jiste, par lidi co poznamenaji ze je to divnej a nedohledatelnej nazev jisto udela kampan pro miliardy lidi :-D
asi (opet) ti neco unika, muzes si od nich koupit uz /e/ predinstalovane na napr. Samsung Galaxy S9+
Samsung Galacy S9+
- Model roku 2018
- CPU-a: Exynos: Octa-core (4×2.7 GHz & 4×1.7 GHz) + Mali-G72 MP18
- CPU-b: Snapdragon: Octa-core (4×2.8 GHz & 4×1.7 GHz) Kryo 385 + Adreno 630
(ktere CPU v tom je tezko rict, /e/ to u produktu neuvadi a tezko info nekde najit kdyz upresneni /e/ je o nicem ;-)
- LCD AMOLED 6.2" 2960 x 1440
- DualSIM
- RAM 6GB
- uloziste 64GB + microSD do 512GB
- Wifi AC, BT5, NFC, 3.5mm jack, USB-c
Stary HW neznamena problem. Vo svojej dobe stihal vsetko, co bolo treba. Otazkou ostava kolko z problemov sposobuje HW a kolko odflaknuty SW. Myslim, ze pri dobre napisanom SW nie je problem pouzivat HW niekolko stary niekolko generacii. Ten novy HW je pre vacsinu pouzivatelov nesmierne predimenzovany. Ak na nom nexcete pouzivat virtualizaciu...
Ja som na tomto skoncil na svojom Samsung S4 mini. Neviem ako ostatne telefony, ale tu je Android 7. Som zvedavy, ci portnu aj novsie verzie, alebo LineageOS dropol support pre pomerne velky pocet telefonov na Android 8.
Co sa tyka pouzitelnosti je vidiet snaha. Bohuzial stale to ma par chyb nepeknychchyb a absencia aspon Google Store znatelne chyba. Neviem podla akych kriterii vyberaju appky do svojho storu, ale ak chcete napriklad nejaku lokalnu banku, tak ja mozem zabudnut.
Zvysok ekosytemu je celkom pouzitelny, az na tu nahradu vyhladavaca, teda proxy pre ostatne vyhladavace, ktory dava na moj vkus nerelevantne vysledky.
Ako celkovo to hodnotim zatial velmi tazko pouzitelne pre bezneho cloveka, ktory je zvyknuty na Apple a Google ekosystem.Pokial chcete iba telefonovat, kontakty, mail, kalendar, a web, je to uplne pouzitelne.
Drzim im palce.
Pridavam odkaz na jeden clanok reporterky, ktora sa pokusila zit bez velkej 5ky, https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five
ja zkusil nahodit na Nexus5, take je to postavene na Android7.?, take me prekvapil Apps, nejdriv mile ze sem nainstaloval NovaLauncher i bez pridani Google uctu, pak nemile ze i po pridani Google uctu pridani uz sem nenasel NovaLauncherPrime :-) tak sem nainstaloval XDA NavigationGesture ale nenasel k nemu PremiumAddOn, tak sem si rikal zda u OH Web Browser bude premium, ale nenasel ani free verzi... alespon Vivaldi (Beta i Snapshot) tam byl :-)
ale treba potesilo moznost v nastaveni blokovat aplikacim pristup k citlivejm datum, moznost zapnout probuzeni Vol tlacitkem, moznost na navbar pridat kurzor sipky vlevo/vpravo (i priradit sipky na Vol tlacitka pri zobrazene klavesnici), v Apps pak primo u aplikace zobrazeni Trackeru..
jinak rychlost na (6let starem) Nexus5 v pohode, coz bude asi i tim Android7, nedavno sem na nem zkousel (neofiko)LineageOS16(Android9) a ten byl trochu vlacnejsi, nicmene co mi prave dost schazi je ze nejde o Pie a tedy recent apps nejsou vertikalni (viva webOS), ale (neprehledne)horizontalni...
Gaël Duval je normální business oportunista. Do něčeho se vrhne a když to nenese tak to nechá být. Bohužel ne vždycky se osvědčil jako schopný obchodník / manažer a nevím, jestli se ze svých chyb z dob Mandrake dostatečně poučil. Na druhou stranu ne každý je schopný po léta dotovat ztrátové projekty z vlastní kapsy jako Mark Shuttleworth.
btw: Qwant je predpripraven i ve Vivaldi (Desktop i Android), nebo treba: StartPage.com, DuckDuckGo.com, Ecosia.org
obecne komu jde o soukromi (a to "nepocitam" nevidane moznosti customizace/ovladani) tak Vivaldi (Desktop, Android verze (ac pouzitelna hlavne kvuli sync notes/tabs/bookmarka) je jeste v plenkach) je nejblize idealu :-)
na Android pak doporucuju jednoznacne OH Web Browser, nevyzaduje ZADNE zvlastni opravneni a ma bezkonkurencni ovladani jednou rukou, vse lze ovladat vespod, multigestama a ma !genialni! vlastnost ze lze posstahnout dolu i stranku, takze i jednou rukou se clovek dostane na vrsek stranky (nebo i v prubehu stranky bez potreby skrolovani na prave nahore zobrazenou cast)
https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/oh-bro-one-handy-browser-fast-privacy-t3804525
https://sites.google.com/view/onehandyapps
edit: opravdu OH doporucuju kazdemu vyzkouset, dokud clovek nezkusi (ani z popisu) mu nedojde jak vychytane ovladani to ma ;-)
27. 9. 2019, 09:05 editováno autorem komentáře
Google mi vyhovuje, ukládání dat mi nevadí, naopak se kdykoliv mohu podívat, kde jsem kdy byl, zdarma mám uložené fotografie, které s nikým nesdílím, ráno mi oznámí provoz na cestě do práce, navrhne objížďky, na jeho disku mám uloženo vše, co potřebuji a spousty dalších výhod. I kdyby si moje údaje někdo v Googlu prohlížel, moc si nepomůže, tak ať si to užije.
"vykastrovany" bych nazval spis "ciste" AOSP ci jina non-google ROM, nebo napriklad i to /e/ pod kterym diskutujem...
pokud clovek CHCE a je to pro nej PRIORITA, tak to neni problem, muze "Android" bez Google pouzivat vyhradne svobodne/bezreklamova/nesmirovaci/opensource aplikace z F-Droid, pokud "nutne" potrebuje neco co tam neni, muze si to stahnout pres "prostrednika"(z PC, v telefonu pres nejakou mirror app, atd) z GooglePlay a nainstalovat rucne...
nebo pokud CHCE si muze vybrat non-Android/non-Google z LuneOS, UBPorts, SailfishOS, KDE Plasma Mobile, postmarketOS... nebo poridit Librem5 ci PinePhone...
ja te pochopil, nemyslel sem ze vykastrovane myslim ciste aosp, ale ze tomu cemu rikas vykastrivane by se melo rikat ciste aosp...
protoze neni to tak ze by byl Android a odebranim/vykastrovanim google app/sluzeb by vzniklo AOSP, je to obracene,tak ze je AOSP a pridanim google app/sluzeb z nej vznikne Android
Podobne jako Chromium neni vykastrovanej Chrome, ale Chrome je Chromium + Chrome patche
28. 9. 2019, 20:16 editováno autorem komentáře
nemyslel sem ze vykastrovane myslim ciste aosp, ale ze tomu cemu rikas vykastrivane by se melo rikat ciste aosp
Ano, byly takové církevní řády, které (cizí) bohatství považovaly za hřích, i režimy, které odměně říkaly "nadhodnota".
Naštěstí ne každý chce žít jak za krále Klacka, takže vývoj pokračuje navzdory tomu, že se Vám nelíbí, že za pokrokem stojí pojmenovaní jednotlivci či společnosti. (Ve zřízeních, kde převažoval, aspoň teoreticky, "kolektivní duch", se toho dosáhla tak desetina).
Co to je za blbinu, srovnávat toto s "1984"?
Ve skutečnosti, tím, že z telefonu odstraníte Google, nechráníte své soukromí o moc víc. Z několika důvodů:
1. Google je poměrně pod drobnohledem, cokoliv z jeho konání má jen nástin zneužití, už je google pranýřován.
2. Čistě pocitově jste vyhodnotil, že alternativní výrobce tam nemá ukryté nějaké své slabiny o kterých ví.
3. Sledován, či sledovatelný jste už jen tím, že telefon vlastníte. Pokud v něm máte internet, už jde tyto dva vstupy informací spojit a vyhodnotit. => Pokud nechci být sledován, není žádný podobný projekt dostatečný.
4. Oko do Vašeho soukromí má každý software, který nainstalujete. Stejně musíte věřit, mnohdy méné známým či sledovaným firmám, než je Google.
5. Nad OS ještě běží firmware telefonu a kde co dalšího - o čemž nemáte ani nejmenší potuchy, co bez Vašeho vědomí může dělat.
Chápu, že někdo může mít osobní antipatie vůči Googlu, Microsoftu a dalším. Pak to ale není třeba schovávat za vzletné teze o Velkém bratru - prostě stačí říct: nemám je rád.
Sám nejsem příznivcem překomplikovaných, virtuálních sociálních vztahů. Mně Google i Microsoft vyhovují tím, že když nechci, aby mě jejich služby otravovaly, dají se nastavit tak, že mi dávají nějaký přínos (mapy, doprava, počasí, Single Sign On, pošta, ...), aniž by za to vyžadovaly nějakou činnost ode mě. Je mi srdečně jedno, jestli Google ví, kde zrovna jsem a s kým jsem si psal - proč by si měl někdo z Googlu vybrat z miliard lidí zrovna mě, aby mě sledoval? (Sběr dat a strojové vyhodnocení nepovažuji za sledování).
Tak protože jste v přeochranářské EU, tak si můžete dovolit ten luxus zatím strojové vyhodnocení nepovažovat za problém, když jediný způsob jak se na Vás může projevit se dá odstínit adblockem.
Ale plošný sběr dat je problém všude tam, kde se na něm dá vydělat třeba přes ratingové agentury, to pak už je jiná liga, když víte že na základě Vašeho pohybu na netu (a podle trasování mobilu i ve světě) se určuje třeba za jakých podmínek budete mít zdravotní pojistku, jestli dostanete hypotéku, i při nástupu do zaměstnání může být problém etc.
Každopádně co není může být, společnost a zákony se mohou měnit rychleji než zdrávo, jen ty data už nikdy nezmizí.
> I kdyby si moje údaje někdo v Googlu prohlížel, moc si nepomůže, tak ať si to užije.
To je jen a jen Tvůj velmi omezený pohled na věc, protože nevíš, co to „prohlížení“ znamená, jaké nástroje se používají a kolik přinese do kapsy prodej informací vytěžených. A kontextová reklama je jen zanedbatelná drobnůstka.
Pozor, ten Firefox OS neni tak uplne mrtvej. Pouzivam telefon Nokia 8110 4G, ktery provozuje KaiOS odvozeny z Firefox OS. Je to tlacitkovy telefon komfortem vzdaleny dotykovemu, ale vydrzi tyden a jede na nem i WhatsAPP, Google Maps, www prohlizec se kterym se jde dostat napr. do bankovnictvi (posl. verze FF). atd.
Podil na trhu nemusi byt uplne zanedbatelny, vzhledem k cileni na Indii, Afriku, Jizni Ameriku (a v Evrope me :):
According to gs.statcounter.com KaiOS has become the third mobile operating system worldwide:
https://fourweekmba.com/kaios-feature-phone-business-model/
27. 9. 2019, 11:46 editováno autorem komentáře
Chvályhodný počin, ovšem "stojí na projektu Lineage OS" bohužel se vším všudy.
Já například od telefonu nutně potřebuju psaní poznámek a náčrtků, tj. připadá pro mě v úvahu pouze řada Samsung Galaxy Note.
/e/ podporuje nejnověji Note 3, což už je opravdu hodně starý telefon. (Podporuje i Note 4, ale z neoficiální verze Lineage, která má spoustu dost zásadních bugů - nejde fingerprint, nejde rotace, nejde šifrování, kamera jde hůř, atd. - nepoužitelné). S novějšími Noty si neškrtnu vůbec.
Strašně fandím Lineage i /e/, aby to jednou chodilo opravdu použitelně. I bych za to pár tisíc zaplatil!
S telefony jsme teď tam, kde byly před lety PC. Nějaký otevřený OS tam šel nabastlit, ale byl zásadní problém s ovladači HW, takže to sice chodilo, ale nešla třeba grafická akcelerace, TV karta, tiskárna, a skener jel jen v nízkém rozlišení.
Chtěl bych se dožít doby, kdy si koupím flagship telefon za 30k (což si kupuju) a nebudu rukojmím Samsungu, který mi po 2 letech řekne - fakáč, končíme s aktualizacemi OS, aby tě to donutilo koupit si nové železo. Jo a ještě si budeme prohlížet všechno, co si do toho počítače (telefonu) nahraješ. To bych byl ochoten akceptovat, pokud by to byl telefon zdarma a platil bych za něj reklamou. Ne když zaplatím prémiovou cenu a ještě jsem ždímán, jako kdybych používal nějaký free mail.