Proc jeste vyrobci dotykovych veci neprisli na to, ze by se hodilo mit snadno dostupny hardwarovy prepinac urcujici, jestli ma dotykova vrstva fungovat nebo ne?
Mám podobný monitor a problém nastal, když jsem ho připojil k ntb bez dotykového ovládání, a Windows 10 jaksi automaticky předpokládá, že dotykový monitor je vždy ten primární, takže jsem sice začal packat po ext.monitoru, ale klikal jsme na ikony na displeji notebooku. Takže ten ext.vypínač dotykové plochy má smysl pokud MS nevymyslí/neopraví jak přiřadit dotykové ovládání konkrétnímu monitoru ...
Zrovna "ted" resim treti monitor a chtel neco maleho, IPS a (idealne) FullHD a narazil na 13" IPS FullHD s 2x (mini)HDMI:
https://www.ebay.com/itm/Eyoyo-Portable-13-3-IPS-HDMI-Monitor-1920x1080-Color-Gamut-72-for-One-Xbox-360/264674021794
Jinak nemate nekdo zkusenost s USB 2.0 prevodnikem vyuzivajici DisplayLink, co sem nasel, tak ty stare chipy na 2.0 by meli behat na mainline jadernem modulu out-of-box, jak je na tom rychle FullHD ? prevod na VGA nebo DVI nebo HDMI, napr.:
USB 2.0 verze: i-tek USB2HD (nebo s redukcema) USB2HDTRIO
https://www.czc.cz/i-tec-usb-full-hd-adapter-trio-dvi-i-vga-hdmi_2/116707/produkt
pripadne USB 3.0 verze i-tek USB3HDTRIO
https://www.czc.cz/i-tec-usb-3-0-graficky-adapter-dvi-i-vga-hdmi/116705/produkt
jestli ta USB 3.0 verze na USB 2.0 portu bezi pres mainline ovladac, nebo pres ten closed(?) s kterym jsou(nebo byli?) udajne problemy s vytizenim CPU
USB 3 verze s ovladačem ve standardním jádře nefunguje bez ohledu na způsob připojení. Přes USB 2 FullHD funguje, ale je to tak maximálně na kancelářské aplikace.
Problémy s vytížením CPU souvisejí s tím, že protokol USB je do velké míry řízen softwarově a tedy potřeba velkého přenosu dat po USB s sebou ponese velké zatížení CPU, s tím se asi nic moc nadělat nedá.
Moje jediná zkušenost je s tímhle monitorem, takže bohužel neporadím. DisplayLink jsem testoval jen s Chromebookem. Podle mě se na tom dá jakákoli kancelářská činnost, která nezahrnuje velké pohybující se plochy provozovat a to i přes rychlost USB2. Předpokládám, že starší čipy, co uměly jen USB2 nebudou výrazně horší než ty novější připojené také přes USB2.
To je odpověď zhruba na úrovni: „Tam vždycky sedí Maurenc.“
Zajímalo mě třeba, jak rozšířit obrazovku o virtuální VNC monitor, jak se k němu připojit, jakou má takové řešení latenci a jak moc použitelné to je pro běžnou práci.
Předpokládám, že odpovědi budou: složitě, to záleží, poměrně velkou a poměrně nepoužitelné. Ale možná se mýlím.
Nedávno jsem si s tím trochu hrál, sepsal jsem to sem: https://unix.stackexchange.com/a/585078/11549
Zkoušel jsem jen tu část s rozšířením plochy, to připojení VNC a dál jsem nezkoušel, protože nebyl po ruce další počítač/monitor. Budu rád, když to někdo prokopnete celé. :-)
> jak rozšířit obrazovku o virtuální VNC
Něco podobného jsem řešil pro X11 a zjistil jsem, že vytvoření virtuální obrazovky je celkem jednoduché, ale pokud má být součástí jednoho desktopu (tj. ne druhá Xka), nejspíš narazíme s VNC – hotová řešení nejspíš budou chtít přenášet oba monitory (případně spustit nová Xka, což je úplně mimo).
U Waylandu to může být ještě větší zábava.
> jak se k němu připojit
To bude další díl zábavy. Zejména u starších tabletů, pro které dnes není jiné využití. Tam bych asi celkem doporučil to připojit drátem a úplně odpojit od Internetu, Bluetooth a různého dalšího bezdrátu. (Ostatně, jak na tom u takové vykopávky asi budou bezpečnostní updaty…) Jenže právě u takovýchto starších kousků pak budete nejspíš odkázát na USB 2.0, jehož možnosti jste v článku shrnul v sekci o DisplayLinku.
Ono není problém si spočítat, kolik dat si vyžádá třeba nezkomprimované fullHD (komprese znamená latenci) při řekměne 50 Hz: 1920*1080*3*50*8/1024^3 ≈ 2.3 Gbps. Pak potřebujeme:
a. Mít vhodný komunikační kanál, který toto pojme, s malou latencí a vhodným jitterem a dobrým zabezpečením (tedy ne nešifrovaně vzduchem).
b. Nějak komprimovat a smířit se s latencí a v některých případech se ztrátou kvality.
c. Snížit nároky na rozlišení/frekvenci/barvy.
d. Vykašlat se na to a použít jiné řešení.
Asi bych měl nastínit situaci.
Prostředí: dom0 v Qubes OS. Qubes OS dbá na oddělení virtuálních strojů od samotného základu systému celkem důsledně, takže autoři se například rozhodli ikony aplikací nepřenášet do dom0 v PNG, ale fakticky v bitmapě. Dom0 je založeno na Fedoře, nicméně bohužel není v silách autorů dostatečně často adaptovat celý Qubes na novou verzi Fedory, v dom0 je často starší verze Fedory, které ale dodávají patche pro bezpečnostně důležité komponenty jako kernel nebo Xen. Ono vzhledem k návrhu těch bezpečnostně důležitých komponent až tak moc není – třeba tam není libpng (dom0 nemá co zpracovávat PNG z nedůvěryhodných zdrojů), není tam ani třeba Firefox nebo další síťové nástroje (dom0 nemá přístup k síti slouží spíše jako „obal“ s Window Managerem a správou dalších virtuálek), není tam skoro nic.
Teď si představte, že budu chtít sdílet obsah obrazovky v dom0 třeba přes síť nebo USB. Z dom0 to celé udělat nemohu, to nemá k síti přístup. Dom0 může leda předat obraz další virtuálce a nechat to na ni. Takže bych chtěl dejme tomu přenést obraz z dom0 do jiné virtuálky a tam to už pořešit jakkoli.
V dom0 mohu otevřít x11vnc, třeba s --viewonly. Dokonce ho klidně mohu nechat poslouchat na 0.0.0.0, stejně tam je jen loopback. Technicky není problém VNC vystavit jiné vybrané virtuálce skrze Qubes RPC. Což by bylo fajn, ale ne nutně bezpečné a poněkud proti filozofii operačního systému. X11vnc zpracovává potenciálně komplexní vstup (asi nemusím vysvětlovat, co všechno VNC umí…), takže bych ho neměl tam cpát rovnou z virtuálky, které nedůvěřuju. Ale tady mi stačí malý subset možností VNC, navíc mi stačí kompatibilita s jedním vybraným klientem. Takže mohu mezi data odeslaná klientem a data přijatá serverem vpravit asi i celkem jednoduchý sanitizér.
Já používám spacedesk, ten jede přes Wi-Fi (USB OTG se mi nepodařilo rozjet), proti Samsung Tab 5e. Windows to vidí jako každý jiný externí monitor. Jde na to duplikovat, rozšířit.
Při prezentacích to obstojně funguje jako monitor pro "diváky", při běžné práci je z toho slušný náhledový monitor. Je tam patrná drobná latence, která je při kancelářské práci snesitelná, nicméně je tam a může být rušivá (určitě to není stejné jako externí monitor). Limitující je tu velikost displeje použitého tabletu.
To je furt jenom "jak, jak, jak"! Opravdu vam clovek musi vsecko polozit rovnou pod nos? Nic nepredpokladejte, a misto toho hledejte! Uz to tady bylo nekolikrat reseno, sam sem to napsal do fora podrobne alespon jednou.
Na PC si pridejte dalsi monitor s rozlisenim jake chcete (nejdriv dejte autodetekci, a kdyz zadnej druhej pripojenej nenajde, pak zadajte manualne), na PC nainstalujte vnc-server (ja pouzivam tightvnc), spustte s parametrem "-sharedisplay 2" (vyexportuje to ten druhej "neviditelnej" monitor), na tabletu nainstalovat vnc-viewer, pripojit na vnc-server co bezi na PC a hle, na tabletu je ten druhej "neviditelnej" monitor! Slozite? Ani bych nerekl. Latence na lokalnim gigabitu je v radu milisekund, pro zabavu (3d-hry, video, atd) nevhodne, pro beznou praci (grafika, programovani, atd) bez problemu pouzitelne.
https://forum.root.cz/index.php?topic=12771.msg157981#msg157981
Deset vterin hledani! Jenze kdyz je nekdo linej, tak radsi bude psat jak, jak, jak. Nesnasim takove lidi! A patnact pitomcu mu jeste drukuje, jak ze mi to nandal...
12. 5. 2020, 11:56 editováno autorem komentáře
Nesnáším lidi, co zbytečně uráží sebe i ostatní, místo aby si vzpomněli, že tenhle problém řešili před časem na fóru a rovnou do prvního nebo nejpozději druhého příspěvku vlákna vložili správný odkaz, protože na rozdíl od ostatních vědí co, kde a v jakém jazyce hledat, a jsou schopni ho tedy najít za 10 sekund.
EDIT: …a možná poznamenat, že klíčová fáze vytvoření fantomového monitoru je specifický hack pro Windows.
12. 5. 2020, 12:42 editováno autorem komentáře
+1 za obsah a následný link, -1 za formu
Věřte mi, zkoušel jsem něco takového najít (byť k trochu jinému účelu) ne zrovna úspěšně. A vzhledem k různým potenciálním problémům (latence, kurzor, …) se ani nedivím dalším, že to vzdají.
Váš návod jsem zkusil, díky za něj. Bohužel to ale vypadá, že nelze použít na Linuxu vytvořit virtuální obrazovku není problém (akorát se to dělá trochu jinak), problém je ta volba sharedisplay je zřejmě jen pro Windows. Zkoušel jsem (Google i zdrojáky) a nevypadá to jako volba i pro Linux.
Samozřejmě pokud něco dělám blbě, rád se nechám poučit.
Rhinoxi diskuse by měla být kultivovaná. Nevím, co tě sere ale neměl bys vyjíždět takhle na lidi, kteří se tě na něco zeptají.
Buď nekomentuj vůbec a nebo to ber jako pomoc ostatním, kteří se občas zeptají na něco, co už jsi někde psal. Tohle je normální, já radím o některých věcech i 50* dokola a nemám s tím problém.
Bys měl trochu zlepšit sociální skily, z téhle tvé odpovědi mi je blbě, tedy z toho začátku.
Druhý odstavec vyzkouším a ty se příště uklidni a to že někomu něco poradíš a předáš vědomosti, by ti mělo udělat radost a ne, že ještě sjedeš někoho, že se ptá a negooglí, sorry, to tu ty diskuse můžeme rovnou zrušit, prohlásit se všichni za mistry světa, že každý všechno ví a nebo zakážeme se na cokoliv ptát.
Fakt takto někoho sjíždět za normální otázku není normální! Zapracuj na svých sociálních skillech a nebo když se necháš tak vytočit, tak prostě na to kašli a nekomentuj, protože tohle je hnus co tu předvádíš!
Tvé rady oceňuji a jsou zajímavé, ale tvůj postoj jak je dáváš je otřesný a hnusný, by mě zajímalo, jak kolaboruješ s kolegy, jestli nějaké máš, protože ti budou chudáci...
Přesně zapadáš do té škatulky, že zkušenosti máš, ale jednat se s tebou nedá.
Víš, tady lidé chodí nejen za poznáním, ale i odreagováním a fakt není normální tu nasírat jiné a "pořvávat" na ně přes písmenka.
Ondřej Caletka 12.5. 8:37
Jak takovou věc udělat?
pokud by na tom tabletu bezel Linux nebo Windows, tak
https://github.com/symless/synergy-core
lze urcit pozici kam se k server side umisti pro posun mysi, samozrejme nepujde mezi tim presouvat okna, pouze to ovladat primarni klavesnici a mysi...
Ma to aspon senzor okolniho osvetleni? Da se aspon ovládat jas pres DDC/CI?
Jinak na chatu dobry, akorat treba necim podlozit pokud autor nema vysoky stul a trpaslici postavu.
A s ergonomii si asi moc hlavu nedela kdyz mu chybi mys a klavesnice. To je tak nouzovka na hut-office nebo dvouoknova cinnost.
3. Horní hrana by měla být ideálně zhruba ve výšce očí, případně o trochu níž. Pochopil jsem to tak, že člověk je evolučně stavěn k tomu, aby se díval před sebe do dálky. Pohled nahoru nebo výrazně dolů není ideální – samozřejmě na chvilku je to normální, ale dlouhodobě to není zdravé. Tolik moje laické chápání.
4. To určitě neplatí, záleží i na druhu klávesnice a na tom, jak ji máte natočenou vůči monitoru. S natočením vůči monitoru může externí klávesnice pomoci celkem přirozeně. A celkově je u externích klávesnic větší výběr, už proto, že nejsou tolik omezené rozměry – pak není problém mít ergonomické tvarování nebo mechanické switche. Pro mě je navíc ten důvod, že pro notebooky se výrobci u klávesnic drží celkem zkrátka – prostě by se moc nevyplatilo dělat jiné rozložení pro pár nadšenců, kteří by tam chtěli něco jako ErgoDox. Jedna věc je výroba samotné klávesnice, druhá věc je, že se ostatními parametry notebooku nejspíš nestrefí do požadavků všech potenciálních zákazníků.
Problém s klávesnicí je opět hloubka stolu. Jediné místo, kde se dá pohodlně obsluhovat je právě tam, kde ji má notebook. Jinak externí monitory vnímám spíše jako odkladiště méně důležitých oken, než jako primární prostor pro práci. Pokud se přistihnu s hlavou delší dobu pootočenou k externímu monitoru, je to znamení, že danou úlohu mám přesunout na hlavní displej.
> externí monitory vnímám spíše jako odkladiště méně důležitých oken, než jako primární prostor pro práci
Aha, to může být celkem zásadní rozdíl v přístupu – myslím, že většina chce z externího monitoru mít ten hlavní.
Hloubka stolu by ale IMHO nemusel být problém, externí klávesnice může zabírat v tomto směru podobně prostoru jako ta notebooková, taže nevidím problém si dát externí monitor před sebe, před něj klávesnici, monitor bokem.
Ostatně mám jen o cca 10 cm hlubší stůl a mám to tak nějak. Vzadu mám stojánek s prohnutým 27" monitorem (prostorově ne zrovna úsporné) a před ním klávesnici a monitor. Akorát notebook mám pod monitorem a ne vedle, což je jednak kvůli šířce stolu (vyřeší nový stůl) a jednak to s 360° pantem celkem jde udělat… Jen jsem musel monitor otočit vzhůru nohama, aby mi do něj notebook nefučel teplý vzduch.
Takhle jsem to míval v kanceláři – v roli odkladiště byl displej notebooku, před velkým monitorem klávesnice a myš. Vlastně bych to mohl doma zkusit taky, tak, ale trochu se zdráhám, protože přeci jen displej notebooku je kvalitnější a navíc v něm je webová kamera, takže mám správný úhel pro videokonference.
Většinou jsem viděl rady mít horní hranu monitoru ve výšce očí nebo o trochu níž. Když jsem hledal důvody (a proč třeba ne střed monitoru ve výšce očí), dostal jsem se k podobnému vysvětlení – představte si, že jdete lesem a díváte se na cestu. Nejspíš nesledujete jen nejbližší dva metry, ale do dálky, tedy cca od horizontu (možná trošku níž) dolů, typicky ale ne až pod nohy.
Že se na monitor nedívám do dálky, to je sice pravda, ale ono zaostření očí IMHO nemění nic na konstrukci páteře. Ad noviny a knihy – tady může být výška individuální, nejspíš ovlivněná i rukama (jak dlouho vás bude bavit ruce držet tak vysoko?) a IMHO knihy a noviny tu máme příliš krátce na to, aby to ovlivnilo vývoj člověka. Navíc uvažte ještě jednu věc – čas. Pokud u monitoru trávím 8h denně, nejspíš tu budou vyšší nároky na správnou pozici než třeba u novin.
Já bych řekl, že hlavní důvod pro výšku horní hrany monitoru přibližně ve výši očí je krční páteř. Aspoň já, pokud mám displej níž (třeba zrovna při práci na notebooku), mám tendenci hlavu sklánět - a to mi z dlouhodobého hlediska ergonomicky nepřijde jako nic dobrého. Proto radši externí monitor, ve správné výšce - pokud to okolnosti dovolují.
Horní hrana monitoru má být nejvýše ve výšce očí
- - - - - - -
To bych asi nepřežil.. :D Fakt, takhle jsem chodil od kompu denně rozlámaný jak ze šichty na stavbě. Jako když sedíš shrbený u malého displaye notasu...
Za mě při rovném sezení má být ve výšce očí bod 1/3 výšky displaye od jeho horní hrany a to považuji za absolutní minimum pro zachování rovné páteře...
Právě, nechci se zaklánět, ale taky ne předklánět a hrbit... (což stejně občas dělám i kdybych měl obrazovku na stropě..)
Asi záleží na velikosti, když si teď dám klasický 24'' FDH tak, že mám horní hranu před očima, tak vlastně koukám do zdi, nebo musím koukat hodně dolů a spodní hrana je vlastně na stole pod úrovní klávesnice, což časem vede k notebookovým deformacím páteře :)
Jednou jsem zkusil podstavit monitory bedničkama (+18cm, aktuálně 28cm od stolu je spodní hrana, 59cm horní) a úžasná změna k lepšímu :)
S lehkou nadsázkou to pro mě zmanená, že tam, kdy vy máte horní hranu monitoru mám já spodní :)
Byl by zajímavý výsledek nějaké ankety jak to většina má, ale asi teda fakt budu zase výjmka :D
Tak jsem si to schválně zkusil podle obrázkových doporučení fyziotzerapeutů, lékařů, atd..
Horní hrana ve výšce hlavy, správná výška sezení, správná vzdálenost klávecnice, atd, atd.
Pokud bych to jediný den dodržel, tak jsem večer 100% na pohotovosti s pokřivenou páteří a rukama v křečích :D
Připadá mi to jako kdysi dávno, když naše pragenerace říkávala "neopírej si ty ruce o stůl, když jíš...". Nepohodlnější pozici u kompu asi nikdo nenajde :D
> spodní hrana je vlastně na stole pod úrovní klávesnice
To mi na 24" nesedí, já mám pod 27" ještě 15" notebook (pravda, ne úplně kolmo).
Ano, je tu více parametrů, které neznám – Vaše výška, poměr stran, orientace monitoru, rámečky (které bych nezapočítával), …
Horní hrana monitoru mi vychází tak půl metru nad stůl, klávesnice má tak 3 cm. Pokud máte 24" monitor 16:9, je to 53.1 * 29.9 cm. Myslel jsem, že máte monitor na výšku (tam by to sedělo), ale pokud rozdíl mezi hranama máte 31 cm (59-28), tak asi ne. A malou výškou to asi taky nebude, pokud máte oči v 1/3 výšky od horní hrany, máte je podobně vysoko jako já. Pak nevím, ledaže byste měl klávesnici cca 20 cm, což mi přijde dost i na Maltron/Kinesis/Dactyl.
Tak já se taky hlásím, že horní hrana v úrovni očí je nejníž, co jsem schopen dlouhodobě snést, a níž bych to nesnesl v žádném případě, což je také jeden z důvodů, proč nejsem schopen efektivně pracovat notebooku (ale zdaleka ne jediný - v podstatě bych musel začít tím, že všechny základní periférie nahradím opravdovými).
V práci mám 2x24" s očima někde tak ve čtvrtině výšky panelu (bráno shora) a je to tak akorát. Doma mám 27" s horní hranou v úrovni očí a vydržet se to dá, ale není to úplně ono a mám čím dál silnější podezření, že je to důvod, proč se mi teď během dlouhodobého home office zhoršily problémy s krční páteří, takže začínám vymýšlet, čím ho podložit (takhle je podstavec vysunutý na maximum).
„Tento text rozhodně nemá být objektivní recenzí, na to jsem až příliš zaujatý tím, že jsem do monitoru investoval vlastní peníze.“
Toto by měla být u recenzí podmínka. Takové věci si člověk nekupuje proto, aby měl pěkné výsledky v syntetických testech, ale aby se to dalo používat. U věcí vychválených v běžných „objektivních“ recenzích pak člověk při běžném používání naráží na „maličkosti“, které ho nebetyčně se...štvou, ale pro které nebyla v (hypotetické) tabulce kolonka.
Abych jenom neplácal, v žádné seriózní recenzi jsem se nedozvěděl, že monitory od Dellu neumí automaticky přepnout na jiný zdroj signálu, pokud na aktuálním nic není. A když nemá monitor zdroj, tak nefungují tlačítka pro rychlé přepínání zdrojů. Neskutečně otravná věc.
Už tak přes 3 roky používám podobný monitor ASUS MB169B+, který je funkčně dostačující (připojení přes USB 3), bez zbytečných funkcí, levnější, lehčí. Je to vynikající zvýšení produktivity na cestách, kde to k 15" notebooku přidá druhou stejnou obrazovku.
Pár praktických postřehů:
1) Je skvělý, že se dá monitor nakofigurovat podle prováděné práce nastojato, nad hlavní obrazovku, nebo na potřebnou stranu.
2) Dodávané pouzdro/stojánek bylo nepoužitelné - příliš tažké.Není problém si sehnat nějaký lepší jiný kovový/plastový stojánek.
3) Léta ho vozím v batohu bez obalu jen připlácnutý na víko notebooku.
Celkově jsou tyhle monitory dost opomíjeným příslušenstvím, a to je škoda.
K problémů s dotyky – podobný problém jsem řešil též a řešení může být celkem jednoduché, aspoň na X11. Stačí po každé změně konfigurace monitorů (asi by stačilo jen po připojení nového a otočení dotykového) říct Xkám, ke kterému monitoru ta dotyková vrstva patří:
xinput map-to-output název-dotykového-zařízení-podle-xinput-list název-obrazovky-podle-xrandr
Místo názvu lze použít číslo (xinput --list ukazuje obojí), ale název se asi měnit nebude.
Na Waylandu nevím, trošku se obávám, že to bude záviset na konkrétní implementaci.
Monitor domů jsem taky řešil, ale hlavním důvodem pro mě nebyla velikost (notebook mám 15" fullHD), ale to, že chci mít monitor ve výšce očí, a různé podkládání notebooku jsem řešit nechtěl.* Ano, když už jsem nakupoval, vzal jsem i větší monitor.
Na podobné monitory jsem se taky ale díval, ale z jiného důvodu – přemýšlel jsem o nějakém DYI laptopu. Jedna (nikoli jediná) výhoda by mohla být v teleskopickém monitoru na způsob https://patents.google.com/patent/US6504707 . Ještě jsem ale nevymyslel, jak to přesně udělat.
*) Stabilitě jsem moc nevěřil a pád notebooku z toho mohl udělat tu nejdražší variantu.
Taky jsem řešil jak umístit externí monitor tak, abych nepřišel o hloubku stolu (který mám naražený u zdi). Autorovo řešení považuju za nouzovku. U sebe jsem to uspokojivě vyřešil pomocí https://www.stell.cz/drzak-monitoru-single/sos-1010 , pod který se mi vejde notebook. Přední hrana monitoru je tak 12cm od zdi, mám dost místa na opření rukou při psaní na notebooku a když dítě píše úkoly, jen odnesu notebook a má celý stůl k dispozici na psaní.
Na 50cm hluboký stůl by se to taky vešlo, ale už by to bylo stísněné (ale IMHO furt mnohem na trvalou práci než ten externí monitůrek někde bokem).
Trochu som zas mimo. Ked potrebujem docasne riesenie mam predsa display na notebooku. Ak ste slepy kupte si 17" notebook, mate na vyber, nemusite si kupovat 13" a k nemu externy display. Ked to nie je docasne riesenie tak si kupim normalny externy monitor. Asi preto je tych externych prenosnych rieseni malo lebo sa to nepredava.
Mám to řešené takto, především kvůli práci na cestách - lehký laptop Lenovo Thinkpad Carbon a externí monitor Thinkvision:
https://silverontheroad.wordpress.com/2020/04/09/notebook-v-karavanu-spotreba/
Nastaveni monitoru vyskove podle me souvisi hodne s namahanim svalu na krku. Zkuste si, ktera pozice je vam prijemnejsi. Kdyz zvednete za necim oci a soustredite se na to, za chvilku je zacnete davat zpatky a srovnate to krkem. Pro me je rozhodne prijemnejsi mit hlavu mirne predklonenou nez zaklonenou, po delsi dobu.
Tak koukam, ze to pred chvilkou nekdo napsal vyse.
12. 5. 2020, 11:33 editováno autorem komentáře
Dotykové displeje u desktopov som nikdy nepochopil a je to podla mňa nezmysel, pretože na to není prispôsobený ani software... 50% aplikácií a webstránok ovládať na desktopu je skoro nemožné pomocou dotykov. Ako prenosný monitor je samo o sobe dobrá vec, ale konkrétne takto tento kus jak je riešený je fakt nič moc.
Neříkám, že je to řešení pro každého, ale osobně bych u malého stolu zvážil řešení pomocí vesa mountu normálního monitoru do vzduchu... Třeba něco jako:
https://www.amazon.com/VIVO-Monitor-Stacked-Vertical-STAND-V002T/dp/B00DGTP57A
Měl jsem televizi na takovém stolku a děsně mi tam zavazela. Tak jsem ji hodil na polohovatelný vesa mount do vzduchu a nemůžu si to řešení vynachválit. Pravda navrtat do staré panelákové zdi držák dostatečně hluboko a na 3 šrouby byla dost makačka, ale uvolněné místo a možnost polohování to dost vyvážila.
Samozřejmě to není dokonale mobilní řešení, ale ani s malým externím monitorem bych se na cestách netahal a jako "částečně mobilní" řešení pro práci na chalupě či jiném dočasném pracovišti už se to použít dá.
VESA mount je dobrá věc, pokud to ten monitor umí. Ne každý to má. Pak to znamená nový monitor. (Což může být OK, ale jsou to prostě další výdaje.)
Držáků je několik druhů, našel jsem tyto:
a. Na stůl – tady si asi moc s prostorem nepomůžete, spíš naopak. Takové držáky mají smysl spíše z jiných důvodů – nastavitelnost polohy monitoru.
b. Na kraj stolu – to může být dobrá volba, pokud na to máte vhodný stůl – dostatečně pevnou desku s vhodným okrajem.
c. Skrz stůl – taky dobrá kategorie, pokud vám nevadí provtrat desku stolu.
d. Na zeď – výhodou je nulový dopad na stůl (není nutné řešit jeho zátěž/stabilitu), nevýhodou je samozřejmě vrtání do zdi, plus v případě nastavitelného stolu, že monitor nejede spolu se stolem.