I kdyz bych byl osobne radsi, kdyby EU prosadila narizeni o dostupnosti nahradnich dilu, nebo konecne sjednotili letni a zimni cas, tak osobne jsem jednoznacne pro. Nicmene, mam obavu, zda to taky EU dotahne do zdarneho konce. Zacinam posledni dobou ziskavat dojem, ze se na pude EU vytvori myslenka, udela se prohlaseni/statistika/dokument, vypusti se to do medii a tim to taky skonci....
Je to jednoznačně špatně. Současný stav, kdy se víceméně dokonvergovalo k uUSB a pak USB-C stačí.
Problém nastane až přijde nový standard potrvá X-let, než se protlačí novelizace.
A co bezdrátové nabíjení Qi? Nutnost dodávat telefon s USB-C tak zabraňuje tomu, aby někdo udělal bezkonektorový totálně zalepený vodotěsný telefon. Jsou sice vodotěsné telefony s konektory, ale vsadil bych se, že udělat zalepenou placku s bezdrávotým nabíjením vyjde o dost levněji, než vodotěsný USB-C
[fish]
"Jsou sice vodotěsné telefony s konektory, ale vsadil bych se, že udělat zalepenou placku s bezdrávotým nabíjením vyjde o dost levněji, než vodotěsný USB-C"
Mam Caterpillar. Ten to resi obycejnou gumovou zaslepkou. Pokud s tim telefonem nepodnikate pruzkum Marianskeho prikopu, tak by to melo stacit. Coz mi prijde pro rekneme vetsinu "beznych" extremejsich podminek , kde se takove telefony pouzivaji jako levnejsi reseni, nez technologie indukcniho nabijeni.
24. 9. 2021, 11:21 editováno autorem komentáře
dostupnost náhradních dílů? Proč? Vezměte to tak, že Váš business může být právě dělat něco takového, prostě si řeknete, že Vaše telefony mají životnost 2 roky a tím to hasne. Pak ať si lidí koupí nový nebo čekají, že se něco pokazí. Je to Vaše výsostné rozhodnutí jako výrobce a všem, opakuji všem to může být u za**ku, prostě to jen akceptují nebo ne. Třeba HP u serverů prostě po 2 letech životnosti server sešrotuje. Je to prostě jejich politika, rozhodli se tak a vám nezbyde než to akceptovat. U nových verzí jsou už i online licence, takže HP pozná jak je server starý a pokud bude "za životností" a nebude sešrotován, stejně nebude fungovat.
Podobné zákony jsou prostě jen buzerace, omezování a snaha vše kontrolovat (přesně jako za komára). Stejně to ničemu nepovede, odnesou to jen koncoví zákazníci, jako vždy. Stačí se podívat na většinu ekoteroristiských zákonů eu - chtějí být super zelení a odnesou to domácnosti, drahé emisní povolenky zdražují energie (třeba v Německu o 40%). Prostě zk**rvý na co sáhnou, motory stojí za h..., nutí nás to zcestné elektromobility apod. Přitom amíci / rusáci klidně zlikvidují Aljašku, jen aby mohli těžit ropu. Státy třetího světa nic neřeší
25. 9. 2021, 20:38 editováno autorem komentáře
"přesně jako za komára" - přesně naopak. Komáři na životní prostředí naprosto pekli, zůstaly tady po nich vytěžené hnědouhelné pánve à la měsíční kráter, tisíce tun uranové rudy rozpuštěné v kyselině sírové v podzemí, zrzavé lesy, zčernalé fasády od popílku - humus. Environmentální hnutí bylo na podobném dně společnosti jako disidenti a církev.
V posledních 10-20 letech konečně pozoruju, že to životní prostředí někdo bere vážně. Bez zákonných opatření zůstanou jen líbivé proklamace. Jinou planetu nemáme.
neřeším ekoterorismus (ten mě nezajímá). Psal jsem o kontrole, neustálém nařizování něčeho (tohle můžete, to už nee), tohle říkej, tohle neříkej. Jinak Environmentální hnutí je stále na stejném dně jako černoprdelníci. Ekologie je nesmysl a to z jednoho prostého důvodu - znalosti lidstva jsou natolik primitivní, že nevíme co bylo před 10tis lety natož 1mil. Jsou to teorie. Předpověď počasí není přesná ani den do předu. Nikdo není schopen předpovědět co bude za 10 let a lidstvo samo o sobě je problém, vše umí jen zk**rvit, vyvraždit a zničit.
Jako OK, pojďme se chovat k přírodě šetrně, ale všichni a hned. Ne že si EU bude hrát na super zelený k*k**y a zbytek světa v klidu loví kytovce, delfíny, kácí deštné pralesy atd. Takže lidstvo se musí spálit, možná na pokraji vyhynutí lidstva si uvědomí, že takto ne. Do té doby jsou to je ekoteroristické řeči - recyklace, která nefunguje a stejně končí na směsném odpadu atd.
Počasí není klima. Ekologie také není klima. Jaké bylo klima před 10 tisíci lety nebo milionem let víme docela dobře.
Já ocením, že nebudu obtěžován hlukem. Ocením, že nebudu muset dýchat prach a mikročástice, že to nebude zkracovat můj život. Oceňuji, že v zimě můžu normálně dýchat, protože není smog. Oceňuji, že můžu pít čistou vodu, že se můžu v řece koupat. Oceňuji, že neprší kyselé deště a máme na horách lesy. Ocením, když není sucho a máme dost vody. Ocením, když po dešti voda zůstane v krajině a nezpůsobí povodně na řekách. Nic z toho nezávisí na tom, co dělají Američané nebo Čínani, závisí to na tom, co děláme v EU nebo co děláme přímo ve městě, kde žiju.
víme prd. To co víme, jsou pouze teoretické vědomosti. Rádoby vědci jen spekujují, jak to mohlo být. Nevíme, jestli pravá příčina vyhynutí dinosaurů byl meteorit či jestli Darwin měl pravdu. To je asi něco podobného, jako bych já řekl, že před deseti lety byla v zimě zima.
Počasí ale souvisí s klimatem, a klima není možné změnit přes noc, jak si chytráci z eu myslí. Podle mě je to cesta na desítky až stovky let. Možná i více. Naše generace to rozhodně nijak neovlivní, resp. tak abychom to zažili.
Je sice fajn, že řešíte město kde žijete, ale tak to prostě nefunguje. Celá planeta je jeden celek, který má nějaké souvislosti. Pokud je někde porušují, tak nebude fungovat na 100%. Ano, vy sice budete mít "čistou" vodu, ale to je tak asi vše. Drtivé většině států je jedno, jak se chovají, jde jen o prachy a vždy šlo, je posuzován pouze lokální (přesně jako u Vás) vliv, ale to že kácením deštných pralesů škodíte všem, už nikdo nevidí. Jen se bere v úvahu to, že já pokácím prales, osadím třeba banány a budou love :-) Tím to ale končí. On člověk je docela primitiv, nezná ani vlastní planetu, ale snaží se "dobývat" vesmír, medicína je v podstatě šarlatánství, neznáme ani sami sebe, ale víme na "100%" co bylo přes 15mil lety... K smíchu :-)
Úplně to samé můžete říct o gravitaci, o teorii relativity, o jakémkoli jiném vědeckém poznání.
Počasí souvisí s klimatem – no a co? Naše generace přispívá ke změně klimatu, ovlivňuje ho. A že nezažijeme všechny důsledky našich snah – no a co?
Já jsem rozhodně radši, když se má životní prostředí zlepší o 70 %, než když se nezlepší vůbec, protože nejde zlepšit o 100 %.
To, že kácením deštných pralesů škodíte všem, spousta lidí vidí. A mimochodem, tohle jste v předchozím komentáři kritizoval – že se ekologové starají o věci, které jsou někde daleko.
Nikdo netvrdí, že víme na 100 %, co bylo před 15 miliony let. Ale víme to s dostatečnou jistotou, abychom z toho mohli dělat nějaké závěry. S tím, jak rozumíme fungování lidského těla, to nijak nesouvisí. Je to jako kdybyste tvrdil, že nemůžeme předpovídat zatmění Slunce, protože nemůžeme předpovídat pohyby vesmírných těles v řádech milionů kilometrů, když nedokážeme předpovědět ani pár metrů pohybu auta a zabránit tak dopravním nehodám. Vidíte, a přesto umíme zatmění předpovědět, umíme posílat sondy po sluneční soustavě, umíme vytvořit systém GPS…
Ano mohu. Toretická fyzika je o h**. Nelze to nijak dokázat, takže se "spoléhá" že to tak funguje. Ale co když teorie relativity je nesmysl? Pamatuji si příklad, který jsme počítali na VŠ, vyšlo z něj, že 100m vlak se vejde do 80m tunelu. Fajn, nemám s tím problém, ale co když je tohle vše jen o omezenosti lidstva?
Rozhodně to nepoznáte během Vašeho života, možná jen částečně. Ono je otázkou, zda změna klimatu je vyvolaná lidstvem. A na to opět není jasná odpověď. "Rádoby" klimatologové, kteří se hlásí k tomu, že své "pa-vědě" rozumí, si nejsou jistí, zda nejde o přirozenou věc. Člověk tomu možná pomohl, ale je otázkou do jaké míry to je schopen ovlivnit. To, že lidi jsou prostě ho**da a umí vše jen zničit a vyvraždit, je "běžné"
Ano, kritizoval. Protože, "hraní" si na ekologii, musí probíhat na celé planetě. Pak to bude mít smysl. V opačném případě ne. To je asi jako bych použil termit z "pa-vědy" statistiky, průměrný plat je 50tis, ale pokud mám vzorek 2 lidí, kde jeden má 90tis. a druhý jen 10tis, tak jsem v pohodě. Reálně, jsou si oba rovni...? Asi ne.
"...Nikdo netvrdí, že víme na 100 %, co bylo před 15 miliony let...", ale běžně se to děje. Pokud jde o klima, tak někdo udělá nějaké sondy v ledu na Antaktriě a dělá z toho vědecké závěry, jaké bylo klima tenkrát, co se stalo atp. To je prostě nesmysl.
O lidském těle víme kulové. Nechápe základní principy, neumíme vyléčit, medicína je stále na úrovni šarlatánství... Viz. covid, rakovina, hloupá chřipka apod.
Co se týče "předpovědi" zatmění Slunce, to je ale pouze teoretické, vychází z toho, že oběžná dráha není ničím ovlivněna, takže to funguje. Ale pokud nastane nějaká anomálie, tak jsme v pr... Jenže např. Vámi zmiňované zatmění Slunce je věc, kterou "hlídají" astronomové, takže máme relativně aktuální "předpověď" kdy k tomu dojde. Pokud bychom jako lidstvo měli říci, že za 150mil let, přesně ve 22.20:46 dojde k zatmění Slunce, tak to na bude platit možná z 0.1 %. A o to jde, lidstvo je tak primitivní, že na plno věcí má nějaké "vzorce", ale neumí to vysvětlit. Nezná ani svou planetu (oceány a jiné), je plno věcí, které "víme" že nějak fungují, ale nevíme proč, ale je "pánem" všeho a všemu rozumí... ;-)
Sondy po sluneční soustavě? Hmm, hmm prostě letí a to je celé. GPS? Hmm, docela k ničemu, to se vztahuje jen na nás, ale neumíme vyřešit "moderní" ekoterorismus (a ono to ani nejde, pokud jsou někde opice na stromech) nebo uznávají dobu kamennou. Lidstvo prostě musí pochcípat, pak možná plno věcí pochopí.
bez přezdívky: Takže vy neuznáváte vědu, místo toho si vymýšlíte ničím nepodložené nesmysly.
Pro vaši informaci – na tom, že globální změna klimatu je způsobena lidmi, panuje vědecký konsenzus. A kdyby se nezohlednila teorie relativity, nefungoval by správně GPS. Naštěstí spousta lidí vědě věří, tím pádem vy pak můžete využívat výsledky postavené na vědě, které nevěříte.
Lol Phirae: Myslel jsem samozřejmě konsenzus klimatologů.
Tak proč píšete, že na tom panuje vědecký konsenzus?
Někteří účetní nebo zubaři to vidí jinak, ale to není podstatné.
Aha, takže vědce jiných relevantních oborů (mimo klimatologickou sektu) vynecháme, zato zmíníme zubaře a účetní, což vědci vůbec nejsou. Bezva diskuse.
Lol Phirae: Protože se to tak normálně nazývá. Vědci obvykle chápou, že jsou specialisty v určitém oboru, takže se expert na matematickou analýzu nevyjadřuje k délce březosti samic velryby a expert na středověkou latinu nehodnotí nálezy marsovského vozítka. Nicméně speciálně pro vás jsem to upřesnil, že jde o klimatology.
Klimatem se zabývá klimatologie, jiné relevantní obory pro to nejsou. Když budete chtít vědět něco o vzorcích hornin z Marsu, také se budete ptát vědců, kteří se zabývají geologií planet sluneční soustavy a ne kunsthistorika nebo kvantového fyzika.
ne, vědu uznávám, ale ne teoretickou. To není věda, není to možné nijak ověřit. A teoretická fyzika je pavěda, stejně jako statistika třeba.
"že globální změna klimatu je způsobena lidmi, panuje vědecký konsenzus"
Další nesmysl... Jak víte, že tomu tak je? Co když jde o úplně normální cyklus planety? Ano, uznávám, že lidstvo svým chováním k tomu mohlo pomoci, ale nejsem si jistý, jestli lze říci, že za to můžeme jen my.
To by mne zajímalo, čemu říkáte „teoretická věda“. Podle mne je totiž podstatou vědy to, že přichází s teoriemi o fungování světa. Teorie se neověřují, teorie se vyvracejí. No a například to, zda vám GPS ukazuje správné souřadnice, ověřit můžete.
To, že panuje vědecký konsenzus na tom, že globální změna klimatu je způsobena především lidmi, vím tak, protože to tvrdí klimatologové. Že nejde o úplně normální cyklus planety vyplývá z vědeckého zkoumání. Klimatologové to zkoumají a došli k tomuhle závěru. Vy o tom nevíte vůbec nic a z toho nic jste si utvořil závěr, že jde o normální cyklus planety. Když dovolíte, já ve věcech klimatu věřím víc klimatologům než anonymům v diskusi, kteří nevěří vědě a vymýšlejí si nesmysly. Takže to, že vy si něčím ohledně klimatologie nejste jistý, je mi opravdu úplně jedno.
Filip Jirsák se odkazuje na pojetí Karla Poppera, který skutečně argumentuje, že teorie nemůže být s jistotou potvrzena, ale může být jen jednou provždy experimentálně vyvrácena. Hlásím se k té myšlence také.
Nicméně dosud nevyvrácené teorie, zvlášť ty s velkou předpovědní silou, jsou obecně přijímány jako "potvrzené".
dw: Koperníkova teorie byla vyvrácena už hodně dávno. Už docela dlouho víme, že Slunce není středem vesmíru, ale že celá sluneční soustava je součástí galaxie zvané Mléčná dráha a obíhá kolem středu této galaxie. A také víme, že dalších galaxií je ve vesmíru spousta.
Víme to i díky tomu, že se vědecké teorie jenom vyvracejí, nikdo se nepokouší vědeckou teorii potvrdit (protože ví, že to nejde). Kdyby měli „vědci“ (v uvozovkách proto, že v té době ještě nešlo o vědu v dnešním slova smyslu) Koperníkovu heliocentrickou teorii za potvrzenou, těžko by pátrali po věcech, které jsou s ní v rozporu. Naštěstí se našli lidé, kteří měli heliocentrický model světa za užitečný, měli za to, že do určité míry popisuje realitu, ale netrvali na tom, že je to úplný popis, že je to potvrzená teorie. I díky tomu ji dokázali zpřesnit.
S Koperníkovou teorií je to zapeklitější. Poměrně záhy bylo zjištěno, že se nebeská tělesa pohybují trochu jinak než by podle teorie měla a že ptolemaiovské epicykly jejich pohyb popisují přesnějí, což byl veliký problém. Rozštípl to Kepler, Koperník totiž předpokládal, že dráhy těles jsou kruhové, zatímco Kepler odhalil, že to jsou elipsy. Viz Koperníkova kniha "O obězích nebeských sfér".
No, myslim ze aby zastavila, tak by v protismere musela dostat taku supu, ze dost kusov na slnko ani nedopadlo.
Za predpokladu ze by fakt nejakym zazrakom zostala stat a padat... tu je predsa kazdy tak mudri ze volny pad pri narastajucom g musi dat kazdy :D
I ked vedsina len keca, na root chodia trolit len pre to ze ich doma neznesie uz ani pes, ked im mamka zabudne zavesit salamu na krk...
Nemam cas a priestor to teraz pocitat. Radsej si uzijem predlzeny vikend ako clovek...
Ak by som mal cas a zanedbal by som ostatne telesa v slnecnej sustave tak by som pouzil gravitacny zakon a prvy pohybovy zakon pre vypocet zrychlenia v case t, co by mi dalo rychlost a vzdialenost v case t+n, kde n je blizke 0, na intervale pociatocnej vzdialenosti az vzdialenosti rovnej suctu polomerov slnka a zeme (deformaciu planety pri zrychleni by som tiez zanedbal). Ak by som mal ratat aj s rotaciou zeme a rotaciou slnka tak by to bolo o kus komplikovanejsie.
@dw "dost kusov na slnko ani nedopadlo" ... Je to celé jen legrace.
Ale jestli to někdo berete vážně, zapomeňte na oblíbené animace z levných sci-fi v televizi. Náraz Země do tvrdé překážky rychlostí 40 km/s by nezanechal nic jako "kusy". Kohezní síly hornin by vůbec neměly význam, dokonce ani zemská gravitace moc ne. Většina atomizované hmoty by získala řádově větší energii, než je zemská úniková rychlost. Stala by se z nás polární záře ostatních planet.
28. 9. 2021, 17:33 editováno autorem komentáře
No, hlavnou castou Kopernikovej teorie je ze planety vratane zeme obiehaju okolo slnka. Nie ako sa dovtedy verilo ze slnko a planety vratane slnka obiehaju okolo zeme.
Co sa tyka tej casti o strede vesmiru, co je podla vas stred vesmiru? Geometricky stred ked ani nevieme ci sa vesmir rozpina rovnomerne? Alebo bude stredom vesmiru jeho tazisko? Nieco co chcete nazvat stredom vesmiru by malo mat stabilne suradnice, nech sa nam ten stred vesmiru neposuva v kratkom casovom okamihu o x svetelnych rokov...
Teoria moze byt potvrdena na zaklade empirickeho poznania.
26. 9. 2021, 23:39 editováno autorem komentáře
dw: Aha, ve své odpovědi jsem vynechal věci, které se učí už na ZŠ a předpokládal jsem jejich všeobecnou znalost. Budete tedy nutné je pro vás zopakovat.
Koperník tvrdil, že Země a další planety obíhají okolo Slunce, které je středem vesmíru. To, že Země a ostatní planety obíhají kolem Slunce, je víceméně dodnes platná teorie (nemá smysl tu rozebírat detailně gravitační teorii). Ovšem Slunce není středem vesmíru, to bylo na heliocentrickém modelu špatně.
Střed vesmíru také raději dál nebudeme rozebírat, postačí informace, že se středem vesmíru jste sem přišel vy, ne já – Koperníkův heliocentrický model totiž tvrdil, že Slunce je středem sluneční soustavy i středem vesmíru. Každopádně při svém pátrání po středu vesmíru zkuste zvážit i fakt, že vesmír žádný střed mít nemusí. Např. pokud by byl nekonečný…
Za vědecké teorie se obvykle považují tvrzení, která mají obecnou platnost. Klidně můžete mít teorii, že v příštím tahu Sportky padne číslo 6, a až příští tah Sportky proběhne, tuto vaši teorii empiricky potvrdí nebo vyvrátí. Ale není to vědecká teorie. Teorii s obecnou platností naopak žádným empirickým poznáním potvrdit nelze. Protože i když prozkoumáte hodně případů, pořád nebudete mít jistotu, zda jste prozkoumal všechny případy. Jestli třeba v budoucnu nevznikne případ, který vaší teorii vyvrátí.
Ak sa zameriate na to ze cielom Kopernikovej teorie bolo najst a definovat stred vesmiru, tak mate pravdu. Lenze cielom Kopernikovej teorie bolo dokazat ze nie slnko je obeznica zeme ale zem a ostatne planety su obeznice slnka. Proste sa sustredil na slnecnu sustavu. A vzhladom na slnecnu sustavu ako lokalny system mal pravdu.
Označovat některé vědní disciplíny za pavědy je zvyk komunistů. Kdysi takto označovali jazykovědu, pak sociologii nebo například kybernetiku. Koukám, že toto retardované myšlení ještě nebylo úplně vymýceno.
Zrovna teoretická fyzika se může prokázat několika velmi úspěšnými teoriemi, které dnes umíme přesně ověřit v praxi.
nejsem v žádné fázi ;-)
Nikde neexistují poznatky, že za vše může jen člověk nebo že může jen částečně. A podle mne to ani zjistit nejde - myslím v reálném životě. Ano, na teoretické úrovni to slyším každý den. Ale je to JEN teorie, která není podložena ničím, a pokud ano, tak jen nějakými domněnkami.
Samozřejmě, Gréta a ekoteroristi mohou za vše... ;-)
Zábavné čtení - zajímalo by mne, kam s tím popíráním vědeckých pozorování chcete zajít. Ono je to všechno víc provázané, než se může zdát; vědu nejde rozebrat na části, jen odmítnout jako celek.
Takže když popřete teorii relativity jako blbost, můžete dost snadno skončit u popření Newtonových zákonů nebo kulatosti zemské...
bez přezdívky: No, shazujete tady spoustu vědních oborů... Teoretická fyzika je dle Vás na h..., o fungování lidského těla prý nevíme nic... Také jste zmínil, že jste studoval nějakou VŠ. Mohu se zeptat, jaký obor?
Demonstrovat zbytečnost statistiky tím, že "průměr je k ničemu a zavádějící" mi přijde také velmi zjednodušující. Každý, kdo o té statistice ví alespoň trošku víc, také třeba ví, co je medián a rozptyl...
Na teoretické fyzice mi přijde úžasné to, že spoustu věcí někdo vymyslel už v předchozích stoletích a že se pak později ty věci různými experimenty a pozorováními potvrzovaly. Možná (resp. celkem pravděpodobně), že současná úroveň poznání ještě není konečná, ale zatím ty současné teorie nejpřesněji odpovídají tomu, co pozorujeme a co experimentálně prokázat schopní jsme. Jestli se v budoucnu objeví teorie, které ten stav popisují ještě lépe (a podaří se je prokázat), jedině lépe.
O fungování lidského těla toho dnes víme (pardon, Vy možná ne, ale lékaři, molekulární biologové a další obory ano) také docela dost. Označovat medicínu za šarlatánství - fajn, ale je možné, že také nastane okamžik, kdy ty podle Vás "šarlatány" budete potřebovat. Tak doufám, že jim to pak také rád řeknete do očí. :-)
Víte - s tím "nevíme nic" - nechcete mluvit raději jenom za sebe? :-)
Fyzika je fascinující, nejen ta teoretická, zejména experimenty v 19. století, které vlastně etablovaly moderní fyziku.
Kouzelná je především kvantová fyzika, sice se nepodobá ničemu z makrosvěta, ale celkem přesně víme, jak sestrojit kvantový počítač a že bude řádově rychlejší než dnešní klasické kompjútry. A to jsme v tomto oboru teprve na začátku.
"Je to Vaše výsostné rozhodnutí jako výrobce a všem, opakuji všem to může být u za**ku, prostě to jen akceptují nebo ne."
Ja myslel ze 90tky jsou za nama a vsem koncene doslo ze neviditelna ruka trhu je vyborny koncept ktery ale v realu nefunguje uplne nejlip. Proste je dobre rict nahlas ze tu mame stat a ten neni jenom na okrasu.
25. 9. 2021, 21:26 editováno autorem komentáře
[bez přezdívky]
Ja ale z vysoka s**u na nenazrance s takovym byznysem ala "po me potopa". Nezjima me ze nekdo chce abych si kazdy dva roky kupoval novy telefon, protoze on si na tom chce mastit kapsu. Ja zase chci to co koupim pouzivat co nejdele, a mit moznost v pripade potreby si to opravit, popripadne nechat zpravit. Stejne tak chci aby se zdroje vyuzivaly co nejefektivneji a ne aby behem 50 let dosly, jen protoze je vyzralo par korporatu, jejichz majitele si ziji v nehoranem prepychu a zbytku sveta zbyly je oci pro plac a hromady nefunkcniho srotu.
A protoze ja sam s tim nic nezmuzu, budu podporovat tyhle snahy u nadnarodnich spolecnosti jako je treba EU.
A mate hodne spatny informace co bylo za komaru. Prave v tech dobach se dalo aspon spolehnout na dostupnost nahradnich dilu a taky informaci o nich. Takze kdyz Tesla vyhodila na trh novy IO (s vyjimkou hybridu) tak nejenze jste jej sehnal, ale taky jste mel v katalogu k dispozici veskere potrebne informace aby jste s nim mohl pracovat a mohl jste se na ne s urcitou mirou tolerance spolehnout. Jeden manik s trochou znalosti, cinu, kalafuny a pajkou byl schopny udrzet pulku mesta v chodu. To uz dneska zdaleka neni samozrejmost ani u vetsich celku, natoz u integraku. A to se ani nezminuji o katastrofe automobiloveho prumyslu....
25. 9. 2021, 21:38 editováno autorem komentáře
to je ale Váš problém. Za mě, super, nechci nic jiného. Stejně měním plno věcí po 1 či 2. Nijak mi to nevadí a jsem i rád, protože nové věci = nové technologie. Jen se lidi dělí na ty kteří na to mají a ti co ne. To je celé ;-)
Nebojte, ale zažil. Za komára jsem už byl jako dospělý, takže si to pamatuji. Osobně mi přijde divné, když lidi mají věci fakt dlouho. Dnes je jiná doba, není důvod mít doma osciloskop, mikropájku a kalafunu. Doba pokročila, dnes se používají mikročipy, SMD takže není ani moc prostoru na opravy. Už vidím, jak nějaký strejc v Horní Dolní, vyměňuje čip... :D Za prvé ho nesežene protože ho výrobce čipu dodává jen výrobci zařízení a za druhé, protože je dnes levnější vyměnit celý díl. Asi jen fanda bude doma převíjet trefo, nebo opravovat toroid , že? Dávno jsou pryč doby 8080 a NE555... A buďme rádi.
[bez přezdívky]
"to je ale Váš problém."
Ale problem s tim mate ocislysne Vy... :-D
" protože nové věci = nové technologie."
To je totalne mimo. Nove veci, jsou mnody jen stare technologie s novou PR ;) Jen se zmeni etiketa, nebo barva obalu, pajsl je vicemene tentyz. Viteje v kapitalismu :) (Tim nechci nijak naznacit, ze bych byl priznivcem jine strany politickeho spektra. )
"Jen se lidi dělí na ty kteří na to mají a ti co ne."
To ale nic nemeni na tom co jsem psal.
"Osobně mi přijde divné, když lidi mají věci fakt dlouho"
Divne Vam to prijit muze, ale to me nijak netrapi. Ja si cenim kvality, ne kvantity. A do kvality pocitam i zivotnost a udrzbu.
"Doba pokročila, dnes se používají mikročipy, SMD takže není ani moc prostoru na opravy. Už vidím, jak nějaký strejc v Horní Dolní, vyměňuje čip..."
No, on by si ho treba vymenil a pokud ne, tak by to nechal na tom, kdo to opravit umi. To by ovsem musel ten nahradni cip byt dostupny a napr, take vymenitelny.
"Za prvé ho nesežene protože ho výrobce čipu dodává jen výrobci zařízení "
Coz je ten problem. A problem je, ze nesezenete kolikrat ani ten dil, a nebo je schvalne nacenen 1,5x vyssi cenu nez ma cele zarizeni nove. Viz treba displaye u smartfonu, to je krasny priklad.
"a za druhé, protože je dnes levnější vyměnit celý díl."
Typicky marketingovy zvast. Je to vyhodnejsi pro vyrobce toho dilu, ale ne pro kocoveho zakaznika, protoze celek ho vyjde draz, jak soucastka. Proto se taky socasti umele precenuji. Co se tyce pracnosti, je to potreba brat idividualne. Nekdy to muze byt drazzsi a nekdy ne.
"Asi jen fanda bude doma převíjet trefo, nebo opravovat toroid , že?"
A proc by ho mel previjet? Staci, kdyz odpovidajici kus sezenu za odpovidajici cenu.
"Dávno jsou pryč doby 8080 a NE555... A buďme rádi."
To mate naprostou pravdu. Jen lidska hloupost, bezohlednost a nenazranost se tu s nama porad drzi jako kliste....
a jsme opět u toho. Prostě výrobce nechce, aby daný díl byl veřejně dostupný. Nevidím důvod proč by měl výrobce poskytovat náhradní díly. Když to řeknu blbě, výrobce nezajímá nějaký chudák, který nemá na nový produkt a chce jen jeden čip. Takového zákazníka v klidu pošle k androidu, třeba.
Osobně s tím problém nemám, klidně bych zákonem udělal, že po 2 letech se elektronika sama zničí a že nebude žádný náhradní díl. Nevěřím tomu, že dnešní době je jakákoliv oprava levnější něž nová věc (tedy pokud to není prasklá pojistka, ale třeba mikročip).
Tak pokud jste kolenovrt, tak i Vám musí být příjemné koupit nový telefon a ještě ušetřit, než kupovat nový LCD, ne?
Co je odpovídající cena? Cena, kterou určíte vy? To je omyl, ať se vám to líbí nebo ne. Cenu určuje primárně výrobce, sekundárně trh. A Vám nezbyde se s tím smířit. Jak jsem psal, buď na to máte nebo ne. To je vše.
Možná by se Vám vyplatily individuální lekce češtiny, čas od času nevím co jste vlastně chtěl říci ;-)
Proboha, co to melete za kraviny... Chcete zpět dobu 8080 a NE555? Víte co je vůbec dnešních mikročipech integrováno? Vždyť i celé Apollo 13 by dnes mnohonásobně strčil do kapsy kterýkoliv "chytrý mobil". Pokud by jste chtěl dobu 8080, tak si mobil taháte na příruční kárce, pane...
Zapomínáte na to, že nežijeme v diktatuře výrobců. Máme tady tržní prostředí, takže zákazníci nemusí kupovat výrobky od výrobce, který neposkytuje náhradní díly nebo se jeho elektronika po dvou letech zničí. A zákazníci se mezi sebou mohou také dohodnout, založit si spolek a dohodnout se, že v tom spolku budou postupovat vůči výrobcům jednotně.
Me zaujala cast o informovani kompatibility rychlonabijeni.
Tohle me u USB-C opravdu chybi - vyrobky by meli nest "stitek" podporovanych profilu aby bylo jasno, co ktery port umi - at uz prijmout nebo vyslat. Dnez uz mame mnoho druhu PD profilu, alt modu a taky jejich kombinace a mixy.
V dnesni dobe se totiz strasne rozmaha meta-reseni... a schovat to podstatne tak, aby o tom kupujici ani nemohl tusit co vlastne kupuje. Prece u PCIe slotu je taky slusnost uvadet pocet linek a rychlost, pripadne vzajemne ovlivneni rozlozeni linek... proc ne u Type-C portech ?
PCIe je oproti USB-C strašně jednoduché rozhraní (konceptuelně). Když máte X identických sériových linek, tak pro jejich popis stačí pár čísel.
Naproti tomu, když se pokusíte skrz jeden konektor protáhnout různorodou směsici analogových a digitálních linek, tak je výsledkem bordel ve kterém se pořádně vyznají jen specialisti. Laik jen zastrčí kabel a bude doufat, že kouzlo zafunguje.
Pokud chtějí informovaného spotřebitele, tak si EU měla vybrat nějaký jednodušší kabel. :)
A prave to chci - aby ta smesice byla indikovana, napr:
1. Uvest kombinaci fyzickych vrstev - hw profil.
2. Uvest pro kazdy hw profil moznosti a parametry obsahu (payload constraints) ktere jsou na danem zarizeni mozne dosahnout.
Vzdy to jde popsat jednoznacne - mobil nema neomezeny pocet variant dratoveho pripojeni :)
Mne to tedy prijde docela chytre vyuziti USB-C konektoru, preci jen udelat nedigitalni headset je celkem fajn reseni. Stejne tak se po USB-C zenou jine standardy, to same pres HDMI konektory.
https://www.ti.com/lit/ug/tidub66/tidub66.pdf
Akorat mi prijde humus detekci delat pres odpory, asi bych byl radsi za moznost tam mit nejakou primitivni 1-wire komunikaci, nejaky OTP-like SOT23 odpovidac by stal nula nula nic.
A vadí to nějak, že třeba Německo má trochu jiné zásuvky, než my, když se dají dělat zástrčky, které se dají použít v obou zemích? V rámci kontinentální Evropy s tím obecně nikdy moc problém neměl, v zásadě asi jen v Británii člověk fakt potřeboval redukci... No a Britové už z EU raději odešli... A vzali si sebou i ty jejich divné jednotky... :-)
Pro začátek je loterie, jestli se notebook, co má ve specifikaci USB-C 45W, bude při připojení k 30W nabíječce (která má tedy jenom 9V oproti 15 u 45W, myslím) nabíjet pomalu nebo vůbec - moje HP se nenabíjí vůbec (asi udělali nabíjecí elektroniku tak, že musí mít na vstupu víc než má akumulátor (mám 3 články v sérii, tedy 12V)), kolegové mají Delly a Apply a ty se nabíjí pomalu.
a ona snad tim Lightningem konci nabijecka? Ono nelze pouzit pouzit non-Apple nabijecku s USB-C konektorem?
Mozna neco prehlizim, ale co ctu clanek Evropske komise, tak tam porad vidim soustredeni na nabijecku, nikoliv na nabijene zarizeni.
Takze oproti minulemu tam vidim spis jen zmenu z "microUSB" na "USB-C s PD". Pro vystup z nabijecky, nikoliv vstup nabijeneho zarizeni (i kdyz je tam nejaka zminka ze nekdy v dalekem budoucnu budou resit i druhy konec).
Nie :) komisia riesi doslova (z clanku): "port USB typu C se stane standardním portem pro všechny chytré telefony, tablety, fotoaparáty, sluchátka, přenosné reproduktory a přenosné herní konzole."
Sustredenie na nabijacku tam je, pretoze to je dovod, preco to nariadenie ma fungovat, ale kompatibilita sa ma zabezpecit na zariadeniach, podobne ako to bolo aj s microUSB. Inak by sme doteraz pouzivali proprietarne Nokia a SonyEricsson kable, ktore boli ku koncu svojej ery ukoncene USBckom na nabijacke.
Vzhledem k tomu, ze ve zbytku celyho clanku pak resi to, ze muzes mit stejnou _nabijecku_, nikoliv kabel (ten je tam zminen taky), kde si z toho vyvodil ze ten USB-C musi byt primo na telefonu?
Cely clanek pitva nabijecku, ne kabel, ani jaky konektor bude primo na mobilu/tabletu a spol.
A to je splnitelne jakymkoliv kabelem co ma na jedne stranr USB-C konektor.
Proto se ptam.
Tu je original tlacova sprava v anglictine: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_4613
Nizsie vynatky, z ktorych som si to odvodil, popri uvahe, ktoru som uz postoval vyssie, ze "starej" microusb direktive nevyhovovali proprietarne porty na zariadeniach, aj ked sa nabijali nabijackou poskytujucou USB-A, a aj v tlacovej sprave sa pise, ze "znizili pocet roznych nabijacich rieseni z 30 na 3" (co chapem ako microUSB, USB-C, Lightning port na strane zariadenia)
A harmonised charging port for electronic devices: USB-C will be the common port. This will allow consumers to charge their devices with the same USB-C charger, regardless of the device brand.
-- hovori sa o Device (toto je aj v ceskom preklade)
To ultimately have a common charger, full interoperability is required on both sides of the cable: the electronic device and the external power supply. The interoperability on the device end, which is by far the bigger challenge, will be achieved by today's proposal. *** The interoperability of the external power supply will be addressed by the review of the Commission's Ecodesign Regulation. This will be launched later this year so that its entry into force can be aligned with today's proposal.
-- na zaciatku*** sa hovori o Device end, a je tam jasne aj vysvetlene, ze nabijacky (power supply) budu riesit paralelne... a tymto by som dokazovanie ukoncil :)
Přechodky které nemaji propojeny nulák na jedné straně resp. eliminují ochrannou funkci nejsou povoleny. Nejsme výjimka. AFAIK to má tak Německo, alpské družstvo kontroly řidičů a nebo UK.
Buďte rád že to revizak nevidí. Já bych to v rámci ochrany domu nechtěl. Kdoví co na to pojišťovna vpřípadě pruseru
Který blb ten dům stavěl? Ital že? Tomu by ty zásuvky odpovídaly. To je zralé na překopani instalace. Pro ceske podminky dost nepraktické.
Stavební dozor pracuje s tím co dá revizak. Je už problém rozporovat když je papír a stempl.
Musíte si pak zajistit další revizi na své naklady nebo soudního znalce v jedné osobě který půjde proti kolegovi. A to zaplatíte ze svého.
Řešil jsem to na Vinohradech ( obecně v té části cajzlu instalace díky bývalému skanzenu 110V rozvodu a abnormalnimu poctu důchodců dost na pytel).
Nové rozvody dělany tak že zásuvky byly zapojena každá jinak. Stav kdy na zemi je fáze a nekde zem ani neni zapojena. Pravděpodobně zapojoval někdo z vychod. Elektromer na prkénku lec s novymi jistici kde vykukovaly odizolovsne kontakty vypadal zajimave surrealisticky - zadna skrinka. Proste prkénko na chodbě. Údajně "nova" instalace.
Situace byla resena jednoduše - vypovezenim nájmu bez sankci s přátelským dopisem od právníka.
Schuko zásuvky u nás nejsou povoleny. Konec. Bez diskuse. Tečka.
Na nových spotřebičich mate unischuko nebo IEC mezikus a tam uz není problém. Zkuste ale nacpat F typ s nulakem zástrčku do schuko prodluzky/zasuvky Pokud se vám to podaří je to dost nebezpecne.
To že si vlakové dopravci u nás neprezbrojili rakouske vozy je jedna věc. Prodej smart schuko kravin v Alzaci lze právně obejit pokud je to samostatný spotřebič. Ale taky to není v pořádku.
24. 9. 2021, 12:44 editováno autorem komentáře
Univerzal s volnymi flexi schuko kontakty se zatlacovacim nulakem. Pripadna kombinace viceder i na BT zásuvky.
Tady zalezi zda ten vuz ma jezdit doma nebo v zahranici. Komentoval jsem zejmena případ lokalnich vlaku.
Pokud ma vuz domovskou stanici treba v Reichu tak mi to prijde vicemene ok - co se da taky delat.
Jako turista je vyhodne s sebou tahat unischuko(dnes jiz standartne dodavany) nebo typ E na male spotrebice s dvojtou izolaci.
Jistě, je dobrou praxí zapojovat při pohledu na zásuvku s kolíkem nahoře fázi vlevo, ale pokud vím, tak už delší dobu to aspoň u nás norma nevyžaduje. Jen to musí být sjednocené v rámci objektu.
A pokud používáš třeba stolní PC, tak tam asi máš taky fázi a nulu přehozenou a ani o tom nevíš, a nic se neděje :-). Malá nápověda: my máme oproti Francouzům (od nichž jsme zásuvky přebrali) přehozenou fázi na druhé straně. A s jakou variantou myslíš, že počítají propojovací kabely např. ke zdrojům? Kdysi mě to trochu překvapilo, když jsem si potřeboval udělat redukci z IEC konektoru na UPS na normální zásuvku a zjistil jsem, že fáze je jinde, než bych čekal. Ale ono nakonec až o tolik nejde, stejně bys v praxi neměl spoléhat na to, kde fáze je nebo není.
Svého času byly oblíbené prodlužovačky vyrobené z průhledného plastu. A spousta lidí včetně mě se divila, když viděla hnědý drát připojený k pravému kolíku a modrý k levému. A je to skutečně tak, když se přebírala francouzská (nebo snad belgická) norma, tak to u nás trochu popletli :)
https://elektrika.cz/data/clanky/proc-mame-v-cesku-kolik-a-ne-schuko
To je další kategorie problemu. Na starém kontinentě se nám míchá
1. Národní značení v zemi výroby
2. Evropské barevné značení
3. Národní značení na který je zvyklý elektrikář
4. Kombinace zapojení spotřebiče pro různé země
Pokud se smichá tohle dohromady bude hodně odpálených spotřebičů pokud si elektrikář bude myslet že je ČR pupek světa.
Například u kuchyňských spotřebičů není výjimkou varianta zapojení jednofáze třeba na 20A a víc ( bez limitace). Co je to za kravinu? Inu jsou elektricky zaostalé země v evrope, kde trifazi nedostanete k baráku ani k male dílně natož do domu. A řeklo byste že UK nebo Španělsko je civilizované země.
Dělat mezinárodní dodavky zarizeni je velká švanda.
Souhlasím.
Cca před 15 lety vyšel v mém profesním časopise Veterinářství článek s výstižným názvem "Euroskeptikem snadno a rychle". Jeden čerstvý absolvent v něm popisovat své postřehy ze stáží na zahraničních univerzitách.
Postřech č. 1:
Ve Francii se dal do řeči s jedním studentem ze Španělska. Když zjistili, že oba jsou z vesnice, Španěl se ho zeptal: "A máte u vás elektřinu?" Dostal odpověď, že máme. Po upřesnění, že na španělskou vesnici ji zavedli v 80. letech, byl Španěl velmi překvapen, že Československo bylo prakticky celé elektrifikované o 50 let dříve.
Postřeh č. 2:
Jedna zahraniční studentka (tuším že Polka) utrpěla v nočních hodinách otevřenou zlomeninu nohy. Když posádka sanitky zjistila, že je to cizinka, tak je zajímalo jen to, zda má 250€ na zaplacení. Nakonec je přemluvili, že sanitka pojede okolo bankomatu, kde doprovodná osoba potřebný obnos vybere.
Obecný postřeh:
Západ si myslí, že všechno ví nejlépe a jsou středem světa. Ve skutečnosti jsou proti nám pozadu, akorát to všechno dovedou dobře prodat. Toť západní státy na počátku nového tisíciletí.
Schuko zásuvky u nás nejsou povoleny. Konec. Bez diskuse. Tečka.
Nevím nevím, mám za to, že kdysi jsem na tohle téma viděl diskuzi na elektrika.cz a nic tak jednoznačného z toho nevyplývalo. Minimálně v některých speciálních případech ne (bohužel už nevím, ve kterých, neb jaksi netuším, proč bych si někam cpal schuko).
Ty specialni pripady jsou spotrebice ktere maji na sobe zasuvku. Do TICR stouchal kolega ze Siemensu kdy schuko byly velka otazka.
Nikdo si pravne nevezme na triko riskovat schuko v cechach. Az u soudu znalec vytahne normy bude mit revizak pruser. K normam se prihlizi i kdyz nejsou pravne zavazne.
Tim spis v domacnostech kde clovek nevi kdo co kam narve. U technika to clovek nejak prekousne - ten vetsinou zna rizika.
Zdroj:
http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/casopis/tema/zasuvky-schuko-versus-zasuvky-podle-csn--13958
Ad prehodena faza a nulak: nie je zarucene ze pripadny prudovy chranic bude fungovat tak ako ma. U spinaneho zdroja je to v podstate jedno. Nie vsak vsade je spinany zdroj.
Na to zapojení se ale stejně spoléhat nemůžeš (viz jak jsem psal nahoře, prostě už proto, že zástrčky mají často zapojení dle francouzské normy, kde to je naopak).
Jinak z toho článku mi žádný takový kategorický závěr nevychází: "Uvedená otázka, tj. možnosti použití zásuvkového systému SCHUKO (obr. 3, obr. 5) v naší republice, byla již několikrát diskutována v rámci Technické normalizační komise pro elektrotechnické předpisy (TNK 22), přičemž vyplynul závěr: nedoporučuje se"
Přičemž spíš se to nese v duchu toho, že bychom (ne)měli nahradit stávající zásuvky u nás zásuvkami schuko (což je samozřejmě blbost, nic by to nepřineslo a stálo by to mraky peněz).
Alibismus? Podivej se na rozpisy evropskych norem k narodnim implementacim. Vydis tam nekde pro CR Schuko? Ne nevidis. Je tam uvedena i referencni CSN a obrazek pto retardovane.
Pokud udelas schuko instalaci misto F tak to soud prvni instance rozseka. K normam se u sporu prihlizi. Pokud by tedy majitel vylozene nechtel schuko.
Tomu nějak nerozumím, můžeš to prosím rozvést? Nulák nemá vůči PE žádný potenciál, tam žádný proud neunikne (proto je to nulák). A fáze je ve všech zásuvkách jednoho okruhu jen jedna, jak by se to mohlo odečíst? Když budou probíjet dvě zařízení, bude o to větší rozdíl proudů fáze vůči nuláku, bez ohledu na pozici fáze v zásuvce, ne?
To by platilo v pripade idealnej sustavy. Lenze ta idealna nie je, nepouzivame supravodice, ale med a hlinik. Taktiez spoje na svorkovniciach nie su idealne zvary, ale pouzivaju sa spoje ktore sa mozu uvolnit. Zataze ktore su do sustavy zapojene rovnako nie su idealne. Zvedsa ide o indukcnu zataz. Aj tu plati ze pruser je dosledok suhry viacerych chyb a cim menej chyb do toho systemu zanesieme tym je pravdepodobnost pruseru mensia...
Tam vam neschvali revizak prudovy chranic, ktory je tu ok a bezne sa pouziva. Tym ze je s vasou lebkou kompatibilny mozok vola, este nemusi znamenat ze schulko zasuvky su kompatibilne s normami ktore pocitaju s tunajsimi zasuvkami. Norma ako taka neprikazuje ze faza musi byt vlavo, prikazuje ze to musi byt jednotne v celej sustave. Ono pre laika je to sice len kopa dratov, ale skuste pocitat s tym ze kazdy ten drat ma nejaky el odpor, nie vzdy dokonale spoje na svorkovniciach a nakreslite si to zjednodusene schema rozvodu co mate doma ako realne schema, a prehodte si tam na niektorej zasuvke fazu a nulak. Mozno ked si to nakreslite tak vam to zacne davat zmysel.
Rozlišovat PE,PEN primo na kolicich jednofazove zásuvky nedava v kontextu uzivatele moc smysl. Ten ji fakt nebude zapojovat. Ty vodice nejsou zvlášť vyvedene a system TNS-C ci S ci C-S uzivatel na druhe strane fakt neresi.
Nevim cim to nahradit. V češtině jste meli AFAIK ochranny vodic. Mozna ochranný kolik?
25. 9. 2021, 13:00 editováno autorem komentáře
Jednofázové zásuvky vždy měly pouze kontakty L, N a PE. Kontakt PEN měly pouze staré (čtyřkolíkové) třífázové zásuvky. To je zcela nezávislé na typu provedení instalace (v TN-C je v zásuvce propojka mezi kolíkem a jednou zdířkou, v TN-S, TT, nebo IT vedou do zásuvky tři samostatné vodiče). Když píšete „nulák“, asi tím myslíte ochranný kolík, tedy PE, ale když pak příšete o „prohození fáze a nuláku“, tak zase evidentně píšete o pracovním nulovém vodiči, tedy N. Prohození L a N ničemu nevadí protože ani žádné „správné“ zapojení neexistuje, prohození L a PE je fatální, život přímo ohrožující situace a jedno z hlavních nebezpečí instalací typu TN-C.
Pokud potřebuju víc nabíječek, tak si je prostě koupím. A někdo nepotřebuje žádnou ... buď využije ty stávající, nebo třeba nabíjí pouze na bezdrátových, které má například v autě nebo integrované ve stolu.
S tím, že není součástí mobilu nabíječka tedy asi problém nemám. Jen by na to slušný prodejce měl poukázat, aby to bylo nakupujícímu zřejmé. Zvlášť v aktuální době, kdy je to změna, by to mělo být naprostou samozřejmostí.
SLC. Blbe, dlouho a draze. Uz by to meli tisknout doprostred ty modry fangle, pekne vprostred, v zari tech "hvezdicek".
EU vzdy trva roky, nez za silene penize proschuzuje uplnou kravinu.
Soucasny stav je takovy, ze se napajeni dostalo prilis blizko logice, a ze kvuli vadnemu kabelu muzete lehce prijit o spotrebic. Pritom nabijeci proudy a napeti stale nestaci. Mozna by tedy bylo nacase udelat jeden kabel jako stereo-jack 2.5 mm, a dve dirky do spotrebice. Strcite do jedne, data na 2 ze tri, do druhe, napajeni na jinych 2 ze tri.
Anebo klidne uplne jinak, jenze to se diky blbe "iniciative" EU uz nikdy nedozvime. Bylo to tak drahy a blby, ze to bude muset byt provozovano nejmin jednu petiletku.
Neříkám že nesouhlasím, ale technická poznámka: napájení přes jacky má problém v tom, že při zapojování to jde přes zkrat. Používalo se to, ale třeba mi takto odešel jeden původní zdroj, který nevydržel to, že dítě nezastrčilo konektor až do krajní polohy.
PS: když už jsme v té Evropě, máme tady stále DIN 45323, ten by se možná dal oprášit na větší proudy.
To je ale u dost asijských výrobků. Tím spíš u Japonců. V zemi původu je to naprosto normální. Tady vám ani žádné naše národní normy nepomůžou.
Tohle "spolehani se" už u nejednoho elektrikáře aktivovalo pojistku na blbost.
Podobně spolehani na to ze autobaterie bude mit plus pol vpravo. Stejný průšvih u zahraničních vozů.
Nemá náhodou brother vyrazene schematko s plusem u konektoru nebo štítku? Máte se taky seznámit s popisky na pristroji nejen s návodem.
25. 9. 2021, 07:59 editováno autorem komentáře
vyrazene to tam samozrejme je jako na kazdem jinem zarizeni a po tom co to nefungovalo jsem ho videl. Ale je to prvni pripad, kdy jsme to videl obracene tak jsem si dovolil to nezkoumat hned a stacil mi pohled na napeti :) Jak to maj v japonsku je mi celkem jedno ale pokud to prodavaj do evropy, prave bych ocenil nejake sjednoceni nebo minimalne vyrazny stitek s vykricnikem na pristroji. Ja tomu piktogramu rozumim ale kdyz by se to stalo moji mamce a zarizeni nemelo ochranu nebo by odesel zdroj, nebude to prima. Te ten piktogram ji nic nerika.
Nehlede na to, ze az zrovna pojedu do tramtarie pracovat a adapter zapomenu doma a stitkovacka bude zrovna vybita, budu v loji :) Kdyz jsme si tohle zazil hned na zacatku, pocitam s tim. Kdyz bych to nezazil, adapter bych moc neresil.
Fyzicky konektor je ta menej dolezita cast problemu. Podstatna, ale menej dolezita, pretoze kabel USB-A - cokolvek nie je zas tak velky problem mat. Koniec koncov vsetky tie kable su v konecnom dosledku nejaka forma USB v nejakej verzii (po zjednoteni lightningu s USB to bude spatne platit aj pre ten Apple). V tomto napriklad nevidim problem ani u Applu, moja nabijacka ma na strane steny tiez USB-A konektor.
Horsie to uz bude so standardom rychleho nabijania. Tam je to znacne roztriestene. USB PD bude spatne kompatibilne a QC budu asi tiez spatne kompatibilne, ale su nekompatibilne vzajomne. Tipujem, ze podobne to bude s Applom a mozno dalsimi.
Je tam sice fallback na USB2/3, ktore daju 10/15W, ale hafo ludi by si stale mohlo povedat, ze kaslem na to, kupim si nabijacku k **mojmu** telefonu, nech sa to nabija rychlo.
S tou kompatibilitou je to vážně všelijaké. Mám telefon a tablet, obojí Samsung, pbojí s podporou rychlonabíjení a k obojímu jsem dostal identickou nabíječku. Pak jsem si koupil generickou powerbanku s QuickCharge - s telefonem s ní rychlonabíjení funguje, s tabletem ne. Naivní dotaz na Samsung fóru skončil přesně podle očekávání: "Ujistěte se, že používáte originální příslušenství Samsung"...
to je naprosttý nesmysl... Ale budiž, myslete si to dál.
Příklad z osobní zkušenosti: originál Apple USB-C -> Lightning funguje naprosto vždy bez problémů. Levné šme*dy od hamy / alzy / číny většinou ne, napíše že je nepodporovaný a mám si koupit originál. A přesně tak to dopadne. Sice budou mít všechny věci "stejný" konektor, ale nemusí fungovat. Nehledě na to, že by mohl být i problém s nabíječkami, když bude slabá, tak to nemusí ani nabíjet atd. Takže oto stejně ve finále nevyřeší vůbec nic, jen to odnesou výrobci a samozřejmě koncový zákazníci.
ano, já to chápu. Ale je to hloupost. Proč by to tak mělo být? Pokud vyrobíte nějaký produkt, chcete ho propagovat a maximalizovat své zisky, takže si uděláte svůj konektor.
No, mě to prostě přijde jako bych šel do BMW a řekl jim, že chci křesla ze šádovky, motor z Trabantu a nápravu z Dácie. Je to prostě nesmysl a pí**na hodna EU a pevně doufám, že u výrobců narazí, resp. u Applu.
Nabíječka se také netýká samotného výrobku. Nebo možná ještě bližší příklad k nabíječce jsou benzínové pumpy. Prostě oddělení infrastruktury pro dodávání energie znamená větší efektivitu, zároveň není žádný přínos toho, kdyby tu infrastrukturu dodával přímo výrobce toho zařízení (jediný přínos by byl, že výrobce může zneužít nedokonalosti trhu a rejžovat na tom).
pardón, ale musím oponovat. Jak to, že se netýká výrobku? Třeba je nabíječka optimalizovaná na použití na daný mobil, třeba rychlonabíjecí funkcí nebo nějakou další funkcionalitou. Právě že to přínos má a právě v tom, že daný výrobce může mít něco specifického, co ho odlišuje od konkurence a to přeci nechceme, ne? To by bylo asi jako, pokud by všichni jezdili ve sra***dních šádovkách, všichni měli doma blondýny 160cm, 8 k**y apod. To je přeci nesmysl, utopie...
Proč tedy výrobci žádné specifické funkce nenabízejí? Rychlonabíjení mají všichni, akorát vzájemně nekompatibilní. Ale funkčně se to nijak neliší.
To samé by mohlo být u aut. Výrobce by mohl teoreticky nabídnout něco navíc, pokud bude auto moci tankovat jenom na jeho benzínkách. V praxi ale nic takového nenabízejí, protože to nedává smysl.
Nikdo nechce, aby všechny mobily byly stejné. Jde jenom o sjednocení nabíjecích konektorů a protokolů, a tam prostě žádné funkční rozdíly nejsou. A jejich sjednocení přináší výhody.
jste si jistý, že se neliší? Proč si tedy každý dělá své super rychlé nabíječky?
Ne, jde o obecně o buzeraci a omezování volného podnikání. Pokud jako výrobce rozhodnu mít k mobilu kabel, tak je to moje volba a NIKDO, podotýkám NIKDO mi ji nesmí brát. Jinak se nacházíme v totalitním režimu, kde musí poslouchat všichni.
Sjednocení nepřináší a absolutně nic. To opravdu můžete pak "sjednotit" vše - auta, manželky, práci, bydlení atd. Ale tohle prostě může navrhnout jen chorý mozek...
Neliší. Všechny ty super rychlé nabíječky dokáží zařízení nakonec nabíjet stejným výkonem. Ono je to totiž omezené tím, co je schopná baterie pojmout, a to je dané současným stavem vědeckého poznání.
Proč si tedy každý dělá své super rychlé nabíječky? Právě že v tom žádný smysl není. Je to prostě lokální maximum. Je několik velkých výrobců, tím pádem několik nejrozšířenějších systémů. No a žádný výrobce nechce přejít na konkurenční systém – asi by musel platit něco za licence a vypadalo by to hloupě, dotyčný výrobce by z toho neměl žádnou výhodu, jen možné nevýhody. Stejně tak nemají výrobci žádný důvod domluvit se na nějakém novém nezávislém systému. Abychom z tohohle lokálního maxima unikly, je potřeba nějaký impuls zvenčí.
To, že musí poslouchat všichni, platí i v demokracii. Pořád řešíte jen volné podnikání výrobce, ale úplně zapomínáte na zákazníky. Ti nemají povinnost kupovat vše, co jim výrobce nabídne. Mají možnost přestat kupovat mobily s kabelem. A mají možnost se na tom domluvit a přestat je kupovat všichni.
Sjednocení nabíjecích konektorů a protokolů přináší to, že můžete pro nabíjení libovolného mobilu použít libovolnou nabíječku. Takže si nemusíte pamatovat, co k čemu patří, stačí vám menší množství nabíječek, je menší pravděpodobnost, že nebudete mít tu správnou nabíječku po ruce.
Sjednocení nabíjecích konektorů a protokolů má výhody a nemá žádné nevýhody. Neexistuje tam nic, podle čeho by si dnes zákazníci vybírali – z pohledu zákazníka jsou všechny současné systémy stejné.
Takže to vaše sjednocování aut, manželek, práce a bydlení je jenom šikmá plocha. Mezi auty jsou rozdíly, kvůli kterým si je zákazníci vybírají – jeden dává přednost něčemu, vybere si jedno auto, jiný dává přednost něčemu jinému, vybere si jiné auto. Ale viděl jste někoho, že by dával přednost tenčímu nabíjecímu konektoru před tlustším, nebo že by dával přednost 8 pinům v konektoru před deseti? Slyšel jste o někom, kdo si vybíral mobil podle toho, zda má micro USB nebo Lightning konektor?
pardón, ale musím oponovat. Jak to, že se netýká výrobku? Třeba je nabíječka optimalizovaná na použití na daný mobil, třeba rychlonabíjecí funkcí nebo nějakou další funkcionalitou. Právě že to přínos má a právě v tom, že daný výrobce může mít něco specifického, co ho odlišuje od konkurence a to přeci nechceme, ne? To by bylo asi jako, pokud by všichni jezdili ve sra***dních šádovkách, všichni měli doma blondýny 160cm, 8 k**y apod. To je přeci nesmysl, utopie...
Ved tu nikto nehovori, ze vyrobci nesmu predavat nabijacky alebo ze nabijacky nesmu byt rychle. Navrhuje sa podpora USB-C (aby sa kabel dal strcit do cohokolvek) a USB-PD (na rychle nabijanie). Popri tomto si do nabijacky moze vyrobca sdat aj specificky protokol, nikto to nezakazal. Len bude moznost pripojit k nabijacke akykolvek telefon a nabije sa takou rychlostou, akou sa s nabijackou dohodne.
"navyse to ich nariadenie by bolo splnene aj bez EU"
To je nepochopeni jak EU funguje. Tohle narizeni si nikdo nevycucal z prstu za noc. Bylo to zdlouhave jednani (proto to vzdy tak dlouho trva) s vyrobci. Kazdy se vyjadril, byly namitky, protinamitky, ... Ti vyrobci vedeli co jich ceka a nez by cekali az to na nich spadne tak rovnou zadali vyvojarum delejte jenom USB-C.
Takze az prijde narizeni v platnost (jakoze tohle je porad navrh) vsichni jsou happy a maj to. Jenom neznalec si zase posteskne ze to narizeni je zbytecne protoze uz to vsichni maji.
Je zajímavé, jak "Evropa" dokáže řešit problém, který se mezitím vyřeší sám.
Když byl "binec" v nabíječkách na mobily (měly kabel "napevno" a různé koncovky, napětí, proudy...), začaly se objevovat modely s USB nabíjením - bylo to elegantní, ten konektor tam stejně byl a i při započítání nákladů na případnou "inteligenci" v nabíječce to ve výsledku přišlo levněji. Někdy tou dobou začala EU razit povinné USB nabíjení,
Doba pokročila a zprvu jednotný a jednoduchý princip se přežil. Mobily jsou příliš žravé a klasické USB (2) nestačí, zejména ne pro rychlonabíjení. Takže se začalo prosazovat USB-C a nějaké ty "firemní" protokoly pro rychlonabíjení - až po PowerDelivery jako ne zcela jednotný standard. A EU začala řešit, že by se to mohlo zavést.
V mezičase vzniklo několik naprosto nekompatibilních variant stále populárnějšího bezdrátového nabíjení...
Jak jsem psal vise. Binec se zjednotil prave kvuli tomu ze to europa zacala resit.
Nebo by jsi chtel aby nekdo pres noc rekl tak ted uz jenom USB-C a vy vsichni mate smulu. Tahle situace je vlastne nejlepsi co se stalo. Vsichni vedeli ze to prijde, pripravili se a smernice uz jenom rekne kde je standard.
Binec (při přechodu na USB) se začal sjednocovat DŘÍVE, než to Evropa začala řešit.
Směrnice řekne, kde je standard, ale, jako obvykle, to nebude "přesně" nic z toho, co se dneska běžně standardně vyskytuje. Požadovat PD pro nabíječce k mobilu, který se v pohodě za dvě-tři hodiny nabije hloupou nabíječko, která mu dá necelá 2 A na pěti voltech, je poněkud "overkill". Beztak těm baterkám v mobilu rychlonabíjení na životnosti rozhodně nepřidává. Ve výsledku: tam, kde dneska stačí levná "USB2" nabíječka a universální kabel za pár kaček, bude potřeba dodat chytrou nabíječku s drahým kabelem, schopnou udržet v chodu herní notebook. (Trochu nadsazeně, samozřejmě.)
Přechod na USB začal až po té, co to EU začala řešit. USB-C patří do té trojice nejpoužívanějších, takže standard bude přesně jedna z věcí, co se dnes běžně vyskytuje. Po nabíječce k mobilu nebude požadováno, aby poskytovala PD. Bude požadováno, aby když poskytuje rychlejší nabíjení, bylo to standardní PD a ne proprietární standardy. Navíc to nařízení se nevztahuje jen na mobily, ale třeba také tablety. A dá se očekávat, že to způsobí větší tlak i na notebooky. Protože pak bude moci fungovat to, že máte jednu nabíječku, kterou nabijete mobil, tablet i notebook.
Jste si tak jistý tím, že se ten problém vyřešil sám? Nebyl to náhodou dlouhodobý tlak a vyjednávání EU s výrobci, aby se domluvili na jednom standardu? Protože já si ještě moc dobře pamatuju, jak to vypadalo, než to EU začala dělat. Každý výrobce měl vlastní konektor, o kterém si myslel, že je unikátní a samozřejmě lepší, než má konkurence, a nechtěl se ho vzdát. Tenkrát to tedy nevypadalo, že se to "vyřeší samo".
A ještě jste zapomněl dodat, že tak nabíječka byla 2-3 dražší než stejná, ale bez toho speciálního konektoru.
Mně je ekologický dopad tlaku EU celkem jedno - protože bude celkem nicotný, ale standardizace je to co nás posune dopředu.
A jako klad tomuhle počinu musím přiznat, že na rozdíl od "mikroUSB" nařízení, toto obsahuje nejen mechanický popis konektoru, ale i logiku PD. Jen je potřeba, aby tlačili na další vývoj PD a zároveň sankcionovali výrobce kteří se to budou pokoušet obejít.
Když nás posune dopředu standardizace konektorů a nabíjení, nebylo by lepší do toho šlápnout pořádně ihned? Standardizoval bych i velikosti, neboť těch pouzder a krytů, co se co dva roky vyhodí. Nějaké omezení celkové spotřeby by nebylo od věci. O závazné normě na kvalitu (světelnost, omezení modrého světla v noci) displeje ani nemluvě.
Kromě toho, když založíme EU výrobce mobilních telefonů, to by teprve bylo úspor z rozsahu. Všichni by měli jeden či dva typy výrobků od jednoho výrobce. Jeden management, jeden servisní řetězec, jeden dohled nad normami a regulacemi. Sakra to by byla idyla ...
Jenže ono se to "samo" vlastně vyřešilo a evropská nařízení to jen přikrylo formálně.
Ten binec v nabíječkách si moc dobře pamatuji. A taky ten "WOW-efekt", když nové mobily najednou měly nabíjení přes obyčejné USB - dobrý důvod nekupovat do firmy Nokii (tenkrát). A pak to začala řešit EU...
Je pravda, že čím větší výrobce, tím déle odolával, a ve výsledku jim ta cesta "pasivní resistence" vyšla: všichni mají "evropsky" USB, ale různé režimy rychlonabíjení. Ale už si toho všimli - a protože Číňani jsou schopni dodávat čipy, které "to všechno umí" jsou už nějakou tu dobu na trhu "no-name" nabíječky "multistandard". Velcí výrobci (Samsung...) odolávají, ale spíš ze setrvačnosti - stejně prosazují to bezdrátové nabíjení, takže na nějaké zastaralé USB-C není čas - kromě Evropských úředníků.
Kdyby chtěli (ti úředníci) standardisovat bezdrátové nabíjení, bylo by to IMHO užitečnější.
EU to zacala riesit davno pred tym, nez ste sa to dozvedel... Najprv boli neverejne jednania, ktore sledovalo mozno par nadsencov a zasvatencov, neskor workshopy s vyrobcami... Nakoniec ked to po par rokoch (tolko to trvalo!) vyslo na povrch ako navrh nariadenia, tak jasne, ze vyrobcovia to uz mali hotove, kedze maju cca 1-rocny takt vydavania novych modelov.
Jaký konektor je celkem jedno, já svého času nosil s sebou takovou tu "chobotnici" s různými konektory a nabíjel všude a když jsem přešel na usbc tak jsem si k staré nabíječe jen koupil nový kabel.
Vetší problém ale je s tím, co za tím fyzickým usbc vlastně je, protože to může být usb2.0, usb3.0, 3.1 nebo 3.2 (nevím co umožňuje standard, ale vše tohle už jsem různě viděl uvádět), a pak (dle wikipedie) existuje devět různých standardů na nabíjení, takže někdo má PD, někdo QC, někdo SC a někdo Warp... takže ano, budem mít jeden konektor, ale pak se vám mobil bude nabíjet 12 hodin, protože výrobce nabíječky se rozhodl neuvést, jaký standard podporuje a zrovna jste to netrefili.
Všeobecně uznávaný standard na nabíjení je jen jeden. A to je prosté pětivoltové USB. Myslíte standard pro rychlonabíjení.
Také by mě zajímalo, co vlastně nabíjíte, protože i smartphony od xiaomi s celkem nadprůměrně baterií se na běžně kvalitní 750 mA nabíječce s běžně kvalitním kabelem nabijí úplně v pohodě maximálně za pět hodin (v mém případě Mi 9T na nabíječce ze staré xperie). Z čehož usuzuji, že přeháníte a to značně.
Ja a manzelka mame v noci většinou praci. Občas delam i hluk nezpusobujici prace na zahrade. Vstávám ve 12 prestoze blbi cesi proste musi vstavat v 6( to je fakt zlo největší, zvlast v chudych regionech) , obedvat ve 12, dělat do 16 a v 18 zapnout TV exkrementy nesetkava se to s pochopenim u rychlonabijecek...
tak pokud máte Ni-Cd v mobilu, tak ano, rychlonabíjení je problém. V pořádných mobilech jsou Li-Pol či Li-Ion a ty netrpí pamětí. Já jsem třeba rád za rychlonabíjení, když mám bezdrát na noc. Prostě někdy používám hodně LTE, někdy video hovory a po 4h je baterie "unavená", takže jsem rád, že ji mohu rychle dobít. Nehledě na to, že jestli to "škodí" baterii mne stejně nezajímá, po roce jde telefon pryč
O paměťový efekt nejde. Rychlonabíjení baterie pochopitelně opotřebovává všechny, včetně lithiových. Už tím, že se při nabíjení podstatně více zahřívají ale i dalšími způsoby.
A to vážně nemáte nic lepšího na práci než vyhazovat každý rok peníze za nový smartphone? Upřímnou soustrast. Jakkoliv to jsou samozřejmě vaše peníze. Ale pro mě je to naprostý úlet. (Berte to prostě jako můj názor.) Smartphone je pro mě po roce tak jakože pomalu zánovní. Starý smartphone ja zařízení starší deseti let.
Sice opotrebovava ale bylo by dobre kdyby to nabijelo aspon 1C. Pro lion je 1C uplne bezpecna hodnota a pro lipol (pochybuju ze se pouzivaji v mobilech) je 1C hrozne malo.
Mobil Poco ma 6Ah baterku, Pro nabijeni 1C je potreba 24W nabijecka, a mobil je dodavan jen s 16W :D.
Jako 1C bych bral jako normalni nabijeni a rychlo nabijeni 2C - 3C ktere uz vyrazne zkracuje zivotnost (u lion).
Take by bylo dobre mit moznost si vybrat jak mobil nabijet.
Mám na tabletu zničené datové piny na usb, takže si není schopný domluvit nic, a v zapnutém stavu na nabíječe se jen vybíjí, jelikož nemá dostatečný proud. Není to přímo souvislost s rychlonabíjením, které jsem měl na mysli, ale princip je stejný (nedostanu proud/napětí jaké potřebuji).
Ale máte pravdu v tom, že i tím malým proudem se vypnutý za cca 9 hodin nabije, takže jsem trochu přeháněl.
Na druhou stranu, ne vždy mám čas čekat několik hodin na nabití (nejen u toho tabletu). Už několikrát se mi stalo, že jsem potřeboval někam vyrazit a stav baterie byl takový, že určitě nevydrží nabitá po celou dobu co potřebuji, ale mám třeba hodinu, což by rychlonabíjení zvládlo vyřešit.
24. 9. 2021, 20:51 editováno autorem komentáře
Už se stalo, Amazon před pár dny představil nový Paperwhite, který má USB-C.
My už dávno v rodině hlasujeme peněženkou a všechny mobily, sluchátka a notebooky mají USB-C a nabíjíme jen přes to. Zařízení s microUSB už bych nekoupil. Pravda je, že zrovna ty naše čtečky ho ještě mají a nemá smysl to kvůli tomu obměňovat dřív, ale časem k tomu určitě taky dojde.
Presne tak.. ja som napriklad pre mikroUSB zariadenia dokupil cinske kable, u ktorych nemusim sledovat, ci je koniec spravne otoceny (funguju v oboch polohach). Tym padom nemusim v noci nadavat, ze ten pri*&^%ny konektor nepasuje :-) tym padom poziadavka zapojenia konektora aj poslepiacky je vybavena a nemusel som sa v tom case obmedzit len na top-end s USB-C.
Ach bože, a zas ty ekologické žvásty okolo jako platforma pro direktivní nařizování. Když se podívám na "ekologické" elektromobily s tunami baterií s životností pár let a nabíjené elektřinou z uhlí, tak USB nabíječky to určitě vytrhnou.
P.S. Z praktického hlediska jsem samozřejmě pro, ale na ty zelené kydy jsem už vážně alergický.
Tak nazor petrolheads je nam znamy. V současné dobe neexistuje technologie ktera by zavrela usta jak petrolheads tak Greenheads. A jeste jsme zapomneli hejt na cyklisty(nesmí chybet).
Nicmene ucinnost te uhelne elektrarny I se zapocitanim prenosovych ztrat/ztrat na nabijeni je jinde nez u spalovaku. A baterky maji mnohem delší zivotnost nez 5 let. Blby je ze greenheads neresi tezbu lithium a po prazsku ignorance chrani nas - je to jinde není náš problém. Bohužel jaderka nebude a merklova si taky bude sypat popilek na hlavu.?
Byl bych rad aby petrolheads pro ekologii udelali neco treba se 4 x napalenou cenou nahradnich dilu nebo pravem na opravu - spalovaky jsou silene slozite stroje proti elektromobilum. Ted jsem řešil programovani BMS - to je opet vymysl petrolheads.
24. 9. 2021, 13:16 editováno autorem komentáře
Tak to bylo hádám spíš takové rýpnutí (mě se třeba otevírá kudla v kapse, kdykoliv slyším něco o CO2). Ono se furt o ekologii řeční, ale většinou jsou to jen prázdná slova a líbivé akce, zákazy a příkazy, ale je to k ničemu.
Takže se třeba razí cesta elektromobility, ale už nikdo moc neřeší jednak praktické nedostatky (doba dobíjení, životnost baterií, dostupnost dobíjecích stanic) a hlavně pak i tu ekologii (i spalováky i elektrovozíky jsou neekologické, jen každý jinak) - těžbou kobaltu a lithia počínaje a recyklací akumulátorů konče. A nemysli si, ona ta účinnost, když vezmeš v úvahu celý řetězec, taky nemusí být kdo ví jak zázračná.
Čím můžeme ekologii přispět, je obecně omezení spotřeby (čehokoliv, ať už je to vyhozené jídlo nebo zbytečně dodané nabíječka k mobilu), odstranění výroby křápů (to se těžko specifikuje a kvantifikuje) a neustále honbě za výrobou za každou cenu, jen někdy trochu přetřenou na zeleno, aby se mohlo frčet dál a nikdo moc neremcal.
Odstranění výroby křápů. Tady bych zabodl kolik a odsud začal.
Může mi někdo z automotive rici jak je možné že v 21tem století neumí auto rozpoznat výměnu baterie a ze zkušebních cyklu urcit kapacitu? Nebo zadanim kodu? Hej organicky otroku. Vymenils mi baterii potrebuji vstup a udelat test... Dekuji čipy nechci...
Proč to jak dement musí clovek resit extra programatorem?. Servisy na to ovsem rady zapominaji.
Proč Toyota nebo Honda( ted nevim presne ktery asiat) to umi automaticky? Auto je nutno nechat par hodin stat...
Tyhle blbarny nastaly po zavedeni start-stop.
25. 9. 2021, 13:56 editováno autorem komentáře
Myslim, ze je to z duvodu obrovskeho mnozstvi baterek co lidi pouzivaji, ktere se chovaji kazda trosku jinak, nabijeci cykly jsou podle typu jizdy ruznorode, model by na to byl hrozne slozity a nespolehlivy ... mam pokracovat?
Je jednodussi to nejake charging LIN jednotce rict, hele mas novou baterku, je to AGM xxx a tak se k ni chovej spravne.
Ne je to normalni komikstan. Par deviantnich entit co se omylem ocitly ve vedeni EU vymejsli doslova ptakoviny. Jako "standardizace" nabijecek pro mobily. V Kuvajtu se pali pneumatiky o 106. Cela cina se svejma uhelkama za 3 tejdny vyprodukuje to co auta v cely EU za rok. Cela Asie hazi plasty do more ale my tady budeme resit ptakoviny. Jsem docela rozumnej clovek ale zacina to ve me pekne vrit a verim ze nekteri jedinci jsou mozna o par psi/baru napred. Jejich ulitla politika povolenek zacina prodrazovat el., nastup tech EV krapu jakbysmet a to jsme teprve na zacatku, to bude pecka az to bouchne. Jasne oni si ty miliony "lidi" co dneska jezdi v autech z druhy ruky a v ruznejch daciich za 250k apod. nechaj bezbolestne libit ze se pro ne stane auto nedosazitelnej luxus ? Muj odhad je takovej ze par BEV vzplane na ulici a jejich majitele pak mozna budou radi jen za to. Hlavni problem je ten ze EU vyprodukuje v CO2 automobilama cca 3-5% celosvetovyho CO2, pri soucasnym a i budoucim mixu vyroby el. energie to po vymene ze BEV nebude o moc mene. A Cina/Asie/USA na to pecou a my tu pachame genocidu na automobilovym prumyslu. Jen tak naokraj, slavne nemecko a jejich EKO VETRNIKY na severu, a tezky prumysl na jihu zpusoboval, kdyz to fouklo pretoky do nasi site ( protoze jejich prenosovka to nedavala ) a diky tomu nas donutili tusim v roce 2016 k nakupu PST transofrmatoru bratru za skoro 2.mld ( CEPS ) jen aby sme tu jejich zvracenost balancovali. Pak si inteligenti vypnou jaderky a nechaj uhelky. Minulej rok nefoukalo takze oproti predeslejm rokum zase uhelky vyprodukovaly vic el.nez vetrniky ;-) apod.
24. 9. 2021, 19:13 editováno autorem komentáře
Své děti učím, že pokud jiný lže, neznamená že můžou lhát oni. A obdobně pro Vás: to že jiný pálí pneumatiky, neznamená že my to budeme dělat. taky. Všechny ty argumenty alá "asie hází plasty do moře, arabáči pálí pneumatiky" jsou pěkná ptákovina. Jestli chceme poučovat asii, musíme nejprve být vzorem a přestat jim tam vozit odpady. A nabíječky jsou jeden malilinkatý krůček napřed. Ale i ten se musí udělat.
To jste mne asi spatne pochopil ja tu poukazuji na tu silenou ASYMETRICNOST. Pripada mi to jak kdyz mi upenlive sledujeme jestli nam ze stovky kohoutku nekape nekde kapka vody a sousedi vedle vesele nechavaji protejkat vodu o 106. K cemu pak je to nase snazeni, ktere nas prokazatelne ekonomicky poskozuje a jeho "ekologicnosti" se da zhusta debatovat.
To jste mne asi spatne pochopil ja tu poukazuji na tu silenou ASYMETRICNOST. Pripada mi to jak kdyz mi upenlive sledujeme jestli nam ze stovky kohoutku nekape nekde kapka vody a sousedi vedle vesele nechavaji protejkat vodu o 106. K cemu pak je to nase snazeni, ktere nas prokazatelne ekonomicky poskozuje a jeho "ekologicnosti" se da zhusta debatovat. A ci pneumatiky si myslite ze tam asi pali ? No ty nase odvezeny z evropy, takze v tom vidim takove krasne pokrytectvi.
To vaše poukazování je ovšem nesmyslné. Většina neekologických činností má lokální dopad nebo i lokální dopad. To, že někde v Kuvajtu pálí pneumatiky, je sice smutné, ale neznamená to, že je tu máme pálit také.
To, že nás ekologie ekonomicky poškozuje, je ničím nepodložené tvrzení. Zatím všechny ekologické projekty byly ve výsledku i ekonomickým přínosem, není důvod domnívat se, že to tentokrát bude jinak.
> Zatím všechny ekologické projekty byly ve výsledku i ekonomickým přínosem
Nejsem tedy nějak antiekologicky zaměřen, ale u tohodle tvrzení bych si rád poslechl pár příkladů. Ekologie má svou cenu a tvrdit opak si žádá vysvětlení.
Bez dotací (např. soláry), bez externalit (např. "výfuk v Dalešicích" nebo elektrárna na biomasu ze dřeva z Amazonie ...) a nebo nesmyslů (energeticky soběstačná obec, jedoucí na dotace a "bio odpad" svážený z půlky kraje - jen ty náklaďáky to posílají ekologicky do mínusu )
Že něco vydělává s podporou dotací není ekonomický přínos, ale zločin proti státnímu rozpočtu.
Svou cenu má především neekologické chování.
Příkladů ekologického chování, které mělo nakonec i ekonomický přínos, je spousta – odsíření elektráren, energeticky úspornější provozy, zateplení domů, úsporné světelné zdroje… Ono je to logické, to „vyrábění odpadu“ má také svoje náklady, pak se k tomu přidají náklady na odstraňování takového odpadu. Když se investuje do toho, aby se odpad úplně přestal vyrábět, tyhle náklady zmizí a tím pádem je to jenom otázka návratnosti dané investice.
A jak je to v praxi? V době, kdy EU prosazovala pro napájení micro USB, většina zařízení ještě používala napájení přes proprietární konektory typu jack. Teď prosazuje USB-C v době, kdy má spousta nových zařízení micro USB. Ne, EU v tomhle vážně není pozadu, právě naopak. I v tom současném návrhu už řeší, jak to má být v budoucnosti a předpokládá, že nařízení bude aktualizováno podle nových standardů USB.
MicroUSB také není úplně špatně. Špatně je mnohost nestandardů, případně pseudostandardů.
Bylo by bývalo fajn, kdyby se od svého oficiálního vydání (tj. rok 2000) prosadilo jako standard a používaly ho všechny mobily místo toho zmatku v konektorech, co ještě dlouho potom byl.
24. 9. 2021, 10:04 editováno autorem komentáře
Tak pořád je to důležitá oprava proti miniUSB (kde byly pružné jazýčky umístěny na straně zařízení) a zřejmě je to reakce na úplně původní "makro" USB z roku 1996, které se v následujících letech ukázalo nevhodné pro supertenké mobily.
Jinak mám zkušenosti s různě olámanými piny na koaxiálních i D-SUB konektorech, mám zkušenosti s lámajícími se kabely, ale ten hubený konektor microUSB, pokud vím, u mne nikdy problém neměl. Skoro se mi tomu nechce věřit, ale praxe ukazuje, že je navržený dobře.
Ale jo, určitým způsobem to lepší než miniUSB je (ale to, kdyby bývalo lépe navrženo, mohlo mechanicky už kvůli rozměrům mít navrch).
Minimálně si vybavuju případ, kdy jsem jednou musel microUSB konektor v mobilu měnit, někde jinde jsem mu musel aspoň trochu přihnout ten obvodový plíšek v "samici", čímž se kontakt zlepšil, a teď zase přítelkyně bojuje s asi rok a půl starým telefonem, kterému občas zlobí nabíjení - podle dosavadních zjištění nejspíš vyčvachtaným konektorem.
Jaký je vlastně stav u ne-Apple telefonů? Přístroje od Google už od roku 2015 používají opravdové USB Type-C a případně PD, ovšem drtivá většina levnějších telefonů s konektorem typu C má na nabíječce konektor typu A a případné rychlé nabíjení řeší (zakázaným) proprietárním protokolem.
Vlastně mě docela mrzí, jak se na spoustě veřejných míst (třeba v autobusech) poslední dobou objevují nabíjecí USB porty, ovšem pouze typu A. Uživatelé tedy časem budou muset sehnat speciální kabel s konektorem A na jednom konci a rychlost nabíjení bude omezená na 5 V a 1,5 A.
S konektorem USB-C je celkem problem v tom, ze neni moc mechanicky odolny. Pro ucely nejakych public-use nabijecich mist je USB-C naprosto nevhodny, staci trochu bordelu ...
My treba delame zarizeni, ktere ma stale "velky" USB-B konektor, ciste z duvodu mechanickeho namahani. Kdysi davno jsme meli USB-Micro a lide umeli vyrvat i THT verzi tohoto konektoru. Oni dokazou znicit i to velke B, treba tak, ze zasunou kabel tak hluboko do zarizeni, az to vytrha zadek konektoru. Holt nekdo ma kvalitni "zasun" :-).
Jaký je use case? Nám se stávalo ze byl dost orvany konektor kam nešlo vidět. Logicky. Ani názorný piktogram s orientaci moc nepomáhá. Zabral až průmyslový usb konektor s kleci kde šlo orientaci nahmatat a jediné co to odneslo blbou manipulaci byla ta kulatá klec okolo. Pořád se do toho dal narvat ale i normální usb - bez záruky výrobce.
24. 9. 2021, 13:24 editováno autorem komentáře
Ano, vzniká odpad z nevyužitých nabíječek. Zvlášť, když mi třeba jinak skvělé Xiaomi dodává rychlonabíječku a rychlonabíjení (které je mi úplně nanic vzhledem k tomu, že stejně nabíjím přes noc což obvykle kapacitně akorát) zároveň nejde v nastavení telefonu vypnout. Tak jen doufám, že nějakého génia nenapadne rychlonabíjení nařídit povinně.
A jinak nechápu, co taková "USB-C nabíječka" vlastně je. Pokud má nabíječka jako výstup standardní USB-A port, je přece jen záležitostí kabeláže a vnitřní elektroniky jaké napětí a proud je schopna dodat. A to jsou (když opominu rychlonabíjecí protokoly, které nemám důvod řešit jak jsem psal) přece jen a pouze všehovšudy dvě fyzikální veličiny.
A to nemluvím o tom, že já kroky EK schopen chápat jsem. A právě proto bych byl obvykle radši, kdyby je nedělala a jsem přesvědčen, že řadu z nich EK/EU/WTF nemá co řešit. A že to platí i v tomhle případě. Ať mi, proboha, EU do života nemluví a stará se jen o otevřenost trhu, obranu a vnější vztahy -- z čehož pohříchu velkou část rozumně prakticky neplní. Nemluví pokud možno nikde a v ničem. Jakkoliv je mi to zrovna v tomhle případě technicky úplně jedno.
Jenže na tom napětí a proudu se musí připojené zařízení s nabíječkou domluvit. Dnes můžete přes USB dodávat až 100 W – asi byste nechtěl něco takového pustit do myši nebo flash disku, který s něčím takovým vůbec nepočítá. No a jde o to, aby se k té domluvě používal standardní protokol (což je dnes USB PD), a ne nějaká proprietární řešení. Protože při použití standardního protokolu můžete klidně Samsung nabíjet nabíječkou od Apple a bude to fungovat i pro to rychlonabíjení (tedy vyšší proud). Bez společného standardu mohou obě strany podporovat vyšší výkon, ale nebudou se na tom schopny domluvit a tím pádem zůstanou u základního nízkého výkonu.
Ale pořád se na tom ta zařízení musí domluvit. Pořád je na USB 2.0 limit 0,5 A a pokud chce zařízení odebírat víc, je to porušení standardu a obě strany se na tom musí (nějak nestandardně) domluvit. USB 3.0 to má zvednuté na 0,9 A. Dál existují speciální zapojení pro nabíjení baterií, které mají strop na 1,5 resp. 5 A (stále při napětí 5 V). Pravda, tam se to neřeší komunikačním protokolem ale „elektricky“ – teprve tohle začíná být použitelné pro nabíjení dnešních mobilů. A pořád je potřeba, aby obě strany použily ten stejný standard. Jenže pak máte třeba takové Quick Charge, které umožňuje použít vyšší napětí – jenže to už je proprietární protokol, kterému musí obě strany rozumět. Cílem je, aby takový protokol byl jenom jeden, aby ten vyšší výkon mohla dávat libovolná nabíječka libovolnému mobilu/tabletu.
Na vyšším proudu se nikdo domlouvat fakt nemusí. Ostatně vážně si myslíte, že se zařízení nějak domlouvá třeba s redukcí do autozapalovače? Ne, opravdu nedomlouvá, vezme si kolik potřebuje a kolik mu ten zdroj je schopen podle zpětné vazby elektricky dát. To je prostě výhoda spínaných zdrojů. Nevím, co je přesně v normě, ale skoro bych řekl že tohle budou minimální proudy. Ale i kdyby nebyly, je to úplně jedno. On je to nepsaný standard i bez norem. Proto taky můžete použít jakoukoliv pětivoltovou nabíječku s jakýmkoliv maximálním výstupním proudem v jakémkoliv zařízení, co těch pět voltů akceptuje. Toho jste si nevšiml? A všechno ostatní, tedy vyšší nabíjecí napětí, spadá do rychlonabíjení. A o tom, jak už potřetí píši (uff!), nemluvím.
Nemluvě tedy také o tom, že by mě zajímalo, co je u vás "použitelné". Xiaomi mají poměrně vysoké kapacity baterií a i stará pětivoltová 750 mA nabíječka původně z nějaké xperie je nabije nejpozději do pěti hodin (odhadem, v noci obvykle spím). Takže čemu říkáte "použitelné"? Já jedním amérem nabíjím výjimečně a vyššími proudy prakticky nikdy, nevím proč bych měl.
To je právě ten problém, že nevíte, co je v normě. V normě je to, že po zapojení USB konektoru je proud omezen na 100 mA (150 mA u USB 3.0). Pokud chce zařízení víc, musí si to dojednat. Pak je tam ještě ten speciální režim pro nabíjení baterií, který ale IMHO slouží právě jenom pro nabíječky a naopak vylučuje jakoukoli datovou komunikaci přes USB.
Může vám takovéhle omezení připadat zbytečné, ale prostě to v normě je. Asi autorům připadalo rozumné nedovolit hned maximální odběr jakémukoli neznámému zařízení.
Mimochodem, i ta vaše 0,75 A nabíječka je už mimo rozsah normy USB 2.0. To, že vy nenabíjíte větším výkonem, je vaše věc. Ale představte si, že lidé chtějí dělat třeba to, že připojí tablet k nabíječce, pracují na něm (třeba přehrávají video) a chtějí, aby se ten tablet zároveň i nabíjel. Takže nabíjet zařízení 2 A / 5 V je dnes považováno za běžný standard.
Ale představte si, že lidé chtějí dělat třeba to, že připojí tablet k nabíječce, pracují na něm (třeba přehrávají video) a chtějí, aby se ten tablet zároveň i nabíjel.
Nebo aspoň aby se nevybíjel, zatímco dělá něco náročného, co potrvá dlouho. Před časem jsem měl problém s navigací, která se v průběhu aktualizace map vybíjela (pravděpodobně kvůli nějaké chybě firmware, po updatu už se to nedělo) a její akumulátor neměl dostatečnou kapacitu, aby aktualizace stihla doběhnout, než se vybije. (Sice měla dva konektory, jeden micro USB a druhý pro stojánek v autě, ale ty byly tak blízko, že nešly použít oba současně.)
Mně je ale srdečně jedno, co je v normě. To, co se tu řeší jsou nabíječky a ty léta pracují tak jak pracují a to prakticky bez výjimky všechny a všichni s tím počítají. A to prostě stačí.
A dál jsem vám jen psal, že použitelné jsou pochopitelně i podstatně nižší nabíjecí proudy, než je to vaše přehánění. Nepsal jsem, že použitelné pro cokoliv na co si vzpomenete. Umíte číst? Zkuste to ještě jednou.
Až na takovou „drobnost“, že musíte mít tu správnou nabíječku, která podporuje ten správný rychlonabíjecí standard. Vám to možná stačí, jiným lidem to ale nestačí. Nikdo nepsal, že nízký nabíjecí proud není použitelný vůbec k ničemu, takže netuším, s kým polemizujete. Vy si zkuste komentáře přečíst alespoň jednou, než na ně budete reagovat.
Podle meho zkoumani se vec ma tak, ze pokud se bavime o levnych nabijeckach (ne USB-C PD), tak zarizeni si vezme nabijeci proud bud tak, ze zmeri nejake odpory na vodicich a podle toho pozna "svoji nabijecku" (pricemz jsou ruzne kombinace). Alternativa je, ze vyzkousi trosku zvednout proud a zjistuje co se stane, jestli klesne napeti. Nebo samozrejme muze vzit "co nabijecka da".
USB-C PD resi tento cely problem tak, ze zarizeni si DOMLUVI jake ma byt napeti a max. proud a je to normovane. Na trhu asi pul roku dozadu skoro nebyly takoveto nabijecky, levna asijska produkce s USB-C byl jen vymeneny konektor a za nim standardni nabijecka jako s micro-usb. A rozhodne PD neumi nabijecky ktere maji po ceste USB-A, protoze to nema spravne vodice na tu komunikace zarizeni-nabijecka.
Obecne ty levne nabijecky za 50 Kc apod. jsou celkem silene konstrukce, nicmene pouzivam je taky :)
Jak jsem psal, notebooky a jiné obludnosti neřeším, myslel jsem, že to vyplývá z kontextu ale chápu, že to byl jen můj dojem. A co je na 5 V pro smartphony zastaralého netuším. Pro nabíjení smartphonu (Xiaomi) používám starou 750 mA nabíječku od nějaké xperie. Jestli se ten telefon nabije za dvě hodiny nebo za pět je mi srdečně jedno; já v noci spím.
Nebo tedy není mi to jedno. Baterii není rychlonabíjením zatěžovat třeba není-li to nezbytně nutné. A to se třeba mně osobně stane tak jednou za čtvrt roku.
Jde o to, do čeho všeho by měla ta normalizační instituce kecat. Možná i do nabíječek, nemám na to úplně vyhraněný názor (a rozhodně s povděkem kvituju, že se nebude prodávat hromada nepotřebných zařízení navíc). Je ale třeba dát pozor, aby to nenapáchalo i nějakou zbytečnou škodu, resp. je na místě klást si otázky, jestli by vynaložené úsilí nebylo lepší napnout i jiným směrem. Tady třeba asi ne, ale u spousty zelených výmyslů zcela rozhodně ano.
Souhlas. Je ale třeba dávat pozor i na druhou stranu.
Historek o evropských zelených výmyslech totiž koluje tolik, že je mezi nimi hodně mýtů.
Buďto nepocházejí z Bruselu (přestřelené české dotace na FV, české bezdotykové kohoutky), nebo nejsou taková ekonomická sebevražda, jako to na první pohled vypadalo (offshore větrné farmy), případně je to o hodně složitější než jen bulvární titulek (aféra "Evropa nařizuje jak mají být křivé banány").
To je jak s bezolovnatou pájkou.
Nejdřív to EU nařídí a když po necelých dvou letech začne zařízení odcházet z důvodu křehkosti mech. a tepelně namáhaných spojů, začne EU vymýšlet zákaz jakýchsi vymyšlených "kurvítek" údajně montovaných výrobci.
Přitom největší kurvitko vymysleli právě úředníci EU v podobě té bezolovnate pájky.
Dufam ze to bude platit aj na smart hodinky. Mame doma dvoje amazfit, ktore maju tie konektory na magnetky, ale nie su kompatibilne (rozdielne vzdialenosti magnetiek + vykrojenie). Este mame aj garminy, a tie maju uplne iny konektor. Je to az usmevne, ako zle sa to s pohladu uzivatela da spravit. Len ako uz bolo napisane, unia v poslednej dobe maloco dokaze dotiahnut do konca. OZaj este som zabudol, mozno by bolo dobre aj standardizovat nejake prepojenie auta s telefonom. Takto mame smejdacky nefunkcny android auto, apple carplay, a uz v podstate mrtvy mirror link. Nechcel by som sa dozit casov, ked budu auta podporovat aj xbox live 365 auto, amazon auto, gazprom auto, xiaomi auto a huawei auto.
S tym suhlasim. Zial EU to automobilkam povoluje, ale policia vodicom zakazuje s tym pocas jazdy robit. To vedie v tejto dobe casto k paradoxom, ked clovek musi nastavovat vsetko na zaciatku jazdy. Mal som teslu model 3 a tam si pred jazdou musite asi nastavit aj stierace :) a nie, auto nie je moznost, to zotiera suche okna ako blaznive.
No já myslím, že problém je úplně někde jinde. A krásně to demonstruje i autor - nabíječky se hromadí, protože se kupují pořád nové a nové telefony.
Kromě neopravitelné závady není žádný důvod nepoužívat starší mobil, například autorův kodak zajisté funguje a přesto si pořídil Nokii. Prostě kdyby se technologie využívaly efektivně, nebylo by nutné plýtvat zdroji na výrobu nových zařízení. Namísto tlaku na nabíječky by se mělo tlačit na opravitelnost, dostupnost náhradních dílů a také na efektivitu (hw nároky) OS a software.
Ale to je obecný problém naší civilizace, a ono na to jednou zcela určitě dojde.
To se ovšem vzájemně nevylučuje. Přičemž vyřešit ty konektory je mnohem jednodušší a pomůže to i tehdy, kdyby vůbec nešlo o počty nabíječek.
Navíc není pravda, že není důvod nepoužívat starší mobil. Novější mobily mají obvykle větší výkon, nové funkce a fungují efektivněji. Mně se výroba nových a nových zařízení a vyhazování starých také nelíbí, ale není to zdaleka tak jednoduché, jak to popisujete. Třeba u počítačových procesorů je to ještě markantnější – nový procesor má nejen vyšší výkon, ale zároveň i nižší spotřebu. Takže i z hlediska plýtvání zdroji je lepší koupit nový procesor, protože ušetříte energii.
"není žádný důvod nepoužívat starší mobil" - bohužel, nejzávažnější důvod je v morálním zastarání a nemožnosti používat moderní aplikace (a zobrazovat moderní webové stránky).
V současnosti mám počítač s 30× rychlejším CPU, 500× větší RAM a 500× větším a také o dost rychlejším diskem než před 25 lety. Dělám na něm většinou dost podobnou práci jako tehdy. Pocitově je o trochu - ale jen o malinko - rychlejší. Ten starý počítač by s novými aplikacemi neměl šanci.
Je to fundamentální problém, kdy se software nepíše efektivně kvůli úspoře času programátorů a kvůli vizuálním vylomeninám.
já chci, aby EU do háje borového. Z mého pohledu je to buzerace, omezování podnikání a furt nám něco musí soudruzi navrhovat... Proč, pokud bych byl já výrobce, tak si mám snad možnost vybrat, co tam chci dát. Už teď díky zku***ným ekoteroristům z EU nedostanu k mobilu nabíječku ani sluchátka. Co přijde dál? Jak vlastně může být někdo tak t*pý, že furt musí něco nařizovat?
Držím palce výrobcům, aby si stále dělali co chtějí, je to jejich business
Jak mam brat tvuj nazor vazne kdyz se stydis za sve jmeno. Ja vim ze si nadopovan vsema tema hoaxy co do tebe tlaci kde kdo ale to co pises je pitomost.
To ze vyborci nedavaji nabijecky a sluchatka je kvuli tomu ze je to prijde levnejc. Odkaz na green je jenom takova zasterka aby zakaznik zblbli facebookem si vylil zlost na nekom jinem a oni byly za chydaky ktere je potreba politovat.
hmm, jsem na rootu dlouho a nevidím jediný důvod, proč bych si tu měl dávat fotku či jméno.
To jestli ho berete vážně je jen Vaše věc. Rozhodně nepodléhám hoaxům, mám svůj rozum a pokud se mi něco nezdá, snažím se najít více informací a pak se rozhodnout sám, jak na věc nahlížím.
FB a všechny sociální h**na jsou mi cizí... ;-)
Ano, chápu, že je to možná jen z důvodů vyššího zisku, ale chápal bych to u nějakých android šm**jdů, ne u prémiových značek. Samozřejmě, dnes má nabíječku doma asi úplně každý, i ty sluchátka, ale pokud je nabíječka starší tak nemusí nabíjet mobil správně (rozumějte časově) a ne každá sluchátka jsou připojit (třeba 3.4 jack). Takže fajn, klidně zdražte iPhone o 3tis, ale dejte mi k tomu nabíječku, kabel i sluchátka.
Jenže to je obecně problém dnešního světa, kde kdo se raději ohne, než aby bojoval za svá práva. Což mi přijde špatné. Jsem podnikatel, mám firmu a prostě si dělám svůj business a mám svá pravidla. Pokud se to někomu nelíbí, ať si pr** políbí. A stejné je to u výrobců, je to jejich business, oni odvádí daně (ne EU, která jen kasíruje)
neschází, to je jen všeobecný omyl... Vezměte si, že si koupíte mobil. Nabíječku nedostanete, takže si ji musíte koupit, pokud ji nemáte. Ale, koupíte si notebook, který potřebuje třeba 3x vyšší výkon a nabíječka k mobilu nebude noťas nabíjet. Takže si ji koupíte znova. A to je přesně ta hovadina, kterou eu nevidí...
Silnice jsou univerzální, čerpací stanice a pohonné hmoty jsou univerzální, ostatní náplně pro auta jsou univerzální; elektrické zásuvky jsou univerzální, nářadí a příslušenství je univerzální (šrouby a šroubováky, vrtáky a vrtačky…), internet je univerzální (nemáte samostatnou linku do Googlu, do IInfa, do Seznamu…)
Řekl bych, že jste to s tou neuniverzálností moc nepromyslel. Motor je integrální součástí auta, zbytek auta se mu musí přizpůsobit. To o nabíjecím konektoru ani nabíjecím protokolu neplatí.
Ne, nabíjecímu konektoru se zařízení opravu přizpůsobovat nemusí.
Důvody „proč“ jsem napsal výše. Když máte problém s „nařizováním výrobcům“, dívejte se na to tak, že zákazníci z EU předem deklarují, že budou kupovat jen mobily s USB-C konektorem.
Apple sám přešel u iPad Pro na USB-C konektor. Někdo tu psal, že iPad s USB-C konektorem je tenčí, než iPhone – takže to potíže s rozměry telefonu zjevně nezpůsobuje.
Jste si jistý, že by se vašemu businessu dařilo tak dobře, kdyby mu stát nezajišťoval takové drobnosti jako třeba vymáhání zákona (bezpečnost provozovny, splácení dluhů), fiskální stabilitu, infrastrukturu apod.?
EU zdaleka jen nekasíruje, nasypala zatím do ČR řádově 1 000 000 000 000 korun a nemalá část z toho šla na podporu místním podnikatelům.
Jinak ta svoje pravidla si zavádějte jaká chcete, ale pokud se dostanou do sporu se zákonem, tak nám sem schválně napište, jak jste nakonec dopadl a kdo si musel co políbit.
To není o státě, ale o právu. Které stejně nefunguje, v nechystánu. Resp. funguje pro normální lidi, pokud jste "někdo" více, tak je na Vás krátké.
Ano, samozřejmě vyplácí, ale z čeho? Z našich daní a našich poplatků. Rozhodně to není o tom, že dám do eu 0,- a dostanu 1mld.
Tak samozřejmě, že pokud se bavíme na zákonné úrovni, tak mají všichni smůlu. Ale to je prostě špatně, ne? Nebo Vám by se líbilo, že Vám někdo nařídí, že Váš produkt musí mít kulaté rohy a musí být žlutý ačkoliv jste chtěl hranaté, modrý a s Lightningem? To je přeci špatně, ne? Pokud se pohybuje v legální úrovni, neměl by Vám NIKDO diktovat podmínky Vašeho podnikání. Legálním podnikáním myslím výrobu produktů, které nejsou nezákonné.
ČR je a ještě nějakou dobu bude čistým příjemcem peněz z EU. Když odvedete 1 Kč a vrátí se vám 2 Kč, tak jste prostě dostal 1 Kč.
Kulaté rohy a barvičky jsou k ničemu, ale některá zákonem daná nařízení (bezpečnost, záruka) dávají smysl snad všem. A některá jiná nařízení jsou kontroverzní, třeba to s těmi nabíječkami.
to sice ano, ale je potřeba si uvědomit, že tu 1,- jste odvedl.
ale to není pravda, snažil jsem se něco reklamovat u německé firmy a poslala mě do háje, že je zákony v ČR nezajímají a oni mají své zákony, kde nic takového není.
Nejsem proti eu, ale pokud jsme "společný stát", tak má být vše společné - platy, ceny atd. A ne že si hrajeme na společný stát, ale platy jsou tu 2/3 než v Německu a ceny 5/3. Tohle je prostě alibismus eu, kdy chce jen buzerovat, ale není schopna nastolit všude stejné podmínky.
Spotřebitelská záruka je definovaná na úrovni EU. Takže dvouletá záruka platí v celé EU. U nás byla před vstupem do EU jenom půl roku, prodlužovala se na dva roky právě z důvodu harmonizace s právem EU.
To, aby byly všude stejné platy, nejde v kapitalismu nařídit. Vždyť rozdíly jsou i v rámci ČR, porovnejte si platy v Praze a jinde v ČR.
no právě, jenže by to mělo být podle výrobce. Pokud ví, že jeho produkt je kvalitní a vydrží může být záruka třeba 10 let. Pak jsou výrobci, kteří dělají šunty. pak je tu eu, která vypouští podobné zákony, nesmyslné paskvily (zákaz plastů - byl jste z brčka, které se po 10 minutách rozblemcá?; sjednocení nabíjecích konektorů atd...)
Jo kapitalismus? :-D POkud si chce eu hrát ja spolek, tak ať nastaví stejné podmínky na vše, stejné ohodnocení za práci, stejná kvalita práce, stejná kvalita výrobků...
Výrobce klidně může poskytnout záruku 10 let, nic mu v tom nebrání.
Už jsem vám vysvětloval, že v kapitalismu ohodnocení za práci nastavuje zaměstnavatel, ne stát ani žádná podobná autorita. Minimální kvalita výrobků je ve spoustě případů nastavena normami. Jedním z těch požadavků na minimální kvalitu je i ta dvouletá záruka, která se vám nelíbí.
Potíž diskuse s vámi je, že napíšete nějaký nesmysl, a když ho někdo vyvrátí, vymyslíte si něco nového. Tvářil jste se, že v Německu neplatí dvouletá záruka, a když jsem vám to vyvrátil, najednou jste začal dvouletou záruku kritizovat.
nikde jsem nepsal, že dvouletá záruka v Německu neplatí. Psal jsem, že by o délce záruky měl rozhodovat výrobce. A to stejné platí i výrobku, mě jako výrobci nemá mít nikdo právo mluvit, resp. nařizovat, do toho co a jak dělám. O to tu jde.
Jo, myslíte tu kvalitu, že když češi udělají silnici, tak se za 1/2 roku zvlní, v létě se rozteče a v zimě popraská? Tuhle kvalitu myslíte? Přitom firmy mají různé ISO normy, které jsou přeci stejné v DE i CZ, ne? V DE silnice vydrží několik let.
Pred 20 lety bylo frajerinou nepsat jmeno a pouzivat prezdivku. Postupne se to vsak stalo synonymem pro troleni. Cehoz jsi take dukazem. Ono je to pohodne napsat prvni pitomost co mne napadne a nenest nasledky. Kdyby jsi si zmenil jmeno uz by si daval najevo ze si za svymi nazory opravdu stojis.
Skracene bud se stydis nebo si takovy ten prevracec kabatu kteremu by se nehodilo ze ted neco rika co zitra popre.
tak za prvé si netykáme (a prosím neargumentujte, že je to na fórech normální...)
sorry jako, ale pokud se bavíte osobně s lidmi, které neznáte, také jim říkáte: "já jsem nějakej Franta Tajtrlik"? Jméno není absolutně důležité, je přeci jedno jestli jsem Franta Vonášek nebo někdo jiný, ne?
Rozhodně se nestydím za své názory, jen nevidím potřebu zmiňovat své jméno. To je celé. Upřímně, je mi úplně u prd**le, co si o mne myslíte, je vidět, že nejste ochoten brát mě jako diskutujícího a stále argumentujete nesmyslem.
Extrémně špatný nápad.
Jenotná nabíječka je hezká idea, ale z principu špatná. Jedna velikost nesedí všem
Souhlasím s tím, že je nutné se bránit před vendor lock in... ale tohle není ten případ.
1/ máme tu univerzální napájecí konektory - různé, pro různé výkony a různé účely, počínaje tuctovým "barrel jack" konektorem s vnějším průměrem 5.5mm a vnitřním 2.1, nebo 2.5mm
Nejčastěji pro 12V, ale ne nutně, někdy 5V, 9V, nebo podobně nízké napětí. Pokud je uvnitř zařízení ochrana proti přepólování a stabilizátor, co snese něco mezi 9 - 30V, tak máme dost velký prostor pro toleranci a blbuvzdornost. Vč. mechanické ochrany před nemehlem.
2/ máme univerzální napájecí konektory u některých notebooků, třeba ten velký, mechanický válcový, co je v Dell Latitude - vždy 19V zaměnitelný mezi několika generacemi notebooků. Něco podobného měly Think Pady, myslím, že jsem podobný viděl u HP... atd. Co na tom, že není přenositelný mezi výrobci? Stačí když pokryje desítku modelů v průběhu několika let a napáječ je snadno sehnatelný třeba i od jiného výrobce (zvláště když výrobce přestane zařízení podporovat)..
3/ máme Micro USB typu B... to taky jednoho dne měl být standard pro všechny, alespoň pro zařízení napájená 5V s malým odběrem... žádný velký důvod ho nahrazovat kromě módy (a rychlosti komunikace, ale ne každé zařízení musí komunikovat rychle, k čemu je rychlá komunikace myši, klávesnici, drobným gangetům...?)
4/ a máme USB-C - malý a mechanicky zranitelný, snadno se opotřebovávající, jakš takš přijatelný pro mobily a tablety, ale zcela nevhodný pro větší notebooky, zvláště pak nevhodný pro notebooky, které jedním konektorem řeší nabíjení, komunikaci i video výstup skrz konvertor na HDMI
USB-C napájecí konektor je to, co na notebooku selhává první.
Takže jestli papaláši v jevrosojuzu fakt myslí na ekologii (což jim nevěřím), tak se do toho vrtat nebudou. Nebo jinak.
Pokud si papaláši z jevrosojuzu chtějí hojit své mocenské ego, tak to zavedou, vynutí a opět budeme víc ve srač**** než předtím.
Jsem admin/elektronik a občas ta zařízení opravuju.
26. 9. 2021, 11:35 editováno autorem komentáře
"Jevons varoval, že zvýšení palivové účinnosti má tendenci zvyšovat spotřebu paliva. To však neznamená, že zlepšená palivová účinnost nemá význam, i když nastane Jevonsův paradox; vyšší účinnost paliva umožňuje vyšší produkci a vyšší kvalitu života. [17] Efektivnější parní stroj například umožňoval levnější přepravu zboží a osob, což přispělo k průmyslové revoluci. Pokud je však platí Khazzoom–Brookesův postulát, tak zvýšená účinnost paliva sama o sobě nesníží míru vyčerpávání fosilních paliv.[11]"