Primárně chyba v managementu, sekundarne v QA. Zažil jsem spoustu veselých příběhu z vývoje kdy do QA se nedostala ani informace o tom co mají testovat. Nebo se testování outsourcovalo a na konci to testovala cinanka z vesnice podle papírového návodu který nikdo nekotroloval. Další věc je tlak managementu na deadline. Prostě abysme stihli vydat první hw revizi v termínu tak serezte QA testy na minimum ať se stihnou ficurky doimplementovat a továrna stihne vyrobit posledni prototypy. A bum průser je na světě. Jenomže na manažery je tlak, protože typickej nagelovany technosexual a startupovy pomatenec to chce mít hned. Místo toho aby si rychlokvasna IT generace chvilku počkala tak má teď zmetek. Máte co jste chtěli. Chcete to rychle a nebo dobre?
Tak to jste mne upřímně rozesmál :-)
Nicméně situace je vskutku takto vážná (dělám QA a zcela souhlasím. Když nestíhám celý test plán, varuji předem,nepodepíšu bianko že "fajn" a hlavně se složí ofiko Anomality Test Report, který rozkrývá všechny neduhy). Každopádně průsvih je to nepěkný, protože se tím značně poškozuje jméno (čipové řady, potažmo výrobce). Jen aby to nebylo jako v seriálu Kosmo, kdy se dodavateli technologie (china?) pokazí odpočítávání (nejenom to), vymění šéfa oddělení pro odpočítávání, omluví se, že se to již opakovat nebude a jede se dál...tedy letí se dál.
Bych atmelu tak nenadaval. On I Texas instruments má máslo na hlavě. Hlavně jedna chyba u omapu znemožňuje pořádně používat USB periferie. A pokud používáš speciální čipy (které se běžně mezi veřejnost nedostanou), tak je to ještě těžší. 15 procent casu našich hw inženýrů je teď alokovano.na problémy s chipsety nebo designem desky. Je to zajímavý obor, ale specielne v Čechách jsou hodně špatně placeni.
opravdu?
tak on je spis dnes nepouzitelny pro vetsinu lidi protoze jeste nejsou knihovny typu arduino,elua,espruino,... na kterych ostatni stavi, vetsina tech chyb takove lidi vubec nemusi trapit protoze ty workaroundy za ne vyresi nekdo jiny, nevidim tam nic co by opravdu znemoznovalo ten cip pouzivat. i ta SRAM chyba jde obejit a budu li cist zapisovat do te pameti pres nejakou metodu/API ktera tam tu instrukci bude vkladat tak neni problem
Pořád přemýšlím, co dělalo těch 200 lidí, kteří dostali vzorky předprodukčních ESP32 už před 11 měsíci. Podle mě vybrali špatných 200 lidí, protože od nich nikdy nebyl žádný výstup a zřejmě tyto chyby ani nepomohli odhalit. Podle načasování se zdá, že je našli až skuteční zákazníci, kteří si koupili produkční čipy teď v září a začali na nich opravdu něco dělat.
Ovšem některé z těch chyb jsou opravdu hůře odhalitelné: třeba ta s externí SRAM, ta mě dostala - vůbec jsem netušil, že k ESP32 jde připojit až 4 MB externí RAM! To je naprostá bomba! Už nikdy nebude mít ESP32 málo paměti.
Osobně se domnívám, že všechny chyby kromě toho brown-out detektoru budou schované v ESP-IDF a běžní uživatelé na ně vůbec nenarazí. Například divoké volání digitalWrite(adresa) bude knihovna překládat na střídavé volání dvou adres, takže to bude fungovat OK. Podobně pinMode() pro těch pár kritických pinů bude opraveno v knihovně a problém pro uživatele vyřešen.
Panika zadna neni. Pokud treba ja vyjadruju, ze se mi neco nelibi, tak se mi na tom nelibi ta doba, kterou Esspresifu trvalo ty chyby priznat. Mne osobne z tech chyb realne vadi akorat ta s brown-out resetem, protoze mame ESPcka napajeny dlouhyma dratama tu a tam v divokych konfiguracich, jak se to polepi za behu. Kdyz se o tom vi, da se s tim pracovat.
Kritizuju, jestli neco, ten pristup Espressifu ke QA procesu - ano, rozeslali 200 kusu, ale spis influencerum/bloggerum, ne lidem, kteri tomu cipu udelaji realne QA. Nerozesilali nic, aby si overili ze ty cipy opravdu funguji, rozesilali to kvuli marketingu. Kdyby si dali zalezet na QA kapku vic, disclosnuli problemy driv, kdyz o nich vedeli a nesnazili se prodavat za kazdou cenu cip s tolika chybami, mlcel bych a nerekl bych ani pip.
Sam se na ESP32 tesim, ale mam tolik projektu, cemu se venovat, ze si na ty nova ESPcka pockam, az budu moct sehnat cipy bez techhle problemu.
Manažeři většinou neumí QA termín uchopit. Pro ně jsou to cvicene opice a jednobitovi bojovníci. To že se QA posunulo dnes na silné expertní obor nevi. Přitom dobrý QA co umí navrhnout testy a nástroje zasluhuje stejny plat jako developer. Dobrého HW QA poznáte tak ze kolem něj zacne vybuchovat veškerá elektronika:)
Těžko může někdo chtít po popularizatorech otestování. Většina technobuzen je schopna jen napsat přišlo mi to, svítí to a bliká, má to tohleto a tamto a je to super. Je to pouze jejich představa o QA - Quantum Amateru
Ne vsichni manazeri jsou nechapavi a zdaleka ne vsichni vnimaji QA, jak popisujes. To mi zni jako zkusenost z nejakeho fajneho korporatu zablokovaneho procesnimi certifikacemi :))
Tam, kde neni na procesy cas, to chodi i jinak. Ale tady u toho pripadu se to musi jeste mr. Lee doucit, jak se dela open-source komunita, jak funguje a jak spolu s lidmi z venku pracovat na necem spolecne.
Popularizator nemusi nutne byt technobuzna, muze to byt taky napr. clovek, ktery nema tolik casu, si s tim hrat - ale nemusi to znamenat, ze tomu nerozumi. Ne kazdy napr. zkusil pripojit k ESP32 externi SRAM. S tim, co Lee rozeslal, by tim museli stravit netrivialni mnozstvi casu.
ESP-32S je oficiální modul s ESP32. To si kup, to je v pohodě. V září dělal Ai-thinker moduly ESP3212, ale ty byly staženy z prodeje ještě během října s tím, že neměly ideální pin-out a že budou nahrazeny právě těmito ESP-32S.
Mluvil jsem o tom na přednášce na OpenAltu, bohužel videa asi ještě nejsou, podobně jako z LinuxDays, kde jsem o ESP32 také dlouze mluvil. Škoda.
K čemu používáte WIFI? ESP8266 mám doma v šuplíku a nevidím pro to využití.
Dle terminologie https://learn.sparkfun.com/tutorials/connectivity-of-the-internet-of-things používám topologii Star a ten cetrální nod (s Atmega2560) mám připojený k Internetu ethernetem. Všechny okolní nody komunikují s centrálním pomocí NRF24L01, který má velice nízkou spotřebu, takže např. okenní senzory mohou jet na baterky a nemusím mít kolem oken dráty.
Připadá mi hloupé používat bezdrátový WIFI modul, který je ale drátový, protože musím přivést proud.
Poučte mě prosím, protože jinak se v těchto příspěvcích ztrácím, nikam mi nezapadají. Nebo jsem v komunitě, kde se nehledá reálné použití vlastních IOT výrobků a postačuje pohrát si a zahodit?
Baterka na okenim senzoru muze dle propoctu vydrzet 2 roky, takze to neni tak casto a oken neni tolik. Takze se mi zda provoz na baterky realny, ale nesmi tam byt WIFI.
Dale bych nerad kombinoval NRF24L01 a ESP-XX (WIFI), protoze 2 druhy kodu, znamenaji vetsi zatez na programatora, vice pameti (urcite bych na nekterem zarizeni potreboval obe bezdratove zarizeni, aby se mi nekde potkali) a dale to znamena architekurni chaos, ve kterem se clovek nevyzna.
Proto sazim jen na to NRF24L01, ktere je navrzeno pro IOT, kdezto technologii WIFI se svoji spotrebou zavrhuji, protoze byla navrzena pro jine pouziti.
Proto me zajima, jak to jini lidem s Arduino+WIFI maji, jakou maji architekturu, topologii, jak jim to komunikuje mezi sebou a dale smerem ven na Internet...
jasne, oken neni tolik ... dvere, teplota v kazdy mistnosti, detekce zapnuti vsemoznych spotrebicu, ventily radiatoru, svetla .... 100+ cidel/ovladacich prvku per domacnost si s klidem dovedu predstavit. A i kdyby jich bylo jenom 100 a baterka vydrzela prave 2 roky, tak to znamena, ze kazdy tyden budu resit minimalne jednu.
Pochopitelne, pokud uz budu resit rozvod napajeni, je namiste pres tytez draty i komunikovat ... a pak se pomerne snadno a rychle dojde k tomu, ze IP je pro podobne ucely naprosta zhovadilost, protoze na to davno existuji seriove protokoly.
Vzdycky se strasne rechtam, kdyz zahlidnu nejaky ty rekonstrukce, kde si straasne vychvalujou to bezdratovy zapinani svetel, a ze kvuli tomu nemusej sekat ... takze misto aby udelali rozvod, kterej prezije 100let, tak bude chudak obyvatel neustale resit, ze uz sou zas v haji baterky. .... jo a zcela ekologicky je bude hazet do popelnice ...
Já jen tak, že když mám doma WIFI, tak se mi nechce řešit vysílání na další frekvenci, prostě jen chci využít to co mám doma.
Nutno podotknout, že jsem ve fázi prototypingu a hraní si vůbec s možnostmi (už asi rok), takže třeba nakonec změním názor a přejdu na to co máte vy, ale do té doby to vidím takhle...