Nezdá se mi že by firma Silicon Graphics, Inc., tedy zkráceně SGI, zkrachovala. Viz http://www.sgi.com . Vím že musí ubránit místo na trhu před záplavou stále levnějších a výkonnějších PCček, ale zdá se že i tomu stále odolává. Jen tak dál. Legenda musí žít.
(Před lety, když se ještě SGI účastnila Invexu v plné šíři (okolo r. 1994) byl její stánek prvním místem kam jsem se vždy dychtivě snažil dostat. Stálo to za to a jen znechuceně jsem se pak vracel od Onyxů k těm "neschopným" písíčkům... :)
Jinak zajímavý článek.
Mozna by jeste stalo za to zminit, jak se zminene filesystemy
chovaji pri chybach media - tohle reiserfs zatim moc doresene
nema. Clovek pak musi spustit reiserfsck, ktery je asi 4x
pomalejsi nez e2fsck. Reiserfsck totiz funguje takovym naivnim
(ale jednoduchym na implementaci) zpusobem, ze v podstate zahodi
cely reiserfs strom, necha jen listy, a postavi ten strom znovu.
Taky jsem pri pouziti reiserfs nad LVM zjistil, ze reiserfs
nerozdeluje soubory na svazek rovnomerne, nasledkem cehoz je
jeden disk v LVM pretizeny a ostatni se flakaji. Pak je potreba
pouzit raid-0 nebo neco takoveho. Tohle ma ext2 vyreseno IMHO
daleko lepe.
Problem s takovymi benchmarky je, ze v podstate netestuji paralelni
vykon filesystemu. Pak jako vysledek dostaneme neco, co odpovida
workloadu pracovni stanice (a u pracovni stanice je to stejne
jedno). Proto doporucuji brat takova mereni s rezervou a vzdycky
vyzkouset, jak se konkretni FS chovaji pro vasi konkretni aplikaci.
YMMV.
-Yenya
>Co říci závěrem? Jste-li tzv. domácí uživatel,......
Jeli clovek domaci uzivatel a budeli chtit pouzivat Zurnalovani tak IMHO pouzije ext3 protoze :
* Existuje readonly driver do Widli
* Existuje exp. read/write driver do Widli
* absolutne kazdy linux ma readonly driver na cteni.
Nevim jak ostatni, ale ja mam svoje data velmi rad
a v pripade jakekoliv SW/HW katastrofy je sance ze
mi "experti" zachranej data z ext3 nez z ReiserFS ci XFS .. MILIONKRAT vetsi ;)
Ja na otestovani rychlosti disku/pocitace pouzivam jiz delsi dobu bonnie. Ted si ale v rychlosti nejsem
schopen vzpomenout, jestli je vazany jen na ext2 nebo funguje i na obecny FS. No rychlost systemu je zajimnava, ale neni vse, pro me je nesrovnatelne dulezitejsi spolehlivost, bezpecnost a kompatibilita, tj abych nemusel paranoidne zalohovat a precetl disk v kazdem Linux. komplu. Zatim je asi vhodne nejakou dobu pockat, ktery z tech dvou nakonec prevazi a bylo by to zahodno. Ext2 nepovazuji za obvzlast dobry filesystem pri havarii (system, HW atd).
Zkouseli jsme nasadit reiserfs na velmi zatizeny dvouprocesorovy server a dosli jsme bohuzel k zaveru, ze reiserfs je mene vykonny a vice zatezuje procesor. Server slouzi jako newsserver a ma trvaly datovy tok kolem 15Mbps ven a dovnitr, k tomu jeste vsechno zapisuje a cte na RAIDove pole.
Jeste k tomu vsemu se jednou za 24 hodin pusti mazani prispevku, ktere bezi na ext2 nekolik hodin.
S reiserfs v tomto pripade stoupnul LOAD serveru na asi 20 a mazani se stejne nestihlo behem 24 hodin.
Pri takoveto zatezi jede stroj na hranici svych moznosti. Napr. s jadrem 2.4.x a ext2 jadro po nekolika hodinach sleti. Jedina stabilni kombinace je jadro 2.2.19 a ext2. Chteli bychom nahradit ext2, protoze pripadny nekolikahodinovy fsck neni moc prijemny...
Ono je vcelku logické, že žurnálovací fs bude méně výkonný, než obyčejný. Osobně si myslím, že čím více bude fs zatěžován, tím horší výsledky pro fs dostanu.
V takových testech, které jsou uvedeny ještě implementace leckteré rychlostní nedostatky zakryje, např. cacheováním, ale také lepším chováním v single přístupu oproti běžné paralelní práci.
To zatuhnuti by me celkem zaujalo, to jako vytuhne a reset ?
Skuste pouzit velikost swapu 2x vetsi nez mate pamet, ja mam 384 MB ram a kdyz jsem experimentoval s Mplae 6 for linux, tak si jeden vypocet vzal jen 250MB ram (jeste nejake to mega poteboval), tak pak zaplnil SWAP a ackoli mel jeste volnou pamet, tak uz nebyl schopen vic nalokovat :-( ... pak byl maple sestrelen (sam dobrovolne spadl)
Samozřejmě :-)))... já jsem měl na mysli totální kolaps systému, který se mi jednou stal na ext2. A třeba podobný kolaps ReiserFS minulý rok na ATC (www.email.cz). Jinak s vypnutím na tvrdo jsem to zkusil asi 10x, abych zjistil, jestli to jako fakt funguje.
Nepředpokládám však, že by x let krásně funkční filesystém SGI portovala na Linux v nějaké alfa verzi. S láskou vzpomínám na nebožku Indynu, se kterou jsem měl tu čest pracovat před šesti lety... :-).
A abych pravdu řekl, s poklesem cen procesorů Athlon 1 GHz a výš, poklesem cen pamětí a nástupem XFree4, jádra 2.4 a XFS mám už jasno při výběru OS pro svůj nový produkční počítač. AutoCAD 2000i pod Win4Lin při nejhorším taky spustím...(já vím, lepší by byl Wine) a víc z Windows už vlastně k pracovní pohodě nepotřebuju.
btw. autori v blizke dobe, resp. po vytvoreni a odladeni pouzitelnych utilit pro praci s fs slibuji take transparentni kompresi, kryptovani a spousty dalsich featur, takze pokud jde o reiser v soucasne podobe, dalo by se mozna rict, ze to je jenom zacatek" :-))) takze v budoucnosti uvidime jak to dopadne. Nyni vsak vetsi komfort zrejme poskytuje XFS a to hlavne svymi user-land utilitkami ktere umoznuji pohodlnou praci se systemem a fsck ktery je v pripade jeho poskozeni schopen jej bezpecne opravit.
Trosku OT, ale presto - dlouho snim o FS, ktery by dotahl transakcni zpracovani az do konce - tedy napriklad tak, ze si muzu poridit "snapshot" (aniz bych to cele nekam zalohoval), pote necham radit ruzne programy a po par dnech si reknu - chci se vratit do predchoziho stavu - a ono to pujde. Rychle a spolehlive. Protoze nemam zkusenost s zurnalovacimi FS, tak nevim, zdali to uz nejaky z nich umi. A taky je pravda, ze takovou krasnou featuru clovek hlavne oceni v Windows apod., kde si clovek neni jisty, co mu ta ci ona instalace rozhodi.
Zdravím všecky linuxáky.
Mám takový malý problém. Když vypadne elektrika a ext2 oddíl kde mám Linux (asi 2GB) se poškodí, systém po mě chce spustit fsck. To by nebylo tak hrozný, jenže vono to pak chce asi milionkrát odpovědět "yes". Jediný řešení který jsem našel je zašprajcování klávesy "y" šroubovákem. Existuje i nějaký jiný způsob ?