Tahle dfatabaze je docela dobra, zkousel jsem ji do nejakeho projektu. Bohuzel neni prilis rychla nebo alespon podle mych testu. ALe pro mensi objemy dat a rozumne (rozumnej ne realtime) aplikace je velmi dobre pouzitelna ... Je dobre odladena, stabilni a i podpora a reakce od p. Kniznika byla velmi dobra :o)
To je ovšem IMHO docela chyba, protože ty svým způsobem spojují výhody obou. Na jednu stranu můžete používat stejný jazyk a stejné rozhraní jako u klasického SQL serveru a (téměř) všechny jeho výhody. Na druhou stranu je to pořád embedded databáze, takže nemusíte instalovat a spouštět celý server, stačí knihovna.
Poměrně zajímavé rozšíření práce s normálními palmovskými databázemi nabízejí vývojáři SuperWaby (http://www.superwaba.com.br/). Jedná se vlastně o zaobalení do typového hávu s SQL rozhraním. Bohužel jde o komerční knihovnu, byť její cena je (alespoň pro komerční vývoj) přijatelných 99 dolarů. SuperWaba samotná je open source prostředí pro vývoj multiplatformních (PalmOS, PalmOS 5, WinCE, Linux a připravuje se verze pro Symbian) aplikací v Javě (obsahuje JVM a sadu základních tříd).
tu stranku som videl, ale napr. subversion nie je mozne rozchodit na win9x prave kvoli tejto chybe.
On Windows/9X, files opened by multiple processes do not share data correctly. For this reason, the DB_SYSTEM_MEM flag is implied for any application that does not specify the DB_PRIVATE flag, causing the system paging file to be used for sharing data.
Neviem ci je chyba v subversion alebo v BerkeleyDB, proste by stacilo nepustit tu shared memory... Ale tu to asi nevyriesime.
Připoměl bych ještě paradox, i vzhledem k oblibě borlandích nástrojů u nás. Ve spolupráci s knihovnou BDE (pro Win) je na paradoxu postavena řada různých menších českých účetnictví, BDE také představuje jednu z vyjímek, která umí (v omezené míře, stejně jako FoxPro) interpretovat SQL dotazy.
EEEEE, BDE vrele doporucuji nepouzivat - psal jsem jednu aplikaci, nejprve jsem ji napsal nad BDE, ale
bylo to zoufale pomale, problemy s konsistenci
dat, proste typicke - sice na prvni pohled jednoduche reseni, ale na houby. Pak jsem vymenil BDE za embedded Firebird a beha to nejmene o 300% lepe.
Potreboval by som najst nejaky program, ktorym by som mohol nahradit MS Access. Ak by som ho nasiel, tak by sme mohli u nas vo firme pri najblizsom upgrade prejst na Linux/OpenOffice.
Funkcionalita, ktoru potrebujem je, aby program dokazal exportovat/importovat/prepojit *.dbf, *.csv, *.xls tabulky, aby som mohol naimportovane tabulky upravovat (menit strukturu, pridavat/mazat zaznamy), ale hlavne musi umoznovat robit dotazy nad tabulkami ako MS Access (ciastocne klikanie, ciastocne SQL). Ostatne veci ako makra, formulare... nepotrebujem.
Co OpenOffice.org? Jeji databazove schopnosti jsem testoval nejvys na hromadne korespondenci s daty ulozenymi v tabulce Calc, ale ono mysoidni provazovani tabulek jsem tam zahlednul a zdadavani dotazu tam jde taky. Jak moc to ale muze nahradit MS Access nevim. Berte to jen jako tip.:o)
Na strankach http://cbbrowne.com/info/total.html je nadnerne rozdeleni pro dane DB(trebas DBM http://cbbrowne.com/info/nonrdbms.html).
Mel bych pripominku k robustnosti a koexistenci dat.Kazda spravna DB, by mela obsahovat nastroje na kontrolu dat, ci opravu dat.Stejny problem jako u embedded databazi je u databazi client-server na strane serveru.Jestlize mam problem se serverovou casti(nejaky bug, ci pad serverove casti), tak vysledek bude stejny jako u embeded databaze.
Chtel jsem se zeptat, co je mysleno tim spatnym navrzenim zamku u BerkelyDB.Ukladana do BerkeleyDB bylo pouzito u MySQL pro transakcni tabulky(bdb).
Pripominku bych mel jeste k "Zaprvé bylo nutno přenášet po síti značné množství dat, protože se zpracovávala na straně klienta a ne tam, kde byla uložena".Mam BerkeleyDB, ktera ma asi cca 1GB dat a ke ktere se prihlasuji cca 20 uzivatelu.Pro urychleni prace neni nic snazsiho nez vytvorit curses klienta a ti uzivatele se muzou pripojovat na server, kde je umistena dana DB.Tim veskere operace nad danou DB probihaji na pocitaci, kde je ulozena dana DB.
Jinak velice dobry clanek a jen tak dale
[...]Jestlize mam problem se serverovou casti(nejaky bug, ci pad serverove casti), tak vysledek bude stejny jako u embeded databaze [...]
mate pricipialne pravdu, problem je v praxi. Staci, aby vase aplikace prepsala nejake buffery v casti kodu, kde se pracuje s indexy a hned mate situaci, ze record je ulozen ale index nehraje. zadna chyba se zpocatku neobjevi, ale 'neco nehraje'. Bohuzel jsem 10 let musel podobny produkt pouzivat - hruza.
Je ovsem treba rici, ze chytrejsi embedded databaze (zde neuvedene - cisam/disam, rtree) to resi ruznou relokaci kodu a jinymi triky - proto je argument autora dnes spise teoretickeho razu. Neco takoveho se u db-serveru nemuze stat - bug serveru je vec jina - to je holt chyba v software.
[..]spatnym navrzenim zamku u BerkelyDB.[..]
myslim, ze autor clanku opakuje nejake obecne mineni, ze to nespociva na jeho vlastnich zkusenosti. Moje zkusenost je, ze nelze za pomoci zamku v bdb uzamknout nejaky rekord, aniz by se neuzamkly i ostatni na dane record-page. To jsem zkusil a to byl jeden duvod, proc jsem bdb take
zavrhl. Druhy duvod je zoufalost, jakym zpusobem je resena problematika vicenasobnych klicu (db_associate).
[..]Jinak velice dobry clanek a jen tak dale [..]
jste si jisty?