Článek bohužel zaměňuje dvě věci - editaci PDF a čtení+zápis PDF.
Čtení+zápis PDF je funkce, kdy se data určená v PDF pouze ke čtení nějak interpretují, poté editují, a pak opět vyexportují do PDF.
Naproti tomu editace PDF je funkce, kdy se do PDF pomocí vložených formulářových elementů doplní údaje, již od tvůrce dokumentu označené jako editovatelná pole, a poté se vykonají vložené skripty (které dokument opatří např. strojově čitelným polem).
Jak si sami můžete vyzkoušet, žádný z uvedených programů editaci PDF nezvládá, pouze umí PDF načíst a zapsat.
V Linuxu lze editovat PDF pouze v Adobe Readeru. Ten však, podobně jako všechny ostatní linuxové programy od Adobe, má jisté problémy s diakritikou (nejde jí psát, pouze kopírovat přes schránku).
Když soubor otevřete, změníte údaje a uložíte, jde o editaci.
Když soubor vytisknete, vlepíte do něj opravy, naskenujete a načtete přes OCR, už se to většinou editace nenazývá, ale jde o vytisknutí a načtení.
"Editaci" PDF v scribusu lze přirovnat spíš k tomu druhému. Podobně jako v tom druhém případě vyexportujete z PDF jen grafickou podobu uložené informace a upravený výsledek pak opět převedete do PDF. S původním PDF tento výsledek mnoho společného nemá - ztratily se metainformace (záložky, odkazy, skripty), změnila se vnitřní podoba dat v místech, které se "needitovaly".
S tímhle už bych souhlasil, ale vysvětlení v původním příspěvku bylo nešťastné -- popis ve druhém odstavci nijak neimplikuje ztrátu informace a ani "ta pravá" editace vysvětlená dále určitě nemusí probíhat jen pomocí formulářů.