> Téměř všechny dnešní desky umí nabootovat ze sítě,
> ale tato funkce se stala spíše přehlíženou.
Nastesti temer vsechny dnesni desky umi nabootovat z USB disku, takze pokud zrovna nepotrebuji delat 10 paralelnich instalaci, asi bych nahodil usb-creator a mel to bez potizi ... nebo mi unikla nejaka skryta sitoveho bootu?
No tak ssh v okamžiku, kdy ten stroj neodpovídá třeba kvůli pádu kernelu nebo nepovedenému updatu nechodí...
Pokud má ten stroj management kartu aspoň se sériovou konzolí, můžu ho restartovat, a buď mám vedle stroj s DHCP+TFTP serverem, nebo v GRUBu připravený GPXE bootloader. A přes něj si načtu třeba z HTTP serveru libovolný kernel+initrd nějakého záchranného/obnovovacího systému.
Takže abych s tím strojem mohl dělat cokoliv, stačí mi k němu sériová konzole a jiný stroj na stejném L2 segmentu, nebo nainstalovaný GRUB+GPXE.
evidentne nepochopil. kazda rozumna firma si do smlouvy da nejaky DR (disaster recovery) test, tj. kompletni obnova po "totalnim" padu. pokud mas server tisice kilomentru daleko, tak preci tam nepojedes nebo neposles onsite technika s cedeckem, ne? takze instalujes ze site, bud mas serial konzolu, nebo nejaky vmware vnc bazmek ci kvm.
Ano, uniká.
Přijdu k nějakému počítači (stanici), který má problém. Boot ze sítě, a mám k dispozici řadu diagnostických a záchranných nástrojů (mezi systémy mám SysRescueCD), taky memtest, samozřejmě. Když vím předem, že budu řešit něco takového, tak si můžu vzít několik bootovacích USBéček, ale tohle mám k dispozici všude, kde funguje síť.
Me kuprikladu pocitac umi bootovat z USB, ale nikoli defaultne, takze je potreba pri startu mit klavesnici a cosi tam namackat. Zkusim sitove bootovani - pri trose stesti by se tim resilo vic zajimavych veci naraz - nemusel bych obchazet pocitace s USB (a klavesnici), mel bych centralne ulozeny system, patrne by to slo spojit s Wakeup-over-lan a tim padem by mohly servery lezet kdekoli v dosahu site zcela bez fyzickeho pristupu (coz usetri trochu mista a prace) :)