kdyz je o E17 jen mala cast ... ach jo, tos zkousel minulej mesic LXDE a tento E17 a musis o tom psat serial? Nemam nic proti hrani si, ale bohuzel takto tristni vysledek neni nutny prezentovat jako clanek.
Pod LXDE jsem se ptal redakce kolik se plati za podobnej material, tak to zkusim jeste jednou, byt necekam zadnou reakci, proc taky, ze.
Myslím, že je to věc zvyku a preference. Jeden z důvodů proč E17 používám je právě focus na okno pouze najetím myši a snadné přepínání mezi obrazovkami najetím na okraj. Potřebuji pracovat většinou s více okny a tohle mě umožňuje mít všechny maximalizované a rychle se mezi nimy pohybovat. Deně to ušetří stovky kliknutí.
Co se týká vzhledu, pravda, že výběr témat je asi menší (než u jiných okenních manažerů), ale pořád je dostačující. Stačí se porozhlédnout.
Enlightenment používám od roku 98 a zkoušel jsem mezitím i jiné manažery, některé i vícekrát, ale vždy jsem se vrátil k E prostě mi přijde, že se s ním dá pracovat rychle a efektivně.
Já jsem "jako bez ruky", pokud nemám v systému MC a Image Magick. Obojí má minimálně závislostí a nároků.
U vašich voleb prohlížeče .pdf je jedna zrada: neporadí si s některými zaheslovanými soubory (např. výpisy z účtu, co posílají některé banky). Soubor se sice po zadání hesla otevře, ale je to "rozsypaný čaj". KGhostView a Xpdf se chovají identicky, a gv taky.
Jako vyslověně grafický prohlížeč obrázků se mi v poslední době líbí Mirage a jako prohlížeč obrázků se dá používat i mtPaint (byť je to jednoduchý editor). Obojí je docela svižné, ale nevím, kolik to potřebuje závislostí. Jinak na jednoduché kreslení je pořád dobrý i Xpaint, který těch nároků určitě nebude mít moc, dá se s ním pracovat jako s malováním ve windows, ale umí toho podstatně víc (nikde jinde jsem např. nenašel funkci, umožňující uložit výběr jako samostatný obrázek).
Tak jsem zkoušel Mirage i XPaint na svém stroji. U XPaint je to jednoduché - není v repozitáři Entropy ani Portage, je tam jenom TuxPaint. Mirage tam je. Jeho velikost je v porovnání s GPicView skoro stejná. Ristretto je cca dvojnásobné ( má velikost cca 810 kB ). Mitage mám v angličtině, což pro někoho může být problém a navíc je závislí na Pythonu a PyGTK. GPicView má závislosti jen ja GTK+. Ristretto má pak závislost na GTK a dalších knihovnách, jako glib, liefix, cairo, exo a něco málo z XFCE
...vždyť ten člověk nemá kouska sebereflexe!
To je autor placen podle počtu znaků, nebo proč se v článku dozvíme: "Stahování pošty se nepředpokládá, takže poštovní klient zařazen nebude."
To už rovnou mohl napsat, že pro BFU je stejně schůdný jen Thunderbird.
Odstavce o výběru IM klienta jsou taky perla: chce multiprotokolový, vybere Psi (on vlastně PSI) a nakonec ho zavrhne. Jeho myšlenkové pochody mi jsou záhadou, ale hlavně mne vůbec nezajímají.
Výběr kancelářských aplikací mne doráží: "Sám s nimi nemám žádnou praktickou zkušenost, takže jsem docela zvědavý, jak se osvědčí."
Co takhle vzít ohled na uživatele? To že nebude vytvářet dokumenty, neznamená že nepotřebuje nejvyšší možnou kompatibilitu pro otevírání dokumentů.
_A jak to celé souvisí s E17?_ Připouštím, že článek může mít vztah ke slabším strojům obecně, ale převážná část s E17 určitě nesouvisí.
Po přečtení dalšího článku od tohoto "autora" se mi chce plakat. Podobné bláboly ať píše na blog a nezamořuje root.
Ano, bull mi vzal slovo. Uz od rana chci napsat, az ted jsem se k tomu dostal. O cem to je serial? O tom, jak si nekdo nastavuje pocitac? Pokud ano, tak at si to napise do nejakeho "blogisku", kde si vyleje srdecko. Od titulniho "clanku dne" ale ocekavam neco uplne jineho. Napr. E17: nastavení vzhledu, programy a aplikace. V zasade jsem se vubec nedozvedel, jestli ma E17 nejake vlastni programy, jestli je pro beznou praci nutne stahovat jine, jak funguji ty jine, z jinych prostredi, kolik to dejme tomu "zere" a veci, ktere by mohly zajimat kazdeho. Doprcic, ale placat si jatra o tom, ze autor videl jine desktopy s nastavenym jinym vzhledem, a ze se mu to nelibi. Ty myslenkove pochody, to jsou teda opravdu perly. Nejvetsi gol je, ze autor se snazil i v minulych dilech vyladit desktop tak, aby byl lightweight. Nemuzu si pomoci, ale mne konkretne prostredi Gnome i LXDE, berou daleko min v defaultu, bez jakychkoliv "odtucnovacich uprav" jake autor predvedl. A to to mam vyzkouseno dokonce s Ubuntu, natoz s Debianem. Jako autora jsem schopen uznat treba M. Cerneho, protoze mi jeho clanek, i kdyz trochu povrchni, prinese neco noveho. Rad ctu clanky P. Krcmare, copak hlavne on nevidi ten des? Tomu nemohu uverit! P.
Předně děkuji za obecně solidní a informativní článek. A teď k výhradám: Pokud recenzent definuje základní pravidlo volby aplikací podle minima závislostí, tak to nemá téměř vzápětí porušovat. Pokud mu nefunguje čeština, pak je to na 99% věcí lajdácké lokalizace balíků dané distribuce nebo nekompletní instalace, nikoli lokalizace aplikace samotné. Já mám v Archu GpicView plně počeštěný (mám instalované všechny defaultní LXDE balíky). Dále, když už LXtask, proč ne LXterminal? Konečně bych plédoval za něco jako "z výpisu je patrné, že to fuguje takhle..." místo prostého "funguje to".
Děkuji za článek o E17. Tohoto správce oken používám již několik let a nemůžu si ho vynachválit.
Článek toto prostředí představuje a ukazuje základní možnosti nastavení, což je dobře - když si E17 bude chtít někdo vyzkoušet, bude alespoň vědět kam sáhnout.
Příspěvků na podobná témata není nikdy dost, poslední dobou mi připadá, že linux se stává synonymem pro ubuntu s gnome, čož je trochu škoda.
Pokud článek někomu připadá špatný, ať napíše lepší a nestěžuje si. A pokud nic napsat nechce, tak ať mlčí a nenapadá lidi, kteří se snaží něco vytvořit... (mimochodem, autora článku neznám)