Potíž je taky v tom, že to hloupé/nezodpovědné chování daného jednotlivce má často dopad i na ty, kteří si jinak dávají pozor a nechtějí s tím mít nic společného. Např. když si někdo nechá zavirovat počítač, tak spameři získají přístup k jeho schránce a k jeho kontaktům a mohou např. posílat spamové, scamové nebo zavirované e-maily jako odpovědi na předchozí legitimní komunikaci. Totéž platí pro ten Facebook. Tam je to ještě horší v tom, že tě může někdo třeba vyfotit a bez tvého souhlasu tu fotku nahrát do této proprietární služby a dát souhlas se zpracováním těchto dat (který může být sice dle práva neplatný, ale to Facebooku nevadí a danou fotku zpracovávat bude a bude z ní těžit data).
@ByCzech
No nemohou být všichni tak uvědomělí a znalí všech půsledků privacy policy všech služeb v mezinárodním právu jako ty. Ti pak prostě službu používají a nenapadne je, co všechno nějaké morální čuně sesbírá a pak ro v balíčku někomu prodá. Vlastně kdyby jenom prodá, ještě na kliknutí vybonzuje celé navázané kontakty na jednoho kliknuvšího nebožáka. Za předpokladu že nejsi lékař, tak úplně stejně by s tebou mohli **jeb*t třeba lékaři a pak ti říct, že když jde o tvé zdraví, měl sis to lépe zjistit sám. atd. skrz další obory ... Tyhle móresy bych nerad podporoval ...
Mám to stejně, ale už se to ani nesnažím lidem vysvětlovat. Prostě nemám účet na Facebooku, Skypu, Linkedinu, GitHubu… Pokud mne chce někdo kontaktovat, tak má možností dost: e-mail, telefon, jabber, IRC, meet.jit.si, osobní setkání…
Hlavně mi vadí, když proprietární sociální sítě propaguje stát nebo státní/veřejné firmy či organizace (školy, dopravní podniky, úřady atd.). Tohle by stálo za podání žaloby, protože zákon takové neoprávněné zvýhodňování firem zakazuje. Je to asi jako kdyby stát na parkoviště před nějakým úřadem pouštěl jen auta vybrané značky nebo kdyby ve svých prostorách zdarma dělal reklamu nějaké firmě.
No nevím, já být vámi, zruším i ten email, ten je ještě více otevřenější, než DB facebooku. Vede do vašcih PC, telefonů apod.... A ten telefon radši taky, pokud je to smart, je lehce stopovatelný a data lze zpeněžit ještě více.
Možná ten papír a voskové pečetidlo, ale je fakt, že ten dar přítele Roentgena je taky pěknej hajzlík....
Pekna ukazka nesmyslneho pohledu na vec, kdy odmitani Facebook a dalsich z objektivnich a realnych pricin vede druhe k mumlani nesmyslu o tom, ze se chce vratit nekdo k papiru a voskovemu pecetidlu misto aby se zameroval na to co je spatne, proc je to spatne a ze by se toho melo nechat dokud je cas.
K zamysleni https://begriffs.com/posts/2016-07-08-returning-original-social-network.html......
Jinak je snad aspon tady lidem jasne, ze pro uzivatele a v OS muze byt co chce a je to k nicemu, kdyz BIOS, firmware atd. si muze delat co chce aniz by o tom OS vedel aneb dekujeme ti x86 :-D
Mailovou schranku muzes mit uplne kdekoliv (a _podle me_ je porad na hrabani se v datech uzivatelu daleko duveryhodnejsi seznam nebo jina relativne mala ryba nez Google, kde to je zarucene). Stejne tak i chytry telefon nemusi byt s iOSem nebo Androidem, byt je to, jako vsude jinde, za cenu casto nemalych ustupku (ale nic neni zadarmo, ani svoboda a soukromi, bohuzel vetsina populace na tohle kasle, neresi a proste konzumuje).
A kdo koupí strepty.eu nebo strepty.name? Pokud zmizí jeden hosting, přesune se to jinam, aktualizuješ DNSko a jede se dál. A přinejhorším, mail server můžeš mít klidně doma na starým noťasu, když na věc přijde... Furt tam bude vyšší kapacita a větší soukromí, než na leckerým freemailu - a s tvýma pravidlama...
ja mám k tomuto zložitý názor... na jednu stranu súhlasím že tento zber dat je katastrofa a preto by lide nemali používať FB. Na druhú stranu sa tu vyskytuje otázka, čo používať aby si skutočne "nikomu" nedal data, a zároveň aby ses výrazne neomedzoval vo virtuálnom svete. Problém je že HW i SW je už prešpikovaný dá sa říct spywarom, a nikdy nemáte záruku že nejste sledovaný a že s vašimi dátami si nerobia čo chcú. Zas žiť v podzemý s alobalovou čiapkov bez elektroniky nikto nechce. Problém je že "vyššia" moc, a tým myslím napr aj EU s tým nikdy nič neurobia i když je to jasné porušenie zákonov. Lenže ono jaksi to momentálne (ne)funguje tak že pokiaľ je to cez Internet a firma je väčšia tak to jaksi nechcú vidieť a nechcú riešiť. A pak se nic neřeší. Hold to je 21 století... ubrániť sa tomu úplne nejde ale myslím že i tak by sme mali to množstvo dát čo najviac tlačiť dole, a aj počet subjektov ktorý s vašimi dátami si utierajú trebárs prdele. Takže áno nepoužívajte FB.... Aspoň by sa nám mohlo podariť snížiť dopady.
@Mlocik97
Jasně že změnilo. Někde víc, někde míň. Samozřejmě se vždy najde někdo kdo na to bude kašlat, někdo kdo vydělá i když zaplatí pokutu několikrát a klasicky většina která to implementuje a bude dodržovat.
Ale jak už to tak bývá, v (doufám) upřímné snaze úředníků, "vylili s vaničkou i dítě". Nedávno mi jeden rozladěný otec vykládal jak mu ve škole nechtěli dát fotku dítěte z výletu, protože tam byly další a on neměl souhlas jejich rodičů. Prej hoaxy. Jenže v momentě kdy je zákon tak debilně pojatý a úřady/instituce/subjekty se radši chrání i takto (třeba) nad povinný rámec, tak se z hoaxu prostě stává realita. A na subjekty se nelze zlobit, ty se jenom snaží fungovat v rámci pravidel s co nejmenšími škodami - kdo si riskne v dnešním byrokratickém světě bojovat s hromadnými žalobami kromě pár keyboard heroes?
Neházel bych flintu do žita. Že je spousta hardwaru a softwaru děravá, je sice pravda, ale dá se to postupně zlepšovat a hlavně je potřeba rozlišovat dvě věci: a) cílený útok na konkrétní osobu, b) plošné šmírování a vytěžování všech. Ubránit se cílenému útoku je poměrně těžké – ovšem to neznamená, že bychom měli rezignovat i na to b) tzn. plošné sledování.
A tam je dobré se dívat na to, jaký má která firma obchodní model. Pokud někdo poskytuje službu „zdarma“, tak to dost smrdí, protože zdarma ve skutečnosti není nic. V takovém případě bude silná snaha např. prodat data uživatelů nebo umožnit za úplatu jejich manipulaci (např. volební kampaně nebo obyčejná komerce). Nebo může být dlouho slušný a pak těsně před krachem tu firmu někomu prodá – a ten už tu uživatelskou bázi zneužije a vytěží. Naopak pokud někdo vydělává na prodeji hardwaru nebo třeba hostingu, výpočetního výkonu či pronájmu kapacit svých linek, tak ten nemá potřebu si „přivydělávat“ způsobem, který je pro uživatele škodlivý (zatímco v tom prvním případě je to víceméně nutnost). Selhat může i ten, komu zákazníci za služby platí, ale ten na tom nemá primární zájem, takže může pomoci s minimalizací škod a odhalením útočníka. A pak je důležité, aby tu fungovala konkurence, protože ta jednak tlačí jednotlivé poskytovatele k tomu, aby se snažili být (pro uživatele-zákazníky) lepší, a jednak proto, aby bylo kam přejít, když jeden poskytovatel selže.
"Naopak pokud někdo vydělává na prodeji hardwaru nebo třeba hostingu, výpočetního výkonu či pronájmu kapacit svých linek, tak ten nemá potřebu si „přivydělávat“ způsobem, který je pro uživatele škodlivý (zatímco v tom prvním případě je to víceméně nutnost)."
Víš, kolik jsem kdysi platil v České Škubatelně za vedení účtu, za kartu a kikilión dalších chvostovin? A stejně přišli s programem iBod, kterým dohazovali zákazníky z řad svých zákazníků platícím firmám a camrali se, jak budou pomáhat zákazníkům s výběrem těch "nejlepších" služeb. To byla tehdy poslední kapka. U konkurence je líp a levněj.
Holt nenažraný management je horší než hřebík v zadnici.