To bylo to prvni, co me napadlo kdyz jsem videl nadpis clanku :D Psat o upravach v bitmape(coz se dalo udelat vzdy a cimkoliv) a vynechat Inkscape, ktery hrave zvlada eitaci textu i krivek, je trestuhodne.
nj. pravda, potom bych ovsem ocekaval, ze se v clanku zmini i JavaScript a assembler, ten vlastne PDF taky umi (po mirne konfiguraci, protoze program vlastne neni nic jineho nez konfigurace Turingova stroje).
Pánové, oba mi mluvíte z duše :-). Zejména import do Inkscape (od verze 0.46) mi už několikrát zachránil můj tučný zadek - zákazníci mi dodali vektorovou grafiku dělanou ve Wordu (!) a teď co s tím: podpora WMF v Inkscape je náladová, takže nejlepší bylo vytisknout wordovský dokument do PDF a pak si zablbnout s Inkscape :-).
Ještě bych uvedl GIMP, který nabízí stejnou podporu PDF jako Krita: načte a pracuje s ním jako s bitmapou.
<flame> nějak se mi ten článek zdá KDE-centrický </flame>
Hmm... PDFedit jsem znal již dříve... a nedokázal jsem s ním poeditovat vůbec nic... schválně jsem ho nyní znovu zkusil a zhroutil se po dvou minutách při pokusu něco upravit. A inkscape? Pěkně se načte, na první pohled dobrý, ale text? je ve křivkách - zejména čeština a vybrat jen libovolný text, aby to byl text do schránky, to nelze vůbec... Závěr? PDFedit je parodie a u Inkscape si sami zkuste něco upravit v textu... to že ten dokument stejně vypadá po importu, neznamená, že s ním něco rozumného dále udělám. Na Inkscape jsem tedy zapomněl, ale to nemění nic na tom, že je pro účely importu a úpravu PDF nepoužitelný.
Aspoň co se týče Inkscape, dovolím si nesouhlasit. Mně načítá text z PDF jako editovatelný a přes schránku kopírovatelný text, včetně znaků s českou diakritikou. Jediný problém spočívá v tom, že Inkscape striktně dodržuje kerning (mezery mezi znaky) z původního PDF, takže nelze text přímo editovat - pokud se o to pokusíte, chová se zdánlivě divně - znaky se nehýbou, přepisují se přes sebe apod. Nicméně tady musím bohužel konstatovat, že to není chyba, ale vlastnost (Inkscape dává přednost zachování původního vzhledu dokumentu před edtovatelností). Důležité je však to, že text si můžete normálně překopírovat přes schránku kamkoliv. A pochopitelně, z PDF nevymáčknete jenom text, ale i veškerou případnou vektorovou grafiku. Poznámka: mám Ubuntu 7.10 a Inkscape 0.46.
O PDFedit jsem kdysi psal do sklizně. On toho ten program umí hodně, ale kdybych to přirovnal k HTML, tak to není něco ve stylu FrontPage (jiný wysiwyg editor mne teď nenapadá ;o) ), ale spíš něco jako Vim a tak se je na to potřeba dívat.
Chtělo by si to ten Inkscape opravdu vyzkoušet a netvrdit tu nesmysly. Ve verzi 0.46 umí spolehlivě pracovat s textovými objekty pokud tak byly do PDF uloženy. Opakovaně vyzkoušeno na pdf z různých zdrojů. Často je nutné zrušit seskupení a dostat se tak přímo na textový objekt který lze pak plně editovat.
Na odstranění manuálního kerningu je nabídka v menu, "překvapivě" pod položkou Text.