Vyskytlo se totiž několik incidentů, kdy vrtule dronu za provozu přestaly fungovat a stroj se zřítil, což je samozřejmě velký problém.
:-)
https://www.youtube.com/watch?v=kqZsxQ2WaiA&t=27m59s
Otázkou je, kčemu 10G router. To jsou pořád statisíce, na výrazný pád si ještě dost počkáme.
Stačí switch, vlaštovky už létají: http://m.cnews.cz/asus-zacal-prodavat-10gbs-sitovy-switch-pro-domacnosti-za-sedm-pul-tisice
Hloupé je, že síťové karty jsou dražší, než tento switch.
No právě, 1GB SSD je dneska už celkem laciná záležitost (z mého pohledu) sháněl jsem nějaký 10Gb router bohužel není k dispozici, takže jedu na Mikrotiku 3011 s FSP (bohužel ne SFP+ protože to není 10Gbit), ale kdyby bylo něco obdobného do dejme tomu 10 - 15 t., tak to beru okamžitě. Ano a ten router jede v režimu switch, protože spojení navenek je přes dedikovaný server pc (pro mně je hlavně důležitá rychlost uvnitř sítě, navenek mi zatím postačí běžný Ethernet, ale díky tomu SFP jsem doufám připraven na optiku do bytu, ta se plánuje v dohledné době). A druhá věc, proč zatím i ten 10Gbit switch nepadá v úvahu je cena síťových karet, která rozhodně neodpovídá nákladům s přiměřenou marží...
Takový brzdy pokroku jako ty by měli raděj mlčet. Nějakej kus křemíku je furt kus křemíku a stojí to hodně zaprvé proto, že je tady oligopol dvou jmenovaných firem (k tomu pár malých okopávačů kotníků) a zadruhé proto, že se to prodává v malých množstvích (do těch serveroven). Takže tak. Extrémní případ toho je Aplík, ten má marži zcela nepřiměřenou (klidně 1000%), protože sekta i-oveček je ochotna zaplatit cokoli (ostatně jako v každé sektě), A jediný k čemu to vede, je to, že furt tady máme procesory, který se za 5 let defakto nezměnily, stále tady jsou rotační disky a v kosmonautice donedávna měli navrch Rusové s technikou z 60. let. Takové Railtrack paměti / memristory o kterých se mluví už 15 roků, taky furt jen testují. A všechno proto, že pár nenažraných firem drží trh pod krkem a 8slové jako vy jim do toho vesele hýkají.
Za zhruba 8500 mam 24x SFP+ switch(OEM Quanta LB6M facha, ackoli zere dost elektriny), za 1800 Intel X520-DA2 dualporty s multipath, resp. nejakych 16-18GBe za dost rozumnou cenu. Chtel jsem to stavet jeste pres QDR, tahat sit pres infiniband vyzaduje dost CPU pro konverzi protokolu, takze jsem skoncil na tomhle. Ten Switch ma pouze CLI, ale existujou fora s kompletni configuraci k dispozici out of the box.
Domácnost a SSD v NAS nebude zatím běžné, ale není to ani nedostupné. Už cca rok používám v domácím servříku 600 GB serverový SSD, který mě z aukra přišel na 4000 Kč. Není to na velká data (filmy, na to mám klasický HD), ale na systém a malá data (fotky) je co super a není to nijak nedostupné.
10 Gbps bude na doma ještě dlouho sci-fi, ale doufejme že ty 2,5 a 5 Gbps switche a karty se budou prodávat za rozumné ceny.
A proč by to mělo být scifi? Není jediný důvod, proč by to nemělo jít, je manažersko-marketingový, technologicky je to dávno zvládnuté. To že na trhu jsou jen typicky 40 + 2 x SFP racky za pulmilionu pro datacentra, je věc jiná, prostě managoři se rozhodli že SoHo trh podporovat zatím nebudou. Nezbývá než doufat, že do toho šlápne nějaká nezávislá, agilní firma, která nepeče s tímhle vypečeným intl-císko kartelem ...
2.5 a 5 GB rozhodně není tak velký pokrok, aby k tomu člověk měnil 1Gbit. Je to spíš myšlené pro přechod ze sítí 100 mbit, s tím že tyhle sítě budou akceptovat na kratší vzdálenosti i běžné kabely Cat5e. Takže bez potřeby překabelování, kopání a vrtání bude možné posunout síť na vyšší level. Ale když je možnost vyměnit kabely v kanceláři/bytě jednoduše, přičemž cena Cat7 už není tak rozdílná, tak IMHO není žádný důvod pro evoluční změny. Zvlášť když v porovnání s tím i obyčejný Thunderbolt nebo DP zvládají 40Gbit.
Je to přesně naopak. 2,5 a 5 Gbps je ideální tam kde vám nestačí 1 Gbps a pouhou výměnou Swiche a karet máte síť 2,5 nebo 5 x rychlejší. Výměna Cat 5e za Cat 7 někde ve zdi rozhodně nebude nijak přímočará. Cat7 má větší průměr a potřebuje větší poloměr ohybu, takže často narazíte na to, že se do stávajících prostor nevejde tolik kabelů, případně nepůjdou ohnout ve stávajících prostupech. Větší šance na výměnu bude v kancelářích, kde prostupy pro kabely mají průřez třeba 10x20 cm, ale v bytech kde bude v lepší případě husí krk, to půjde dost ztuha. Výměna za Cat 7 pak může znamenat rozkopání zdí a stropů, což není jednoduché ani levné a nikdo to kvůli dvojnásobku rychlosti dělat nebude.
Ostatně kdyby to bylo tak jednoduché, tak už se 10 Gbps používá běžně alespoň 5 let. Z toho, že se vyvinul standard pro 2,5 a 5 Gbps je zjevné, že výměna kabeláže žádná sranda není.
DP má sice rychlost až cca 26 Gbps, ale na délku 3 metry ! To je v kanceláři či bytu téměř k ničemu.
Jaky ma optika nevyhody? Povidej? Cena bude nizsi nez cat7, a to vcetne prace. Specielne v kancl budovach potom nemusis resit omezeni na 100m, coz je velmi casto pomerne zasadni problem.
Pro zajimavost, 4 podlazni budova o pudorysu cca 15x40m je tak maximum, co ses schopen vykryt metalikou bez sekundarnich rozvoden.
Opticka sitovka do desktopu nebo mediakonvertor stoji par frfni (a chceme prece pouzivat vic nez Gbit, takze stejne potrebujem ty sitovky). Jestli optickej nebo metalickej switch je taky jedno, sfpcko stoji par frfni, switch samotnej taky nebude drazsi nez metalickej, spis naopak. ( zrovna koukam ne ebay ...http://www.ebay.com/itm/Cisco-N3K-C3064PQ-10GX-48-SPF-4-QSFP-Ports-N3K-C3064-X-ZM-2B-Bundle-/182346404234?hash=item2a74b1518a:g:MekAAOSwB09YIMVN ) - ta cena je defakto smesna,
On se ten Gbit pouziva prave proto, ze mu staci ta stavajici kabelaz. Kdyby nestacila, tak pofrci 90% instalaci na stovce. A pokud nekdo potrebuje vic nez Gbit, tak metaliku rozhone delat nebude, protoze je to kravinium.
"Jaky ma optika nevyhody? Povidej?"
- Zdravotni rizika, pokud je v prostorach kam muzou neproskoleni lide. Kdyz do nekdo nejak poskodi a bude koukat co to je za kabel (treba v dobre snaze to opravit), tak si sviti laserem do oka (a pokud je to frekvence mimo rozsah lidskeho oka, tak o tom ani nevi). Druha skupina jsu deti ktere to muzou zkoumat v ramci zvidavosti.
- Cena servisnich zasahu: Cvakat RJ45 klestema za stovku naucite za 10 min. i cvicenou opici....
Cena by urcite nebola nizsia pri optike ale cenu som nemal na mysli.
Len doplnim.
Jej citlivost/odolnost. Metalika toho vydrzi a nieje s nou problem ani v narocnejsich podmienkach(tahaj optiku k PC, ktory je niekde zasity a nieje tam priestor pre ohyb, ktory potrebuje optika). Ako povedal kolega nado mnou - servis siete. vymenit patch kabel alebo krabicku s RJ45 keystone, upravit kabelaz,... je pri metalike jednoducha a lacna vec. Optika sa nechyta.
Neviem, ci si mal na starosti nejaku siet, tipujem, ze nie. Mna oblieva pot pri predstave zeby nas niektory zakaznik mal optiku az k PC.
Media konvertor je z nudze cnost. Cena ziadneho optickeho komponentu nieje par susnov. Neviem preco kazdy pri podobnej debate(soho a domacnosti) na jednej strane uvedie ako priklad velku budovu a na druhej odkaz na ebay.
Ten gigabit sa nepouziva preto, lebo mu staci aj stavajuca kabelaz. Gigabit sa pouziva preto, lebo staci aj s rezervou pre SOHO a domacnosti a cena oproti 100Mbit je len o malo vyssia.
Ak by 10Gbit siete boli len o trochu drahsie ako 1Gbit, tak by sa aj pre ich nepotrebnost nasadzovali. Preto sa instaluje napriklad Cat6a/Cat7 kabel aj ked na tom na 99.9% nikdy 10Gbit nebude nasadeny. Jeho cena nieje ovela vyssia ako Cat5e kabla a cena kabla sa na nakladoch za siet podiela malym percentom. Ak by to tak nebolo a Cat6a/Cat7 kabel by bol velmi drahy a/alebo by sa cena kabla podielala vysokym percentom na nakladoch za siet, tak by sa v 99% pripadov pouzival Cat5e kabel. Gbit v SOHO alebo v domacnosti staci a este dlho bude stacit. Vdaka uvedeniu 2.5Gbit/5Gbit nieje problem, ani s vyhladom do fakt dalekej buducnosti, instalovat aj dnes Cat5e kable.
p.s. moja pripomienka na tvoj prispevok bola ku Cat7 ako takej nie ku rychlosti prenosu a za druhe od zaciatku sa bavime o SOHO a domacnostiach, kde optika si len tazko hlada miesto a opodstatnenie.
Na CAT5e to bude fungovat na vzdialenost 100m(aby som bol presny 2.5Gbit minimalne 100m a 5Gbit do 100m).
V kancelarii/byte bude Cat5e a 1Gbit dostatocny este velmi dlho. Praveze v byte/kancelarii nieje ziaden dovod na revolucne zmeny, preto prisli s evoluciou(2.5Gbit,5Gbit), ktora tiez nieje extra potrebna ale aj vyrobcom trochu vadi ta stagnacia. Revolucie v tomto segmente uz niesu potrebne a skok 1Gbit-10Gbit je pre tento segment az prilis velky. Na tak rychle siete niesu v tomto segmente data, uzivatel by ich nemal cim vytazit. Dnes vseobecne v tomto segmente technologicky pokrok stagnuje prave preto, lebo nemame data aby sme dalsi pokrok potrebovali. To nezmeni ani 4k/8k ani nic ine v blizkej buducnosti. Kde su tie casy ked som slintal nad recenziami novych diskov(neskor SSD), CPU, grafik, zvukoviek, RAMiek,... Dnes ma aj moje niekolko rocne PC nijako nelimituje.
Porovnavat DP alebo thunderbolt s ethernetom je trochu mimo.
V domácnosti ze bude gbit dostatečný??? 640kBit bude taky dostatečných, jak říkal velký Bill :) Takže to snad nemyslíte vážně. V době kdy je trendem cloud (byť domácí/privátní) tak se z vašeho gigabitu stane totální brzda... 1Gbit =~ 130MB/s a to je rychlost jednoho jediného,obstarožního, PATA/UDMA-133 disku, takže totální p-r-d. A nějakých 2.5Gbit to rozhodně zásadně nevylepší. Opravte mně, jestli jsem špatně počítal...
Myslim to vazne.
Pozri sa do domacnosti, co tam pouzivaju dnes. Najcastejsie wifi s tragickou priepustnostou. Brzdou je tak, ci tak pripojenie do interentu, ktore je este tragickejsie. Ziaden cloud nieje trend a ani tak skoro nebude.
Co sa tyka firiem, tak tam si vo vecsine pripadov vystacia s "len" 100Mbit sietou. Ukaz mi cim by mohol nejaky uradnik, sekretarka alebo aj mnohe ine profesie zahltit co i len 100Mbit.
Pracujem vo firme, kde mame vela malych zakaznikov a niektory v pohode funguju aj na G-ckovej wifine. Aj ty velky len postupne prechadzaju na Gbit(nepotrebuju to ale stare aktivne prvy im odchadzaju a nahradzaju sa novymi). 10Gbit je len vynimocna zalezitost v serverovni alebo ako prepoj medzi nimi.
Zle si nepocital ale si uplne mimo. Co by BFU prenasal po sieti rychlostou 120MB/s(to je tak maximum, co realne zvlada Gbit)? Co by prenasal 300MB/s(2.5 Gbit)? Na to nema data a ani tak skoro nebude mat.
Už můj první notebook, který jsem používal před 10-15 lety a leží teď někde ve skříni, kromě toho že byl z magnézia, tak měl i Glan síťovku. Takže už tehdá existovaly v business sféře (kde to bylo potřeba) gigabitové sítě !!!
Samozřejmě, že u těch klientů, kteří počítače používají na obyčejné věci jako zobrazení dokumentu, pdf, formuláře ve státní správě nebo skladové hospodářství atp. tam tyhle rychlosti nejsou, tam se staví sítě ekonomicky a pořizovat dražší infrastrukturu by nedávalo smysl.
Co by přenášel 300 MB/s ??? Třeba si kopíroval film / muziku ze síťového disku na notebook (před odchodem do terénu). Anebo opačným směrem přenášel natočené video / fotky z foťáku. Těch situací je spousta. Prostě všechno co přenáším na lokálním notebookovém SSD, tak to chci aby fungovalo stejně rychle na síťový disk a ne aby se to vleklo stokrát pomalejš. A to nemluvím o streamování 4k a dalších věcech o kterých tady psali jiní.
Streamování je zcela minoritní zátěž už pro 1 Gbps. Když budete mít super duper kvalitu streamu 50 Mbps, tak se vám do 1 Gbps těchto streamu vejde 20. Kolik máte doma televizí ? Navíc běžný tok i Full HD streamu je spíše 5 Mbps.
Natočené fotky/video. Když pominu že málokterá karta dá při čtení alespoň těch 100 MBps, tak se bude jednat o jednotky GB, tedy např. 10 GB budete teoreticky přesouvat 10000/125=80s, tedy cca 1,5 minuty. Úplná tragédie.
Jediné relevantní je video, kdy např. 10 filmů po 10 GB budete teoreticky přesouvat 800 s, tedy cca 15 minut. Tam urychlení na 2,5 násobek je fajn a reálné, ale pochybuji že dokážete saturovat z domácího NAS 5 Gbps a už vůbec ne 10 Gbps. Vzhledem k ceně asi ty stovky GB filmů nebudete mít na SSD, ale klasických discích pro NAS, které stejně končí s rychlostí někde u 200 MBps a těchto rychlostí se drží už pár let a nevypadá to na nějaký průlom.
Je třeba také vzít v úvahu, že exponenciální nárůst ukládaných dat už skončil. Fotky se už pár let plácají kolem 20 Mpix a víc stejně nepřenese optika, hudba používá trochu větší bitrate, nebo flac a filmy zvolna přechází na 4k ale v úspornějších kodecích, takže exponenciála se nekoná. Trochu nám bobtnají pouze hry, kdy 50 GB už není výjimka, ale ty na NAS nikdo neukládá. Takže žádná potřeba přenášení řádově většího množství dat ani není na obzoru.
Všechny vaše úvahy vychází z předpokladu, že tyhle kopírovací operace člověk dělá 1x za týden maximálně 1x denně.
Zkuste se vžít do situace, kdy většina dat leží na síťovém disku. Potom by docházelo k prodlevám /čekání/ mnohokrát za den a ve výsledku by to bylo značně otravné. Typicky STB nahraje film/seriál nebo ho stahne a hodí ho na síťový disk...
Zadalší full HD stream kvalitní dává tak 10-20mbps, 4k kolem 40-60. Na to samozřejmě Glan (i když si pustím třeba 6 x PIP s plným bitrate) stačí. Podotýkám že můj satelit zvládá až 32 různých streamů (24 x SAT + 8 x TER). Ale třeba pokud si další streamy pustí někdo další na síti anebo bude něco kopírovat, už se to může seknout. Protože v rámci 1Gbit už nebude dostatečná rezerva.
Z ekonomického hlediska, na investici do nového routeru kvůli 2.5x / 5x zrychlení není žádný důvod, pokud je stávají Glan router dostatečně výkonný a kvalitní. To by musela být opravdová killer feature, jako těch 10Gbit.
Exponenciála se nekoná, ale právě jen díky těm lepším a úspornějším kodekům. A doba kdy velká část filmů bude ve 4k je už blízko (ve vývoji je 8k). Myslím, že se v predikcích mýlíte.
Do situace, že prakticky všechna data leží na síťovém disku se nemusím vžívat. Tuto situaci doma mám od roku 2003 a 1 Gbps doma provozuji cca 10 let. Tedy po příchodu z výletu hrnu fotky a videa na server a prohlížím si je z kteréhokoliv domácího zařízení. Obdobně filmy a muzika. Když někam na delší dobu jedu tak si nakopíruji data např. na notebook (kde mám už pár let SSD). Ale přesuny desítek GB dat rozhodně nedělám denně a nedělá to doma nikdo.
V centru dnešní sítě není HUB, který posílá všechno všem, ale switch. Pokud tedy ten satelit co má posílat desítky streamů (běžné se koukáte na 6x PIP ?) nebude sedět na stejném serveru jako NAS, tak klidně můžete na jednom portu switche posílat 1 Gbps streamů a na dalším 1 Gbps tahat data sambou či FTP a nebude se to nijak rušit, pokud se nebudete koukat na jednom PC zároveň na několik desítek streamů a zároveň tam tahat desítky GB plnou rychlostí. Ale i v tomto hypotetickém scénáři vám PC klekne na tom, že žádná grafika nedokáže akcelerovat najednou několik desítek streamů až už HD nebo 4K. Takže 1 Gbps bude ještě hodně dlouho stačit.
Na druhou stranu pokud 2.5/5 Gbps switch bude za cenu 1 Gbps, tak není důvod ho časem nevyměnit. Ani switch nevydrží věčně a vyšší rychlost bude příjemný bonus.
No já si počkám spíš na těch 10Gbitů.. vám se po těch 10 letech zřejmě výměna vyplatí, myslím že pro účely relativně levné obměny zastaralých zařízení (i morálně) je tato technologie ideální. To jsem tvrdil už v některém z prvních komentářů... Ale největší efekt to bude mít asi na okamžitý a nenáročný přechod ze 100mbit třeba rovnou na 5Gbit - za předpokladu, že budou existovat odpovídající klientské karty pro tyhle rychlosti za normální ceny, to je v současnosti asi hlavní problém.
Pokud potřebujete mit 10G na uplinku a NAS, a na zbytek Vám staci gigabitové porty, kupte si tohle https://www.i4wifi.cz/Ubiquiti-NS-Bullet/EdgeMAX/EdgeSwitch-48-500W.html
Pokud uvazite pocet portu, PoE na kazdem z nich a celkem vyspely management, cena mi prijde prijatelna.