).