Vazeny pane b,
puvodne jsem nechtel clanek ani cist, ovsem kdyz jsem nakonec spise nahodou proklikl na jeho obsah - zjistil jsem, ze pro me jde o nejlepsi zpravu dne.
- s prvky intertechno mam velmi dobre zkusenosti
- Tellstick NET je sice drahy ako prasce, ale existuje (nevim kde) pro nej knihovna pro linux - budu moci cist profi cidla a ovladat zasuvky co uz vlastnim
( http://developer.telldus.se/doxygen/, ttp://developer.telldus.se/doxygen/TellStickNet.html )
Timto jsme se dostali na 5-10 tis. Kc pro jednoduchou automatizaci.
Posledni otazka - kde to stahnout?
Dekuji j
http://developer.telldus.com/wiki/TellStickInstallationSource
Jednoduse zkompilovatelny :)
Projde vám sběrnicová elektroinstalace přes revizáka? V anglii je to třeba standardní způsob, ale jsou země, kde je to v domácnostech normou zakázáno. U nás jsou normou nařízené okruhy, které se musí vybudovat při bytové výstavbě, kde je nařízený málem i kde máte mít rozvaděč, nicméně nikde jsem už nenašel na čem má být tahle stupidní norma vynucována, takže logicky na ničem. A nikde v normách jsem nenašel nic, co by sběrnicové topologii silových rozvodů bránilo. Takže se ptám, zda jsou v Čechách na toto téma zkušenosti. Ačkoliv "chytrou domácnost" považuji za totální geekovinu a úlet nejhorší kategorie, sběrnicovej rozvod bysem si v rámci rekonstrukce rád dopřál. Má nesporné výhody, tedy vzhledem k topologii mého domu.
Za vzetkym su peniaze, podla nasich noriem by mali viest ku kazdej zasuvke 3 vodice od rozvadzaca (neviem ci to uz plati) = kopa drotov, kopa roboty -> kseft, ochranne vodice sa maju stretavat v jednom bode + pripojenie vsetkych ostatnych vodivych casti budovy (to zas neni tak blbe) ... Pre komunikaciu v takomto comsi sa da pouzit niektory zo systemomv PLC, pre spolahlivu komunikaciu treba ale okruhy vzajomne premostit, indkukcnost istica je pre data celkom spolahliva 'izolacia'. Len VF systemy sa vedia (ako-tak) kapacitne pretunelovat z okruhu na okruh (vyskusane), ak su vodice vedene niekde popri sebe, ich spolahlivym zabijakom su zase vselijake adaptery s kondenzatorom na vstupe (VF filter) a nulovou indukcnostou privodov ...
To je nesmysl. Pokud vím, základ u vás by měla být STN EN 332000 (pro vedení 33 2000 - 5).
PLC? No, jde to, ale proč? ITran i Echelon jsou drahý, brouci od NXP nespolehlivý, je to citlivý na rušení, dostane se do toho klidně i kdokoliv v ulici, omezený pásmo pro komunikaci,... Takže pokud o tři baráky vedle sedí nějaký technicky zdatnější čórkař a spojí si signály s rozsvěcením světel, má hned představu, kdo je a není doma ... Nebo to jednoduše v rámci sousedskýho boje zaruší. A radioamatéři vás budou mít hodně rádi.
Osobně bych se klonil k CIB nebo KNX. Po kroucené dvojlince. Bez baterek, bez rušení, rychlý, spolehlivý a ještě k tomu levnější (pokud se s tím počítá a není potřeba dodatečnýho zedníka).
PLC mam uz roky v byte, 84Mbit krabicky, funguje to bez problemov (video a pod.) Cez elektromer /rozvadzac to nepreleze, vyskusane. Ma to nejaku vlastnu ochranu dat (krabicky musia vediet o sebe). Naco tahat kopu dalsich drotov po baraku, ked uz tam hromada drotov je ? To je zesa len dalsi kseft pre kohosi ...
Pletete si PLC pro data jako náhradu strukturky a PLC pro řízení - tam je to o něčem úplně jiným. Před cca pěti rokama jsem něco na PLC sám vyvíjel a dosah byl až zázračný. V kancelářské budově plné PC, zářivek a dalších rušiček napájené z tvrdýho 1kVA trafa nebylo 17 pater problém ani přes jističe. Na normální vesnici jsem pokusně ovládal žárovku na 300m z jednoho baráku do druhýho skrz dva elektroměry a ještě na jiné fázi (s trafačkou s malým vnitřním odporem uprostřed, takže na síle signálu se docela dost podepsala).
S tím elektroměrem je to taky mýtus. Neproleze jenom klasickým Křižíkem, kde je poměrně velká proudová cívka v každé fázi. Jak tam energetici lupnou moderní digitál, odpadnou cívky v cestě. Tam jsou jenom malý odpory jako bočníky a k tomu paralelně oddělovací měřící trafíčka, takže pro PLC signál to není sebemenší překážka... A když to za trafačkou bude mít deset lidí na stejné větvi, z vašich 84Mb je najednou 8,4Mb, protože se to bude přetahovat o pásmo.
Nejlepší je používat věci k tomu, k čemu jsou určený. PLC nepoužívám, mám do teleize píchlý UTP. Dovolí 1Gb/s. Na WiFi se dostanu na 30Mb, PLC jsem nezkoušel kvůli ceně. 20m kabelu po 7Kč v husím krku s koaxem je levnější, než bazmeky za několik litrů a poskytne nesrovnatelně vyšší přenosovku a nesrovnatelně míň rušení s garancí pásma... A bez elektrosmogu.
Vy si napoučtíte vanu z radiátoru a pouštíte plyn do kotle skrz odpady? Já jenom proč tahat do koupelny další trubky, když už tam jsou ty od topení...
Moj byt ma 160 m^2, vzdialenosti tu nie su vobec male, nechapem, preco by som rozvtat celu elektroinstalaciu len kvoli tomu, aby som tam natahal nejaku blbu dvojlinku len kvoli tomu, ze ktosi na riadenie spotrebicov nevie definovat poriadny protokol so zabezpecenim a presadzuje taku somarinu ako KNX - ten je dobry tak na riadenie hraciek , mozno ani to, hackne ho aj soplave decko. Po internete sa tak isto prehanaju kadejake doverne a chranene data, nevidim dovod, preco by na riadenie baraku nemohlo byt pouzite ako prenosove medium rozvodna siet, hlavne ked uz existuje. S argumentom o napustanim vane ste mierne mimo ...
KNX je standardní protokol pro domácí automatizaci, na kterým se dohodla řada firem v oboru a je to tak defakto standard v oboru. Můžete tvrdit, že je to dobrý tak akorát pro hračky, můžete se vztekat, ale pomůže vám to asi jako hysterický záchvat k vymazání Windowsů ze světa. A standardizovaný je mnohem víc, než ta vaše PLC. Tam je jediný tandard, přidělení frekvenčních pásem od CENELECu, aby výrobce takové instalace nerušil dálkový odečty elektroměrů nebo HDO.
Srovnání s trubkama není mimo. Dráty jsou přece trubky pro energii a data. Nikoho nezarazí, že vedou dvě trubky k radiátoru a dvě ke kohoutku s teplou a studenou vodou. Ale jak má být někde kabel navíc, je najednou zle. Pokud nejde o mobilní zařízení, data patří do kabelů.
A s ochranou dat na Internetu - že si Lojza vystaví veřejně na webu, že si právě koupil prášky na většení přirození neznamená, že hned vedle plácnu účtenku za prádýlko pro manželku s jejíma fotkama, jak jí to v něm sluší. Když někdo háže svoje osobní data na web, je to jeho boj. Ale není to argument, proč to dělat taky.
Mimochodem, 160m2 není zas tak moc. Já mám celkem 18 místností (bez garáže, sklepa a dílny na dvoře). Počítejte v průměru pět UTP na místnost + data od automatizace + koaxy k TV a SAT... Zatím padlo přes 600m datové kabeláže. a nějakých 500m silařiny. A to ještě nemám natahanou EZS a dokončený topení. Tak si nestěžujte.
Ne. Standardní RD. pro manželku, která je OSVČ a potřebuje zázemí.
1. Předsíň
2. WC v přízemí
3. Technická místnost - pračka, kotel
4. Kuchyň
5. Obývák
6. Prostor pod schody (rozvaděče atd.)
7. WC v patře
8. Koupelna
9. Dětský pokoj 1
10. Dětský pokoj 2
11. Ložnice
12. Skladiště na půdě nad ložnicí
13. Moje laboratoř
14. Manželčin ateliér
15. Místnost pro hosty v podkroví (zatím nedokončeno)
16. Obchůdek
17. Zázemí obchůdku
Mimo to jsem nepočítal
18. Zimní zahrada
19. Dílna na dvoře
20. Garáž
21. Sklep
asi neviem citat ....
http://en.wikipedia.org/wiki/Power-line_communication
160 m^2 mam len cistej obytnej plochy, kadejake krcalky som do toho nepocital - a to mam akoze vsetku elektriku-rozvody roztentovat, aby som tam tahal okrem drotov este vsade nejaku potentovanu dvojlinku ? A ten 3-poschodovy barak som mal asi stavat tak, ze najprv nataham haldu drotov a tie trochu olepim tehlami ....
KNX - standard ? Pre riadenie ? To je snad vtip ? Tak pred 20 rokmi by to asi vyhovovalo - je to tak na urovni MODBUS-u (aj ten ma lepsie definovany event-flow) ... KNX je asi tak dobre specifikovane ako slavny CAN-BUS, kde teraz dokaze priemerny zodej slohnut auto cez reflektor bez poskodenia (a to je ten lepsi pripad, daju sa s tym napachat aj horsie veci ) ... tiez to vymyslalo kopa mudrcov v slavnych konzorciach, aby zarobili/usetrili, kde sa da.
A ked k tomu slavnemu KNX niekto bude chciet pristupovat zvonku, to sa bude robit ako? Po vodovodnych trubkach ? A ked vlezie niekto zvonka nabura do systemu, pri KNX (a podobnych nezmysloch s nulovou ochranou dat) ma cely system ako na dlani, bez autorizacie, bez kontrol (primitivne CRC nepocitam) - to bude kopa srandy, ked majitel pride domov a zisti, ze ma v byte +50 stupnov ...
Otázka je, co pro to řízení potřebujete. Mě stačí, když dojde zpráva "čidlo venkovní teploty 3,5°C" do řídící jednotky a z rídící jednotky odejde telegram "MOdul řízení topení vypne relé č. 3". Na to s přehledem vyhoví Modbus, KNX, CAN, CIB, ... Prostě sokoliv, po čem ten datagram dojde. Nic víc není potřeba.
Pro přístup zvenku má řídídí jednotka automatizace konektor RJ-45 se 100Base-Tx LAN. Stačí kabel do switche. Výhoda je, že neblokuje pásmo pro WiFi.
Bezpečnost je dobrá. S autem se to nedá srovnat - kabeláž je uvnitř pod omítkou, co jde ven, může být na fyzicky jiným segmentu sítě odděleným od vnitřní instalace. U aut se jede na (deseti)tisícový série toho samýho, lump vyzkouší postup na jednom kusu a má univerzální klíč. U systémové elektroinstalace je soft unikátní a na míru. I když se nějaký lump dostane fyzicky na sběrnici, bez dokumentace ke konkrétní instalaci může jenom fyzicky vyzkratovat konkrétní segment a tím končí. Dopad je menší, než když otevře rozvaděč elektroměru a vypne hlavní jistič.
Nejslabší místo celé instalace je uživatel, který dá slabý heslo ne webový přippojení, nebo mu přijde návštěva a řve na celou šalinu, kde je schovaný rezervní klíč jaký heslo zadat do zabezpečovačky, aby mohli zůstat v obýváku. To ale není problém vlastní instalace.
Jako obcasny radioamater Vam a vsem ostatnim dekuji za pouzivani PLC ve svejch barakach. To je takova rusicka vseho na KV (a nejen tam) ze je casto lepsi nechat vysilacku vysilackou a jit treba stipat drivi nebo neco podobneho. Nedaleko je "satelitni mestecko" plny super modernich baraku u kterejch jsem schopnej podle zvuku a frekvence ruseni rict co je v nem pouzity za system a to i na hodne dlouhou vzdalenost. zachytavat a analyzovat nejakym SDR by to asy nebyl zadnej problem (neskousel jsem)
Ono asi trochu zalezi na tom, o aky vyrobok ide a ako je spachana instalacia v baraku ... mam tu prijimac AR5001D, napajany rovno zo zasuvky, v ktorej je zapichnute aj PLC, antena je na druhej strane steny, nemam pocit, ze by som na spektrograme registroval nejaky rozdiel s a bez PLC ... zato susedov stary skrap pocitacovy zdroj vyzaroval tak, ze by sa na to chytili aj ufoni ....
Je potřeba splnit pár náležitostí, potom není s revizí problém.
1) Projekt skutečnýho provedení - ten je vyžadovaný nařízením vlády, ale ten je potřeba i k revizi normální instalace
2) Bezpečnost řešení musí být na úrovni klasické instalace (tzn. ochrany atd.)
3) Komponenty systému jsou výrobky a pokud je někdo prodal, musí mít CE (taky nařízení vlády). Pokud si to člověk zbastlí sám a neprodává to, tak se na něj tohle nařízení vlády nevztahuje.
4) Komponenty mmusí být použity podle doporučení jejich výrobce - návod k obsluze je právně závazný dokumet!
5) Rozvaděč sám je výrobek - musí ho vyrobit oprávněná osoba, musí mít ES prohlášení o shodě a kusovou zkoušku. Opět nařízení lády, zase neplatí pro samo domo výrobky.
6) Musí to montovat osoba s odpovídající elektrotechnickou kvalifikací.
Kdyz uz reklama tak treba ja mam doma xcomfort.cz od eatonu prave kvuli revizi elektriky, clovek by to cele sestavil a zbastlil za tretinovou cenu, ale pak prave tvrde narazi u revizaka, zatimco certifikovane veci projdou no a certifikace neco stoji takze krabicka se soucastkama za 20kc pak vyjde na litr. A ikdyz mit mobilem ovladany byt je mozna geekovina tak je to celkem prijemne, zvlast kdyz je v tom i topeni.
+1.
Komplexnější řešení domácí bezdrátové automatizace (vytápění a regulace, spínání spotřebičů, zabezpečení) s ohledem na linuxového uživatele by bylo zajímavé.
Pro začátek by stačil přehled nejrozšířenějších platforem s jejich hlavními plusy a zápory (těmi nejvíce, protože o nich se v marketingových materiálech nepíše).
Macich by si měl napřed zjistit, co vlastně "chytrá domácnost" znamená. To, co popisuje, není CHYTRÁ DOMÁCNOST, ale HLOUPÝ DÁLKOVÝ OVLÁDÁNÍ!!! Něco podobnýho jsme bastliti ještě jako studenti na střední - na LPT portu staré 486ky, posíleným 74HC573, za tím 8x optočlen MOC3040 + triaky TIC206M. Ovládací program pod DOSem v Turbo Pascalu...
Chytrá domácnost není o tom, že sedím na sedačce a abych rozsvítil lampičku u ní, tak si dojdu ke stolu pro chytrofón, odemknu ho, spustím aplikaci, najdu si v menu obývák->lampička a kliknu na "rozsvítit". To zvládne rychlej a pohodlněj vypínač na šňůře té lampičky.
Pravá chytrá domácnost nemá frikulínský zhovadilosti na elementární věci. Chytrá domácnost má INTELIGENCI, se kterou sama reaguje na vnější podněty. Takže třeba když zjistí, že v obýváku, kde je velký okno na jih, začne být horko, napřed zkontroluje žaluzie a zatáhne je, místo aby hned termostat pustil provozně drahou klimu v osvíceným skleníku... A za ty prachy (do 4000) je třeba centrální jednotka Foxtrotu, která tohle s přehledem zvládne.
A chytrá domácnost má jeden důležitý rys - TECHNOLOGIE V NÍ SI NA SEBE obvykle VYDĚLÁ NEBU UŠETŘÍ. Pokud je dobře navržená.
Tak ještě speciálně pro zdejší kverulanty:
„Chytrá domácnost je staronový buzzword. Dnes se za ním skrývá domácí automatizace a dálkové ovládání zařízení. “ Domácí automatizace je právě to, o čem píšete. Já se zaměřil na tu druhou složku. Že je to novinka nikde netvrdím. Naopak. Viz úvodní věta.
„Máme pro vás inspiraci, jak dílčí prvky chytré domácnosti instalovat snadno a rychle bez stavebních úprav.“ Čili nikde nepíši, že jen po vyřešení dálkového ovládání zásuvek a universálního ovládání elektroniky máte z běžné domácnosti chytrou domácnost.
Aneb jak strávit bastlením a nastavováním více času, než mě stojí běžné postupy. Nedej bože, když se něco posere. Znám jednoho, který má doma řešeno "inteligentně" vše - přestože je to technický asociální suchar, vždy se bavíme při jeho historkách, jak jej systém nechal tu či jindy na holičkách
Dostavel jsem dum pred vanoci a z cele "chytre domacnosti" mam po celkovem zvazeni obycejny casem rizeny termostat na rizeni kotle a antenni rozvod...
Zbytek jsem pominul jako hovadiny.
Slusne navrzeny barak totiz nepotrebuje klimatizaci, staci rozumny presah strechy a vysoke letni slunce je odstinene. A nizke zimni sunicko muze dovnitr. Asi proto jsou dnes "moderni" baraky uplne bez presahu s destem chcijicim na fasadu...
Ridit topeni neni treba, barak je nizkoenergeticky, po dobu v praci klesne teplota maximalne o stupen jestli vubec, vubec nema smysl s termoregulaci sibovat, proste termostat na 21 stupnu pres celou zimu.
Kdyz jedem nekam na 14 dni pryc, necham temperovat na 15 a po prijezdu zapalim krb, ktery ten barak do hodiny max dvou vyhreje az pretopi.
Nejake saskarny s televizi me taky neberou. Bohate staci rozumne velka TV s WiFi, a WiFi NASka na pude, netusim, proc bych mel nekam tahat nejake sbernice a k cemu dalkove ovladane zasuvky. Jestli prijdu o nohy, mozna to zvazim, zatim si dovedu vypnout lampicku manualne.
Cely ten koncept "inteligentni domacnosti" mi prijde dilem jako blbost a dilem jako zoufaly workaround, pokud je barak blbe navrzeny.
Rozumne navrzeny barak slusne izoluje, akumuluje a resi slunecni zisky. Pokud je nutno to aktivne nejak ridit, klimatizovat, je to pouze reakce na blby navrh baraku.
Ja osobne musim vyresit jenom rizenou rekuperaci vzduchu, to jsem podcenil. A budu to zase resit jednoduchym funkcim resenim cidlo kvality vzduchu + vymenik, zadne elektronicke saskarny okolo nicemu nepomuzou.
To je otázka pohledu. Je fajn využít věci, který se samy nabídnou a uspoří energii, jako třeba Trombeho stěnu apod. Ale někdy to nejde. Třeba pokud je patrový barák, tak to vaše stínění okna v přízemí střechou je trošku oříšek, pokud se tam rovnou nedělá markýza nebo balkón. A i to je třeba směrem do ulice a bez předzahrádky problémovější kvůli papírování, než jednoduchý čidlo osvětlení a motorek u žaluzií. A když dothoho kromě obecního úřadu a stavebního úřadu začnou kecat třeba i památkáři, tak je vymalováno...
Taky jsem začínal na jednom neprogramovatelným termostatu v obýváku. Ale když manželka pekla vánoční cukroví, trouba vytopila i neoddělený obývák, termostat vypnul a nahoře v ložnici spadla teplota, protože se 10 hodin netopilo. Takže šel druhý termostat do ložnice pro případ podobné situace. Pak samozřejmě musela přijít i blokace topení v přízemí a v patře. Pak se dostavěl obchůdek pro manželku, oddělený od baráku průjezdem. Kupovat extra kotel, tahat tam plynový trubky, projekt na plyn, revize komína a plynu atd. nebo navýšení odběru o elektrokotel byl ekonomický nesmysl, trubky z baráku s izolací vyšly levněj a stávajívcí kotel to utáhne, ale zase se rozšířilo řízení a přibylo programování otevírací doby (2x elektrická hlavice, termostat, kabeláž do rozvaděče topení - dohromady cca 1800Kč)... Postupně to tak nějak nabobtnalo. Všechno je ale řešeno modulárně a změna funkce je možná během chvilky.
Tohle přece šlo řešit DALEKO pohodlněji a jednodušeji! Použiješ kotel s regulací nikoli závislou na teplotě v místnosti s termostatem, ale na teplotě vody v otopném systému (samozřejmě napojenou na vnější čidlo teploty, aby se snížila hystereze při neustálém vypínání a zapínání). Pak dáš na každý radiátor LOKÁLNÍ mechanický termostat. Termostat se v kuchyni/obýváku zavře, ale v ložnici zůstane otevřený. Kotel přestane topit teprve až všechn ymístnosti jsou dostatečně vytopené. Tvoje řešení mi přijde příliš složité.
vysypal jsme za hracky vaseho zamestnavatele asi 400k abych zjistitl ze dum je natolik pseudopasivni (chodime dvermi tj vypoctove neznamena prakticky) ze neni co regulovat protoze kdyz vypadne elektrina uprostred zimy a nepustime si rucne diesel tak klesne v baraku teplota v nekterych pokojich o 3 stupne za 12 hodin a tam kde je velka plocha (obyvak 60m) tak jedeskapodlahove rozpalenatak ze jsme pokles nezanzamenali ani po tech 12ti hodinach (asi chladne deska jak kryje ztraty vzduch-okna).
nicmene jsem zastance castence klicove (automaticky diesel, chodby a dostupne plochy) to se da resit snadno vsechny vypinace v dome mame pres stykace s externim ovladanim a napr "pseudopritomnost" se v pripade SC kraje osvedcila uz se parkrat stalo ze tam cekalo auto (zvlast behem stavby) a stacilo robotemroznout nahore, pak chodba rozvitit v kuchyni a trada odjeli.
Zkuste zvolnit krok a před odesláním příspěvku jej po sobě přečíst.
"vysypal jsem 400k, abych zjistil, že dům je pseudopasívní" = tj. že není energeticky pasívní.
"ze není co regulovat" = tj. že pasívní nebo dosti úsporný je.
A to nekomentuji věty úplně bez významu jako "(chodíme dveřmi...)", "jsem zastance castence klicove".
Trubky poddimenzované na průtok? Buďto spočítat vyšší topnou vodu (stoupne výkon radiátoru; může znamenat nižší efektivitu, obzvláště u kondenzačního kotle), nebo dát radiátor s vyšším koeficientem/výkonem. Je samozřejmě možné, že už jste na hranici, nevím, co tam máte.
Časový multiplex radiátorů? To jako že topíte jen v některých místnostech, ve kterých se nacházíte?
Ne, princip je takový, že v jednu chvíli jedou jenom dva radiátory a dvojice se střídají po pěti minutách. Pokud je vyhodnoceno, že v místnosti, kde má radiátor zajištěný přítok vody, je dostatečně teplo, slot se přidělí jinýmu nebo nepoužije. Ještě to budu trochu předělávat, když už ty hlavice umí plynule refgulovat průtok PWMkem... V plánu je to do verze 3.3
To nedává smysl. Max. množství tepla je dáno průtokem té trubky a teplotou topné vody, skutečné teplo rozdílem teplot vstupu a výstupu. Když daný objem poteče jen jedněmi radiátory, bude rychlost proudění vyšší a výstupní voda teplejší. Když ten samý objem projde přes všechny radiátory, bude rychlost proudění přes každý nižší, takže i teplota výstupní vody, takže odevzdaný výkon vyšší. Neboli tím, že střídavě vyřazujete některá otopná tělesa, tak přicházíte o využití jejich činné plochy. Nehledě na to, že si rozhýbáváte teplotu v těch místnostech.
„Taky jsem začínal na jednom neprogramovatelným termostatu v obýváku.“ Asi ne vaší vinou, ale řízení topení v domě podle jediné místnosti a ještě k tomu binární je největší zvěrstvo, které kdy vzniklo! A lidi se potom diví, že to hovno reguluje. Nejhorší je na tom, že existuje dneska ještě dost kokotů, kteří vám to navážno nabídnou jako regulaci. Za prdel chytit a vyhodit oknem!
K tomu řešení: Jak se zdá, nejjednodušší je ekvitermně řízená teplota vody a k tomu připojené radiátory s termostatickými hlavicemi nebo podlahovka (pochopitelně spočítané a nastavené, ne od nějakého dělňasa v montérkách). Bez termostatů. Primitivní, funkční, bezporuchové, levné. Poměr výkon/cena výborný.
No, máte docela omezený rozhled v tomto oboru... Ono i to "binární řízení" není vždycky jenom o zapnu-vypnu. Ony totiž radiátory mají docela dlouhou setrvačnost - pokud v nich mám 100l vody ohřáté o 10°C, je tam 4,2MJ energie provyzáření uvnitř domu. A to se dá v pohodě uřídit pomalým PWMkem se střídou třeba 5 minut. Do kotle furt leze vypnuto-zapnuto, ale ve výsledku se rozumně mění výkon topení v domě... Takže to není špatný, ale musí se vědět, jak na to a jak si to naprogramovat. Franta s autogénem to opravdu těžko zvládne...
Ekviterma má taky svoje omezení, stačí se dostat se pod dolní limit modulace kotle a celý se to sesype.
Vaham s prispevkem, nechci dostavat obhrouble rezolutni reakce - presto - presne PWM na podlahovku s prepinanim trubek jsem chtel udelat - podle me vyborna myslenka.
Jenze se stalo to, ze jsme to nastelovali jeden ventil po druhym, po par dnech jemne doladili a ted uz na to sahat nechci, uplne mi to takhle vyhovuje. Zn. prodam elektroventily za 2500Kc.
Podlahovku mám taky naštelovanou natvrdo. Je to vyladěný a znovu se s tím štelovat jenom proto, aby si to permanentně bralo 8W když plastový kolečka nežerou nic, opravdu nemíním.
Tím multiplexem jsem chtěl řešit fakt, že nějaký matla za podpory původního majitele vedl z kotelny tenký trubky, který mají malý průtok. Takže pokud je v baráku zima (třeba po příjezdu po delší době), kotel nemůže zvednout výkon a dlouho trvá, než se všechno vyhřeje, protože se topení nedostává teplá voda. Navíc se každá místnost chová jinak - obývák má podlahovku, ateliér je nad průjezdem a pomrzá odspoda, děcák má jenom ztřešjí okna, v ložnici prosklený dveře na ballkón... Takže to nejde konvenčně sladit a jednoduše narvat do ekvitermy referenční místnost a venkovní teplotu. Takže si holt prostřednctvím termostatu každá místnost řekne, že potřebuje vytopit a řídící jednotka přidělí čas, během kterýho naplní radiátor teplou vodou. Než vychládne, uspokojí další požadavky na teplou vodu... A když je všude teplo, odpojí kotel.
Podlahovka to samé - nemá smysl se moc srát s její regulací, chce to do ní akorát ekvitermní vodu (lze míchat z ekvitermní vody kotle) a zbytek si zařídí sama. Koneckonců má 1. částečnou samoregulaci a 2. hovadskou setrvačnost.
Docela šílené řešení, ty radiátory. Mimo té výměny za větší/efektivnější radiátory, co jsem psal, co tomu pomoct včleněním čerpadla a tu tlakovou ztrátu prasečím způsobem přetlačit?
Jasně, využití kapacity těles jde, ale jakékoliv skokové řízení je na hovno. Rozesírá to celou soustavu a vždy to topí hůř než plynulý systém.
Pod dolním limitem jste většinu topné sezony. Sesype se to proto, že si s tím borci, co vymýšlejí regulaci kotlů, moc práce nedali a neřeší režim pod min. výkon kotle a nad něj. Částečně se to dá omrdat úpravou křivky a zvětšením hystereze. Každopádně problém kotle není problémem ekvitermní regulace.
Chytrá domácnost z různých sci-fi filmů je stále skoro sci-fi. Samozřejmě je zrealizovatelná ale za jakou cenu( finance).
Sám jsem zvědav kam se to vyvine, co lidé budou chtít. Stále je vysoké procento společnosti(lidí) které tyto techno-domy nechtějí. Spousta udělátek = spousta poruch (únava materiálu,cyklické namáhání) = časté a drahé opravy. A komu se kvůli nějaké techno-blbosti chce pořád kolem toho lítat.
> Ja osobne musim vyresit jenom rizenou rekuperaci vzduchu, to jsem podcenil. A budu
> to zase resit jednoduchym funkcim resenim cidlo kvality vzduchu + vymenik, zadne
> elektronicke saskarny okolo nicemu nepomuzou.
Je fajn, ze ted vime, ze jste vybudoval svuj dum bezchybne. Prejeme Vam to.
Problem je v postoji - nektery veci me taky neberou, o jinych jsem taky presvedcen, ze jsou nesmysl. Delate rekuperaci? A vidite, i to Vam preju.
Neměl by někdo chuť se pustit do seriálu o opravdové chytré domácnosti? Tedy i přes to, že spousta diskutujících to považuje za nesmysl...
Mně osobně se docela líbí, že:
- Se mi topení v pokojích v patře automaticky přes den stáhne, že dole v pracovně mám pořád teplo a v obýváku se zvedne teplota až před příchodem rodiny domů.
- Se automaticky zapnou kamery, když odcházím a zakóduji barák.
- Můžu televizi a domácí kino ovládat jedním ovladačem (nebo mobilem) - i když to zrovna není nic těžkého, když si člověk koupí správnou TV stejné značky a ještě navíc se satelitním tunerem, aby nepotřeboval další ovladač k "set-top-boxu"
- atd...
Ale stejně mi pořád chybí možnost ovládání přes internet a nějaké grafy. Třeba zrovna spotřeba plynu, nebo skutečná (ne nastavená) teplota v místnosti.
V ideálním případě by to bylo napojené na Malinu PI například s pluginem EnOcean a pak už by se s tím dalo vymyslet cokoliv. :-)
Můžu poradit na elektrika.tv seriál FoxPart - je to o domácí automatizaci Foxtrot. Smílek tam popisuje jednotlivý části systému a jak je zapojit.. Lidem s elektro vzděláním to něco o těch možnostech nebo realizaci řekne...
Ale o domácím bastlení to tam moc není, to je fakt. Tam je spíš profi řešení.
Home made řešení vzniká u mě doma, ale momentálně to nedávám časově a obávám se, že to by rozhodně nebylo nic pro root - bez zdrojáků a schémat by to nemělo moc smysl a někdy mám pocit, že místní redakce nerozezná relé a želé.
No to by mě právě taky zajímalo. Všichni slibují úsporu až 30%, ale jak to mám změřit, když nechci denně ručně zapisovat venkovní teplotu a opisovat stav plynoměru...
Ale pokud mám v patře pouze ložnice, kde celý den nikdo není a i na spaní je lepší, když je trochu chladněji, přijde mi zbytečné tam celý den topit....
Prvni zima a navic mirna takze z toho nelze nic usuzovat. Ale staci pouzit fiziku.
Pokud snizujete teplotu rozume udava se 3-5 stupnu tak k usporam dochazi,
udrzet v byte 22 kdyz je venku -5 stoji vice energie nez udrzovat 18 stupnu. Jde o vymenu tepla cim jsou si teploty blizsi tim je pomalejsi. Ano najet z patky z 18 na 22 stoji nejakou tu energii, zase nez mistnost vychladne z 22 na 18 tak se netopi, takze je to nula od nuly, setri se tedy az ve chvyli kdy se udrzuje nizzsi teplota.
Mam to tak ze pokud nejsme doma tak se byt tkz. podchladi na 18 a odpoledne pred prichodem z prace pripadne muzu mobilem upravit se teplota zvysi. Navic i kdyz obcas dochazi k tomu ze clovek prijde a je jeste nekde 18 tak tim ze jdete z venku to nepoznate, a mezitim co se ohrivate uz kotel jede na plno a byt doohreje, jde o pocitove teplo a mozek rika ze je v byte fajn. Samozrejme uvadi se u teto regulace kolem 10-20 procent 30 je nesmysl. Dalsi procenta lze nahnat ekvitermni regulaci vody v potrubi. System co jsem koupil umi regulovat topeni ale zvlada i elektroinstalace tak jsem to k tomu doprihodil, vse je navic bezdratove coz me osobne bylo jedno elekrika se delala na novo a tahat zbernici by mi nevadilo, takhle mam i bezdratove vypinace takze jsem je nalepil az po rekonstrukci presne na mista ktera zene vyhovovala.
Jeste bych chtel doplnit system je decentralyzovany coz je podle me dulezite, ridici jednotka se pouziva pro komunikaci pres internet a pro casove rizeni topeni, jinak pokud by snad odesla tak vypinace jedou dal dokonce i topeni, termohlavice ktera jsou vybaveny teplomery muzou fungovat i samostatne. A to je dalsi vec na kterou se obcas zapomina ja mam rizenou kazdou mistnost zvlast, a jakmile jen jediny radiator potrebuje teplo z kotle kotel se zapne, coz si myslim je z hlediska komfortu to nejdulezitejsi, jeden termostat na cely byt podle me neni to prave orechove.
Usetrit muzete, pokud mate mizerne izolovany barak, a behem doby, kdy se nevytapi (pres den v praci cca 10 hodin nevytapena doba) teplota znatelne poklesne.
V tomto pripade muze chytra regulace, ktera spina topeni v obyvaku v 16:00 a v loznici v 22:00 neco malo usetrit.
V rozumne zaizolovanem baraku s podlahovym topenim behem jednoho dne netopeni klesne teplota max o jeden stupen, tam vubec nema smysl neco regulovat, proste celou zimu 21 stupnu na termostatu. Chytrejsi regulaci neusetrite nic, co se usetri v dobe netopeni se zase spotrebuje v dobe topeni. Teplota vzduchu (a tedy i ztraty) je porad stejna.
Tudiz spis nez na elektronicke serepeticky doporucuju:
1. Zaizolovat barak - viz vyse, pak nejsou serepeticky potreba
2. Modernizovat otopny system, doporucuju hlavne podlahovku, protoze dosahuje tepelne pohody pri az o dva stupne nizsi teplote nez radiatory (pri podlahovce je pri 21° cloveku stejne teplo jako pri 23° za pouziti radiatoru) a usporny zdroj tepla, kondenzacni plynovy kotel nebo peletkovy v kombinaci s vodnim akumulatorem
3. Rekuperace, pokud uz barak stoji, zvazit malou mistnostni jednotku do obyvakokuchyne
4. Chytre serepeticky az jako last resort, pokud uz opravdu nevite, kam nasypat penize, vetsinou to jenom resi chyby v bodech vyse - doporucuju radsi odstranit priciny, nez lecit symptomy.
To je fyzikální nesmysl. Úspora vzniká tím, že když přestanete topit, klesne teplota místnosti a její rozdíl oproti vnějšímu prostředí se zmenší. Ve stejném poměru klesne tepelná ztráta, protože tepelný tok je dán rozdílem teplot prostředí (a dalšími záležitostmi). Takže ušetříte, na druhé straně nečekejte, že to bude nějak moc. Na druhou stranu budete muset řešit včasný náběh a dotopení místnosti. Na krátké časové úseky to nestojí za to.
Přesně tak. Uspořím jen když snížím tepelné ztráty:
1. Menší ztráty v oběhu (zateplit trubky tam, kde nemají topit)
2. Vyšší tepelný odpor obvodových zdí (zateplit stěny)
3. Menší úniky tepla přes tepelné mosty (lepší okna a hlavně si nechat infrakamerou ověřit, že tam není někde technologická chyba jako třebas 0.2mm fuka pod parapetem)
4. Vyšší efektivita ohřevu media (souvisí s typem ohřevu a teplotou - každý druh kotle má nejvyšší účinnost u jiné teploty. Dost často i závisí na teplotním spádu, tedy z kolika na kolik stupňů to má ohřívat)
5. Vyšší efektivita přenosu tepla z media do prostoru (lepší radiátor, dát je na lepší místo)
6. Snížit velikost tepelných rozdílů (čili topit si na menší teplotu)
7. Nevytápět v době a místech, kdy/kde není potřeba
Pokud si dnes pořídíte nízkoenergetický dům (a zajistíte si, že kvalita práce tomu odpovídá), tak máte 1, 2 a 3 zajištěno. Vyplatí se investovat i do 4, 5 a 6, přičemž 4 je hodně důležité. Bohužel, pokud tohle vše provedete, pak bod 7 už je zbytečný. Úspora z bodu 7 je pak v řádech promile, nejvýše procent.
Bod 7 se v nových domech dělá zejména kvůli pocitu. Právě pro to, abych v obvýváku měl 22, v ložnici 20 a v kuchyni 18 stupňů. Zejména pokud mám topení, které nelze regulovat klasickým lokálním termostatem (některé typy podlahového topení.) Úspora energie tam nebude nijak slavná. Teplota klesá jen velmi pozvolna, u dobře udělaného domu je to 1 až 3 stupně Celsia za 24 hodin. Pokud tedy vypínáte topení na 8 hodin, kdy nejste doma, tak je úspora v důsledku menšího rozdílu teplot opravdu malá.
Občas se objeví argument "když ten kotel 8 hodin nejede, tak to prostě úspora je". Faktem ale je, že pokud je těch 6 bodů výše opravdu udělnáno dobře, tak vám kotel i bez toho bude většinu času stát. Bod 4 má u moderních kotlů na plyn a elektřinu velký vliv - měří teplotu vody na vstupu, teplotu na výstupu, a dokud tam není velký rozdíl a ani v absolutní hodnotě to není příliš nízko, tak kotel stojí. Když se k tomu přidá ještě inteligentní čerpadlo, tak se dostanete na efektivitu vytápění takovou, že o nějakém vypínání na dobu, kdy nejsem doma, opravdu nemá smysl přemýšlet. Trochu jiné to bude ve chvíli, kdy se "moje absence" pohybuje v řádu dnů. Snížením teploty o 5-10 stupňů se dá ušetřit opravdu hodně. Akorát že dobře udělaný dům bude na tuhle teplotu "stydnout" 3 dny až týden.
ale nejsou mi jasné dvě věci:
1) televizi, receiver a BlueRay přehrávač ovládám jediným ovladačem aniž bych dokupoval nějaké krámy. Slouží k tomu HDMI rozhraní. A rozhodně nemusí být všechna zařízení stejné značky. TV mám Philips, receiver Onkyo, BlueRay Samsung a NAS Zyxel. Vše patří do té nejlevnější kategorie od daného výrobce a vše propojeno spolehlivě funguje a ovládám to jediným ovladačem a propojeno je to jediným kabelem.
2) k čemu jsou dobré dálkově ovládané zásuvky ?
Abyste rozuměli, jsem také „bastlíř“ a rád si sestavuji všelijaké elektronické „hračky“, ale aby dělal něco bez účelu, to jedině z důvodu učení nebo testování. Vyrobit blikající diodu za pomocí R-Pi - proč ne, když se tím naučím ovládat GPIO a následně pak s tím vyrobit něco skutečně k něčemu dobrého, třeba laserovou gravírku ze staré CD-ROM mechaniky. Opět edukativní ale navíc to už i něco zajímavého dělá.
Ale dálkově ovládané zásuvky v ceně několika tisíc ? Nevím, vážně nevím proč.
Ad 1) To není vtip. To je realita :/ Slyšel jste někdy o Occamově břitvě?
Ad 2) Není potřeba dálkový na zapnutí spotřebičů v zásuvce, protože buďto je spotřebič v dosahu (lampička), nebo má možnost časování (pračka), nebo k němu stejně člověk musí dojít a pracovat s ním (mixér, vysavač), nebo se nedá vypínat/zapínat odpojením přívodu (PC). U pevné instalace je to trochu jinak, ale to tyhle bazmeky neřeší. Takže tohle je dobrý tak maximálně na to, aby člověk machroval, že dokáže ze sedačky zapnout ozdobnou lampičku za televizí (na to používám master-slave prodlužku, která při vypnuté televizi zabije i repráky a šetří proud).
Ad 1) vtipný se být nesnažím. Na žádné limity jsem zatím nenarazil. Mohl byste být konkrétnější ?
Ad 2) dálkové ovládání televizoru spatřuji jako nanejvýš praktickou pomůcku. Ale dálkové ovládní zásuvky si dovedu představit jen pro velmi speciální případy, kde většinou stejné lépe vyhoví prostý časový spínač.
Takže ohromujte nápady nebo buďte zticha.
Uražená ješitnost do diskusí nepatří.
To o vtipnosti nebylo na Vás. Reagoval jsem na příspěvek pod tím Vaším.
„Na žádné limity jsem zatím nenarazil. Mohl byste být konkrétnější?“
Pokud se bavíme o přepínání kanálů, regulaci hlasitosti, základním ovládání přehrávání a základní navigaci, tak máte pravdu. Čím je elektronika vyspělejší, tím má více specializovaných funkcí, pro které prostě jeden ovladač s fyzickými tlačítky není dost flexibilním ovládacím prvkem.
„Ad 2) dálkové ovládání televizoru spatřuji jako nanejvýš praktickou pomůcku. Ale dálkové ovládní zásuvky si dovedu představit jen pro velmi speciální případy, kde většinou stejné lépe vyhoví prostý časový spínač.“
Časový spínač je dobrá věc, ale některé věci je prostě udělat, když je potřeba. Ne podle předem daného časového plánu. Neodpojí mi černou elektroniku ze stand-by režimu, když potřebuji. Nezapne mi ventilátor, když potřebuji. Nevypne mi dekorativní osvětlení, když se zrovna nechci „kochat“. Nevypne mi navzdory časovému plánu osvětlení akvária, když výjimečně koukám na druhý televizor v domácnosti, na jehož obrazovce se mi večer osvětlené akvárium zrcadlí.
Těch možností je myslím spousta. Jistě bych mohl vstát a zapnout / vypnout si to manuálně, ale proč, když nemusím? V tom je myslím to kouzlo. Navíc kabely včetně vypínačů a samotné zásuvky mám obvykle za nábytkem. Zcela nebo částečně.
Samozřejmě, že v opravdu chytré domácnosti na to ani dálkové ovládání nepotřebuji, protože systém si po vyhodnocení momentálního stavu a situace vše obstará sám. Ale když nechci překopat celý barák, tak alespoň jeden widget na ploše Androida mi vesele postačí.
„Takže ohromujte nápady nebo buďte zticha. Uražená ješitnost do diskusí nepatří.
Nepatří. Nejsem uražen, ale unaven diskusními kverulanty, kteří svůj názor prosazují napadáním autora článku (čímž zdaleka nemyslím jen sebe). Diskutovat a polemizovat se dá i slušně a neagresivně, jak Vy prokazujete ...
Ad 1) kromě počátečního nastavení parametrů receiveru, které jsem prováděl na jeho ovládacím panelu, jsem za cca 4 roky provozu této soustavy nepotřeboval na žádnou z funkcí jiný ovladač, než ten k televizi, který je mimořádně skoupý na tlačítka. V podstatě tam je jen dvojitý křížový ovladač a číselná klávesnice jako na mobilu s několika písmenky pod každým tlačítkem a tři funkční tlačítka ESC,OK,Menu.
Vážně tam limity pro běžné použití nejsou. Režimy si receiver přepíná podle zdroje dat sám, takže tam se nastavuje jen hlasitost. Jinak vše ostatní obstarávají menu v TV a z BlueRay přehrávače.
Ostatní ovladače mám kdesi v šuplíku bez baterií. No možná, kdybyste si dvakrát až třikrát denně hrál s nastavením toho receiveru, neustále měnil parametry, asi byste ten ovladač od něho potřeboval. Ale nenapadá mne, proč by to někdo dělal a to jsem technický hračička, který se neustále v něčem s gustem „vrtá“.
Kdysi jsem podobný problém, ještě se starou soustavou řešil pomocí univerzálního dálkového ovládání, které bylo schopno naučit se povely. Ale to bylo před tím, než bylo HDMI. Tehdy skutečně nebyla jiná možnost.
Ad 2) nic co by mne nenapadlo jste nenašel. Takže setrvávám na své pozici - nechápu k čemu je to dobré, mít další dálkový ovladač na zásuvky.
Větrák? Tak to v přízemí není potřeba, 30 čísel izolace je 30 čísel izolace :) V patře stajně v horku jede celý den (střecha je izolovaná o něco hůř a střešní okna tomu teplotu neuberou), prostě zapnu větrák při příchodu do místnosti, stojí hned u dveří. Je to jenom o natáhnutí ruky a cvaknutí, zapojí se míň svalů, než na odemknutí mobilu.
Akvárko mám tak, že není vidět od televize a ryby nevidí na televizi. Ony s totiž ryby lekaly, když tam byla tmavá scéna a nahjednou, třeba při reklamní vsuvce, vyletěl jas. Takže osvětlení akvárka řeší ten časový spínač, při sledování telky to nevadí a ryby jsou víc v pohodě.
Takže tyhle argumenty neberu.
A pokud chcete zatemnění při sledování TV, proč tam nemáte tu automatiku na žaluzie, jak jsem popisoval v příkladu s klimou, navíc s infračidlem na DO, aby při zapnutí TV sama zatáhla žaluzky? Ty se do zásuvy nestrkají, takže sice si pohodlně zapnete ventilátor mobilem, ale jak se protrhnou mraky, zvednete se ze sedačky a jdete k oknu... :P
> Ale dálkově ovládané zásuvky v ceně několika tisíc ? Nevím, vážně nevím proč.
Ano, v tom je ten vtip. Pokud nevite proc, tak to prave nepotrebujete.
Ja pouzivam nekolik ovladacu tohoto typu-
-zasuvka na intim osvetleni pri tv
-zasuvka na vzdaleny vetrak pri praci
-zasuvka na extra vetrak v koupelne pro schnuti pradla (bezpecnostni duvody)
-zasuvka na ovladani zavlazovani/plneni sudu
a pak
-informativni ir cidlo ktere hlida navrat kocoura
-informativni ir cidlo pohybu na vstupu do domu
+bude DO ke klicum s ovladanim vrat a garaze
+domovni zvonek
vse je skalovatelne, jednotlive zamenne a hlavne - po dlouhe dobe - jsem nasel neco co funguje (intertechno).
Ted jen kde se daji stahnout knihovny: http://developer.telldus.se/doxygen/
j.
Intim osvětlení má sama televize vestavěno, dají se nastavit vlastnosti - philips TV
Větráky nepoužíváme, když je horko jsme prakticky pořád venku
Prádlo sušíme venku pod přístřeškem nebo v sušárně ve sklepě
Zavlažování - to nemáme, ale pokud bychom měli, bylo by automatické, tedy bez nutnosti manuálního ovládání, jinak mi to nedává smysl něco takového budovat bez plné automatiky.
DO na vrata od garáže - to ano to by bylo užitečné a nemáme.
Takže máte pravdu, v podstatě nic z toho co jste popsal nepotřebuji :-)
Ale díky za názor a nápady.
Elko EP je cinskej kram, kterej vydrzi par mesicu a pak je na odpis. Kazdy kdo to mel v ruce to vi a potvrdi.
Pred 2 lety jsem resil domaci automatizaci a nakonec jsem vybral Loxone. Nechci delat reklamu, ale jsem s tim spokojeny. Verim, ze alternativa udela podobnou ci stejnou sluzbu.
A k cemu to je? Jdete spat a 2x zmacknete vypinac v loznici, vite ze se zhaslo v celem dome a vypla TV. Odchazim z domu, zapnu alarm a zase se zhasne vsude. Jsem skleroticky clovek a v minulem byte jsem relativne pravidelne zapomel nekde zhasnout. To se mi dnes nestane. Dalsi prijemna vec je, ze v koupelne mam elektricky radiator, ktery dokazu zapnout na dalku. Vytopeni male koupelny trva 40 minut a kdyz jste z venku zmrzli, tak se to hodi zapnout zavcasu. O automatickem casovani ovladani vetrani koupelny, zachodu, apod. ani nemluve.
Pro hlídání podlahy jsem kdysi koupil za asi 2,5 klacku termostat (http://www.elkoep.cz/produkty/elektronicke-pristroje/termostaty/multifunkcni/termostat-se-spinacimi-hodinami-ter-9-125/) Počítal jsem i s časovým řízením, ale u podlahovky je to extra zbytečné (řízeno dle kotle), tak jsem to nakonec vypnul. Každopádně vědět teplotu vody do podlahy se hodilo. Rok po záruce termostat zakalil. Byl jsem nasraný. Kdybych to byl věděl, nekupoval bych to. Kurvy jedny šikmooké!
P.S.: Nezkoušeli jste takové zařízení někdy oživovat?
zdravím pánové, nedá mi to a připojím se. V první řadě by bylo pěkné, kdyby lidi co je tohle nebere nepřispívali. My, co nás tohle zajímá, se pak musíme prodírat věcma typu že tenhle nepotřebuje elektrická vrata a tenhle zase jo.
tak, ted přispěju svoji troškou do mlýna. Já jsem technofil a bastlíř a automatizace je pro mě zábava větší, než olympiáda :) Vlastním raspberry pi a pro něj existuje již to co je v článku popsáno. Link:
http://pathartl.me/blog/2013/12/07/raspberry-pi-automation-real-life-sonic-screwdriver/
pak tady máme povedený soft pro android:
http://www.lukasz-skalski.com/2014/01/hello-world/
Koukněte na to, zajímaly by mě konstruktivní řešení co se týče řízení pomocí RPi. Osobně bych chtěl řídit dva radiátory (kotel na plyn Dakon Dua R), ovládat tři zásuvky, sledovat vnitřní a vnější teplotu a pak bych rád řídil a sledoval vzdáleně solární ohřev vody, který plánuju v létě udělat. Všechno bych rád viděl a ovládal telefonem. Zatím mám jen ty zásuvky.. v podstatě jde jen o to, jaký systém dát do raspberry.
Když už tu protřepáváme tu regulaci: Hledal jsem nějaké zařízení na připojení k Raspberry, které by obsahovalo několik převodníků A/D na čidla (obvykle teplotní), chráněných binárních vstupů, binárních výstupů, příp. i převodník D/A. Moc toho neexistuje, často to obsahuje něco, co nepotřebuju (prodražuje řešení), a dát za to 1500 mi přijde docela dost. Dá se to vyřešit levněji?
Padají tady i otázky typu sledování teplot, spotřeb a pod. Na to mohu vřele doporučit zařízení SDS Micro (SDS Macro) které zvládá číst 16 teplotních čidel Dallas DS18B20 (pověšených na 1-wire sběrnici), číst čtyři S0 výstupy elektromerů, vodoměrů či plynoměrů, a má dále 4 A/D převodníky. Ze strany výstupů je to už horší - jen 2 x relé + jeden tranzistor (Macro 4 relé) a jeden PWM. Navíc to může mít i RS 232 nebo RS 485(nekdo tím ovládá další výstupní desky např. od Papoucha) a přes Ethernet je to připojitelný do LAN, výrobce provozuje vlastní stránky kam lze odesílat monitorované údaje a do zařízení lze nahrát i vlastní WWW stránku a ta to celé řídit rovněž přes mobil, PC,... Původně jsem pro řízení zvažoval Foxtrot - ten to prohrál kvůli ceně a tím že neumí 1-wire čidla, dále Raspberry PI zase potřebovalo dobastlit nějaké vstupně/výstupní prvky. Tohle má samozřejmě taky svoje mouchy ale je to za babku a lze to začít hned používat.. Momentálně to používám pro řízení vytápění s tepelným čerpadlem (konfigurace čerpadla a jeho monitoring přes RS 232, vlastní řízení PWM), dvou oběhových čerpadel, spouštění bivalentního ohřevu a spouštění cirkulačního okruhu vzduchotechniky.
Zdravím ve spolek, čtu si tady různé názory o inteligentních instalacích
1, Sběrnicové instalace jsou standardem, není důvod proč by tady byl problém v instalaci v CZ
2, KNX je pouze jeden z mnoha komunikačních protokolů po kterém tyto instalace fungují
3, Doma mám instalaci iNELS (od ELKO EP) a jsem spokojen nadmíru, jak provedením tak podporou ze strany ELKO EP. Hlavně bezproblémový servis a podpora. už teď plánuji pořízení multimedálního centra, které jsem viděl v jejich showroomu v Holešově.
Mám nainstalovanou chytrou krabičku eLAN-IR a co se píše v recenzi není celkem tak...Je pravda že zařízení ovládá vícero IR zařízení (TV, HIFI, klimatizace...) ale co se týče aplikace tak ovládání probíhá přes webové rozhraní a podle toho co sem slyšel, tak v ELKO EP dělají na aplikaci, která bude zdarma.
Milan
MY mame doma od fibara primo ten Starter Kit. Je to takovy balicek vseho potrebreno i detektory a tak. :) Maji to na strankach nebo tady kliknete at nemusite v pripade zajmu hledat https://www.mojefibaro.cz/produkty/fibaro-starter-kit/ Fakt se to vyplati to poridit, at si kazdej o chytre domacnosti pise co chce, dokud se to nevyzkousi, tak nemuzete hejtovat. :)