I kdyz bych byl osobne radsi, kdyby EU prosadila narizeni o dostupnosti nahradnich dilu, nebo konecne sjednotili letni a zimni cas, tak osobne jsem jednoznacne pro. Nicmene, mam obavu, zda to taky EU dotahne do zdarneho konce. Zacinam posledni dobou ziskavat dojem, ze se na pude EU vytvori myslenka, udela se prohlaseni/statistika/dokument, vypusti se to do medii a tim to taky skonci....
Je to jednoznačně špatně. Současný stav, kdy se víceméně dokonvergovalo k uUSB a pak USB-C stačí.
Problém nastane až přijde nový standard potrvá X-let, než se protlačí novelizace.
A co bezdrátové nabíjení Qi? Nutnost dodávat telefon s USB-C tak zabraňuje tomu, aby někdo udělal bezkonektorový totálně zalepený vodotěsný telefon. Jsou sice vodotěsné telefony s konektory, ale vsadil bych se, že udělat zalepenou placku s bezdrávotým nabíjením vyjde o dost levněji, než vodotěsný USB-C
[fish]
"Jsou sice vodotěsné telefony s konektory, ale vsadil bych se, že udělat zalepenou placku s bezdrávotým nabíjením vyjde o dost levněji, než vodotěsný USB-C"
Mam Caterpillar. Ten to resi obycejnou gumovou zaslepkou. Pokud s tim telefonem nepodnikate pruzkum Marianskeho prikopu, tak by to melo stacit. Coz mi prijde pro rekneme vetsinu "beznych" extremejsich podminek , kde se takove telefony pouzivaji jako levnejsi reseni, nez technologie indukcniho nabijeni.
24. 9. 2021, 11:21 editováno autorem komentáře
dostupnost náhradních dílů? Proč? Vezměte to tak, že Váš business může být právě dělat něco takového, prostě si řeknete, že Vaše telefony mají životnost 2 roky a tím to hasne. Pak ať si lidí koupí nový nebo čekají, že se něco pokazí. Je to Vaše výsostné rozhodnutí jako výrobce a všem, opakuji všem to může být u za**ku, prostě to jen akceptují nebo ne. Třeba HP u serverů prostě po 2 letech životnosti server sešrotuje. Je to prostě jejich politika, rozhodli se tak a vám nezbyde než to akceptovat. U nových verzí jsou už i online licence, takže HP pozná jak je server starý a pokud bude "za životností" a nebude sešrotován, stejně nebude fungovat.
Podobné zákony jsou prostě jen buzerace, omezování a snaha vše kontrolovat (přesně jako za komára). Stejně to ničemu nepovede, odnesou to jen koncoví zákazníci, jako vždy. Stačí se podívat na většinu ekoteroristiských zákonů eu - chtějí být super zelení a odnesou to domácnosti, drahé emisní povolenky zdražují energie (třeba v Německu o 40%). Prostě zk**rvý na co sáhnou, motory stojí za h..., nutí nás to zcestné elektromobility apod. Přitom amíci / rusáci klidně zlikvidují Aljašku, jen aby mohli těžit ropu. Státy třetího světa nic neřeší
25. 9. 2021, 20:38 editováno autorem komentáře
"přesně jako za komára" - přesně naopak. Komáři na životní prostředí naprosto pekli, zůstaly tady po nich vytěžené hnědouhelné pánve à la měsíční kráter, tisíce tun uranové rudy rozpuštěné v kyselině sírové v podzemí, zrzavé lesy, zčernalé fasády od popílku - humus. Environmentální hnutí bylo na podobném dně společnosti jako disidenti a církev.
V posledních 10-20 letech konečně pozoruju, že to životní prostředí někdo bere vážně. Bez zákonných opatření zůstanou jen líbivé proklamace. Jinou planetu nemáme.
neřeším ekoterorismus (ten mě nezajímá). Psal jsem o kontrole, neustálém nařizování něčeho (tohle můžete, to už nee), tohle říkej, tohle neříkej. Jinak Environmentální hnutí je stále na stejném dně jako černoprdelníci. Ekologie je nesmysl a to z jednoho prostého důvodu - znalosti lidstva jsou natolik primitivní, že nevíme co bylo před 10tis lety natož 1mil. Jsou to teorie. Předpověď počasí není přesná ani den do předu. Nikdo není schopen předpovědět co bude za 10 let a lidstvo samo o sobě je problém, vše umí jen zk**rvit, vyvraždit a zničit.
Jako OK, pojďme se chovat k přírodě šetrně, ale všichni a hned. Ne že si EU bude hrát na super zelený k*k**y a zbytek světa v klidu loví kytovce, delfíny, kácí deštné pralesy atd. Takže lidstvo se musí spálit, možná na pokraji vyhynutí lidstva si uvědomí, že takto ne. Do té doby jsou to je ekoteroristické řeči - recyklace, která nefunguje a stejně končí na směsném odpadu atd.
Počasí není klima. Ekologie také není klima. Jaké bylo klima před 10 tisíci lety nebo milionem let víme docela dobře.
Já ocením, že nebudu obtěžován hlukem. Ocením, že nebudu muset dýchat prach a mikročástice, že to nebude zkracovat můj život. Oceňuji, že v zimě můžu normálně dýchat, protože není smog. Oceňuji, že můžu pít čistou vodu, že se můžu v řece koupat. Oceňuji, že neprší kyselé deště a máme na horách lesy. Ocením, když není sucho a máme dost vody. Ocením, když po dešti voda zůstane v krajině a nezpůsobí povodně na řekách. Nic z toho nezávisí na tom, co dělají Američané nebo Čínani, závisí to na tom, co děláme v EU nebo co děláme přímo ve městě, kde žiju.
víme prd. To co víme, jsou pouze teoretické vědomosti. Rádoby vědci jen spekujují, jak to mohlo být. Nevíme, jestli pravá příčina vyhynutí dinosaurů byl meteorit či jestli Darwin měl pravdu. To je asi něco podobného, jako bych já řekl, že před deseti lety byla v zimě zima.
Počasí ale souvisí s klimatem, a klima není možné změnit přes noc, jak si chytráci z eu myslí. Podle mě je to cesta na desítky až stovky let. Možná i více. Naše generace to rozhodně nijak neovlivní, resp. tak abychom to zažili.
Je sice fajn, že řešíte město kde žijete, ale tak to prostě nefunguje. Celá planeta je jeden celek, který má nějaké souvislosti. Pokud je někde porušují, tak nebude fungovat na 100%. Ano, vy sice budete mít "čistou" vodu, ale to je tak asi vše. Drtivé většině států je jedno, jak se chovají, jde jen o prachy a vždy šlo, je posuzován pouze lokální (přesně jako u Vás) vliv, ale to že kácením deštných pralesů škodíte všem, už nikdo nevidí. Jen se bere v úvahu to, že já pokácím prales, osadím třeba banány a budou love :-) Tím to ale končí. On člověk je docela primitiv, nezná ani vlastní planetu, ale snaží se "dobývat" vesmír, medicína je v podstatě šarlatánství, neznáme ani sami sebe, ale víme na "100%" co bylo přes 15mil lety... K smíchu :-)
Úplně to samé můžete říct o gravitaci, o teorii relativity, o jakémkoli jiném vědeckém poznání.
Počasí souvisí s klimatem – no a co? Naše generace přispívá ke změně klimatu, ovlivňuje ho. A že nezažijeme všechny důsledky našich snah – no a co?
Já jsem rozhodně radši, když se má životní prostředí zlepší o 70 %, než když se nezlepší vůbec, protože nejde zlepšit o 100 %.
To, že kácením deštných pralesů škodíte všem, spousta lidí vidí. A mimochodem, tohle jste v předchozím komentáři kritizoval – že se ekologové starají o věci, které jsou někde daleko.
Nikdo netvrdí, že víme na 100 %, co bylo před 15 miliony let. Ale víme to s dostatečnou jistotou, abychom z toho mohli dělat nějaké závěry. S tím, jak rozumíme fungování lidského těla, to nijak nesouvisí. Je to jako kdybyste tvrdil, že nemůžeme předpovídat zatmění Slunce, protože nemůžeme předpovídat pohyby vesmírných těles v řádech milionů kilometrů, když nedokážeme předpovědět ani pár metrů pohybu auta a zabránit tak dopravním nehodám. Vidíte, a přesto umíme zatmění předpovědět, umíme posílat sondy po sluneční soustavě, umíme vytvořit systém GPS…
Ano mohu. Toretická fyzika je o h**. Nelze to nijak dokázat, takže se "spoléhá" že to tak funguje. Ale co když teorie relativity je nesmysl? Pamatuji si příklad, který jsme počítali na VŠ, vyšlo z něj, že 100m vlak se vejde do 80m tunelu. Fajn, nemám s tím problém, ale co když je tohle vše jen o omezenosti lidstva?
Rozhodně to nepoznáte během Vašeho života, možná jen částečně. Ono je otázkou, zda změna klimatu je vyvolaná lidstvem. A na to opět není jasná odpověď. "Rádoby" klimatologové, kteří se hlásí k tomu, že své "pa-vědě" rozumí, si nejsou jistí, zda nejde o přirozenou věc. Člověk tomu možná pomohl, ale je otázkou do jaké míry to je schopen ovlivnit. To, že lidi jsou prostě ho**da a umí vše jen zničit a vyvraždit, je "běžné"
Ano, kritizoval. Protože, "hraní" si na ekologii, musí probíhat na celé planetě. Pak to bude mít smysl. V opačném případě ne. To je asi jako bych použil termit z "pa-vědy" statistiky, průměrný plat je 50tis, ale pokud mám vzorek 2 lidí, kde jeden má 90tis. a druhý jen 10tis, tak jsem v pohodě. Reálně, jsou si oba rovni...? Asi ne.
"...Nikdo netvrdí, že víme na 100 %, co bylo před 15 miliony let...", ale běžně se to děje. Pokud jde o klima, tak někdo udělá nějaké sondy v ledu na Antaktriě a dělá z toho vědecké závěry, jaké bylo klima tenkrát, co se stalo atp. To je prostě nesmysl.
O lidském těle víme kulové. Nechápe základní principy, neumíme vyléčit, medicína je stále na úrovni šarlatánství... Viz. covid, rakovina, hloupá chřipka apod.
Co se týče "předpovědi" zatmění Slunce, to je ale pouze teoretické, vychází z toho, že oběžná dráha není ničím ovlivněna, takže to funguje. Ale pokud nastane nějaká anomálie, tak jsme v pr... Jenže např. Vámi zmiňované zatmění Slunce je věc, kterou "hlídají" astronomové, takže máme relativně aktuální "předpověď" kdy k tomu dojde. Pokud bychom jako lidstvo měli říci, že za 150mil let, přesně ve 22.20:46 dojde k zatmění Slunce, tak to na bude platit možná z 0.1 %. A o to jde, lidstvo je tak primitivní, že na plno věcí má nějaké "vzorce", ale neumí to vysvětlit. Nezná ani svou planetu (oceány a jiné), je plno věcí, které "víme" že nějak fungují, ale nevíme proč, ale je "pánem" všeho a všemu rozumí... ;-)
Sondy po sluneční soustavě? Hmm, hmm prostě letí a to je celé. GPS? Hmm, docela k ničemu, to se vztahuje jen na nás, ale neumíme vyřešit "moderní" ekoterorismus (a ono to ani nejde, pokud jsou někde opice na stromech) nebo uznávají dobu kamennou. Lidstvo prostě musí pochcípat, pak možná plno věcí pochopí.
bez přezdívky: Takže vy neuznáváte vědu, místo toho si vymýšlíte ničím nepodložené nesmysly.
Pro vaši informaci – na tom, že globální změna klimatu je způsobena lidmi, panuje vědecký konsenzus. A kdyby se nezohlednila teorie relativity, nefungoval by správně GPS. Naštěstí spousta lidí vědě věří, tím pádem vy pak můžete využívat výsledky postavené na vědě, které nevěříte.
Lol Phirae: Myslel jsem samozřejmě konsenzus klimatologů.
Tak proč píšete, že na tom panuje vědecký konsenzus?
Někteří účetní nebo zubaři to vidí jinak, ale to není podstatné.
Aha, takže vědce jiných relevantních oborů (mimo klimatologickou sektu) vynecháme, zato zmíníme zubaře a účetní, což vědci vůbec nejsou. Bezva diskuse.
Lol Phirae: Protože se to tak normálně nazývá. Vědci obvykle chápou, že jsou specialisty v určitém oboru, takže se expert na matematickou analýzu nevyjadřuje k délce březosti samic velryby a expert na středověkou latinu nehodnotí nálezy marsovského vozítka. Nicméně speciálně pro vás jsem to upřesnil, že jde o klimatology.
Klimatem se zabývá klimatologie, jiné relevantní obory pro to nejsou. Když budete chtít vědět něco o vzorcích hornin z Marsu, také se budete ptát vědců, kteří se zabývají geologií planet sluneční soustavy a ne kunsthistorika nebo kvantového fyzika.
ne, vědu uznávám, ale ne teoretickou. To není věda, není to možné nijak ověřit. A teoretická fyzika je pavěda, stejně jako statistika třeba.
"že globální změna klimatu je způsobena lidmi, panuje vědecký konsenzus"
Další nesmysl... Jak víte, že tomu tak je? Co když jde o úplně normální cyklus planety? Ano, uznávám, že lidstvo svým chováním k tomu mohlo pomoci, ale nejsem si jistý, jestli lze říci, že za to můžeme jen my.
To by mne zajímalo, čemu říkáte „teoretická věda“. Podle mne je totiž podstatou vědy to, že přichází s teoriemi o fungování světa. Teorie se neověřují, teorie se vyvracejí. No a například to, zda vám GPS ukazuje správné souřadnice, ověřit můžete.
To, že panuje vědecký konsenzus na tom, že globální změna klimatu je způsobena především lidmi, vím tak, protože to tvrdí klimatologové. Že nejde o úplně normální cyklus planety vyplývá z vědeckého zkoumání. Klimatologové to zkoumají a došli k tomuhle závěru. Vy o tom nevíte vůbec nic a z toho nic jste si utvořil závěr, že jde o normální cyklus planety. Když dovolíte, já ve věcech klimatu věřím víc klimatologům než anonymům v diskusi, kteří nevěří vědě a vymýšlejí si nesmysly. Takže to, že vy si něčím ohledně klimatologie nejste jistý, je mi opravdu úplně jedno.
Filip Jirsák se odkazuje na pojetí Karla Poppera, který skutečně argumentuje, že teorie nemůže být s jistotou potvrzena, ale může být jen jednou provždy experimentálně vyvrácena. Hlásím se k té myšlence také.
Nicméně dosud nevyvrácené teorie, zvlášť ty s velkou předpovědní silou, jsou obecně přijímány jako "potvrzené".
dw: Koperníkova teorie byla vyvrácena už hodně dávno. Už docela dlouho víme, že Slunce není středem vesmíru, ale že celá sluneční soustava je součástí galaxie zvané Mléčná dráha a obíhá kolem středu této galaxie. A také víme, že dalších galaxií je ve vesmíru spousta.
Víme to i díky tomu, že se vědecké teorie jenom vyvracejí, nikdo se nepokouší vědeckou teorii potvrdit (protože ví, že to nejde). Kdyby měli „vědci“ (v uvozovkách proto, že v té době ještě nešlo o vědu v dnešním slova smyslu) Koperníkovu heliocentrickou teorii za potvrzenou, těžko by pátrali po věcech, které jsou s ní v rozporu. Naštěstí se našli lidé, kteří měli heliocentrický model světa za užitečný, měli za to, že do určité míry popisuje realitu, ale netrvali na tom, že je to úplný popis, že je to potvrzená teorie. I díky tomu ji dokázali zpřesnit.
S Koperníkovou teorií je to zapeklitější. Poměrně záhy bylo zjištěno, že se nebeská tělesa pohybují trochu jinak než by podle teorie měla a že ptolemaiovské epicykly jejich pohyb popisují přesnějí, což byl veliký problém. Rozštípl to Kepler, Koperník totiž předpokládal, že dráhy těles jsou kruhové, zatímco Kepler odhalil, že to jsou elipsy. Viz Koperníkova kniha "O obězích nebeských sfér".
No, myslim ze aby zastavila, tak by v protismere musela dostat taku supu, ze dost kusov na slnko ani nedopadlo.
Za predpokladu ze by fakt nejakym zazrakom zostala stat a padat... tu je predsa kazdy tak mudri ze volny pad pri narastajucom g musi dat kazdy :D
I ked vedsina len keca, na root chodia trolit len pre to ze ich doma neznesie uz ani pes, ked im mamka zabudne zavesit salamu na krk...
Nemam cas a priestor to teraz pocitat. Radsej si uzijem predlzeny vikend ako clovek...
Ak by som mal cas a zanedbal by som ostatne telesa v slnecnej sustave tak by som pouzil gravitacny zakon a prvy pohybovy zakon pre vypocet zrychlenia v case t, co by mi dalo rychlost a vzdialenost v case t+n, kde n je blizke 0, na intervale pociatocnej vzdialenosti az vzdialenosti rovnej suctu polomerov slnka a zeme (deformaciu planety pri zrychleni by som tiez zanedbal). Ak by som mal ratat aj s rotaciou zeme a rotaciou slnka tak by to bolo o kus komplikovanejsie.
@dw "dost kusov na slnko ani nedopadlo" ... Je to celé jen legrace.
Ale jestli to někdo berete vážně, zapomeňte na oblíbené animace z levných sci-fi v televizi. Náraz Země do tvrdé překážky rychlostí 40 km/s by nezanechal nic jako "kusy". Kohezní síly hornin by vůbec neměly význam, dokonce ani zemská gravitace moc ne. Většina atomizované hmoty by získala řádově větší energii, než je zemská úniková rychlost. Stala by se z nás polární záře ostatních planet.
28. 9. 2021, 17:33 editováno autorem komentáře
No, hlavnou castou Kopernikovej teorie je ze planety vratane zeme obiehaju okolo slnka. Nie ako sa dovtedy verilo ze slnko a planety vratane slnka obiehaju okolo zeme.
Co sa tyka tej casti o strede vesmiru, co je podla vas stred vesmiru? Geometricky stred ked ani nevieme ci sa vesmir rozpina rovnomerne? Alebo bude stredom vesmiru jeho tazisko? Nieco co chcete nazvat stredom vesmiru by malo mat stabilne suradnice, nech sa nam ten stred vesmiru neposuva v kratkom casovom okamihu o x svetelnych rokov...
Teoria moze byt potvrdena na zaklade empirickeho poznania.
26. 9. 2021, 23:39 editováno autorem komentáře
dw: Aha, ve své odpovědi jsem vynechal věci, které se učí už na ZŠ a předpokládal jsem jejich všeobecnou znalost. Budete tedy nutné je pro vás zopakovat.
Koperník tvrdil, že Země a další planety obíhají okolo Slunce, které je středem vesmíru. To, že Země a ostatní planety obíhají kolem Slunce, je víceméně dodnes platná teorie (nemá smysl tu rozebírat detailně gravitační teorii). Ovšem Slunce není středem vesmíru, to bylo na heliocentrickém modelu špatně.
Střed vesmíru také raději dál nebudeme rozebírat, postačí informace, že se středem vesmíru jste sem přišel vy, ne já – Koperníkův heliocentrický model totiž tvrdil, že Slunce je středem sluneční soustavy i středem vesmíru. Každopádně při svém pátrání po středu vesmíru zkuste zvážit i fakt, že vesmír žádný střed mít nemusí. Např. pokud by byl nekonečný…
Za vědecké teorie se obvykle považují tvrzení, která mají obecnou platnost. Klidně můžete mít teorii, že v příštím tahu Sportky padne číslo 6, a až příští tah Sportky proběhne, tuto vaši teorii empiricky potvrdí nebo vyvrátí. Ale není to vědecká teorie. Teorii s obecnou platností naopak žádným empirickým poznáním potvrdit nelze. Protože i když prozkoumáte hodně případů, pořád nebudete mít jistotu, zda jste prozkoumal všechny případy. Jestli třeba v budoucnu nevznikne případ, který vaší teorii vyvrátí.
Ak sa zameriate na to ze cielom Kopernikovej teorie bolo najst a definovat stred vesmiru, tak mate pravdu. Lenze cielom Kopernikovej teorie bolo dokazat ze nie slnko je obeznica zeme ale zem a ostatne planety su obeznice slnka. Proste sa sustredil na slnecnu sustavu. A vzhladom na slnecnu sustavu ako lokalny system mal pravdu.
Označovat některé vědní disciplíny za pavědy je zvyk komunistů. Kdysi takto označovali jazykovědu, pak sociologii nebo například kybernetiku. Koukám, že toto retardované myšlení ještě nebylo úplně vymýceno.
Zrovna teoretická fyzika se může prokázat několika velmi úspěšnými teoriemi, které dnes umíme přesně ověřit v praxi.
nejsem v žádné fázi ;-)
Nikde neexistují poznatky, že za vše může jen člověk nebo že může jen částečně. A podle mne to ani zjistit nejde - myslím v reálném životě. Ano, na teoretické úrovni to slyším každý den. Ale je to JEN teorie, která není podložena ničím, a pokud ano, tak jen nějakými domněnkami.
Samozřejmě, Gréta a ekoteroristi mohou za vše... ;-)
Zábavné čtení - zajímalo by mne, kam s tím popíráním vědeckých pozorování chcete zajít. Ono je to všechno víc provázané, než se může zdát; vědu nejde rozebrat na části, jen odmítnout jako celek.
Takže když popřete teorii relativity jako blbost, můžete dost snadno skončit u popření Newtonových zákonů nebo kulatosti zemské...
bez přezdívky: No, shazujete tady spoustu vědních oborů... Teoretická fyzika je dle Vás na h..., o fungování lidského těla prý nevíme nic... Také jste zmínil, že jste studoval nějakou VŠ. Mohu se zeptat, jaký obor?
Demonstrovat zbytečnost statistiky tím, že "průměr je k ničemu a zavádějící" mi přijde také velmi zjednodušující. Každý, kdo o té statistice ví alespoň trošku víc, také třeba ví, co je medián a rozptyl...
Na teoretické fyzice mi přijde úžasné to, že spoustu věcí někdo vymyslel už v předchozích stoletích a že se pak později ty věci různými experimenty a pozorováními potvrzovaly. Možná (resp. celkem pravděpodobně), že současná úroveň poznání ještě není konečná, ale zatím ty současné teorie nejpřesněji odpovídají tomu, co pozorujeme a co experimentálně prokázat schopní jsme. Jestli se v budoucnu objeví teorie, které ten stav popisují ještě lépe (a podaří se je prokázat), jedině lépe.
O fungování lidského těla toho dnes víme (pardon, Vy možná ne, ale lékaři, molekulární biologové a další obory ano) také docela dost. Označovat medicínu za šarlatánství - fajn, ale je možné, že také nastane okamžik, kdy ty podle Vás "šarlatány" budete potřebovat. Tak doufám, že jim to pak také rád řeknete do očí. :-)
Víte - s tím "nevíme nic" - nechcete mluvit raději jenom za sebe? :-)
Fyzika je fascinující, nejen ta teoretická, zejména experimenty v 19. století, které vlastně etablovaly moderní fyziku.
Kouzelná je především kvantová fyzika, sice se nepodobá ničemu z makrosvěta, ale celkem přesně víme, jak sestrojit kvantový počítač a že bude řádově rychlejší než dnešní klasické kompjútry. A to jsme v tomto oboru teprve na začátku.
"Je to Vaše výsostné rozhodnutí jako výrobce a všem, opakuji všem to může být u za**ku, prostě to jen akceptují nebo ne."
Ja myslel ze 90tky jsou za nama a vsem koncene doslo ze neviditelna ruka trhu je vyborny koncept ktery ale v realu nefunguje uplne nejlip. Proste je dobre rict nahlas ze tu mame stat a ten neni jenom na okrasu.
25. 9. 2021, 21:26 editováno autorem komentáře
[bez přezdívky]
Ja ale z vysoka s**u na nenazrance s takovym byznysem ala "po me potopa". Nezjima me ze nekdo chce abych si kazdy dva roky kupoval novy telefon, protoze on si na tom chce mastit kapsu. Ja zase chci to co koupim pouzivat co nejdele, a mit moznost v pripade potreby si to opravit, popripadne nechat zpravit. Stejne tak chci aby se zdroje vyuzivaly co nejefektivneji a ne aby behem 50 let dosly, jen protoze je vyzralo par korporatu, jejichz majitele si ziji v nehoranem prepychu a zbytku sveta zbyly je oci pro plac a hromady nefunkcniho srotu.
A protoze ja sam s tim nic nezmuzu, budu podporovat tyhle snahy u nadnarodnich spolecnosti jako je treba EU.
A mate hodne spatny informace co bylo za komaru. Prave v tech dobach se dalo aspon spolehnout na dostupnost nahradnich dilu a taky informaci o nich. Takze kdyz Tesla vyhodila na trh novy IO (s vyjimkou hybridu) tak nejenze jste jej sehnal, ale taky jste mel v katalogu k dispozici veskere potrebne informace aby jste s nim mohl pracovat a mohl jste se na ne s urcitou mirou tolerance spolehnout. Jeden manik s trochou znalosti, cinu, kalafuny a pajkou byl schopny udrzet pulku mesta v chodu. To uz dneska zdaleka neni samozrejmost ani u vetsich celku, natoz u integraku. A to se ani nezminuji o katastrofe automobiloveho prumyslu....
25. 9. 2021, 21:38 editováno autorem komentáře
to je ale Váš problém. Za mě, super, nechci nic jiného. Stejně měním plno věcí po 1 či 2. Nijak mi to nevadí a jsem i rád, protože nové věci = nové technologie. Jen se lidi dělí na ty kteří na to mají a ti co ne. To je celé ;-)
Nebojte, ale zažil. Za komára jsem už byl jako dospělý, takže si to pamatuji. Osobně mi přijde divné, když lidi mají věci fakt dlouho. Dnes je jiná doba, není důvod mít doma osciloskop, mikropájku a kalafunu. Doba pokročila, dnes se používají mikročipy, SMD takže není ani moc prostoru na opravy. Už vidím, jak nějaký strejc v Horní Dolní, vyměňuje čip... :D Za prvé ho nesežene protože ho výrobce čipu dodává jen výrobci zařízení a za druhé, protože je dnes levnější vyměnit celý díl. Asi jen fanda bude doma převíjet trefo, nebo opravovat toroid , že? Dávno jsou pryč doby 8080 a NE555... A buďme rádi.
[bez přezdívky]
"to je ale Váš problém."
Ale problem s tim mate ocislysne Vy... :-D
" protože nové věci = nové technologie."
To je totalne mimo. Nove veci, jsou mnody jen stare technologie s novou PR ;) Jen se zmeni etiketa, nebo barva obalu, pajsl je vicemene tentyz. Viteje v kapitalismu :) (Tim nechci nijak naznacit, ze bych byl priznivcem jine strany politickeho spektra. )
"Jen se lidi dělí na ty kteří na to mají a ti co ne."
To ale nic nemeni na tom co jsem psal.
"Osobně mi přijde divné, když lidi mají věci fakt dlouho"
Divne Vam to prijit muze, ale to me nijak netrapi. Ja si cenim kvality, ne kvantity. A do kvality pocitam i zivotnost a udrzbu.
"Doba pokročila, dnes se používají mikročipy, SMD takže není ani moc prostoru na opravy. Už vidím, jak nějaký strejc v Horní Dolní, vyměňuje čip..."
No, on by si ho treba vymenil a pokud ne, tak by to nechal na tom, kdo to opravit umi. To by ovsem musel ten nahradni cip byt dostupny a napr, take vymenitelny.
"Za prvé ho nesežene protože ho výrobce čipu dodává jen výrobci zařízení "
Coz je ten problem. A problem je, ze nesezenete kolikrat ani ten dil, a nebo je schvalne nacenen 1,5x vyssi cenu nez ma cele zarizeni nove. Viz treba displaye u smartfonu, to je krasny priklad.
"a za druhé, protože je dnes levnější vyměnit celý díl."
Typicky marketingovy zvast. Je to vyhodnejsi pro vyrobce toho dilu, ale ne pro kocoveho zakaznika, protoze celek ho vyjde draz, jak soucastka. Proto se taky socasti umele precenuji. Co se tyce pracnosti, je to potreba brat idividualne. Nekdy to muze byt drazzsi a nekdy ne.
"Asi jen fanda bude doma převíjet trefo, nebo opravovat toroid , že?"
A proc by ho mel previjet? Staci, kdyz odpovidajici kus sezenu za odpovidajici cenu.
"Dávno jsou pryč doby 8080 a NE555... A buďme rádi."
To mate naprostou pravdu. Jen lidska hloupost, bezohlednost a nenazranost se tu s nama porad drzi jako kliste....
a jsme opět u toho. Prostě výrobce nechce, aby daný díl byl veřejně dostupný. Nevidím důvod proč by měl výrobce poskytovat náhradní díly. Když to řeknu blbě, výrobce nezajímá nějaký chudák, který nemá na nový produkt a chce jen jeden čip. Takového zákazníka v klidu pošle k androidu, třeba.
Osobně s tím problém nemám, klidně bych zákonem udělal, že po 2 letech se elektronika sama zničí a že nebude žádný náhradní díl. Nevěřím tomu, že dnešní době je jakákoliv oprava levnější něž nová věc (tedy pokud to není prasklá pojistka, ale třeba mikročip).
Tak pokud jste kolenovrt, tak i Vám musí být příjemné koupit nový telefon a ještě ušetřit, než kupovat nový LCD, ne?
Co je odpovídající cena? Cena, kterou určíte vy? To je omyl, ať se vám to líbí nebo ne. Cenu určuje primárně výrobce, sekundárně trh. A Vám nezbyde se s tím smířit. Jak jsem psal, buď na to máte nebo ne. To je vše.
Možná by se Vám vyplatily individuální lekce češtiny, čas od času nevím co jste vlastně chtěl říci ;-)
Proboha, co to melete za kraviny... Chcete zpět dobu 8080 a NE555? Víte co je vůbec dnešních mikročipech integrováno? Vždyť i celé Apollo 13 by dnes mnohonásobně strčil do kapsy kterýkoliv "chytrý mobil". Pokud by jste chtěl dobu 8080, tak si mobil taháte na příruční kárce, pane...
Zapomínáte na to, že nežijeme v diktatuře výrobců. Máme tady tržní prostředí, takže zákazníci nemusí kupovat výrobky od výrobce, který neposkytuje náhradní díly nebo se jeho elektronika po dvou letech zničí. A zákazníci se mezi sebou mohou také dohodnout, založit si spolek a dohodnout se, že v tom spolku budou postupovat vůči výrobcům jednotně.